צור עימנו קשר

חדשות

פשיטת פתע במושב: "איזור תעשייה פיראטי"

כשהם מלווים בכוחות משטרה גדולים הגיעו פקחים מרשות מקרקעי ישראל, בשיתוף משרדי הפנים, האוצר, איכות הסביבה וגורמי ממשל נוספים לשדה עוזיהו וערכו במקום מבצע אכיפה ענקי וחסר תקדים, בו נחשפו עבירות מקרקעין, מס, זיהום קרקע ושימוש בחלקי רכבים גנובים – בהיקף "חריג ביותר". ברמ"י הבהירו: "צפויים מבצעים נוספים"

פורסם

בתאריך

את המראות בבוקר יום שלישי בשבוע שעבר לא ישכחו תושבי המושב שדה עוזיהו זמן רב: פשיטה המונית של מאות אנשי ממשל במבצע אכיפת דיני המקרקעין, המס והסביבה הממוקד הגדול ביותר מאז ומעולם – כך על פי הצהרת הרשויות עצמן.

לא פחות מ-12 זרועות ממשלה שונים, הכוללים את מנהל מקרקעי ישראל, פרקליטות מחוז דרום, משטרת ישראל (כולל פעילות מיוחדת של להב 433), הסיירת הירוקה, משרד הפנים, המשרד להגנת הסביבה, כבאות והצלה, חברת החשמל, ביטוח לאומי ורשות המיסים היו רק חלק מהגופים שלקחו חלק במבצע, שההיערכות אליו התקיימה במשך שבועות ארוכים קודם לצאתו אל הפועל. בסיום המבצע הגדירו ברשות מקרקעי ישראל (לשעבר המנהל) את המבצע כמקיף ביותר שנעשה אי פעם, ואת התוצאות שהתגלו בו כ"יוצאות דופן בחריגותן". על פי הרשות, בכ-85 אחוזים מהמשקים בשדה עוזיהו ישנן חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים משמעותיים במיוחד. "זה פשוט הפך להיות איזור תעשייה פיראטי בתוך יישוב", אמר גורם ברשות.

על פי הודעת הרשות, במהלך מבצע האכיפה נחשפו עבירות בנייה בוטות ונרחבות ושימושים מסחריים, בניגוד לחוק, בקרקעות שייעודן חקלאי. החשדות שנבדקו במהלך המבצע, בו פעלו כוחות האכיפה אל מול בעלי משקים רבים שבהם בוצעו חיפושים באמצעות צווים מנהליים ושיפוטיים, כללו עבירות של שימוש חורג בקרקע חקלאית למטרת מסחר ותעשייה, בנייה בלתי חוקית ואף חשד לאחזקת חלקי רכבים החשודים כגנובים. הרשות אמרה כי במהלך המבצע נאספו ראיות המוכיחות הפרות נרחבות של חוקי התכנון והבנייה, על השימושים האסורים בקרקע, שהיו בהיקף בלתי נתפס של 400 דונמים. על פי הממצאים, על השטחים הוקמו מסגריות, עסקים למכירת חומרי בניין ועסקים רבים נוספים. "זה היה מבצע ראשון מסוגו וחריג מאין כמותו", אמר בשיחה עם "המקור" תום וגנר, יועץ התקשורת של הרשות למקרקעי ישראל. לדבריו, לאחר איסוף הראיות, תעבור כעת הפעילות לרמה המנהלית והמשפטית, במסגרתה יינקטו פעולות נגד מפירי החוק בהתאם אליו. וגנר ציין כי הערכת הרשות, המבוססת על מבצע האכיפה ועל מידע מודיעיני, היא כי ברובם המוחץ של המשקים במושב ישנם חריגות בנייה ועבירות מקרקעין בהיקפים נרחבים במיוחד. ברשות הגדירו את שדה עוזיהו כ"איזור תעשייה פיראטי שלם".

במהלך המבצע נחשפו גם עבירות מס שונות, בהן העלמת הכנסות ואף אי דיווח על קיומם של עסקים. המשטרה הירוקה, שלקחה אף היא חלק בפעילות, הטילה קנסות בגין זיהומי קרקע נגד בעלי משקים, והתריע בשני מקרים על האפשרות לפתיחת הליכים פליליים בעקבות העבירות שהתגלו בתחום הזיהום. רשות הכבאות וההצלה מצאה כי אף לא אחד מהעסקים שפעלו ביישוב עמדו בתנאים לצורכי קבלת רישיון עסק, ובאחד המשקים אף נחשף מקרה של גניבת חשמל גדולה ממקור חשמל ציבורי. גם הזנחה קשה של בעלי חיים התגלתה בחלק מהמשקים. במהלך המבצע נרשמה פעילות של יחידות משטרתיות שונות, שחשפו בין היתר כמאה חלקי רכב שנמצא כי דווחו כגנובים במסוף המשטרתי. המרכז לגביית קנסות והמוסד לביטוח לאומי ביצע במהלך המבצע גביית חובות בהיקפים משמעותיים.

התושבים חיכו לפשיטה

תושבים במושב שדה עוזיהו אמרו השבוע כי כבר בערב שקדם למבצע הייתה תכונה באוויר. "היו לנו הערכות שהם צפויים להגיע", אמר אחד התושבים, שביקש להישאר בעילום שם. "כבר הרבה זמן שיש תחושה שזה בדרך, ובסוף זה אכן הגיע".

יועץ התקשורת וגנר, מטעם רשות מקרקעי ישראל, התייחס לאפשרות כי נרשמו הדלפות פנימיות מתוך גופי הממשל שלקחו חלק במבצע. "בהיקף כזה של מבצע, קשה לשמור על זה בפרופיל נמוך באופן מוחלט", אמר. "אנחנו מדינה קטנה, והיו מעורבים במבצע הזה מאות רבות של אנשים". לדברי וגנר, מדובר אמנם בפעילות ראשונה מסוגה, אך לא האחרונה. "ביקורות נוספות מתוכננות באיזור, גם ביישובי המועצה האזורית באר טוביה". וגנר הוסיף והתייחס לאופי המבצע, ואמר כי "בשדה עוזיהו יש צבר אדיר של עבירות, והיישוב נמצא אצלנו על הכוונת לא מעט זמן. יש תופעות דומות, אם כי בהיקפים קטנים יותר, גם במקומות אחרים בגזרה הזאת". לדביר וגנר, "בסופו של דבר העסקים האלו לא יהיו שם, גם אם זה ייקח זמן. העבירה היא לא שנויה במחלוקת, בעלי העסקים פעלו בניגוד לחוזה איתם, הם הקימו עסקים בניגוד לחוק. יש שם עבירות מסובכות, אבל בסוף הדברים יגיעו לפרקליטות ויטופלו".

ישראל סקופ, מנהל החטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, התייחס גם הוא למבצע ואמר כי "מדובר בהיקף חריג של הפרות חוזה מצד בעלי משקים שקיבלו קרקע למטרות חקלאיות, אך השתמשו בהן למטרות מסחריות וכך גרפו ממון לכיסם על חשבון קופת המדינה". סקופ הוסיף: "השימוש החריג פגע למעשה באיזורי תעשייה מוסדרים של הרשויות הסמוכות, בהן בעלי עסקים הפועלים כחוק משתמשים בקרקע בצורה מסודרת בהתאם לייעוד התכנוני".

יש לציין כי לפני כארבעה חודשים חשפנו כאן ב"המקור" אודות בדיקה משטרתית העוסקת, בין היתר, בענייני תכנון ובנייה בתחומי המועצה האזורית באר טוביה. זמן קצר לאחר מכן נודע כי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה קיימה ביקורת במשרדי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של המועצה, ונטלה ממנה תיקים לבדיקה. לאחרונה אף קיבלו תושבי שדה עוזיהו צווי הריסה למחסנים שנבנו בניגוד לחוק במשקיהם. "המחסנים היו רק הפרומו של הפרומו", אמרו השבוע ברשות מקרקעי ישראל. "המבצע השבוע היה הדבר האמיתי, ועוד יהיו בשדה עוזיהו ביקורים חוזרים, ולא רק שם".

לחץ להמשך קריאה