צור עימנו קשר

חדשות

מנוחתם לא עדן

המדינה הגישה תביעה נגד קיבוץ חצור וחברת "מנוחת עדן", המספקת שירותי קבורה אזרחית, בטענה כי עשו שימוש בלתי חוקי בשטחים חקלאיים לצורך מכירת שטחי קבורה – גם לכאלו שאינם מתגוררים בקיבוץ. בית המשפט הוציא צו מניעה להמשך הקבורה, אך נדמה כי הסאגה עוד רחוקה מסיום. הבעלים של החברה, פרוספר סלוק: "פעלתי כחוק. השקעתי כסף, שייתנו לי למלא את הקברים שנשארו ואכריז על בית הקברות כסגור"

פורסם

בתאריך

רשות קרקעי ישראל והמשרד לשירותי דת הגישו באחרונה כתב תביעה נגד קיבוץ חצור שבמועצה האזורית באר טוביה וחברת "מנוחת עדן", העוסקת במתן שירותי קבורה אזרחיים, בטענה כי השניים פעלו בניגוד לחוק עת שהשתמשו בקרקעות המיועדים לשימוש חקלאי לצורך קבורת בני אדם, ומכרו חלקות קבר במחירים של עשרות אלפי שקלים כל אחת. הדבר עומד לדעת המדינה בניגוד לחוק שירותי קבורה יהודיים, וכן בניגוד לחוק רשות מקרקעי ישראל. בסוף השבוע שעבר העניק בית המשפט השלום בבאר שבע צו מניעה קבוע נגד הקיבוץ והחברה, ואסר את המשך מכירת חלקות הקבר בשטחי הקיבוץ. למרות זאת, הבעלים של חברת "מנוחת עדן", פרוספר סלוק, תושב קריית מלאכי – בטוח שנעשה לו עוול.

כבר בחודש מרץ, לפני כחודשיים, הגישה המדינה כתב תביעה נגד הקיבוץ והחברה המספקת את שירותי הקבורה. בתביעה, שהגישה פרקליטות מחוז דרום (אזרחי) המיוצגת על ידי עו"ד אביחי כהנא, נטען על ידי המדינה כי "מזה שנים מתבצעת קבורה אזרחית מסחרית בבית העלמין של קיבוץ חצור, בניגוד לחוק שירותי הדת היהודיים ובניגוד להסכם חכירה של הקיבוץ עם הרשות מקרקעי ישראל ולמעשה תוך עשיית סחר ומכר בקרקעות שהמדינה הקצתה לקיבוץ לצורך עיבודים חקלאיים ולצורכי המשק". עוד טוענת המדינה כי הקיבוץ והחברה מכרו קרקעות לדורשים בכך גם לכאלו שאינם מתגוררים בקיבוץ עצמו, או מי מבני משפחותיהם. הדבר, כך נטען, עומד בניגוד להחלטת הממשלה משנת 2004 ולתקנות רשות מקרקעי ישראל, לפיהן לא תותר מכירה של חלקות קבר ביישובים חקלאיים לנפטרים שאינם בני המקום. המדינה כתבה בתביעתה כי "בקיבוץ חצור מתנהל למעשה עסק לכל דבר ועניין, המספסר, לא פחות, בקרקעות המדינה שהוחכרו לו לשימושי המשבצת הקיבוצית וגובה סכומים גבוהים ממשפחות המבקשות לקבור את יקיריהם". המדינה הוסיפה והדגישה בתביעתה את פסיקותיו של בית המשפט העליון, שעמד לא פעם על הצורך בשמירה על קרקעות המדינה והקפדה שייעשו בהם שימוש חוקי. "לנוכח היות מקרקעין משאב ציבורי מוגבל ויקר ערך, עמד בית המשפט העליון, בשורה של החלטות, על האינטרס הציבורי לעקור מהשורש את תופעת הפלישות הבלתי חוקיות למקרקעי ציבור וכן את תופעת השימוש הבלתי חוקיים במקרקעין", נכתב בכתב התביעה.

השבוע, כאמור, נעתר בית המשפט לבקשת המדינה להוציא צו מניעה נגד המשך הפעילות המדוברת, והורה על הפסקה מיידית וקבועה של הליכי המכירה. בתחילה ביקשה המדינה צו מניעה זמני נגד הקיבוץ וחברת "מנוחת עדן", ובמעמד הדיון שנערך בשבוע שעבר הוסכם בין התובעים לנתבעים כי הצו שיוצא על ידי בית המשפט יהיה קבוע. במקביל, התביעה בתיק העיקרי תימשך.

הנתבעים טענו בדבריהם לחוסר תום לב מצד רשויות המדינה בהגשת התביעה, והדגישו כי פעלו בהתאם להוראות מצד רשות מקרקעי ישראל ואף בעידוד של המשרד לשירותי דת. במהלך הדיון התגלו חילוקי דעות בין קיבוץ חצור לבין חברת "מנוחת עדן", כאשר לטענת באי כוח הקיבוץ ניסיון להפסיק את פעילות החברה בעקבות פניית רשות מקרקעי ישראל לקיבוץ בטענה כי הפעילות נעשית בניגוד לחוק – המשיכה החברה את פעילותה. בעקבות צו המניעה לא תוכל עוד החברה למכור שטחי קבורה, כאשר בשבועות הקרובים ימשיכו הצדדים בתחלופת מסמכים בניסיון לברר מה היקפי מכירת החלקות שכבר בוצעו לאנשים חיים שטרם נפטרו. עם זאת, הדבר לא יפגע כמובן באפשרות של הקיבוץ להמשיך בקבורה של נפטרים החברים בו או בני משפחותיהם – ללא תמורה למעט זו הקבועה בחוק.

"המדינה שינתה את הנהלים"

את ההסכם עם קיבוץ חצור ערך פרוספר סלוק ב-2002. מאז שנקבר באדמה הנפטר הראשון ועד שנת 2011, מעיד סלוק, לא הייתה כל בעיה. "קיבלתי רישיונות כל שנתיים, הגשתי דוחות, המשרד לשירותי דת ידע על השירותים שלנו והמיקום, הכל עבד רגיל", הוא מספר. אלא שאז התעורר המנהל, וטען לשימוש בלתי חוקי בקרקע. לא עשיתי שום דבר בניגוד לחוק ופעלתי רק בהתאם לחוק", אמר סלוק, המשמש כבעלים של חברת "מנוחת עדן" מאז הקמתה. "כבר יותר מעשור שבית הקברות שם פועל, והקיבוץ הרוויח ממני 30 אחוז על כל חלקת קבר שנמכרה שם. השקעתי המון כסף בפיתוח התשתיות בבית הקברות, וקבורים שם נכון להיום יותר מ-600 בני אדם. יש רק עוד 17 חלקות קבר פנויות שחלקן כבר נמכרו לאנשים חיים, כל מה שביקשנו הוא שיאפשרו לנו לממש את ההסכמים שחתמנו כדי שלא ניחשף לתביעות ולנזקים גדולים לחברה, לאחר מכן אין לי שום בעיה להכריז על בית הקברות כסגור, גם ככה לא נשארו קברים פנויים".

לדברי סלוק, הקיבוץ נהג כלפיו בחוסר הגינות, כאשר מחד חתם עימו על חוזה ממנו הפיק רווחים, לטענתו, במשך שנים ארוכות, אך מאידך – התכחש לו ברגע שהמדינה התערבה ודרשה להפסיק את השימוש בקרקע לצורך קבורה. "אני לא מבין מה המדינה רוצה ממני, אני פעלתי מול הקיבוץ, ופעלתי בהתאם למה לסיכום ולחוזה שנחתם עם הקיבוץ", לשון דבריו. הוא הוסיף ואמר כי במקרה בו יישלל הרישיון להמשך הקבורה בבית הקברות לתמיד, הרי שהתוצאה צפויה להיות הזנחה של המקום עד כדי שהוא לא יהיה כשיר לביקורי משפחות הנפטרים.

עו"ד אלי אביב, מייצגו של סלוק, הוסיף ואמר כי "יש הסכמה עקרונית בינינו לבין המדינה שייתנו לחברה לאכלס את 17 הקברים שכבר נמכרו, ולאחר מכן לא יהיה עוד צורך בשימוש בקרקע כי בית העלמין ייסגר". לדברי עו"ד אביב, מרשו, סלוק, נפל בין הכיסאות. "המדינה אפשרה בתחילה את השימוש החורג בקרקע, אבל ברבות השנים החליטה לשנות את הנהלים, ורשות מקרקעי ישראל החליטה לאכוף את ההחלטה רק לפני שנים בודדות. מר סלוק פעל בהתאם לחוק וכל אשמתו בכך שהשקיע כספים רבים שעלולים לרדת לטימיון אלמלא יתקבל האישור לסיים את אכלוסו של בית הקברות".

מנגד, גם לאנשי קיבוץ חצור יש בטן מלאה נגד סלוק והחברה שבבעלותו. "אין לקיבוץ אלא להצר על עמדת הרשויות כפי שהובאו בכתב התביעה ובוודאי על הטענות שהועלו מטעם 'מנוחת עדן'", אמר עו"ד תומר טבק, המייצג את חצור בתביעה שהגישה המדינה. "התנהלות הקיבוץ מאז ומתמיד הייתה בהתאם להנחיות רשות מקרקעי ישראל והמשרד לשירותי דת כפי שהועברו לקיבוץ, מיד עם הודעת הרשויות לקיבוץ על האיסור בדבר מכירת חלקות קבר עתידיות הקיבוץ הודיע על כך לחברת 'מנוחת עדן' ודרש מהם להפסיק ביצוע פעולה אסורה זו. לאורך כל הדרך הרשויות היו מודעות היטב להסכם בין הקיבוץ לבין מנוחת עדן", דבריו של עו"ד טבק, שטען כי הקיבוץ "מעולם לא גבה כספים בגין פעילות אסורה, והסכומים היחידי שהתקבלו בקיבוץ הם אחוזים מתוך כספים ששילם המוסד לביטוח לאומי עבור שירותי הקבורה", כלשונו. הוא הפנה את האצבע המאשימה דווקא כלפי סלוק וחברתו, ואמר כי "מי שנהג בחוסר תום לב זה דווקא מנוחת עדן, שפעלו בניגוד לדין, וסירבו לחדול מפעולות הקבורה והמכירה גם לאחר שהקיבוץ פנה אליהם ודרש מהם לעשות כן. מיד עם קבלת התביעה הקיבוץ הסכים למתן צו המניעה הזמני והקבוע. מוזר היה שהרשויות בחרו לשרברב את שמו לרשימת הנתבעים מקום ששמו היה צריך להופיע ברשימת התובעים".

לחץ להמשך קריאה