צור עימנו קשר

המושבים

מועצה אזורית באר טוביה: עודף חצי שנתי של 11 מיליון ש"ח

פורסם

בתאריך

המועצה הכניסה במחצית השנה הראשונה של השנה שמונה מיליון שקלים יותר משצפתה בתקציב שתכננה. בצירוף הוצאות נמוכות בשלושה מיליון שקלים, נוצר עודף גדול בקופה. בקצב שנתי, מדובר על עודף בשיעור כ-22 מיליון שקל

המועצה האזורית באר טוביה סיימה את המחצית הראשונה של שנת 2016 ברווח (עודף) תקציבי של 10.9 מיליון שקלים. הכנסותיה של המועצה היו גבוהות בצורה משמעותית מכפי שתיכננה מסגרת תקציב 2016 שאושר על ידי מליאת המועצה בסוף השנה שעברה. קצב העודף הנוכחי מצביע על רווח שנתי צפוי של יותר מעשרים מיליון שקל. נציין כי גם את השנה שעברה סיימה המועצה האזורית בעודף חשבונאי של כ-14 מיליון שקלים. למרות העודף המרשים המצביע על עושר רב, הרי שכמו בפעמים קודמות, יש מי שמצביע על יכולתה של המועצה להשקיע סכומים גדולים הרבה יותר ברווחת התושבים ובשיפוץ תשתיות רעועות בחלק מהמושבים.

על פי נתוני התקציב הנכונים לסוף הרבעון השני (30 ביוני השנה), הסעיף העיקרי והכמעט יחידי בו המועצה תכננה להוציא סכום גדול מכפי שהוציאה בפועל היה בפעולות כלליות, קרי בביצוע פעולות יזומות מצידה בתחומי אחריותה השונים. על פי הדוח, המועצה הוציאה 42 מיליון שקלים על פעולות שונות, לעומת כמעט 45 מיליון שקל שהייתה אמורה להוציא. מסעיף זה, בנוסף לסעיף ההוצאות החד פעמיות בו המועצה כלל לא הוציאה כסף למרות שתכננה להוציא בשלב זה של השנה כ-4.3 מיליון שקלים, נובע כאמור עיקר הפער בין ההוצאות המתוכננות לבין ההוצאות בפועל. ביתר סעיפי ההוצאות, המועצה עמדה לרוב ביעדיה המתוכננים.

כך למשל המועצה הייתה אמורה להוציא עבור שכר במחלקת הרווחה 1.35 מיליון שקלים במחצית הראשונה של שנת 2015, אך בפועל הוציאה סכום גבוה במעט – 1.4 מיליון ש"ח. עבור שכר אנשי חינוך הייתה אמורה המועצה להוציא 30.5 מיליון שקלים, אך הוציאה סכום של 32.5 מיליון שקלים. בנוסף, המועצה העניקה הנחות בארנונה בחצי השנה הראשונה בשיעור של 800 אלף שקלים יותר מכפי שאמור היה להיות בחצי השנה הראשונה. עם זאת, בהקשר זה יש לציין כי מדובר, כפי הנראה, באי סינכרון בין תאריכים התשלומים המבוצעים במחלקת הגבייה של המועצה (המבוצעים בתחילת החודש) לבין התאריך בו נסגר הדו"ח החצי שנתי (בסוף החודש).

בתחום ההכנסות, המועצה הכניסה כארבעה מיליון שקלים יותר מכפי שתכננה מתשלומי ארנונה. בנוסף, היא רשמה הכנסות אחרות בשיעור הגבוה בכ-400 אלף שקלים מכפי שתכננה. גם ההכנסות מתשלומי החינוך היו גבוהות בכשלושה מיליון שקלים מהתקציב המתוכנן. בסך הכל, הכניסה המועצה כ-140 מיליון שקלים לעומת 132 מיליון שהייתה צריכה להכניס בשלב הזה של השנה, והוציאה 129.1 מיליון שקלים לעומת 132.2 מיליון שקלים שהייתה צריכה להוציא לפי תכנונה הראשוני.

גורמים במועצה טוענים כי הרווח השנתי הסופי לא יסתיים כפי שעולה מהקצב השנתי (22 מיליון ש"ח), וכי חלק מההוצאות וההכנסות העודפות יתאזנו. להערכת אחד מחברי המועצה הבכירים, המועצה תסתיים את שנת 2016 בעודף תקציבי זהה לשנים עברו, קרי, סביב 12-14 מיליון שקלים. "אומרים שברווח כזה נכון להשקיע יותר במושבים, ויש בזה משהו", אמר חבר המועצה, "אבל אני דוחה את הטענות שאומרות שזה מחדל לא להשקיע את כל הכסף. גם לשמור לעתיד זה בסדר".

מנגד, חבר מועצה אחר דווקא רואה את הדברים אחרת. "יש מושבים, כמו ינון, כמו עזריקם וכמו כפר ורבורג, שיש בהם מדרכות משובשות ושבורות וכבישים שכאשר נוסעים עליהם אפשר לדמיין שנוסעים בדיונות של אשדוד", אמר. "לתושבים במושב ינון יצאה הנשמה עד שסידרו להם כמה מפגעים בטיחותיים, שכמותם לא חסר גם במושבים אחרים. יש כסף, אז שישתמשו בו. אם המועצה תסיים את השנה עם עודף של שמונה מיליון שקל זה גם בסדר, לא חייב 12 או 15 מיליון שקל".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.