צור עימנו קשר

חדשות

כמה שווה הילד שלכם?

נתוני השקעת הרשויות בתלמידים: 6,300 שקלים משקיעה העירייה על כל אחד מתלמידי מערכת החינוך בעיר. בקריית גת משקיעים 11,700, בשדרות 8,900 ובאופקים – 4,300 שקלים

פורסם

בתאריך

כמה כסף מוציאות הרשויות המקומיות בישראל על התלמידים הלומדים בתחומה? המועצה לשלום הילד פרסמה השבוע את הנתונים המלאים, אשר לפיהם ממוקמת קריית מלאכי במקום ה-60 עם השקעה שנתית ממוצעת של 6,300 שקלים לכל תלמיד. יש לציין כי אין מדובר בדוח רשמי את משרד החינוך, ומנתונים שנבדקים על ידי המשרד מפעם לפעם עולים לעיתים ממצאים שונים באופן מהותי מאלו שפורסמו השבוע.

בראש טבלת המשקיעים בחינוך ניצבת העיר רעננה, עם 14.5 אלף שקלים שהיא מוציאה על כל תלמיד במערכת החינוך שלה. רמת גן, הרצליה, טירת הכרמל ורמת השרון משלימות את החמישייה הראשונה בהשקעה בתלמידים במערכות החינוך המקומיות שלהם. על פי הנתונים, ממוקמת קריית מלאכי במקום ה-60 מבין 118 רשויות שנבדקו. בהתייחס לרשויות בעלות מאפיינים דומים, הרי שהעיר נמצאת בפיגור משמעותי: בקריית גת, למשל, משקיעה העירייה סך של 11,700 שקלים בכל שנה עבור כל תלמיד. בשדרות משקיעים 8,900 שקלים ובאופקים, העיר הממוקמת אחרונה בטבלת אחוז הזכאים לבגרות מבין היישובים היהודיים הלא חרדים – רק 4,300 שקלים. באור יהודה משקיעים 7,900 ש"ח על כל תלמיד מידי שנה, ואילו בבני ברק – 5,300 שקלים.

בכל אופן, מדובר בנתונים לא מחמיאים דיו, ועל פי נתונים רשמיים של משרד החינוך – ההשקעה של הרשות המקומית בשנים האחרונות בתלמיד מידי שנה – הייתה אף נמוכה יותר, ועמדה על איזור ה-5,000 שקלים בלבד. על פי נתוני הזכאות לבגרות, 46% מבני שכבת הגיל יב' המתגוררים בעיר היו זכאים בשנת 2013 לתעודה. מדובר בנתונים נמוכים במיוחד – כאשר מבין היישובים היהודיים (שאינם חרדים) רק העיר אופקים השיגה נתונים גרועים יותר.

נציין כי בשנת התקציב 2015 הכריזו בעירייה על השקעה מיוחדת בחינוך, ותקציב המחלקה הוגדל ביותר משני מיליון שקלים. מדובר בתוספת משמעותית לתקציב, כאשר בעירייה מקווים כי ההשקעה תבוא לידי ביטוי בתוצאות, וזאת כחלק מהמדיניות שהתווה ראש העירייה, אליהו זוהר, עם כניסתו לתפקיד, ולפיה ניתן דגש מיוחד לתחום החינוך בעיר.

לחץ להמשך קריאה