צור עימנו קשר

חדשות

סיום ומהרי מבטיחים שינוי בפוליטיקה של הקהילה

פורסם

בתאריך

אחרי מגעים שנמשכו חודשים ארוכים, סיכמו שני חברי המועצה על איחוד שורות לקראת הבחירות הקרבות. על פי ההסכם בין הצדדים – שייחתם באופן רשמי הערב (ראשון) – הם ירוצו ברשימה משותפת למועצת העיר, ויחליטו במשותף על זהותו של המועמד שיקבל את תמיכת הקהילה במירוץ לראשות העירייה. סיום: "נרגש, עשינו היסטוריה"; מהרי: "דרך חדשה"

הקהילה האתיופית לקראת איחוד היסטורי: שני נציגי הקהילה במועצת העיר, שי סיום וגדעון מהרי, הכריזו ביום שני השבוע כי הם הצליחו להגיע לעמק השווה ביניהם, ולהשיג סיכום שיאפשר לראשונה בהיסטוריה ריצה משותפת של הקהילה האתיופית בבחירות המקומיות. טקס האיחוד צפוי להתקיים במבנה הקהילתי של העדה בעיר, בערב יום ראשון הקרוב.
מדובר במהלך היסטורי ודרמטי מבחינת הפוליטיקה המקומית, שכן היא יוצרת כוח פוליטי משמעותי וממקסמת את כוחה של הקהילה האתיופית, שנפגע עד עתה בשל הפילוג ארוך השנים בין המחנות השונים בקהילה. הדבר בא לידי ביטוי גם בהסכם האיחוד שעתיד להיחתם בין הצדדים, ובו קבעו מהרי וסיום מנגנונים לקראת מערכת הבחירות, הצפויה להגיע לשיאה ביום הבחירות ב-30 לאוקטובר 2018 – בעוד פחות משנה ורבע. לפי מידע שהגיע לידי "המקור" השבוע, ההסכם שניסחו הצדדים כולל שלושה סעיפים עיקריים: 1. קיום פריימריז פתוחים בין כלל אנשי הקהילה האתיופית, בהם יוכל להתמודד כל בן הקהילה שיחפוץ בכך. המועמד שיקבל את מרבית הקולות יעמוד בראש הרשימה, והבאים אחריו ייקבעו בהתאם למספר הקולות שיקבלו המועמדים ; 2. הקמת מפלגה שלא תיתמך על ידי אף גורם חיצוני, דוגמת מפלגה כלשהי; 3. קביעה משותפת – ביחד עם גורמים נוספים בקהילה – של זהות המועמד שיקבל את התמיכה להתמודדות על ראשות העירייה.
הסעיף השלישי הוא למעשה החשוב ביותר, שכן במסגרתו נקבע, הלכה למעשה, כי הרשימה המשותפת של הקהילה לא תעמיד מועמד משל עצמה לראשות העירייה, אלא תתמוך במועמד חיצוני שייקבע בסמוך למועד הבחירות. גם ביחס לסעיף זה, נקבעו מספר מנגנונים שיאפשרו את בחירת המועמד המתאים מבחינת הרשימה. בין היתר, על המועמד להיות בעל סיכויים טובים להיבחר לראשות העירייה – ועל הדבר להיות מגובה בסקרים סטטיסטיים שיעידו על סיכוייו. בנוסף, הקהילה תבקש למצות את יכולותיה להשיג עמדות השפעה משמעותיות במסגרת המשא ומתן שיתקיים בין אנשיה לבין המועמד הפוטנציאלי שיבקש את תמיכתה.
"אני שמח ונרגש על האיחוד, מבחינתי זה הצעד החשוב ביותר בקריירה הפוליטית שלי, גם אם היא קצרה יחסית עד כה", אמר השבוע חבר המועצה שי סיום, "אני בטוח שנכונה לי ולגדעון עשייה משותפת ארוכה לטובת הקהילה ולמען הציבור כולו". גם מהרי נשמע נרגש נוכח ההכרזה על האיחוד. "עבדנו על זה המון זמן, ובסופו של דבר השגנו תוצאה חיובית. אנחנו יוצאים לדרך חדשה של עשייה למען הקהילה ביחד", אמר. לדבריו, "המטרה היא לעשות דברים גדולים ואני מקווה שנגשים אותה".

פילוג בן יותר משני עשורים

מאז הגעתה לעיר בשנות התשעים, הקהילה האתיופית בקריית מלאכי פעלה במגרש הפוליטי במפוצל, נוכח קיומם של שני מחנות נפרדים בתוך הקהילה שאינם ראו עין בעין את צרכי הקהילה. לאורך השנים סירבו מנהיגי שני המחנות לשתף פעולה, וניסיונות רבים שנעשו על מנת לנסות ולגשר על הפערים נכשלו. בעשרים השנים האחרונות ייצגו את הקהילה במועצת העיר מספר חברי מועצה, הוותיק מבניהם הוא גדעון מהרי, הנחשב למנהיג חציה של הקהילה ומכהן בתפקיד חבר מועצה מאז שנת 1998.
את המחנה השני של הקהילה הנהיגו לאורך השנים חברי המועצה יאיו סולומון, אייך בלייניש – שאף כיהנה כסגנית ראש העירייה בתואר – ובקדנציה הנוכחית חבר המועצה שי סיום. סיום נבחר בפריימריז דמוקרטיים שערכו צעירי הקהילה בטרם בחירות 2013, במה שנחשב למפגן מרענן של הצעירים יוצאי אתיופיה, שביקשו להיכנס לפוליטיקה ולשנות את מעמד הקהילה בעיר מבפנים. סיום נבחר לאחר שקיבל את מרבית הקולות של המצביעים, תוך שהוא מקדים את אווקה מנגיסטו, שהתמודד באותה מערכת בחירות לראשות העירייה אך התפטר לאחר שלא עלה בידו להיבחר לתפקיד ראש העירייה.
עוד במהלך מערכת הבחירות זרמו נהרות של דם רע בין המחנות. הדבר הוביל את מהרי להגיש לאחר הבחירות תביעת לשון הרע נגד חבר המועצה סיום וכמה מחבריו למחנה. מהרי טען כי סיום וחבריו הוציאו דיבה כנגדו וכנגד כמה מאנשיו, ודרש פיצוי בסך 400 אלף שקלים. בתום משפט שנמשך כשלוש שנים, דחה השופט אבישי זבולון מבית המשפט השלום בקריית גת את התביעה, וטען כי הדברים שבגינם תבע מהרי אינם היוו לשון הרע, אלא הבעת דעה המותרת על פי חוק. מהרי לא ערער על פסק הדין, ומיד לאחריו החלו הצדדים בניהול שיחות בניהם בניסיון להסדיר היחסים וליישר את ההדורים. השיחות עלו בסופו של יום יפה, מה שהוביל להסכם האיחוד שייחתם בתחילת השבוע הבא.
לדברי גורמים בסביבתו של חבר המועצה סיום, הוא צפוי לשקול בשבועות הקרובים את המשך חברותו בקואליציה. כידוע, סיום הרבה לתקוף בחודשים האחרונים את ראש העירייה אליהו זוהר, והבהיר לא אחת כי הוא בוחן את צעדיו ביחס לשותפותו בקואליציה של זוהר. בישיבות המועצה האחרונות הצביע סיום נגד עמדת הקואליציה, דבר שחיזק את ההערכה כי פניו אל ספסלי האופוזיציה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.