צור עימנו קשר

דעות

חיים שטיינר חשף את הבלוף: שלוש שנות כהונה, אפס הישגים

פורסם

בתאריך

בלי לשים לב, סגן ראש העירייה חיים שטיינר חשף את האמת: העשייה של עיריית קריית מלאכי בשלוש השנים האחרונות מסתכמת בכבישים ובכיכרות // דעה אישית מאת שלומי קליימן

הסכר נפרץ. עתה אלו לא רק תומכיו של ראש העירייה מקרב "פשוטי העם" המבקשים להלל ולשבח את הצלחתו הכבירה, לטענתם, בניהולה ופיתוחה של העיר בעודם מצביעים על מדרכות חדשות, גני שעשועים וכיכרות הנבנים מאפס, אלא גם בכירי בעלי התפקידים בעירייה המתגאים בדבר שבכל עיר אחרת נחשב כמובן מאליו, כחלק מההתנהלות השוטפת והקבועה של עיר, מכוח האינרציה.
לאחרונה העליתי שאלה בפניי חברים בקבוצת וואטסאפ עירונית, בה שותפים עשרות ואולי מאות בני אדם. מהם ההישגים בהם יכולה להתגאות העירייה בראשותו של אליהו זוהר, תהיתי בפומבי, מה השתנה כאן בדיוק במשך שלוש שנות כהונה? לא עבר זמן מה וסגנו של זוהר, חבר המועצה חיים שטיינר, השיב לתהייתי. "חניות, כיכרות, מדרכות, מבנה לצעירים וגני שעשועים", כתב. הנה כי עינינו רואות: אלו הם רשימת הישגיה של ההנהגה הנוכחית, המסתכמת בבנייה של מדרכות, כיכרות וגני שעשועים חדשים, וגביית תשלום עבור זכות החנייה במרכז העיר. לא אני אומר זאת, אלא סגנו של ראש העירייה בכבודו ובעצמו, חיים שטיינר.
כבר כתבתי בעבר על רידודו ושיטוחו של השיח כטקטיקה בה נוהגים תומכיו של זוהר. זוהי השיטה שלהם לשכנע אותנו, הציבור, שמדרכות, כיכרות, גני שעשועים ומבנה מרכז צעירים היא עדות להתקדמות העיר. זהו צעד חשוב מצד הפעילים, התומכים והפוליטיקאים למיניהם. הם מאמינים שכך יוכלו לסמא את עיניו של הציבור ולגרום לו להאמין שהנה, תכף אנו הופכים לעיר מתוקנת. שהנה, המהפך שהובטח לנו בקמפיין הבחירות כבר כאן. כל זאת קורה כאשר בפועל, המחלקה היחידה בעיריית קריית מלאכי שיכולה לקבל ציון לשבח על פעילותה בשנים האחרונות היא המחלקה לטיפוח פני העיר. בגינון וטיפוח אנחנו אלופים, וגם זה בעיקר בחלקי העיר החיצוניים.
אסור לנו ליפול בפח הזה. עדות אמיתית להתקדמות העיר זו מערכת חינוך משגשגת, למשל, ושם אנו רחוקים שנות אור מהמצב הראוי לשנת 2017. עדות להצלחה פוליטית וציבורית היא גיוסם של משרדי הממשלה, מכל קצוות הקשת, להעביר תקציבים לעירייה. עדות לעיר משגשגת זו עיר שאיזונה התקציבי וקיומה השוטף אינו תלוי בשכנתה, באר טוביה, וברצונה הטוב כביכול להעביר מיליוני שקלים מתקציבה לפרוייקטים שונים בקריית מלאכי. עדות לעיר מוצלחת היא הפחתת היקף המיסים המוטל על התושבים, ומציאת פיתרונות אחרים – שאינם כרוכים בהכנסת היד עמוק לכיס התושבים – למצוקת החנייה ולמצוקת התשתיות הקורסות.
במקום כל זאת, מבט לעבר דף הפייסבוק של העירייה מגלה, שוב, כי הדברים העיקריים בהם הם מתגאים נוגעים, כאמור, לטיפוח פניי העיר. אולי, מידי פעם, יש גם התקנת מנורות לד המביאות לחיסכון כספי בסכומים המשולמים לחברת החשמל. עוד גאווה כזאת ואבדנו.
שלוש שנות כהונה והקואליציה הנוכחית בראשותו של אליהו זוהר יכולה להתגאות רק בדבר אחד: היא הצליחה להסיט את הדיון הציבור מכישלונותיה, ולמקד אותו בהצלחות מפוקפקות אשר רובן ככולן מתמקדות ב"איך נראית העיר". יש אמנם חשיבות לדרך בה נראית העיר, אולם הדבר הוא בבחינת הניתוח הצליח והחולה מת: העיר הופכת יפה, לגרסתם, אך לצד זאת, וזוהי כבר גרסתי: מי כבר נשאר כדי ליהנות מכל היופי הזה?

שלומי קליימן הוא הבעלים של עיתון "המקור"

לחץ להמשך קריאה
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. חסר אינטרס

    05/02/2017 ב 17:47

    הכתבה הזאת לא מקצועית, שטחית, לא הוגנת ולא אובייקטיבית.כנראה שהמקור משמש לתעמולת בחירות של מישהו. הנהלת העיריה צימצמה משמעותית את הגירעון שקיבלה, החליפה מנהלי מחלקות לא מתאימים במנהלים מקצועיים ואיכותיים, הוקמו גני משחקים מושקעים,
    הוקם מרכז צעירים שלא היה קודם ועוד'. לא את כל ההישגים רואים על פני שטח כמו צימצום הגרעון. יש כאן ניסיון להסית את הדיון לכיוון הזה.
    נכון, לא הכל מושלם אבל המצב טוב בהרבה ביחס למה שהיה לפני ללו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.