צור עימנו קשר

חדשות

רכשתם שטח ולא בניתם עליו? המינהל עשוי לקחת לכם אותו

פורסם

בתאריך

בעקבות החלטה של רשות מקרקעי ישראל (לשעבר המינהל), בעלי קרקעות שדוגרים על קרקע מבלי לנצל את זכויות הבנייה בו יצטרכו להחזיר אותו לרשות – שתשווק אותו מחדש/ מהסכום ששילמו ינוכו עשרות אלפי שקלים כפיצויים לקופת המדינה/ העירייה הכריזה כי תנצל את הנוהל החדש כדי לאלץ עשרות רוכשי קרקעות בשכונת גבעת הסביונים להתחיל בבנייה

זוהי תופעה מוכרת וידועה במקומות רבים ברחבי הארץ: אזרחים אמידים רוכשים קרקעות באיזורים שונים מתוך הערכה כי עם הזמן ערכו של הקרקע יעלה משמעותית – והם יגזרו קופון כספי שמן. עד שזה יקרה, רבים מהם מחזיקים בקרקע כשהיא עירומה: בלי לבנות עליה כלל. כעת מבקשים ברשות מקרקעי ישראל (לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) לשנות את הנוהג המקובל הזה, שנפוץ בעיקר בשכונות של בתים צמודי קרקע וגורם למפגעים תברואתיים ואסתטיים.
לאחרונה אישרה הנהלת הרשות הצעת החלטה לפיה היא תפעל לממש את הסעיף בהסכמי החכירה המאפשר לבטל את ההסכם – ועימו את מכירת הקרקע – במידה ולא יבוצעו בו עבודות בנייה ופיתוח בתוך פרק זמן שנקבע מראש בהסכם עליו חתמו. המשמעות היא כי אדם שקנה קרקע אך לא ניצל את זכויות הבנייה עליה כלל יצטרך להחזיר אותה למדינה, כאשר רשות מקרקעי ישראל תפעל על מנת לשווק אותה מחדש לציבור הרחב. עד כה נמנעה הרשות מלפעול נגד אותם אזרחים שהחזיקו בקרקע מבלי לבנות עליה, אולם בעידודו של משרד האוצר, שמבקש להגדיל את היצע הדירות במדינה, החליטו לשנות את דרך פעולתם ולפעול נגד בעלי הקרקעות.
בינתיים, בעיריית קריית מלאכי כבר מבקשים לנצל את ההחלטה, ושם הודיעו השבוע כי יעבירו לרשות מקרקעי ישראל רשימה ארוכה של שמות תושבים העיר ותושבי חוץ שרכשו קרקעות בעיר לפני שנים ארוכות אך לא בונים עליהם. מדובר בעיקר על קרקעות בשכונה החדשה "גבעת הסביונים", אך גם באיזור התעשייה החדש בתימורים.
בעירייה הסבירו כי בגבעת הסביונים התעכב עבודות הפיתוח של השכונה במשך זמן רב עקב בעלי מגרשים שלא בנו על השטחים שרכשו. גם באיזור התעשייה תימורים נמנעו מהעירייה הכנסות בגובה מיליוני שקלים בשנה בעקבות העובדה ששטחים שנרכשו על ידי יזמים נותרו בלא בנייה של מפעלים עליהם. לפי העירייה, בשלב הבא יועברו לטיפול רמ"י בעלי קרקעות משכונת הרבי מלובביץ' (פס חב"ד) שהותירו את המגרשים ללא בנייה. במחלקת ההנדסה עמלים בימים אלו על הכנת רשימה מפורטת של כל בעלי המגרשים, אותם יעבירו לרשות מקרקעי ישראל.
על פי החלטת רמ"י, במידה ויוכח כי בעל הקרקע לא עמד בתנאי השלמת הבניה, הם יפעלו להחזיר לרשותם את הקרקע וישיבו לקונה את כספו. מהמחיר המקורי יקוזזו דמי שימוש בשיעור חצי אחוז – לכל חודש, יִגָּבוּ מיסים שונים בכפוף לחוזה ו-5 אחוז נוספים מהמחיר המקורי כפיצוי. במצטבר, עלות הקיזוז יכולה להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך. לפי ההחלטה, במידה ובקרקע תימצא פסולת, גזם או עשבייה, רמ"י תנקה את השטח ותקזז את סכום הפינוי מהתשלום שנותר.
"אני שמח לבשר לתושבים כי תם עידן בו בעלי מגרשים מותירים את השטחים ללא בניה מכל סיבה שהיא ובכך גורמים לשכניהם לסבל רב", אמר ראש העירייה, אליהו זוהר. "לאחר גיבוש הרשימה, אעביר את כל השמות לטיפול רשות מקרקעי ישראל ואלו ימכרו את המגרשים לאלו אשר בכוונתם לקבוע את משכנם בעירנו, לבנות את ביתם ולגדל בה את ילדיהם".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.