צור עימנו קשר

חדשות

העירייה מעכבת במשך שנים פרסום דו"ח ביקורת חמור

פורסם

בתאריך

דו"ח מבקר העירייה לשנת 2012, שהיה אמור לראות אור כבר לפני שלוש שנים, העלה חשדות חמורים ביחס להתנהלותם של בעלי תפקידים בכירים ונבחרי ציבור. חלקים מהדו"ח הגיעו לידי "המקור", אולם החוק אוסר לפרסם אותו עד שמועצת העיר לא תדון בו ותאשר אותו. העירייה בתגובה: פועלים לפרסום הדוח בהקדם

דוח חריף וחמור ביותר של מבקר העירייה שהיה אמור לראות אור לכל המאוחר במהלך 2014 נתחב אל מגירות חברי המועצה ופקידי העירייה הבכירים ולא פורסם אף שהושלם ואושר על ידי ועדת הביקורת של העירייה – בניגוד לחוק ועל אף האינטרס הציבורי המובהק שבהבאתו לידיעת הציבור. כך עולה מבדיקת "המקור" השבוע.
מדובר בדו"ח ביקורת מיוחד שנגע למספר פרוייקטים בתחום התשתיות שנערכו במהלך השנים 2011-2012. הדוח הוכן על ידי מבקר העירייה הקודם, שלום בן שטרית, ולאחר שהכנתו הושלמה הוא אושר על ידי ועדת הביקורת של העירייה כבר במהלך שנת 2013. במסגרת הוועדה היו חברים חברי המועצה לשעבר ד"ר יוסי גבאי ואלי עזריאל, וכן חבר המועצה וסגן ראש העירייה הנוכחי, מישל טפירו. לאחר אישור הוועדה היה אמור הדוח לעבור לאישור מליאת מועצת העיר שלפי החוק מחוייבת לדון בו ולאשר אותו, אולם דבר זה מעולם לא התרחש, וכך קרה שהדוח נותר במחשכים מבלי שפורסם לעיון הציבור.
השבוע הגיעו לידי "המקור" חלקים מהדוח – הכוללים ממצאים חמורים ביותר נגד עובדים ונבחרי ציבור שכיהנו באותה התקופה בעירייה בתפקידים שונים. הדוח עוסק בהרחבה באופן קבלת ההחלטות של בעלי התפקידים, וכן בהשתלשלות העניינים שבסופה מסקנות המחייבות נקיטת הליכים משמעתיים נגד בכירים וחשדות לכאורה למעשים הגובלים בפלילים.
ואולם חוק פקודת העיריות העוסק בתחומי סמכויותיו ואופן פעילותו של מבקר העירייה קובע כי חל איסור על פרסום ממצאי ביקורת בטרם מועצת העיר תדון ותאשר את הדוח. לאור זאת, נמנע "המקור" מפרסום חלקי הדוח הרלוונטיים, שאם יפורסמו עשויים להרעיד את אמות הסיפים בבניין העירייה ולהוביל לחקירה פלילית של המשטרה. במסגרת המצומצמת של הפרטים המותרים לפרסום, יש וחשוב לציין כי חלק מממצאי הדוח נכללו במסגרת חקירה פלילית שכבר התקיימה ונסגרה בלא אישומים פליליים נגד המעורבים בפרשה. עם זאת, לא ברור האם בפניי המשטרה היו כלל הממצאים שהושגו במסגרת דוח המבקר, המציגים ומצביעים, כאמור, על חשדות מובהקים לביצוע עבירות פליליות.
לדברי מבקר העירייה הקודם, שלום בן שטרית, הדוח שהכין היה מוכן לחלוטין לפרסום וכבר עבר עיצוב, גרפיקה וכריכה לקראת הגשתו למועצת העיר ואישורו. "הדוח היה מוכן ומושלם. אני יודע שבעירייה דנו בו ויישמו חלק ממסקנותיו", אמר השבוע ל"המקור". "בזמנו הדוח חולק לחברי המועצה שעיינו בו, אני לא מבין למה לא אישרו אותו ופרסמו אותו". יש להזכיר כי דוח ביקורת אחר של בן שטרית, שלא הושלם לפני יציאתו לגמלאות, לא פורסם אף הוא לאחר שהעירייה סירבה להאריך את כהונתו כמבקר על מנת שיוכל להשלים עבודתו. את הדוח של בן שטרית שלא הושלם צפוי לסיים מבקר העירייה הנוכחי, איתי קורן.
"צריך לפרסם את הדוח הזה לציבור", אמר השבוע פקיד בכיר בעירייה בהתייחסות לדברים. "יש שם אירועים והתנהלות בעייתית מאוד שהוכחה וגובתה בראיות, וחשוב שהציבור יידע עליה, זה לא דבר של מה בכך", הוסיף. פקיד אחר אמר שהעובדה שהדוח הושלם על ידי המבקר הקודם ואין צורך בהמשך עבודה עליו מצידו של המבקר הנוכחי מעלה שאלות קשות ביחס לעיכוב בו נוקטת העירייה בפרסומו. "זה נראה כאילו מישהו לא רוצה שהדוח הזה יראה אור", אמר הפקיד. "אחרת, הדוח היה כבר מאושר ומפורסם מזמן. אין כל מניעה לאשר אותו במועצת העיר, גם עכשיו".
מהעירייה נמסר בתגובה: "הנושא שהעלית הגיע לשולחנו של ראש העירייה בעקבות פנייתכם, והוא הנחה את המחלקה המשפטית לבדוק כיצד ניתן להוציא את הדוח לפרסום לציבור הרחב בהקדם האפשרי. ראש העירייה אליהו זוהר ימשיך לפעול בשקיפות מלאה כפי שהוא נוהג עד היום".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.