צור עימנו קשר

חדשות

יובל שנים אחרי

בנוכחות אלמנתו, ציינו בשבוע שעבר בבית הספר 'אלי כהן' בעיר חמישים שנים להוצאתו להורג של המרגל, אשר בית ספר אחד בלבד בישראל נקרא על שמו – זה שבקריית מלאכי. אישתו כהן ז"ל, נדיה, הסירה את הלוט מעל אנדרטה חדשה שנבנתה לזכרו

פורסם

בתאריך

חמישים שנים אחרי שהמרגל הישראלי המפורסם אלי כהן נתפס בעת שליחותו מטעם מדינת ישראל, ציינו בשבוע שעבר בבית הספר על שמו בעיר את יום הוצאתו להורג בטקס מרגש בהשתתפותה של אלמנתו, נדיה. בית הספר "אלי כהן" בעיר הוא היחידי בארץ הנקרא על שמו של המרגל, הנחשב לבכיר המרגלים הישראלים בכל הזמנים ולדמות מופת בצה"ל, במוסד וביתר זרועות הביטחון.

בחלוף השנים מאז תלייתו של כהן ז"ל הונצח שמו בערים רבות ברחבי הארץ. בין היתר נקראו רחובות על שמו, נבנו מוזיאונים המציגים את דמותו הנערצת, הוקמו גנים הנושאים את שמו, ואתרי טבע ושבילים בהרי הארץ הוכשרו במיוחד לצורך הנצחת זכרו. ואולם למרות כל אלו, היה זה רק מוסד חינוכי אחד ששמו של אלי כהן ניתן לו, כאמור, וזאת שנה אחת בלבד לאחר הקמתו והוצאתו להורג של כהן, אז קבע מנהל בית הספר דאז, זאב אלבז ז"ל, כי המקום ייקרא על שם האיש הצליח לחדור עמוק לתוככי השלטון הסורי. מאז ועד היום מקיימים מידי שנה בבית הספר טקסט לזכרו ובו מועלה על נס פועלו הרב, אשר המידע שסיפק לגופי המודיעין הצילו, כך לדברי ראש הממשלה לוי אשכול, את חייהם של אלפי חיילים במלחמת ששת הימים שהתרחשה שנתיים לאחר תפיסתו.

במהלך הטקס השבוע זכתה אלמנתו לכבוד מלכים מאנשי הצוות המקצועי בבית הספר ומהתלמידים, שהקריאו מכתבים שניסחו לכבודה ודיברו בשבח הקרבתה הרבה לאורך השנים. "אנו מקווים שמשרד החינוך יחייב את כל ילדי ישראל ללמוד על פועלו של אלי כהן במסגרת תכנית הלימודים השנתית", אמרו התלמידים לאלמנתו לפני סיום הטקס ושירת התקווה. זמן קצר קודם שרו ילדי בית הספר את השיר "יש לי חלום" של הזמר עמיר בניון, והביעו תקווה כי עצמותיו של כהן ז"ל יועלו בעתיד ארצה ממקום קבורתו בדמשק, בירת סוריה – ויזכו לקבורה ממלכתית. ראש העירייה, אליהו זוהר, נשא אף הוא דברים בטקס והביע תקווה דומה, כמו גם מנהלת בית הספר, עליזה שני.

עם תום הטקס הוסר הלוט מעל גינת הנצחה חדשה שנבנתה לציון 50 שנים לעלייתו לגרדום של כהן ז"ל. אישתו נדיה זכתה לכבוד, ונראתה נרגשת במיוחד ודמעות בעיניה. היא הודתה לצוות ולתלמידים, שהפיקו לכבוד יום השנה החמישים למותו של כהן עלון מיוחד שכלל שירים שנכתבו על ידי תלמידים לזכרו של כהן, וכן מכתב אשר נשלח לראש הממשלה נתניהו ובו סיפרו על פעילויות ההנצחה במקום, בהן הקמת מוזיאון ובו מיצגים המספרים על תרומתו למדינה והחשיבות המכרעת שלה מנקודת מבט היסטורית. בחוברת מספרים גם כמה מבוגרי בית הספר על שנות הקמתו וזיכרונותיהם מימי קדם.

אלי גרבי, שנקרא על שמו של כהן ז"ל, נולד בדיוק ביום שבו הוא הוצא להורג. "נולדתי בשעות הבוקר המוקדמות של יום שלישי ה-18 למאי 1965, זמן קצר לפני שברדיו הודיעו על כך שתלו אותו", סיפר גרבי השבוע בשיחה עם "המקור". "ההורים שלי החליטו בו ברגע לקרוא לי על שמו, והיתר היסטוריה". גרבי מתאר פגישה בינו לבין אלמנת כהן, נדיה, שבו הציג בפניה את תעודת הזהות שלו וסיפר לה על החלטת הוריו להעניק לו את שם בעלה. "היא התרגשה ואמרה לי שלמיטב ידיעתה, אין עוד מישהו שנולד בתאריך המדויק שבו הוא הוצא להורג ונושא בכוונת תחילה את שמו". גרבי הוסיף וסיפר כי בימיו כתלמיד בבית הספר "אלי כהן" ציינו הוא וחבריו שני אירועים במקביל. "בחצר קיימנו טקס לזכר כהן ז"ל, ולאחר מכן בכיתה, חגגנו את יום ההולדת שלי. זו הייתה חוויה יוצאת דופן ומרגשת".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.