צור עימנו קשר

קהילה

הפרס של נאור

נאור כרמי, תושב קריית מלאכי וחסיד חב"ד, זכה בשבוע שעבר בפרס משרד החינוך לתרבות יהודית בתחום המוזיקה, המוענק מדי שנה על ידי שר החינוך נפתלי בנט. "ההתעסקות בניגונים חסידיים טובה לי, וכנראה שבשמיים רוצים את זה. לדעתי זה סימן מלמעלה להמשיך לעסוק בזה", אמר כרמי

פורסם

בתאריך

משרד החינוך, יוסף איפרגן. לע"מ

שר החינוך נפתלי בנט העניק בשבוע שעבר את פרס משרד החינוך בתחום המוזיקה לנאור כרמי, תושב קריית מלאכי בן ה-48, מפיק מוזיקלי המנגן על כלי פריטה וכלי מיתר.
פרס משרד החינוך בתחומי התרבות היהודית (על שם אורי אורבך ז"ל) מוענק מאז 2016 מדי שנה על ידי משרד החינוך ליוצרים בתחומי התרבות היהודית, ביוזמתו של שר החינוך המכהן נפתלי בנט. הוא ניתן בתחומי התיאטרון, הקולנוע, הספרות והשירה, המחול, המוזיקה ומפעל החיים, והזוכים בו זכאים לפרס בגובה 150 אלף שקלים בכל תחום.
השנה, כאמור, זכה בפרס המיוחד נאור כרמי, תושב קריית מלאכי וחסיד חב"ד מוכר- המתגורר בעיר יחד עם אשתו תמר ושבעת ילדיהם.
הזוכה הטרי בפרס משרד החינוך לשנת 2018 נולד בעיר עכו, וכבר בהיותו בן 12 ניגן על כלי נשיפה וכלי קשת שונים. הוא שירת בצה"ל כחבר בלהקה הצבאית, ועם סיום שירותו עבר ללמוד באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים ולקח חלק בתזמורת הפילהרמונית הצעירה.
במהלך השנים השתתף כרמי בהרכב מוזיקלי של מאיר אריאל, הנחשב עד היום למורו המוזיקלי. כמו כן, יזם וייסד את התזמורת העממית, הלב והמעיין ופרויקט צמאה, ובנוסף לקח חלק כנגן וכמפיק בבוסתן אברהם, הברירה הטבעית, שחרית ועוד. כרמי גם שימש כמחנך מוזיקלי בכפר הנוער ביכורים.
"ההתקרבות לדת התרחשה כאשר הגעתי למאיר אריאל", סיפר השבוע כרמי בשיחה עם "המקור" לרגל הזכייה. "ראיתי פתאום שהיהדות מאוד עמוקה. הוא ירד איתנו למקומות האלה ודיבר על יהדות ותורה המון, ואני זוכר שהייתי נוסע איתו ומבין שאני רוצה ללמוד על היהדות יותר ויותר. הרבה אנשים לידינו חזרו בתשובה, כולל הזמר שולי רנד ומספר נגנים".
בחופף להתקרבותו לדת, עבר כרמי ללמוד במכון מאיר, נישא לתמר ועבר להתגורר בטירת שלום. בהמשך התעניין בתורת החסידות, ובהשפעתם של דניאל זמיר וניגוני חב"ד הפך לחסיד של התנועה החסידית המשפיעה ביותר בעולם.
בעבר, זכה כרמי יחד עם חבריו ללהקת הלב והמעיין בתואר "הלהקה היהודית הטובה בעולם", בפסטיבל מיוחד למוזיקה יהודית שהתקיים באמסטרדם. כיום הוא משמש כמפיק ומעבד של הלהקה, ואף לאחרונה הוא נבחר לתואר "איש השנה של המוזיקה" באתר הפופולרי של הציבור הדתי 'כיפה'.
בשבוע שעבר, כאמור, זכה בפרס משרד החינוך לתרבות יהודית על שמו של אורי אורבך ז"ל, זאת לאחר שרעייתו, תמר, הגישה את מועמדותו לזכייה מול מאות אנשי מוזיקה מוכשרים אחרים. "להבנתי היו עשרות ואפילו מאוד מועמדים ראויים לקבלת הפרס, תיקים מהרצפה עד התקרה. לשמחתי אני נבחרתי מבין כולם, וזו ממש סיעתא דשמיא", אמר כרמי, שסיפר כי התרגש ושמח מאוד ברגע ההכרזה. "יותר מאשר הפרס, הזכייה עצמה גרמה לי להבין שאני עושה דבר נכון. ההתעסקות בניגונים חסידיים טובה לי, וכנראה שבשמיים רוצים את זה. לדעתי זו אות מלמעלה להמשיך בדבר הזה", הוסיף.
בחגים השונים ובהתוועדויות מיוחדות ניתן למצוא את כרמי מדלג בין בתי השכונה החסידית בעיר, מפיץ בעזרת הקונטרבס שלו (כלי מיתר) את המוזיקה הנעימה והחודרת בקרבם של המשתתפים הרבים, שמתקשים להישאר אדישים נוכח כישרונו הרב של המוזיקאי המחונן. "ניגוני חב"ד, וניגוני חסידים בכלל, זו מוזיקה ברמה הכי גבוהה בעולם לא רק מבחינה רוחנית, אלא גם מבחינה מוזיקלית. לא נופל ממוצרט. אני התחברתי לזה ואני מעביר את זה לעולם. אני מבטא אותה בצורה מדויקת. מי שכתב את המוזיקה היו אנשים מאוד ענווים וצנועים, שעשו זאת ללא אינטרסים. אנשים מרגישים את זה, גם מי שמגנן וגם מי ששומע. חסיד אחד אמר לי פעם שהמוזיקה הזו היא ההוכחה שיש אלוקים, וזה בדיוק ככה".
כיום, כאמור, מתגורר כרמי יחד עם רעייתו תמר ושבעת ילדיהם בשכונת חב"ד בעיר, ובשיחה עם "המקור" אמר כי המוזיקה החסידית מובילה מהפכה חברתית-תרבותית של ממש. "אנחנו עדים למהפכה הזו, שמתחילה דרך הניגונים. עם ישראל, שהוצף בכל מיני אידיאולוגיות קטנות, מגיע אל כור מחצבתו. העם חוזר לאבינו שבשמיים וזה מתחיל במוזיקה. רואים את זה במציאות ואנחנו בתחילתה של מהפכה תרבותית. כל המהפכות החברתיות התחילו על ידי אמנים", אמר, וסיכם בקריאה להגברת החינוך המוזיקלי במוסדות השונים בעיר, "לתושבי העיר, לראש העיר ולכל מי שיכול להשפיע אני קורא להוסיף חינוך מוזיקלי לילדים. במקום להיות בתוך המסכים, שיתעסקו בדברים שמעדנים להם את הנפש. גדלתי בעכו, עיירת פיתוח שהיא מרכז של נגינה. יותר מ-800 ילדים שלומדים נגינה ברמה גבוהה. גם כאן זה יכול להיות ככה. יותר מוזיקה, יותר אומנות. אני מוכן לעזור במה שצריך".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.