צור עימנו קשר

חדשות

השכונה החרדית החדשה

פורסם

בתאריך

מסמך פנימי של העירייה חושף: הרכב האוכלוסייה בשכונת "המחנה" יכלול כ-60% לפחות של קהילות חרדיות שונות

מסמך פנימי של העירייה שתוכנו הגיע לידי "המקור" מצביע על הרכב האוכלוסייה העתידי בשכונת "המחנה" החדשה. לפי המסמך הרשמי, כ-60% לפחות מהדירות בשכונה יאוכלסו על ידי חרדים. עוד קובע המסמך כי 25% מהדירות יאוכלסו על ידי תושבים המוגדרים דתיים-לאומיים, ואילו 15% הנותרים יהיו בני האוכלוסייה הכללית, המסורתית והחילונית.
בשנים האחרונות ניטש ויכוח ציבורי ער ביחס לשאלת אופיין של השכונות החדשות הנבנות בימים אלו. בעוד וותיקי העיר המשתייכים לאוכלוסייה הלא דתית – המסורתית והחילונית – טוענים כי השכונות יאוכלסו בעיקר בחרדים, דבר שצפוי להשפיע על אופייה של העיר ויביא בהכרח להתחרדותה, מנסים חברי הקואליציה וראש העירייה אליהו זוהר לשכנע כי זה לא המצב.
לפני כשנה ומחצה בדק "המקור" את היזמים והקבלנים שזכו בקרקעות בשכונת "המחנה", שנמצאת בימים אלו בשלבי הבנייה האחרונים שלה וצפויה להתאכלס ברובה עד סוף השנה האזרחית הנוכחית. הבדיקה העלתה כי כשני שלישים מהאוכלוסייה בשכונה צפויה להיות חרדית, מה שבהחלט הופך את השכונה לבעלת רוב חרדי מוצק ומובהק. בזמנו הכחישו גורמים בעירייה את הנתונים, וטענו כי אין להם שחר. לעמדה זאת הצטרפו גם הקבלנים והיזמים שבונים בשכונה, ככל הנראה בעקבות האפשרות המובנת שפרסומים שהופיעו בכלי התקשורת השונים בדבר התחרדות העיר והשכונה פגעו באינטרסים המסחריים שלהם.
במקביל, בעירייה ביקשו למנוע מכירה סיטונאית של דירות לחסידות ויזניץ' המסוגרת, ולאחר שאחד הקבלנים החליט למכור במלואם שניים מהבניינים שבבעלותו בשכונה לאנשי החסידות, הוא זומן לשיחה דחופה עם ראש העירייה זוהר ונדרש לחזור בו מהמכירה. לבסוף הקבלן אכן חזר בו, לפחות באופן חלקי, ומספר חסידי ויזניץ' הצפוי להגיע לשכונה אמור להיות, אם בכלל, נמוך יחסית להערכות הראשוניות.

"לא כופים משהו על מישהו"

אלא שכעת מתברר שגם הערכות העירייה עצמה קובעות נתונים דיי דומים לאלו שעלו בבדיקת "המקור". לפי הפרוגרמה (תכנית תכנון וציפיות) שהוכנה לשכונה בשנים האחרונות במחלקת ההנדסה של העירייה, נקבע כי היא תאוכלס ברובה על ידי חרדים, כאמור. גורמים בכירים מאוד בעירייה אישרו השבוע את ההערכות המופיעות בתכנית התכנון של השכונה, אך למרות הנתונים התעקשו להגן על עמדתם המקורית, לפיה השכונה לא תהיה חרדית.
"החרדים שיהיו בשכונה זה חבדניקים, זה שסניקים, זה ברסלבים – אלו לא חרדים שכופים משהו על מישהו", דברי גורם בכיר במחלקת ההנדסה. לשאלה האם בעקבות הרוב הדתי הברור בשכונה לא תתאפשר כניסת רכבים אליה בשבת אמר הגורם כי "מוקדם מידי מכדי לדעת את זה. הדברים האלו לא עלו, כרגע השכונה הזו תהיה ככל השכונות בעיר. אין כוונה לסגור אותה לתנועת כלי רכב בשבתות ומועדי ישראל".
בשכונת "המחנה", שלאחרונה שינתה את שמה באופן רשמי לשכונת "בני חיל", צפויים להיות בשלב ראשון כ-771 יחידות דיור. בעתיד המספר צפוי להכפיל את עצמו. לפי המסמך שהוכן בעירייה, כ-460 יחידות יאוכלסו בידי חרדים, כ-192 בידיי דתיים לאומיים והיתרה, כ-115 דירות – בידי מסורתיים או חילוניים. לעומת זאת, בשכונת כרמי הנדיב הנבנית בסמוך לשכונת המחנה צפויים המספרים להיות שונים: 50% מאוכלוסייתה יהיו מסורתיים או חילוניים, 40% דתיים לאומיים ו-10% חרדים. אולם מדובר בתכנית ארוכת טווח, שכן לבניית השכונה במלואה (כ-3,200 יחידות דיור) טרם נקבע מועד סופי, והבנייה צפויה להימשך שנים רבות.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.