צור עימנו קשר

חדשות

יו"ר הסוחרים על טיפול העירייה בבעיית החנייה: "בושה וחרפה"

מצוקת החנייה במרכז העיר ממשיכה להחריף, ושי סבן תוקף בחריפות את התנהלות העירייה בנושא: "כבר לפני יותר משנה הבטיחו לי שבתוך שלושה חודשים יהיה פיתרון בשטח. באשקלון זה לקח יומיים, אצלנו זה נמרח כבר שנים". תקף גם את חבריו הסוחרים: "יודעים רק לקשקש, אבל ברגע האמת נעלמים"

פורסם

בתאריך

"זו פשוט בושה וחרפה. מה שלקח באשקלון יומיים לוקח אצלנו כבר שנים. בעלי עסקים כאן מפסידים המון כסף בגלל סחבת שאין לה שום הכרח", כך אמר השבוע יו"ר ועד הסוחרים העירוני, שי סבן, שתקף את הדרך בה בוחרת העירייה לטפל בבעיית החנייה הקשה באיזורי המסחר העיקריים במרכז העיר.

מצוקת החנייה במרכז העיר היא בעיה ארוכת שנים. לפני כארבע שנים ניסתה העירייה להביא את הסוגיה לידי פיתרון כאשר הציבה מדחנים, והתושבים ובאי המרכז שביקשו לחנות את רכבם במתחמי החנייה העיקריים בו היו צריכים להיפרד מחמישה שקלים עבור שעת חנייה אחת. הניסיון הזה של העירייה כשל כישלון חרוץ – החניות במרכז העיר נותרו ריקות כמעט לחלוטין אפילו בשעות העומס, כך שחנייה הייתה דווקא בשפע – אך הלקוחות נעלמו מהמרכז במה שפגע בעסקים במקום באופן אנוש. זאת, יחד עם ונדליזם שארע כלפי מכונות התשלום על החנייה, הביאו את העירייה לזנוח את הרעיון שבועות בודדים לאחר שיצא אל הפועל. מאז ועד היום לא ניסתה העירייה פיתרון אחר למצוקת החנייה, ולמרות הצהרות שנשמעות מצד פוליטיקאים מקומיים מפעם לפעם – הבעיה נותרה כשהייתה, ואף התעצמה.

סבן, יו"ר ועד הסוחרים בשלוש השנים האחרונות, מספר כי כבר לפני למעלה משנה קיבל הבטחה ממנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, כי מדחנים חדשים לגביית תשלום על החנייה יוצבו במרכז העיר – ותושבים שירצו להחנות את רכביהם יוכלו לעשות זאת למשך שעתיים ללא תשלום, כאשר לאחריהן מחיר שעת החנייה תעמוד על כחמישה שקלים. לדעת סבן, מדובר בפיתרון ראוי שכבר נוסה בהצלחה בערים אחרות, שלא יפגע בתושבים המעוניינים לבוא ולערוך את קניותיהם במרכז העיר, ויחסל את תופעת ה"חונים-עובדים" כפי שהיא מכונה בקרב סוחרי המרכז – עובדים של עסקים משרדיים שונים הממוקמים במרכז העיר שמגיעים בשעת בוקר מוקדמת לעבודה עם רכביהם ותופסים את החנייה במשך שעות ארוכות. "מי שבא לעבוד במשרד, במוקד טלפוני או בבנק יכול להחנות את הרכב גם במרחק של כמה מאות מטרים ממקום העבודה, ושום דבר לא יקרה", דברי סבן. "מי שרוצה לבוא לערוך קניות במרכז למשך כמה דקות, חצי שעה או שעה, צריך להיות מסוגל לעשות את זה בלי לחפש חנייה במשך דקות ארוכות, דבר שמבטל את חווית הקנייה ומבריח לקוחות לטובת מקומות אחרים".

השבוע תקף סבן בחריפות את העירייה, בטענה כי היא נוקטת בסחבת מיותרת ובאוזלת יד בטיפולה במצוקה הקשה, שמביאה לפגיעה בעשרות הסוחרים במרכז העיר. "שנה עברה ושום דבר לא קרה. אמרתי לאנשי העירייה שכבר יעשו את זה בכל פלטפורמה שהם רוצים, העיקר שיעשו. זה כבר בלתי נסבל", אמר יו"ר הוועד. "אחרי שהבטיחו לנו לפני שנה שזה קורה תוך שלושה חודשים, הלכתי שוב לעירייה לפני חצי שנה ושאלתי האם יש התקדמות. שוב אמרו לי שזה אוטוטו קורה, שמעבירים את זה במועצה ובעוד שלושה חודשים מקסימום יהיו מדחנים. מאז עברו עוד שלושה חודשים והמציאות ידועה לכולנו", דברי סבן, שהוסיף: "לפני שנים הצענו לעשות שעתיים ראשונות חינם, אבל הדברים פשוט עומדים בלי להתקדם. באשקלון ראש העירייה קיבל החלטה ותוך יומיים הדברים נסגרו ואושרו. אני לא מבין למה זה צריך לקחת כל כך הרבה זמן. הסחבת זו חרפה לעירייה".

סבן התייחס גם לחבריו הסוחרים, שלטענתו משאירים אותו לבד במאבק. "פעמיים קבענו פגישה עם ראש העירייה אליהו זוהר, ולמעט שני סוחרים – אף אחד לא בא", אמר. "משום מה אנשים חוששים להשתתף בניסיון שלי להסדיר את הדברים, למרות שאני מאמין שהמטרות שלנו כסוחרים ושל ראש העירייה משותפות, אנחנו לא רוצים לריב עם אף אחד, רק לפתור את הבעיות האלו. אנשים יודעים רק יודעים לקשקש ולהתלונן, אבל ברגע האמת הם נעלמים. לחץ של כמה עשרות סוחרים יכול לפתור את הסוגיה הזאת תוך עשר דקות, אבל לצערי זה אדישות". יו"ר ועד הסוחרים אף הוסיף ואמר כי הוא נכון לפנות את מקומו "אם מישהו אחר רוצה את התפקיד", כלשונו. "העיקר שהסוחרים יצטרפו למאבק, שיילחמו. זה לא מאבק רק שלי אלא של כולם, זה אינטרס משותף", סיכם.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.