צור עימנו קשר

חדשות

העירייה מבקשת לאסור את הכניסה לפארק העירוני בלילות

פורסם

בתאריך

מועצת העיר אישרה בחודש שעבר חוק עזר עירוני לפיו ההימצאות בשטחים ציבוריים כמו הפארק העירוני וגני שעשועים תהיה אסורה. לפי התכנון, החל מ-11 בלילה יוכלו פקחים לקנוס תושבים שיימצאו בשטחים פתוחים. לטענת העירייה, מטרת החוק היא למנוע מקרי אלימות ורעש – אולם לא ברור מדוע יש צורך בו, שעה שחוקים אחרים עשויים לתת מענות לתופעה

חברי מועצת העיר אישרו בישיבת מועצה שהתקיימה בחודש שעבר הצעת חוק עזר עירוני שתאסור את הכניסה למרחבים ציבוריים כגון פארקים, גני שעשועים ואף איזורים כגון הטיילת העירונית מידי יום במהלך שעות הלילה. ההצעה, שהוצגה על ידי הקואליציה, אושרה פה אחד אף בתמיכתה של האופוזיציה, שהביעה ספקות ביחס לחוקיות ההצעה עקב הגבלת חופש התנועה שבה, אך הצביעה לבסוף בעדה לאחר שראש העירייה הבטיח כי בטרם יישומו, החוק יעבור בדיקה משפטית ויתקיים דיון ביחס לתוכנו ומהותו.
על פי ההצעה, הימצאות במרחבים ציבוריים שונים בשעות הלילה עשויה לגרור קנס של מאות שקלים, שיוכלו להיות להירשם לתושבים על ידי פקחי העירייה או אנשי השיטור העירוני. בכניסה למרחבים ציבוריים – כמו הפארק העירוני, גני שעשועים והטיילת – יוצבו שלטים גדולים שיתריעו מפני כניסה אליהם בשעות הלילה. לפי ההערכות, האיסור להימצאות בשטחים אלו יחל בשעה 11 בלילה מידי יום, ויימשך עד 6 בבוקר.
לדברי ראש העירייה, אליהו זוהר, מטרת הצעת חוק העזר היא להקל את מצוקתם של תושבי השכונות ברחבי העיר, הנאלצים להתמודד לא אחת עם הרעשה מצד בני נוער המכלים את זמנם בישיבה על ספסלים בגנים הציבוריים. "אנשים לא מצליחים לישון בלילה, ואנחנו צריכים לתת לזה מענה", הסביר. הוא הוסיף וציין כי החוק ייתן מענה גם להתכנסות של בני נוער במרחבים ציבוריים שמטרתה לשתות אלכוהול, דבר הגורם למקרי אלימות רבים.
למרות דבריו של ראש העירייה זוהר, תושבי העיר המתגוררים בסמוך לפארקים וגינות עירוניות אמנם מרבים לדווח על אירועי רעש, שתיית אלכוהול ולעיתים אף אלימות, אולם לא ברור כיצד החוק האוסר הימצאות בשטחים ציבוריים מסייע להיאבק בתופעות אלו – שכן כבר כיום ישנו חוק מדינה האוסר על שתיית אלכוהול במרחבים ציבוריים, וכן את חוק הרעש, המאפשר לשוטרים לרשום קנסות של 750 שקלים לעוברים עליו, ועל כן ישנות ספק ביחס לנחיצותו של חוק עזר עירוני שמטרתו למנוע מקרים כגון הקמות רעש. בנוסף, ניתן למנות ברשימה זו גם את חוק השוטטות – שהאכיפה בעניינו אמנם כמעט בלתי קיימת, אולם על הנייר הוא יכול להוות תחליף להצעת החוק האמורה.
בכל מקרה, יישומו של חוק העזר העירוני החדש צפוי להיות מורכב וקשה במיוחד, בין היתר משום שהפארק העירוני וגני השעשועים הפזורים ברחבי העיר אינם מגודרים, והכניסה אליהם חופשית לחלוטין. בחלק מהמקרים השטחים המדוברים מהווים גם דרך להולכי רגל, המבקשים לעבור בהן לצורך הגעה לבתיהם. "אין לנו כוונה לאכוף את החוק נגד מי שעובר במקום, או אפילו נגד מי שיושב בפארק או בגן ציבורי בלי להרעיש או לשתות אלכוהול", אמר השבוע גורם בכיר בעירייה בניסיון להסביר את ההיגיון שמאחורי החוק. לדבריו, "המטרה היא שאם יהיה מקרה של הקמת רעש או שתיית אלכוהול, הפקחים והמשטרה יוכלו לא רק להגיד למעורבים להפסיק לשתות, לחדול מהקמת הרעש או לרשום לחובתם דוח, אלא גם להורות להם לצאת מהשטח כי ההימצאות בו אסורה". בעירייה הוסיפו וציינו השבוע כי החוק כבר נוסה בהצלחה בערים אחרות ברחבי הארץ, בהן בבאר שבע וראשון לציון.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.