צור עימנו קשר

חדשות

חברי קואליציה: "לבטל את ההסכם עם באר טוביה"

גוברים הקולות במערכת הפוליטית בקריאה לראש העירייה, אליהו זוהר, לחזור בו מהסיכום שהושג בתחילה. חברי המועצה שלום אלדר, יוסי חדד ושי סיום, שהגדירו השבוע את ההסכם כטעות, עשויים לסמן את המגמה שניצנים ממנה אפשר לזהות גם בקרב חברי מועצה אחרים, שבשלב זה מבקשים להישאר עלומי שם. מקורבי זוהר: "ההסכם הוא עובדה ולא ישתנה"

פורסם

בתאריך

הפרסום כאן אצלנו ב"המקור" בשבוע שעבר, אודות העובדה כי ההסכם שחתמה עיריית קריית מלאכי עם המועצה האזורית באר טוביה טרם אושר על ידי משרד הפנים – וגם לא צפוי לבוא לאישור המשרד בחודשים הקרובים, עורר בשבוע החולף סערה בקרב חברי מועצת העיר והעולם הפוליטי המקומי. הדבר הביא לכך ששני חברי מועצה המשתייכים לקואליציה העירונית קראו לביטול ההסכם לאלתר עם באר טוביה, וחבר מועצה נוסף, המשתייך אף הוא לקואליציה, קרא לבחון את ההסכם מחדש והגדיר אותו כ"מקח טעות".

כזכור, בשבוע שעבר פרסמנו את הפרטים מפיו של גורם במשרד הפנים בהתייחסות להסכם ההכנסות שנעשה בין העירייה לבין המועצה האזורית, לפיהם גם קרוב לשנה לאחר שמועצת העיר אישרה את ההסכם – הוא טרם נדון במשרד הפנים. יותר מזה, מהפרטים עלה כי עוד בטרם יאשר משרד הפנים את ההסכם עליו יהיה להקים, על פי הנהלים, ועדת חקירה שתבחן את העובדות לעומקם, ותצטרך למסור את מסקנותיה לשר הפנים, ח"כ סילבן שלום, שלו הסמכות להחליט האם לקבל את ההמלצות או לאו. בכל מקרה, עבודת המטה של ועדת חקירה מעין זאת, לאחר הקמתה, נמשכת בדרך כלל חודשים ארוכים – ולא פחות משמונה חודשים. כך, לאור העובדה שמשרד הפנים טרם החליט על הקמת הוועדה, הרי שאין ההסכם צפוי להיות מאושר גם בטווח הזמן של קרוב לשנה קדימה. בינתיים, ההסכם שקבע כי קריית מלאכי תקבל מידי שנה שישה מיליוני שקלים לקופתה מכספי המיסים של באר טוביה – תלוי ועומד בתיאוריה, אולם טרם מיושם בפועל.

חבר המועצה יוסי חדד התייחס השבוע לפרטים, והגדיר את המציאות כפי שעלתה מהעובדות כ"כזאת שאי אפשר להשלים איתה". לדברי חדד, "הצעד הנכון כרגע הוא לבטל את ההסכם ולדרוש ממשרד הפנים את כל איזור התעשייה באר טוביה הסמוך לעיר. ראש העירייה לשעבר הוסיף כי הוא "מלכתחילה לא אהבתי את ההסכם, והצבעתי בעדו לאור רצוני לתמוך במדיניות ראש העירייה כפי שהוא ראה לנכון. אבל כעת, כשהתבררו הפרטים ועשיתי חשיבה מחודשת על כך, אין לי ספק שמדובר בהסכם לא מתאים, ושלקריית מלאכי ותושביה מגיע הרבה יותר".

במקרה של חבר המועצה שי סיום, הרי שדבריו היו בוטים אף יותר. מעבר להצהרתו כי הוא מתנגד להסכם, אף שזה כבר אושר במועצת העיר, הרי שהוא הודיע כי יפעל לביטולו בדיעבד. "בכל מקרה ההסכם לא יצא אל הפועל, ככה שאין מה לבטל. מדובר עדיין בהסכם שהוא בגדר הצעה, וזה הזמן לחזור בנו מההצעה הזאת", לשון דבריו של סיום. סיום אמר כי הוא קורא לציבור "להביע עמדה ברורה בדבר ההסכם עם המועצה האזורית באר טוביה", והוסיף כי בכוונתו לארגן כבר בשבועות הקרובים מפגש תושבים עם מומחים בתחום הצדק החלוקתי לצורך חשיבה משותפת בדבר האפשרויות העומדות בפני העירייה. "מהצד שלנו, ההסכם נעשה ממקום טוב של רצון לקצר תהליכים ולהזרים מכת חמצן לעיר. אך כעת יש בעיניי הכרח לבטל אותו ולהביא את הסוגיה לדיון ציבורי מחודש שבסופו יתקבלו החלטות אחרות שמתאימות יותר לנסיבות", דברי סיום.

גם חבר המועצה ד"ר שלום אלדר הצטרף לדברים, אם כי באופן מסויג יותר. "זו בהחלט שאלה שבכוונתי להעלות בפני ראש העירייה", אמר השבוע בשיחה עם "המקור". "היה פה מקח טעות, כיוון שבלאו הכי לא נקבל דבר לאחר שמענקי האיזון יקוצצו עם ההכנסה השנתית שתתווסף לקופת העירייה. מצד אחד נותנים לנו, ומצד שני יקצצו לנו, שלא נדבר על כך שכל זה בכלל עדיין נמצא בגדר טעון אישור". אלדר, שלא כיהן כחבר מועצה עת שחבריה אישרו את ההסכם ברוב קולות לפני כשנה, הוסיף כי "בהסכם הזה לא עשינו דבר, אנו רוצים לשפר את המצב אך בפועל אנחנו נשארים במקום. צריך לדון בזה בכובד ראש ולבחון מה עושים בעקבות המצב שנוצר". חבר המועצה מטעם הליכוד התייחס גם לפרטי ההסכם, ואמר כי "הסכום שהסכימו איתו הוא בעייתי". בעוד אלדר, סיום וחדד תוקפים את ההסכם בגלוי, הרי שחברי קואליציה אחרים, ובעיקר חבר המועצה בצלאל מזרחי, מתבטאים בשיחות סגורות נגד ההסכם. גם בקרב חברי מועצה נוספים בסיעת החרדים המאוחדת נרשמה אי נוחות מהפרטים שהתגלו, אולם אלו נותרים, לפחות נכון להיום, בגדר שיחות בין חברי הסיעה וגם האנשים הנחשבים מקורבים לחברי המועצה.

עוד על דברי חדד, סיום ואלדר ניתן לקרוא בטור "בנימה אישית", בעמוד 24 בגיליון זה.

"הפיתרון היחיד שיוציא את העיר מהבוץ"

באופן טבעי, הפרסומים זכו לתהודה גם בקרב חברי האופוזיציה. דוד גלעם, איש סיעת "קריית מלאכי אחרת", תקף את ההסכם וקרא ל"ביטולו המיידי, ללא דיחוי כלל", כלשונו. "אמרתי כבר בערב בו אישרה מליאת המועצה את ההסכם כי מדובר בהסכם שזורה חול בעיני הציבור. זה הסכם שמשחרר את הממשלה מהאחריות שלה כלפי קריית מלאכי, ופה הטעות המרכזית". גלעם הוסיף ואמר כי "זה עדיין לא מאוחר לבטל את ההסכם ולדרוש מהממשלה טיפול נקודתי בעיר, כי לאחר שנים של הזנחה, מגיע לנו. ההתעצמות של באר טוביה היא על חשבון קריית מלאכי, וצריך להניח להם בצד וללכת ישירות לשר הפנים ולשר האוצר ולדרוש מהם פיתרונות בדמות העברה של איזורי תעשייה מניבי הכנסות ארנונה לבעלותה של קריית מלאכי. אין פיתרון אחר וזה הדבר היחידי שיכול להוציא את קריית מלאכי מהבוץ באמת, והפעם לתמיד".

גלעם תקף את התנהלות העירייה ובעיקר זאת של החשב המלווה, אברהם גרינברג, אשר לדבריו "מטפל במחלת הסרטן שיש לעיר באמצעות פלסטר". דבריו של גלעם באים על רקע הטענות במערכת הפוליטית על כך כי גרינברג תומך באופן נלהב בהסכם שהושג עם באר טוביה. "לא יכול להיות מצב שתושב בבאר טוביה יקבל פי שלוש או פי ארבע הכנסות ארנונה לעומת תושב בקריית מלאכי. זו לא חלוקה צודקת ולא חלוקה הוגנת. חברי המועצה הבינו וידעו את זה, אך לצערי הרב נסחפו אחרי האשליה שמכרו להם, שהנה מחר בבוקר נכנסים מיליוני שקלים והכל הופך להיות ורוד".

למרות הביקורת של חדד, אלדר, סיום והאופוזיציה נגד ההסכם, הרי שבסביבתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, לא מתייחסים אליה ככזאת שיכולה לסכל אותו. "ההסכם כבר אושר במליאה, זו עובדה מוגמרת וההסכם לא ישתנה. כל מה שצריך לעשות זה לחכות לאישור של משרד הפנים, שבסוף יבוא", אמרו גורמים המקורבים לזוהר. "בינתיים העירייה מקבלת מיליוני שקלים לקבוצת הכדורגל, לתרבות התורנית, להופעות העצמאות ולחגיגות הקיץ וגם לשיפוצים שנעשים במקומות שונים בעיר. מדובר בסכומים משמעותיים שמקלים על היקף ההוצאות של העיר ומונעים ממנה להתייבש, כמו שאמור היה להיות בשנות תכנית ההבראה. בזכות באר טוביה אנחנו מצליחים לערוך חגיגות ולתפעל פעילות תרבותית וקהילתית בעיר. מי שמקל בכך לא מבין את המצב הקשה שבו העיר נמצאת. בעוד שנה וחצי, כשתסתיים תכנית ההבראה, יהיה זינוק קדימה".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.