צור עימנו קשר

חדשות

עכשיו מתחיל הדבר האמיתי: חמישה מועמדים בפריימריז הקהילה האתיופית

שבוע נסגרה ההרשמה לפריימריז בקהילה האתיופית, כאשר חמישה מועמדים צפויים לבקש את תמיכת הציבור בבחירות שיתקיימו ברבעון הראשון של 2018. המועמד החדש: ברוך סנבטה, שתמך בעבר בגדעון מהרי

פורסם

בתאריך

רשימת המועמדים לקראת הפריימריז ההיסטוריים בקרב הקהילה האתיופית בעיר, הצפויים להיערך בחודש פברואר בשנה הבאה, נסגרה אמש (רביעי) עם הכרזתו של מועמד מפתיע שסגר את רשימת המועמדים הסופית לקראת הישורת האחרונה של ההתמודדות.
ברוך סנבטה, הנחשב לאחד מתומכיו הבולטים של חבר המועצה, גדעון מהרי, ומי שמוכר כאחד מהאנשים המשפיעים בקרב הקהילה האתיופית המקומית, הודיע על רצונו לקחת חלק בבחירות המתקרבות להנהגת הקהילה המאוחדת בבחירות הקרובות לרשויות המקומיות, ועורר הדים בקרב המועמדים שכבר הודיעו על התמודדותם בפריימריז.
סנבטה, בשנות הארבעים לחייו, הסביר את התמודדותו ועזיבת מחנה מהרי בשיחה עם "המקור", כשאמר כי הוא אמנם היה שותף לדרכו של חבר המועצה גדעון מהרי, אך החליט שזו העת לצאת לדרך חדשה. "לאחר התייעצות עם מספר גורמים החלטתי שזה הזמן להתמודד. אני מזוהה עם גדעון, אך מחוייב קודם כל למצבה של הקהילה בעיר", אמר.
מהרי עצמו היה נשמע מרוצה מהצטרפותו של סנבטה למירוץ: "אני מאחל לסנבטה המון בהצלחה. מדובר באיש חרוץ, וכל מי שרוצה לשרת הקהילה מוזמן להגיש מועמדות. אני שמח לראות שיש אנשים צעירים שהקהילה חשובה להם". לשאלתנו האם הוא חושש שהצטרפותו של המתמודד החדש עשויה לפגוע בסיכוייו לנצח במירוץ, ענה מהרי כי "העניין הוא לא גדעון מהרי. מדובר כאן בעתיד הקהילה, וזה מה שחשוב".
עם הצטרפותו של סנבטה גדל כאמור מספר המועמדים לחמישה, שכן עוד לפני כן הודיעו על התמודדותם בבחירות חברי המועצה שי סיום וגדעון מהרי, וכן שני הפעילים החברתיים יעקב טלה ומיניליק דסטה.
כזכור, מאז נחתם הסכם האיחוד בקהילה בין חברי המועצה גדעון מהרי ושי סיום עורכת ועדת הבחירות, המונה חמישה עשר אנשי הקהילה, דיונים תכופים במטרה לקבוע את סדרי הפעולה לקראת הבחירות המקדימות, וההיערכות לקראתן.
כבר בתחילה נקבע כי מטרת הוועדה תהיה לקבוע תאריך מוקדם ככל הניתן לקיום הבחירות, זאת מתוך מטרה לאפשר זמן התארגנות לנציגים שייבחרו לייצג את הקהילה ומרחב תמרון לקראת הבחירות המוניציפליות שייערכו באוקטובר 2018.
אחד הנושאים שגרם למחלוקות בקרב המתמודדים הם התנאים שנקבעו להצגת מועמדות, עליהם כבר התלונן בעבר מיניליק דסטה, שחזר ואמר גם עתה כי "מבחינתי כל עוד אין לי אנשים בוועדה אין מה לדבר על תנאים. עכשיו, כשנסגרה ההרשמה, נשב יחד כל המתמודדים עם חברי ההנהלה ונחליט מהם התנאים".
אחד התנאים עליהם מדבר דסטה הוא דרישת הוועדה מכל אחד מהמועמדים להפקיד מסמך התחייבות, ובו חתימה המחייבת אותו שלא להתמודד בשום רשימה אחרת במסגרת הבחירות המקומיות, זאת על מנת לסייע לרשימה המאוחדת להשיג את מכסת הקולות המקסימלית מקרב אנשי הקהילה.
תנאי נוסף המעורר מחלוקת הוא דרישה להפקיד ערבות בנקאית בסך בלתי ידוע לצורך הבטחת יישום ההתחייבויות ומימון הבחירות בהמשך, באם הדבר יידרש. טרם ברור מהו הסכום שייקבע, אולם לפי חלק מההערכות הוא צפוי לעמוד על 50 אלף שקלים כערבות אישית, בתוספת דמי רישום בסך כמה אלפי שקלים.

במערכת הפוליטית
מתעניינים

בשיחה ל-"המקור" סיפר חבר המועצה שי סיום שהתנאים עדיין לא סוכמו, אך עם זאת גרס כי הוא מצפה מכל המועמדים לעמוד בהם. "אנחנו יוצאים כרשימה מאוחדת וחזקה למען הצלחת האיחוד. כולם חייבים לעמוד בהסכמים שיקבעו", אמר סיום, שבירך אף הוא את המתמודד החדש, "אני מאחל לברוך סנבטה הצלחה. ככל שישנם יותר מועמדים זה מיטיב עם הסכם האיחוד של הקהילה, כיוון שזהו המדגם המייצג המוכיח עד כמה חשוב האיחוד, וכן ההוכחה לכך שהכול עוד פתוח".
הבחירות בקהילה האתיופית יוצרות עניין רב גם אצל המתמודדים האחרים לקראת הבחירות המקומיות בעיר. לפי ההערכות ברחוב הפוליטי, ראש העירייה זוהר היה מעוניין כי טלה הוא זה שייבחר להוביל את הרשימה, מתוך הערכה כי הסיכויים לשיתוף פעולה עימו גבוהים יותר לעומת יתר המועמדים. מקורבים לטלה טענו כי אנשים מבחוץ מנסים לפגוע בחיבור שקיים בקהילה לקראת הבחירות, ואמרו: "יעקב לא של ראש העיר ולא של אף אחד. יעקב הוא שלנו, של אנשי הקהילה. כנראה שמחוץ לקהילה יודעים את כוחו וחוששים ממנו, לכן מנסים לצייר את זה שראש העיר ביקש ממנו להתמודד", סיכמו.

מהרי וסיום. חמישה מתמודדים על ראשות הרשימה המאוחדת

מהרי וסיום. חמישה מתמודדים על ראשות הרשימה המאוחדת

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.