צור עימנו קשר

חדשות

לא מטיילים, שובתים

ביטול הטיול השנתי בבית הספר התיכון "דרכא" הביא להשבתת הלימודים על ידי התלמידים, שזכו לגיבוי מההורים. רק לאחר התערבות ההנהלה והתחייבות לפעול בעתיד לצאתו אל הפועל של הטיול, הסתיימה השביתה והתלמידים ניאותו לחזור לספסלי הלימודים

פורסם

בתאריך

תלמידי שכבות ז' ו-ח' בבית הספר התיכון "דרכא" השביתו לפני כשבועיים את הלימודים למשך יומיים בעקבות דחייה בתאריך יציאתם לטיול השנתי. כך נודע השבוע ל"המקור".

זה מספר חודשים שארגון המורים משבית את הטיולים השנתיים בכלל בתי הספר בארץ, וזאת בעקבות חילוקי דעות בין הארגון ובין משרד החינוך, לאחר שפרקליטות המדינה החליטה להעמיד לדין פלילי שני אנשי מקצוע, מנהל ומורה בבית ספר בירושלים, וזאת באשמת רשלנות פושעת, לאחר שבמהלך טיול שנתי בו לקחו חלק כמורים אחראים טבע למוות תלמיד בית ספר. ארגון המורים טוען כי הטלת אחריות פלילית על אנשי המקצוע הינו קו אדום ומשבחרה הפרקליטות להגיש את כתב האישום נגד המורה והמנהל – הרי שהדבר מעמיד את כלל המורים תחת סכנת העמדה לדין במקרים בהם יקופחו חיי אדם במהלך טיולים. לטענת הפרקליטות, המדובר באירוע יוצא דופן וחריג, שבו נרשמה התעלמות קיצונית מהנהלים, והנסיבות הן שהביאו להעמדה לדין. עם זאת, בארגון המורים לא קיבלו את ההסבר, והחליטו לקבל החלטה רוחבית להשבית את כלל הטיולים השנתיים בבתי הספר בארץ.

ואכן, ההחלטה של ארגון המורים נגעה באופן ישיר גם לתלמידי שכבת ז' ו-ח' בבית הספר התיכון "דרכא", שקיבלו ערב יום העצמאות הודעה כי הטיול השנתי שלהם, שהיה אמור להימשך יומיים בצפון הארץ, בוטל לאור החלטת הארגון. התלמידים, שכעסו על ההחלטה, בחרו להביע מחאה באמצעות מרד לימודי, והכריזו על השבתת הלימודים. ההיענות הייתה יוצאת דופן: במשך יומיים ברציפות מסדרונות השכבות היו ריקות מאדם, כאשר התלמידים כלל לא מגיעים לבית הספר, וזוכים לגיבוי מההורים.

רק כעבור שתי יממות, ולאחר שמנהלת בית הספר, מיכל חזן, שיגרה לתלמידים מכתב ובו התרתה בהורים להתערב ולשלוח את ילדיהם ללימודים – הסתיימה השביתה, והתלמידים שבו לספרים ולמחברות. "אנו מצטערים מאוד על כך שלא קיבלנו אישור להוציא את ילדיכם לטיול בצפון", כתבה המנהלת חזן. "מור בית הספר לא יכולים להפר את העיצומים של ארגון המורים. הגשנו ערעור על האיסור ולצערנו נדחינו", היא הוסיפה וסיכמה: "אם ייפסקו העיצומים נוכל מיד למצוא מועד חדש לטיול. עליכם לדאוג שילדיכם יגיעו מחר לבית הספר ליום לימודים רגיל".

גם לאחר החזרה לשגרה, עדיין לא ברור האם התלמידים ייצאו לבסוף לטיול השנתי המיוחל מבחינתם. "אמרו לנו שנצא בחודש יוני, אבל זה לא בטוח, עדיין מחכים להחלטות מארגון המורים הארצי", סיפר אחד התלמידים השבוע בשיחה עם "המקור". "מאז שחזרנו ללימודים לא דיברו איתנו על זה, אבל במהלך ימי השביתה הבטיחו לנו שהטיול לא יתבטל לגמרי אלא רק יידחה, וכשיהיה תאריך חדש יודיעו לנו".

ההחלטה של התלמידים להשבית את הלימודים התקבלה במורת רוח בקרב גורמים במערכת החינוך המקומית, ובעיקר במחלקת החינוך בעירייה. "יש טעם לפגם בכך שההורים נותנים יד להשבתה ומגבים את הילדים במקום להסביר להם את הסיטואציה ולהורות להם לבוא ללימודים", אמר גורם במחלקה השבוע. "אם בכיתה ז' ו-ח' תלמידים מחליטים להשבית את הלימודים בעקבות מקרה כזה, מה יקרה כשהם יהיו בכיתה יא' ו-יב'?", המשיך ותהה הגורם. "זה אירוע חמור והייתה נדרשת כאן התערבות חד משמעית מצד האחראים על המערכת העירונית לא רק בללטף את ההורים והתלמידים, אלא גם בלהסביר להם שההתנהלות הזאת לא מקובלת".

למרות הדברים, מורה בבית הספר עימה שוחחנו ייחסה לאירועים צד אחר, חיובי דווקא. "התלמידים גילו מעורבות אישית ואזרחית, ואפשר להסתכל עליהם בגאווה כמי שנקטו עמדה", אמרה. "במקום לצקצק על השביתה, צריך לשבח את היכולת של התלמידים לקבל החלטה ולעמוד על שלהם, גם אם המהלך לא היה לרוח כולם".

כך או אחרת, כעת ממתינים התלמידים דרוכים לתאריך החדש של הטיול השנתי המיוחל, אשר עבורם, כידוע, הוא אירוע השיא של השנה כולה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.