צור עימנו קשר

חדשות

שוב בחוץ: קריית מלאכי לא במפת מחיר למשתכן

משרד האוצר פרסם את נתוני שיווקי הקרקעות במסגרת מיזם מחיר למשתכן, שאמור להוזיל את מחירי הדירות בעשרות אחוזים. ירוחם, דימונה ונתיבות בפנים – אבל קריית מלאכי נותרה מחוץ למשוואה. גורם בקואליציה: "תעודת עניות לעירייה. אין מי שידפוק על השולחן"

פורסם

בתאריך

כמו תמיד, ההבטחות נשארו על הנייר. משרדי האוצר והבינוי פרסמו במהלך השבוע החולף את מפת האיזורים בהם ישווקו דירות בשיטת מחיר למשתכן, וכן את כמויות הדירות שישווקו. בעוד ערים פריפריאליות רבות הושמו במרכזה של התכנית, העיר קריית מלאכי נשארה מחוץ למיזם, שאמור להפחית את מחירי הדירות בשיעורים משמעותיים במיוחד, לעיתים עד 40 אחוז ממחיר השוק הרגיל נכון להיום.

שר האוצר, משה כחלון, הודיע בתחילת השבוע על תכנית הדיור המלאה שלו, שכוללת מספר רב של צעדים בניסיון להרגיע את שוק הנדלן הלוהט במדינה. בין היתר יועלה המס על דירות להשקעה, מה שגרם ל"טירוף מערכות" בקרב כאלו שתכננו לרכוש דירה להשקעה לאחרונה. משרדי תיווך הנדלן בעיר דיווחו השבוע על ביקוש חסר תקדים בהיקפו מצד משקיעים לרכישת דירות, וזאת בטרם יועלה מס הרכישה. המס עלה בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע, וכעת רוכשי דירות להשקעה, קרי דירות שאינן ראשונות, לשלם מס רכישה של שמונה אחוזים מערך הדירה. פעמים רבות הופך המס הזה את רכישת הדירה ללא משתלמת, ועל כן, מקווים במשרד האוצר, הדבר יסייע ביציאתם של המשקיעים מהשוק והגברת היצע הדירות הפנויות לרכישה ולהשכרה. על פי הדיווחים ממשרדי הנדלן המקומיים, ביומיים שלפני אישור הממשלה את העלאת מס הרכישה נרשמו עשרות עסקאות בעיר ובסביבה, בעיקר בקרב משקיעים כאמור. בעסקה ממוצעת מדובר בחיסכון של עשרות אלפי שקלים לדירה.

אולם החלק הארי של תכנית כחלון נוגעת, כאמור, לשיטת השיווק של הקרקעות. במסגרת שיטת מחיר למשתכן, שנזנחה בידי הממשלה הקודמת לטובת תכנית מע"מ אפס של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד וחזרה לשולחן עם כניסתו של כחלון לתפקיד, תשווק המדינה באמצעות רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל) קרקעות לבנייה במחירים מופחתים, וזאת במסגרת שיטת מכרז שבו הקבלן שיציע את המחיר הזול ביותר ליחידת דיור – יזכה בקרקע בהנחה מהותית. מדובר בפיילוט בן שנתיים, שבמסגרתו ישווקו עשרות אלפי דירות ברחבי הארץ. על פי המפה שפרסמו משרדי הבינוי והאוצר, כ-2800 דירות ייבנו ביישובים בצפון הארץ, עוד כעשרת אלפים דירות ישווקו במרכזה ואילו כ-4000 דירות נוספות ייבנו בדרומה. מרבית הדירות שייבנו במרכז הארץ ייבנו מחוץ לאיזור הביקוש המרכזיים, כלומר במטרופולין גוש דן. בדרום הארץ ייבנו 1400 דירות בשיטת מחיר למשתכן בקריית גת, עוד 450 דירות בנתיבות, 500 בירוחם ו-850 בדימונה. קריית מלאכי, לעומת זאת, נשארה מחוץ למפה כאמור. במקרה בו הפיילוט יצלח ויתברר כי מחירי הדירות באיזורים בהם שווקו הדירות בשיטת מחיר למשתכן אכן הופחתו, הוא צפוי להפוך לשיטת השיווק היחידה של המדינה בשנים שלאחר מכן.

העדרה של קריית מלאכי ממפת פרויקט השיווק גרם שוב לתהיות במערכת הפוליטית, ובכלל, ביחס להתעלמותה של הממשלה, לדברי גורמים, מהעיר וממצבה. "כמו בעבר, גם הפעם אנחנו פשוט לא נמצאים בטווח המחשבות של משרדי הממשלה. זו תעודת עניות לעירייה", אמר חבר מועצה מקומי, כזה המשתייך דווקא לשורות הקואליציה. הוא תקף את התנהלותו של ראש העירייה, אליהו זוהר, ואמר כי "ככה זה כשאין מי שידפוק על השולחן ויזכיר שיש כאן עיר ששנים רבות מידי מוזנחת. רק לפני כמה שבועות באו לכאן שרים מהבית היהודי, מישל טפירו סיפר על פנייה למשרד הכלכלה. ומה יצא מכל זה ברגע האמת? כלום ושום דבר. הגיע הזמן שנתחיל לדרוש את מה שמגיע לנו ונפסיק להתנהג כמו עבדים נרצעים. שוב מתברר שנפתלי בנט וחבריו טובים רק בלדבר". נזכיר כי בעיר צפויות להיבנות בשנים הקרובות כחמשת אלפים יחידות דיור חדשות. בפרוייקטים חדשים של בנייה בעיר כיום נמכרת דירת שלושה חדרים ממוצעת במחיר של כמיליון שקלים. באופן יחסי מדובר על סכומים גבוהים במיוחד, ודירות בקריית מלאכי נמכרות במחירים גבוהים יותר לעומת דירות מקבילות באשקלון, למשל.

בסביבתו של זוהר, באופן לא מפתיע, דחו את הטענות. "מדובר בשיווק קרקעות עתידית, וכל הקרקעות שעליהן אמורות להיבנות דירות בעתיד הנראה לעין בעיר כבר שווקו בעבר, כך שגם לו רצינו להיות חלק מהתכנית זה לא היה יכול להיות רלוונטי", אמר גורם בלשכתו של ראש העירייה.

לחץ להמשך קריאה
3 תגובות

3 Comments

 1. זלמן שניאור

  01/07/2015 ב 10:57

  אולי אם נדב ויצמן יצטלם עם עוד ח"כים אז זה יעזור…

 2. זלמן שניאור

  01/07/2015 ב 10:51

  אולי אם נדב ויצמן יצטלם עם עוד ח"כים זה יעזור.

 3. פיצוויץ

  28/06/2015 ב 06:34

  לא נורא, ככה יבינו תושבי העיר החכמים שלא בוחרים לביבי וחבריו , אחרי הבחירות כולם שוכחים אותם.
  אחרי הכל , הובטח להם בטחון , כלכלה, דיור זול , הכל הובטח , והמטומטמים מאמינים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.