צור עימנו קשר

חדשות

שווים יותר: בתי הספר החרדים מובילים את מדד הטיפוח

פורסם

בתאריך

מדדי הטיפוח של משרד החינוך, המודדים את החתך החברתי-כלכלי ממנו מגיעים התלמידים, התפרסמו השבוע לראשונה ושפכו אור גם על בתי הספר בקריית מלאכי. עיון בנתונים מגלה כי בתי הספר החרדים ממוקמים בעשירונים הגבוהים במדד, בעוד בתי ספר החילוניים והממלכתיים דתיים נמצאים הרחק מאחור

נתוני משרד החינוך שהתפרסמו השבוע מגלים כי קיימים פערים משמעותיים במדד הטיפוח בין מערכת החינוך החרדית לבין מערכת החינוך הממלכתית-חילונית בקריית מלאכי. על פי הנתונים, בתי הספר החרדים זוכים לציון טיפוח ממוצע של 5.5, לעומת 7.5 בבתי הספר הממלכתיים-חילוניים. ככל שציון מדד הטיפוח קרוב יותר ל-1, האוכלוסייה הלומדת בבית הספר נחשבת חזקה יותר מבחינה כלכלית-חברתית, ולהיפך: ככל שציון המדד הממוצע קרוב יותר ל-10, האוכלוסייה הלומדת בבית הספר נחשבת לחלשה יותר. הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי גם ברמת ההשקעה הכספית בתלמידים הלומדים במוסדות החינוך.
מדדי הטיפוח של משרד החינוך נועדו למדוד "חסך חינוכי" בגופים שונים (מוסד, רשות, יישוב, שכונה). המדדים קיימים בנפרד עבור כל שלב חינוך (יסודי, חטיבת ביניים, חטיבה עליונה), ומטרתם למדוד את מצבם החברתי-כלכלי של התלמידים הלומדים במוסדות החינוכיים השונים, בעיקר על סמך מאפייניהם הייחודיים, בהן ארץ מוצא של ההורים, רמת ההכנסה שלהם, מידת ההשכלה ועוד. בפירוט, הציון במדד מורכב בחלק יחסי בין הפרמטרים השונים: השכלת ההורה המשכיל מבין שני ההורים מהווים 40% מקביעת הציון במדד, רמת ההכנסה לנפש במשפחה מהווה 20% מהציון במדד, הפריפריאליות של בית הספר מהווה 20% נוספים וכך גם היות התלמידים מהגרים ממדינה הנחשבת מוחלשת. מדד הטיפוח מחושב לכל תלמיד לפי שלב חינוך וכך נוצר "ציון" לכל ילד. ציוני מדד הטיפוח יוצרים רצף המחולק לעשר קטגוריות (עשירונים), מהנמוכה ביותר (עשירון 1 – אוכלוסייה חזקה שאינה זקוקה לטיפוח נוסף) לגבוהה ביותר (עשירון 10 – אוכלוסייה חלשה הזקוקה ביותר לטיפוח נוסף). ערך המדד של בית ספר הוא ממוצע העשירונים של התלמידים הלומדים בו. ערך המדד ברשות, יישוב או שכונה הוא ממוצע העשירונים של התלמידים שגרים שם.
בתחילה סירב משרד החינוך לפרסם את הנתונים, משתי סיבות: הראשונה היא כי פרסום הנתונים יהווה פגיעה בפרטיותם של התלמידים, ואילו השנייה היא כי חשיפת הנתונים לציבור תביא להעברה של תלמידים ממוסדות חינוכיים הנחשבים לבעלי אוכלוסייה חלשה מבחינה חברתית-כלכלית, לבתי ספר המדורגים במקום גבוה במדד הטיפוח. ואולם השבוע, לאחר הידיינות משפטית במסגרת חוק חופש המידע בין המשרד לבין עמותת "הצלחה" ועיתון "הארץ", שדרשו לפרסם את הנתונים, הם נחשפו בפני הציבור.

הממוצע העירוני: 6.7

בכל הנוגע לבתי הספר בקריית מלאכי, הרי שמדד הטיפוח הממוצע של מערכת החינוך בעיר עומד על 6.7. מדובר בציון מדד נמוך יחסית, הנותן גושפנקא לעובדה הידועה ממילא גם מנתוני הלשכה המרכזית לססטיסטיקה, שקבעה לאחרונה כי העיר תרד לשלב 3 (מתוך 10) במדד החברתי-כלכלי. הדבר מעיד על הידרדרות במצבם הכלכלי של תושבי קריית מלאכי, כאשר עד החלטת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה דורגה העיר בשלב 4 במדד.
הנתונים שפרסם משרד החינוך השבוע קובעים כי בתי הספר החרדים נהנים מציון גבוה יחסית במדד הטיפוח – 5.5. לעומתם, מדד הטיפוח של בתי הספר הדתיים הלא חרדים נמוך מאוד – 8.25 בממוצע, ואילו בתי הספר הממלכתיים החילוניים זכו למדד טיפוח ממוצע של 7.5, הנחשב אף הוא נמוך יחסית. בכל הקשור למערכת החינוך הממלכתית-חילונית בעיר, יש להזכיר כי היא הולכת ומצטמצמת, וכיום ישנם רק שלושה בתי ספר בעיר המשתייכים לזרם זה.
בית הספר שזכה לציון הגבוה ביותר במדד הטיפוח הוא קריית החינוך בשכונת ויצמן, ישיבה דתית-חרדית המנוהלת על ידי הרב יהודה עמית, שמרבית תלמידיה אינם תושבי קריית מלאכי. מדד הטיפוח של הישיבה הוא 4, כאמור – הגבוה ביותר מבין מוסדות החינוך בעיר. לאחריה מדורגים ארבעה מוסדות חינוך אשר שלושה מהם משתייכים לחסידות חב"ד: חב"ד בנות וחב"ד בנים, שהם בתי ספר יסודיים, ו"בית חנה", תיכון הבנות של חב"ד. שלושת בתי הספר האלו קיבלו ציון של 5 במדד הטיפוח. בית ספר נוסף שקיבל ציון של 5 במדד הטיפוח הוא בית הספר הדתי-חרדי "עציון". לאחר מכן, עם ציון 6, מוסד חינוכי נוסף של חב"ד: ישיבת "תומכי תמימים".
בהמשך הדירוג מופיעים בתי הספר "אחוות אחים", "נצח ישראל" ו"ישורון", שקיבלו ציון 7 במדד הטיפוח. כמוהם קיבלו ציון 7 גם תלמוד תורה "בית יוסף" השייך לתנועת ש"ס, וכן התיכון הממלכתי היחידי בעיר – "גימנסיה דרכא". בית הספר היסודי הממלכתי-דתי "הראל" קיבל ציון 8 במדד הטיפוח, ואילו בית הספר היסודי הממלכתי "אלי כהן" קיבל ציון 9, כמו גם התיכון הדתי "אמית", שקיבל ציון דומה. מוסד חינוכי נוסף שקיבל ציון 9 הוא בית הספר למלאכה, בית ספר קטן יחסית, המשתייך לתנועת חב"ד.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.