צור עימנו קשר

דעות

תקופת מעבר פוליטית

ה-20.2.2019 הוא התאריך האחרון להגשת הרשימות של המפלגות, והמתח גובר בכל יום שעובר אלו איחודים נקבל, ואיזה רשימות תגיש כל מפלגה? המפלגות הגדולות עברו שבוע משמעותי בסגירת הרשימה. גיוס אלונה, דחיקת אורן חזן והמקום הלא ריאלי של איתן כבל מילאו את חדשות השבוע האחרון והעניין הולך וגובר. המו"מ בין הפוליטיקאים על איחודים ועל זהות הרשימות בנקודת רתיחה. אוריה אילו בטור נוסף לקראת הבחירות הכלליות

פורסם

בתאריך

שלום קוראים יקרים. עבר כמעט שבוע וחצי מאז הפעם האחרונה שישבתי לכתוב, ובמושגים פוליטיים של התקופה האחרונה זה המון זמן עד כדי כך שדברים שאכתוב כעת יכולים להיות הפוכים לחלוטין במועד הדפסת הגיליון.
מאז הטור הראשון, שפורסם בשבוע שעבר אך נכתב כבר בתחילתו, עברנו את הפריימריז בליכוד ובמערך (העבודה), וכעת אנו הולכים ומתקרבים לסגירות הפוליטיות של הרשימות ובינן. איוב קרא עף, איתן כבל, מי שמזוהה אולי יותר מכל, עם מפלגת העבודה ואחד הפרלמנטרים עם הניסיון הרב ביותר בכנסת נדחק גם למקום לא ריאלי ודווקא ניר ואלונה ברקת, שני בני משפחה מוכרים, השתבצו במקומות גבוהים בליכוד ובימין החדש ונכנסו עמוק למגרש הפוליטי הצפוף.
למערכת בחירות יש שתי נקודות שיא. המו"מ של סגירת הרשימות והשבועיים וחצי האחרונים לפני ההצבעה בקלפי. אנחנו בשלב הראשון.
הפוליטיקה והמו"מ בין הפוליטיקאים מגיע לנקודת רתיחה ולכן כל ספין אפשרי ישלח לאוויר. רק אחרי סגירת הרשימות, באמצע השבוע הבא, נתחיל לשמוע מה יש להם לומר לנו, בינתיים הם במאבקים פנימיים.

היום שאחרי

כולם חיכו ליום שאחרי הפריימריז בליכוד. המפלגה החזקה בישראל בעשור האחרון ממשיכה להשפיע על כל שאר המפלגות. כולם נושאים עיניים ומנסים להקטין אותה, לצמצמם את מספר חבריה הכנסת שלה ולמשוך ממנה קולות. לפחות על פי הסקרים, כרגע ללא הצלחה.
אבל לא רק הסקרים. גם מתפקדי הליכוד גרמו לשדרה הפוליטית כולה להזיע, עם עשירייה ראשונה מעניינת. גם נפתלי בנט קם לבטח בבוקר רביעי שעבר מודאג.
הוא לא סתם שמר את אלונה ברקת כרכש במשך השבועיים האחרונים. הוא, כמו במפלגת 'חוסן לישראל', חיכה ליום שאחרי הפריימריז בליכוד כדי לגנוב את הפוקוס, לצנן את ההתלהבות ולהציל מה שאפשר להציל בתחרות על האטרקטיביות בין שאר המפלגות לליכוד.
'חוסן לישראל' בראשות בני גנץ דאגה לערוך מסיבת עיתונאים ולהציג את מרבית הרשימה; יועז הנדל, מי שהיה יועצו של ראש הממשלה והופיע בפריים טיים תוך שהוא תוקף ולא מתרשם מתפקודו לפני כשנתיים. צבי האוזר, מזכירו של ביבי נתניהו. מיכאל ביטון, שיקרוץ לפריפריה, ועוד ועוד.

מרוב אמת אין אסטרטגיה

אורלי לוי היא פרלמנטרית אדירה. היא נלחמת למען אזרחי ישראל והפריפריה כולה. ראיתי את זה על בסיס שבועי בישיבות ועדת הכספים בכנסת, אבל זה לא מספיק כדי להיבחר שוב. בישראל יש פער אדיר בין מה שהאזרחים שומעים לבין מה שקורה באמת בכנסת. כל עוד זה קורה, נציגי הציבור חייבים לעבוד קשה במערכת הבחירות. מרוב שאורלי לוי נלחמה למען האמת היא שכחה את האסטרטגיה בבית.
אסטרטגיה נכונה, למשל, הייתה מביאה אותה מוכנה לישורת האחרונה לפני תחילת המאבק בין המפלגות כך שהיא לא הייתה נזקקת לשיחות עם גל הירש כדי למלא את המצע המדיני שפשוט לא קיים אצלה. הדבר צף גם בכתבות על אורלי כאשר הסקרים עבדו לטובתה, אך כרגע היא בבעיה קשה כיוון שהשיריונים אצל בני גנץ תפוסים על ידי יעלון. כמו שאמרתי, הרבה אמת- מעט אסטרטגיה.

משה ואורלי

גם משה כחלון ניצב על גבול אחוז החסימה. לעניות דעתי, חיבור בין משה לאורלי יכול היה לעשות טוב לשניהם. הבעיה היא, שוב, האמת של אורלי. היא יודעת שהיא שווה לא פחות ממנו, ולכן הליכה אליו היא הודאה בזה שהיא פחות ממנו. ברגע שהיא תבין שבחירות זה לא מקום של אמת אלא של אסטרטגיה נכונה, מה שהיא פחות טובה בו, כנראה שיהיה מאוחר מדי. לצערה הרב, גם מבחינה חוקית אין באפשרותה לעשות את החיבור.
ביבי ובחירות

כאשר בנימין נתניהו מריח מערכת בחירות הוא מבין דבר אחד: הבחירות הם כמו משחק כיסאות גן, שנעצר אחרי סיבוב אחד. המנצח, שבשנים האחרונות היה תמיד נתניהו, בוחר מי ימשיך לשחק איתו אחר כך במשחק הכי נחשק בגן.
לכן נתניהו של תקופת בחירות הוא אדם מאוד ממוקד, עד כדי כך שכל האידיאולוגיה נדחקת לפינה. אם יש אידיאולוגיה, מטרתה לשמור על ציבור הבוחרים, אך היא לבטח לא המרכזית. ישנה מטרה אחת, ברורה, והיא להשיג שלטון בראשותו.
הכל ישרת את זה. הוא יכול להגיד שבני גנץ הוא שמאל, ויום אחרי להקים איתו ממשלה. הוא הרי כבר עשה דבר דומה עם מינויו של אהוד ברק לשר ביטחון ב- 2009.
ביבי כמובן גם יעשה הכל כדי להגדיל את מפלגת הליכוד ואת המפלגות האחרות אותן הוא מחשיב כ"שותפים הטבעיים" שלו. מה שהוא עוד רוצה, זה שהם יהיו תלויים בו כך שיגיע בעמדת כוח למו"מ איתם ביום שאחרי הבחירות.
בשל כך, הוא ינסה לשמור על ליכוד חזק, אך בחופף לכך יתווך בין המפלגות שבטוח ישבו איתו: האיחוד הלאומי, הבית היהודי, כחלון, הימין החדש ועוד. מה שכן, הוא לא יעשה זאת מפוזיציה של התחייבות.
ביבי כמו ביבי, יתחיל תמיד מהקשה, מהמפלגה שהכי מורכב לגייס. לאחר מכן הוא יעבור למפלגות שבטוח יבואו איתו, וילך איתם על חבל דק. יעיד על כך אביגדור ליברמן, שהוכיח לכולנו איך להתנהג עם ביבי כשרוצים משהו.

הקרב של שילה ובצלאל

שילה אדלר וישראל גנץ נאבקו על ראשות המועצה האזורית הגדולה ביותר בישראל (בה אני עובד כיום בתחום הפיננסים). הבחירות הוכרעו על ידי החרדים במועצה, כאשר גנץ ניצח את אדלר ב-900 קולות בלבד (מתוך 25,000 מצביעים).
השמועות אומרות שביבי (ואף שרה) תמכו רבות בשילה אדלר. מנגד, עמד לו ח"כ בצלאל סמוטריץ', היו"ר הנבחר של האיחוד הלאומי, שעמד לצד ישראל גנץ בצורה הכי מופגנת שאפשר (השתתפות בסרטונים, פוסטים ציניים בפייסבוק על סקרים של שילה ועוד).
לפני כחודש מר אדלר התמנה לצוות האסטרטגיה של ביבי. אדלר הוא תושב עלי, שהיה יו"ר עמותת הבוגרים של המכינה שם בראשות הרב אלי סדן. השמועות גם גורסות שראש המכינה, הרב סדן, נכנס ויצא מבית ראש הממשלה לפני כמה שבועות בסמוך לכניסתו של אדלר לתפקיד, ובחש לכאורה רבות בבחירות הרשימה בבית היהודי. הוא גם היה, כמובן, האיש הדומיננטי בצוות הבחירה של ראש המפלגה בבית היהודי- הרב רפי פרץ. על כן, נראה שיש תיאום מלא בין שילה לבין הרב סדן (שניהם תושבי עלי), שמנחה ומתואם עם הרב רפי פרץ, היו"ר הנבחר של 'הבית היהודי'.
ואיך כל זה מתחבר לניסיונות האיחוד בתוך גוש הימין כולו, שעשוי להכריע את הבחירות באיבם? לדבריו של הכתב הבכיר עמית סגל, ביום שישי לפני שבוע וחצי שלח סמוטריץ' זר פרחים לישוב נווה, בו מתגורר הרב סדן. הכל כבר היה סגור בין הרב ליו"ר האיחוד הלאומי, אך בצאת השבת קיבל סמוטריץ' את הטלפון המודיע על ביטול הסיכום. לא בכדי הוא שלח עקיצה על כך שבבית היהודי מעדיפים את החיבור לליכוד מאשר לחבר את כל הציונות הדתית כולה.
אגב, בישוב נווה שבו גר הרב רפי פרץ הצביעו בבחירות האחרונות כ-75% למפלגת יחד של אלי ישי, בעוד רק 20% נתנו את קולם לבית היהודי. ודווקא נכון למועד סגירת הרשימות נראה שסמוטריץ' קרוב יותר ליחד.
האיחוד בימין יכול אמנם להיסגר בכל רגע נתון, אבל המטרה של החבר'ה מעלי הייתה ונותרה לנסות לערער את העוצמה שמנסה לצבור בצלאל סמוטריץ' בתוך מפלגת הגוש הרחבה.
שבוע מעניין ומכריע לפנינו. המפה הולכת ומתבהרת, ובשבועות הבאים נתחיל לעסוק באסטרטגיה של כל מפלגה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.