צור עימנו קשר

חדשות

חודשה החקירה נגד שלומי שמאי

פורסם

בתאריך

סגן ראש המועצה כבר נחקר באזהרה במסגרת החקירה, כמו גם מהנדס המועצה לשעבר דרור איווניר. הפרקליטות ביקשה מהיחידה הארצית לפיקוח על הבנייה לבצע השלמות חקירה בטרם ההחלטה בדבר הגשת כתב אישום

פרקליטות המדינה הורתה ליחידה הארצית לפיקוח על הבנייה במשרד האוצר לבצע השלמות חקירה ביחס לחשדות נגד סגן ראש המועצה, שלומי שמאי. ביחידה לאכיפת דיני מקרקעין של הפרקליטות ממשיכים לבחון את ממצאי החקירה עד כה, וגורמים שם אמרו השבוע כי לאחר שיבוצעו השלמות החקירה צפויה להתקבל החלטה ביחס לאפשרות כי כתב אישום פלילי יוגש נגד שמאי.
כזכור, הפרשה המדוברת התפוצצה במחצית השנייה של שנת 2015, אז החלה חקירה מטעמה של היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה נגד גורמים במועצה לאחר שעלה החשד לביצוע עבירות פליליות לכאורה. מרבית הפרטים היו לוטים בערפל בתחילה, אולם באוקטובר 2015 נודעו פרטים ראשוניים לציבור לאחר שהתברר כי חודש קודם לכן, בספטמבר 2015, הגיש מ"מ יו"ר ועדת התכנון והבנייה חבר המועצה בנצי יאמר את מכתב ההתפטרות מתפקידו. במכתב טען יאמר כי הוא הוטעה לכאורה על ידי מהנדס המועצה דאז, דרור איווניר, ביחס להיתר בנייה שהוא חתם עליו – ובדיעבד עלו חשדות לגביו כי הוא נחתם בניגוד לחוק. בעקבות החתימה נחקר יאמר באזהרה על ידי היחידה הארצית לפיקוח על הבנייה, בחשד כי חתם על היתר בלתי חוקי. יאמר הוא לא היחידי שנחקר באזהרה בנושא. גם מהנדס המועצה איווניר – שהספיק בינתיים לעזוב את תפקידו – מסר את גרסתו לחוקרים, כאשר לפי גורמים המקורבים לחקירה הוא נחשד במסירת חוות דעת אסורה.
שמאי עצמו נחקר באזהרה אף הוא בפרשה, והוא נחשב למעשה לחשוד המרכזי והבכיר ביותר. סעיפי החשדות נגדו לא ברורים ובפרקליטות סירבו למסור אותם, אך בכל מקרה ברור כי הם עוסקים בין היתר באופי הבנייה במשקו. על פי הפרטים הידועים ביחס לאופי העבירות הנחשדות, במשקו של שמאי הופעל לכאורה עסק אשר על פי תנאי החכרת השטח חל איסור להפעילו. ככל הנראה מדובר בעסק לאריזת פירות וירקות שפועל גם בימים אלו במשקו של שמאי. ואולם, העבירה העיקרית והמשמעותית יותר שנבדקת נוגעת לאופן הנפקתו של היתר הבנייה לעסק במטרה שזה יאפשר את הפעלתו, וזאת בשעה שכלל האישורים הנדרשים – בעיקר מגופי ממשל שונים – לא היו בנמצא לכאורה. עקב כך, החשדות עשויות לחצות את רף העבירות בענייני התכנון והבנייה – הנחשבות לנפוצות מאוד באופן יחסי – ולעבור למישורים נוספים שאינם בדיני התכנון והבנייה בלבד.
השבוע, כאמור, הבהירו בפרקליטות כי טרם התקבלה הכרעה בתיק ביחס לכל המעורבים בפרשה – שמאי, איווניר ויאמר, והוסיפו כי התיק מצוי בהשלמות חקירה. עם זאת, ההערכה היא כי התיק נגד יאמר ייסגר וזאת מחמת טענת ההסתמכות – שכן לפני החתימה על ההיתר יאמר הסתמך לפי גרסתו על חוות דעתו המקצועית של מהנדס המועצה. לעומת זאת, ההערכה היא כי הסיכויים להגשת אישומים נגד איווניר ושמאי גבוהים, וייתכן כי החלטה בנושא צפויה להתקבל כבר בשבועות הקרובים.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.