צור עימנו קשר

חדשות

צאו מהאדישות

מה צריך לקרות כדי שנפתלי בנט ישים עלינו?

פורסם

בתאריך

השבוע ישבתי לשיחה עם החבר החדש של הבת שלי. לא יודע אם חדש זו המילה הנכונה, ארבעה חודשים זה הרבה זמן בשביל אחד כמוני, שהולך לישון אחרי החדשות בערב ומתעורר עם זריחת החמה. בחור נחמד דווקא, למרות שהוא לא אוהב כדורגל וגם לא בא הרבה אלינו. לא יודע, נראה לי שקצת לא נעים לו להיכנס אליי הביתה בלי מתנה ביד או איזה שוקולד, אז הוא לא מרבה להגיע. גם השיחות שאנחנו מנהלים מרגישות כאילו הוא הכין רשימת נושאים כדי לא לאכזב אותי, אבל הוא לפחות משתדל ורואים שאכפת לו. לפעמים אני שואל על משהו והוא אומר שהוא לא מבין בזה. אני אוהב את הדוגריות שלו, הוא לא מחרטט אותי בכל פעם. נראה לי שהוא יתאים לבת שלי.

ביום שלישי שעבר ראיתי שנפתלי בנט והחברים שלו הגיעו לעיר. לא טרחתי לבוא, אני לא מבזבז את הזמן שלי על אנשים שלא מכבדים אותי ויודעים בעיקר להבטיח הבטחות. ראש העירייה אליהו זוהר עשה להם כבוד מלכים, אחרי הכל זה ראש המפלגה שלו, אז צריך לתת כבוד, ואצל זוהר, אתם כבר יודעים, הכבוד זה כמעט הכל. אבל כבר אמרו חז"ל שהמבקש כבוד, הכבוד בורח ממנו, וזוהר ציפה שיכבדו אותו, אבל במפלגה שלו צפצפו עליו לאורך כל הקדנציה שלו עד עכשיו.

מעניין אם איילת שקד הסתכלה על זוהר ותהתה אם הוא אינטליגנט, ואם בכלל היא צריכה להיות בקריית מלאכי (שמעתי שהיא הייתה צריכה לבוא, אבל בסוף לא יצא לה. עדיף). המפלגה שלה לא סופרת את המזרחיים, ועל מה שהם עשו לאלי אוחנה אני לא אסלח להם בחיים. אז למה הם באו לכאן? כי הם יודעים שראש העירייה שלהם לא יעשה להם בעיות, כי הוא רואה בעצם ביקורם כבוד שהם נותנים לו. הבנתם? זוהר מקבל את הכבוד שהוא מחפש, אבל אתם לא תרוויחו מזה כלום, כי האנשים האלה לא באו לתת אלא לקחת, ומי כמו זוהר נותן ברוחב יד כשאומרים לו מילה טובה או מהללים אותו? נו, אתם כבר מכיר את ראש העירייה שלכם.

מזוהר אני לא התאכזבתי הפעם כי לא היו לי ציפיות ממנו. היה ברור שהוא יעשה קולות של שטיח מול בנט, שרק לפני כמה חודשים השפיל אותו כשלא רצה לבוא לבקר אצלו. אבל איפה התושבים? למה הם לא יצאו להפגין מול העירייה כשכבוד השר הגיע, זה שהמפלגה שלו הנחיתה כאן את המתנה ולא תרמה כלום לעיר מאז. מחיר מטרה נעצר בגדרה, שום מענקים מיוחדים לא ניתנו לקריית מלאכי ושום הבטחת בחירות לא קוימה. מה אנחנו עזים, אולי מוקצים? האם האנשים האלה, שמעבירים כסף להתנחלויות, יכולים להתייחס אלינו רק אם נשנה את השם שלנו ל"מעלה מלאכי"? או שנגיד שאנחנו תומכים במחנה הציוני ואז בנט יזרוק לנו איזו מילה?

וואלה, תקופת בחירות היא הזמן שלנו התושבים להראות לפוליטיקאים שאנחנו לא פראיירים. להרביץ להם בקלפי, להביך אותם, לדרוש מהם תשובות. רק פה כולם שותקים, ומי שמשמיע ביקורת כמוני מתבקש לשתוק או לחשוף את זהותו  – כאילו זה הדבר הכי חשוב, ולא המילים שאני כותב.

לפני שבוע יאיר לפיד רצה לבוא לקריית שמונה וראש העירייה שם אמר לו לא להגיע, כי שנתיים הוא מרח אותו כשהוא היה צריך אותו. זה ראש עירייה! כזה שדואג לתושבים שלו ולא מתלהב מביקור של שר בעיר שלו. וואלה, בכל חברי מועצת העיר לא נמצא אפילו חבר מועצה אחד שישלח מכתב לבנט ויגיד לו ללכת לחפש את עצמו מעבר לקו הירוק? למה צריך להתכופף בפני האיש הציני והמביך הזה, רק כי ראש העירייה רוצה קצת כבוד מבעל הבית שלו?

הליקוקים האלה מעוררים אצלי געגועים לליאור קצב. כמה שהוא היה גרוע, הוא לפחות שם את העיר על המפה והעלה את העיר לכותרות כדי לקבל עזרה. ובשלטון הנוכחי, אופוזיציה וקואליציה, אין אף אחד שירים את המאבק הזה. כולם לא רוצים לפגוע בכבוד של ראש העירייה, מישל טפירו מתנהג בילדותיות (תחליט כבר אם אתה פורש או לא, בנאדם), האנשים של חב"ד עסוקים בקו הביוב שדולף להם כל יומיים, שי סיום נעלם, גדעון מהרי עסוק בעצמו, בוריס בורוכוב בודק איפה הוא יכול לקבל עוד משכורת, יוסי סולימני צועק ומתריע רק במועצת העיר, יוסי חדד בכלל נדם, דוד גלעם עוד מנסה אבל מפוצץ ישיבות כשלא מצליח ועל רן ויצמן אתם כבר יודעים מה אני חושב.

על ההנהגה שלנו אי אפשר לסמוך, רק על עצמנו. ואנחנו אלה שפוגעים בעצמנו. לא באנו להצביע, לא הרמנו קול על ההתנהלות של ראש העירייה, לא התעניינו בעירייה שדופקת אותנו. השארנו אותה לכאלה שהופכים את החיים שלהם לקלים ואת שלנו לקשים. וואלה, אם המצב יימשך לא יהיה מנוס מלקחת את גורלנו בידינו, כי נמאס לראות איך מתבטלים מול אנשים כמו נפתלי בנט, בזמן שהעיר הזאת נהרסת. נמאס לראות איך יו"ר הבית היהודי שוב מצא מזרחיים שגדלים במצוקה, וראה במו עיניו איך האיש שאמור להיות התושב מספר אחת של הקריה נמצא בצמרת, אבל לא מסוגל להתאים עצמו למעמד, ולדרוש הטבות לתושבים שלו.

יאללה, ביסלאמה.

לחץ להמשך קריאה