צור עימנו קשר

המושבים

סמים בבית הספר

במהלך מבצע משטרתי מתוכנן היטב, במסגרתו הושתלו סוכנים סמויים במשך שבועות ארוכים, נלקחו לחקירה כ-30 תלמידי בית הספר התיכון האזורי בבאר טוביה בחשד לאחזקה ולשימוש בסמים. המועצה: תופעה שקיימת ברבים מבתי הספר בארץ"; יו"ר ועד ההורים: "בטיפול הולם הילדים שנפלו יחזרו לדרך הישר"

פורסם

בתאריך

התיכון האזורי באר טוביה שוב בכותרות מהסיבות הלא נכונות: לאחר שבועות ארוכים של פעילות משטרתית בתוך כותלי בית הספר הצליחו חוקרי המשטרה, בשיתוף פעולה עם מנהל התיכון האזורי, רוני ארז, לחשוף, לאתר ולעצור כ-30 בני נוער אשר החזיקו או השתמשו בסמים וחומרים אסורים בתוך כותלי בית הספר.
במסגרת הפעילות המשטרתית, נשלחו אל חצרות המוסד החינוכי שני שוטרים, אשר עקבו באופן יומיומי אחרי תלמידי התיכון בכיתות י'-יב'. מדובר היה במבצע מורכב ומתוכנן היטב, במסגרתו הפעילה המשטרה את הסוכנים כאנשי מקצוע שפעלו במשך זמן רב בתוך שטח בית הספר, רכשו את אמונם של התלמידים והצליחו לתעד אותם כשהם משתמשים בסמים.
לדברי אחד התלמידים בבית הספר, השוטרים הפכו חלק אינטגרלי מנוף בית הספר מיד לאחר חופשת החגים, תוך שהם מציגים עצמם כמתקיני מזגנים ומצליחים על ידי כך להערים על באי בית הספר. "במהלך ההפסקות היו מגיעים השוטרים – כשהם נראים כמו מתקיני מזגנים – אל פינת העישון שנמצאת בחצר של התיכון", סיפר אחד התלמידים ששוחח עם "המקור" השבוע. לדבריו, מדובר במקום מפגש המכונה בפי תלמידי התיכון "העץ", ושם נוהגים התלמידים לעשן בשעות ההפסקה וכן במהלך שעות הלימודים עצמם.
לדברי התלמיד, מאור (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), השוטרים נחשפו לעשרות תלמידים שעישנו סמים מסוג גראס ואף חומרים הנחשבים מסוכנים אף יותר. בכל אותה התקופה סיירו השוטרים דרך קבע בסביבה, עד שהגיעה העת לביצוע המעצרים, אז שמו השוטרים את ידיהם על ארבעה תלמידים. מאוחר יותר, ככל הנראה באמצעות פעולות חקירה נוספות, אותרו תלמידים נוספים ועוכבו לחקירה על ידי חוקרי נוער בתחנת המשטרה של קריית מלאכי.
לדברי יוסי (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת), תלמיד אחר בבית הספר התיכון, נושא הסמים הפך כבר מזמן לשגרה בין כותלי בית הספר, כך שההפתעה היחידה הייתה שהמשטרה בחרה להתערב בסוגייה ולבצע מעצרים. "כולם יודעים שיש סמים בבית הספר. התלמידים, המורים וגם רוב ההורים. זה לא סוד וכבר נתפסו פה בעבר תלמידים עם סמים", סיפר והוסיף: "בשנה שעברה נתפסו שלושה שמיניסטים על ידי סייר בית הספר בזמן שהם משתמשים בחומרים אסורים בשירותי בית הספר, אך זה נשאר בטיפול פנימי ולא הועבר למשטרה. ככה גם היו יתר המקרים שמתגלים מידי פעם". לדברי התלמיד, מאז הגעתו של המנהל החדש רוני ארז לבית הספר, האכיפה בנושא דקדקנית יותר ולפי הדיווחים בתיכון, הוא זה שביקש מהמשטרה לפעול על מנת למגר את התופעה.

לא הפתעה

ואכן, מבירור שערך "המקור" עולה כי ארז עצמו הוא זה שביקש מהמשטרה לבצע מבצע מיוחד בתחומי בית הספר. כזכור, בתחילת השנה הנוכחית החל רוני ארז, בעל תואר שני בפילוסופיה ובפסיכולוגיה, לנהל בית הספר התיכון האזורי של באר טוביה.
הפשיטה המשטרתית שארעה לפני כשלושה שבועות הפכה מאז לשיחת היום בתיכון – שמונה למעלה מאלפיים תלמידים. איש הצוות המקצועי בבית הספר ששוחח עימנו וביקש להישאר בעילום שם מכורח הנסיבות, אמר כי מבחינת המורים – העובדה כי נעשה שימוש מאסיבי בסמים בשטח התיכון אינה מהווה הפתעה גדולה.
לדברי יו"ר ועד ההורים הבית ספרי, שוש פירוז, ההחלטה של המנהל ארז להכניס כוחות משטרה שיעקבו ויחשפו את התלמידים המשתמשים בסמים היא חשובה ותקדימית. "אנחנו מלאי כבוד והערכה למנהל בית הספר והצוות הניהולי, שקיבלו החלטה אמיצה מאוד להתמודד עם התופעה ולא להתחבא ממנה", אמרה. "אני בטוחה שבטיפול הולם הילדים שנפלו יחזרו לדרך הישר, ואני סמוכה ובטוחה שאם לא מטפלים בתופעות כאלה, הן רק מחמירות. נושא הסמים זה לא רק בתיכון באר טוביה, אני בטוחה שזה קורה בכל הארץ ואני מצפה שמנהלים אחרים יתנהלו בצורה כזו". יש לציין כי לאחר חקירה של מספר תלמידים בנושא האחזקה והשימוש בסמים הם שוחררו והוחזרו למסגרת הלימודית, עד אשר יפגשו עם קצינת מבחן – אז יוחלט על המשך הטיפול בהם מהבחינה הפלילית והלימודית.

למזער את ההד

המקרה החריג והנדיר של תפיסת הסמים בתיכון מצטרף למספר אירועים שליליים אליהם נקשר שמו של התיכון האזורי בשנים האחרונות, ואשר בין היתר בגינם מתנהל ויכוח מקצועי וציבורי רחב ביחס לצורך בפיצולו של התיכון הענק: לפני כשנתיים נזרק ראש של חזיר אל החצר המרכזי כחלק מחגיגות הסיום של תלמידי שכבה יב'; בשנה שעברה ביצעו חלק מתלמידי יב' מעשי אלימות וונדליזם חמורים כחלק מחגיגות הסיום ובמסיבה שנערכה בגבעת תום ותומר השתכרו התלמידים ומשטרה הוזמנה למקום נוכח הפרות סדר ואלימות.
"בית הספר מונה יותר מ-2000 תלמידים, וכל שכבה רוצה להשאיר את החותם שלה- שיזכרו אותה בתור השכבה שעשתה הכי הרבה בעיות. פעם זה ראש חזיר ופעם זה מסיבות הסמים שנעשו. קורים כאן עוד דברים אבל בבית הספר דואגים לטאטא אותם מתחת לשטיח", סיפר בשיחה עם "המקור" מורה נוסף שביקש אף הוא להישאר בעילום שם. "דוגמא נוספת לכך אפשר למצוא בסיפור שהתרחש לפני קצת יותר משנה, כאשר אחד מתלמידי שכבה יא' הפליא את מכותיו בתלמיד משכבה י', זאת לאחר שזה נכנס למבנה כיתות יא'. התלמיד הצעיר יותר קיבל חבטה חזקה בפרצופו והחל לדמם, דבר שהצריך בסופו של דבר טיפול רפואי". למערכת "המקור" נודע כי כל בעלי התפקידים בבית הספר מודעים לנושא, אך כרגע הדברים נשמרים במסגרת הבית ספרית ומושקעים מאמצים כבירים על מנת לנסות ולמזער את ההד התקשורתי בנושא.
ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פועלת בכל המישורים בכל הקשור לסמים מסוכנים, הן בגלוי והן בסמוי, גם בקרב אוכלוסיית בני הנוער. מעבר לכך אין בכוונתנו להתייחס לעניין פעילות מניעה כזאת או אחרת במוסדות החינוך".
מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה: "בכל נושא הקשור לחקירת עבירות כאלה ואחרות יש לפנות למשטרת ישראל. יש לציין, שהתופעה קיימת ברבים מבתי הספר בארץ והמועצה האזורית באר טוביה אינה מטאטאת בעיות מתחת לשטיח. אנחנו מטפלים בבעיות כמדיניות, גם כשהדברים לא נעימים".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.