צור עימנו קשר

בחירות 2018

חמש דקות- חמש שנים

הערב, בחצות הלילה, נדע מיהו ראש העירייה הבא של קריית מלאכי: אליהו (ללו) זוהר או סא"ל (במיל') חיים ויצמן. גם זהותם של חברי המועצה החדשים, 13 במספר, תיוודע בתום יום הבוחר. את נבחרי הציבור החדשים שלנו, שיובילו את העיר בחמש השנים הבאות, יבחרו 17,208 בעלי זכות ההצבעה

פורסם

בתאריך

זהו. לאחר חודשים ארוכים של קמפיינים, דילים פוליטיים ודרמות, תגיע ביום שלישי הקרוב (30.10) אל קיצה מערכת הבחירות של שנת 2018.
שני מועמדים בלבד- אליהו ללו זוהר וחיים ויצמן, יקוו לקבל את תמיכת הציבור, שמיצדו יצטרך לקבוע מי יהיה האיש שיוביל את קריית מלאכי בחמש השנים הבאות: זוהר המכהן לקדנציה נוספת, או שמא מנכ"ל העירייה לשעבר, ויצמן, לקדנציה ראשונה.
בנוסף להתמודדות על ראשות העירייה, יתמודדו עוד עשרות מועמדים על 13 מקומות פנויים במועצת העיר. שמונה מתוך עשר הרשימות שיתחרו על קולות הבוחרים יעשו זאת במסגרת התמודדות למועצה בלבד, בעוד שתי רשימות- זו של סיעת "הבית היהודי" וזו של סיעת "קריית מלאכי אחרת", יעמידו כאמור מועמד לראשות העירייה.
זו הייתה מערכת בחירות קצרה יחסית, אך יצרית במיוחד- שהגיעה אל שיאה בשבועות האחרונים עת החלו הפעילים השונים במתקפות חזיתיות ואישיות נגד יריביהם, בניסיון להחלישם ולהעלות את אחוזי התמיכה של המועמד בו הם תומכים.
אותן מתקפות- שמרביתן התרחשו ברשתות החברתיות- נעשו ברובן על ידי משתמשים פיקטיביים, שהרבו להשתלח ואף להוציא דיבתם של מועמדים וגולשים שביקשו להביע את דעתם ברשת הפייסבוק. נוסף אליהם, הפכו גם מספר מתושבי העיר למובילי הדיונים בענייני הבחירות, והפכו אותם במהרה לזירת התגוששות מחליאה שגרמה למספר גולשים להגיש תביעות דיבה ולשון הרע שיגיעו אל פתחו של בית המשפט הרבה אחרי שהבחירות המקומיות יגיעו אל קיצן.
במהלך השבועות האחרונים, מאז נותרו במירוץ לראשות העירייה שני מועמדים בלבד (מוטי מלכה, אפרים משעל ודוד לנקרי פרשו), נרשמו התפתחויות משמעותיות במערכת הפוליטית, שעשויות להשפיע על התוצאות הסופיות בבחירות לראשות העיר, ובאלה למועצה; סגן ראש העירייה, חיים שטיינר, החליט להצטרף אל המועמד לראשות העיר חיים ויצמן ולהתייצב כמספר שתיים ברשימתו, בעוד סיעת 'המאמינים', המורכבת מאנשי חב"ד וש"ס, זכתה לחיזוק משמעותי מצד האוכלוסייה הבוכרית בעיר והודיעה על תמיכה בראש העירייה אליהו זוהר.
בסיעת הליכוד, שהכריזה על תמיכה במועמדותו של חיים ויצמן, התגלעו סדקים אחרי שמספרי 2 ו-4 ברשימה, ד"ר שלום אלדר ואתי כליפא-אלוש, הביעו תמיכה פומבית באליהו זוהר וכך גם ברשימת הקהילה האתיופית למועצת העיר, שאמנם תומכת בפומבי בחיים ויצמן לראשות העיר אך שניים מאנשיה, יעקב טלה וגדעון מהרי, הכריזו על תמיכה בזוהר לקדנציה נוספת.
בסיעת 'צעירים2018', בראשות היו"ר אליאור עמר, הודיעו זה מכבר על תמיכה במועמדותו של חיים ויצמן לראשות העירייה ואילו בסיעתו של יוסי סולימני, 'קריה אחת', יעדיפו לראות על הכסא הנכסף את אליהו ללו זוהר.
להב שטרית, יו"ר סיעת להב, ירצה לראות גם הוא את זוהר ממשיך לקדנציה נוספת, ואילו שלומי מלכה, יו"ר סיעת "הכח לתושבים", נותר ישוב על הגדר וככל הנראה לא יביע תמיכה בשום מועמד לראשות. גם קולו של המועמד העשירי, יו"ר סיעת חי יוסף חורי, טרם נשמע בנושא והוא יסתפק בהתמודדות על מקום במועצת העיר.
התוצאות: אחרי חצות
לראשונה מאז בחירות 1989 ייחשב יום הבחירות לרשויות המקומיות ולמועצות האזוריות כיום שבתון, ויאפשר למרבית העובדים במשק ליהנות מיום חופש נוסף.
28 הקלפיות, שיוצבו בשטחי בתי הספר בעיר, ייפתחו לציבור כבר בשעה שבע בבוקר ויהיו פתוחות עד השעה עשר בלילה.
מחוץ לגדרות, וכמו בכל מערכת בחירות, צפויים להתרכז מאות פעילים שיקוו לשכנע כמה שיותר מתושבי העיר להצביע עבור המועמד המועדף עליהם לראשות ולמועצה. ההצבעה, כידוע, תיעשה בשני פתקים- פתק צהוב לראשות העיר ופתק לבן למועצת העיר.
גם מערכת "המקור" נערכת לקראת יום הבוחר, ותלווה אותו עם עדכונים ודיווחים בדף הפייסבוק שלנו ובאתר האינטרנט משעות הבוקר המוקדמות ועד סגירת הקלפיות. גם תוצאות האמת יעודכנו אונליין בדף הפייסבוק שלנו.
המועמדים עצמם צפויים להצביע בקלפיות בהן הם רשומים כבר בשעות הבוקר, ולאחר מכן הם יתפנו לסיורים ברחבי העיר בניסיון לשכנע תושבים נוספים להצביע עבורם.
מטות שני המועמדים לראשות העירייה, וכן המטות של חלק מהמועמדים למועצה, צפויים להיות פתוחים החל משעות הבוקר של יום שני הקרוב ללא הפסקה אל תוך הלילה, וכן ביום הבחירות עצמו עד הגעתן של תוצאות האמת.
17,208 מתושבי העיר הם בעלי זכות הצבעה, למעלה מ-2610 מהם יצביעו בה בפעם הראשונה. על פי ספר הבוחרים, למעלה משליש מהבוחרים אינם ילידי ישראל, וכן מספר הגברים והנשים דומה ועומד על כ-50 אחוזים לכל מגדר.
על פי ההערכות, אחוז התושבים שיבחרו לממש את זכותם הדמוקרטית יעמוד הפעם כ-70 אחוזים.
מטות המועמדים צפויים להפעיל מערך נרחב של פעילים וכלי רכב שישנעו תושבים המתקשים בכך אל הקליפות. נכים בעלי תעודת נכה זכאים לקבל הסעה על חשבון המדינה מהבית אל הקלפי ובחזרה, ויתבקשו לתאם זאת מול המוקד העירוני שיפנה את הבקשה לוועדת הבחירות המרכזית.
תושבי העיר, חיילים בשירות סדיר ואנשי מילואים הנמצאים בבסיסים ברחבי הארץ, יוכלו להצביע אף הם- וקולותיהם יגיעו אל ועדת הבחירות המקומית שתוסיף אותם למניין הקולות שיספרו מהקלפיות בעיר.
רק לקראת חצות בלילה צפויה להתבהר התמונה, וניתן יהיה לדעת בסבירות גבוהה מיהו ראש העירייה הנבחר, מה עלה בגורלה של סיעת 'המאמינים', איך ישפיעו הסדקים על סיעות 'הליכוד' ו'התקווה לעידן חדש', האם סיעות 'הכוח לתושבים', 'קריה אחת', 'להב' ו'חי' ישיגו את מספר הקולות הנדרש, מה הצליחה להשיג סיעת 'צעירים2018' במערכת הבחירות הראשונה בה היא לוקחת חלק וכן מיהם חברי המועצה המכהנים שימשיכו בתפקידם ומיהם אותם אלה שיפרדו מכיסא המליאה לפחות לחמש השנים הקרובות ויפנו מקומם לכוחות חדשים.
במטות השונים קראו השבוע לציבור לצאת ולהצביע, על מנת לממש את הזכות הדמוקרטית שניתנה לנו כאזרחים לקבוע מי יהיו אלו שייצגו אותנו כנבחרי ציבור.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.