צור עימנו קשר

חדשות

העירייה חושדת כי שלושה עובדים זייפו כרטיסי נוכחות

פורסם

בתאריך

על פי החשדות, העובדים נכחו באופן קבוע בבתיהם במהלך שעות העבודה. במקרה אחד עובד חשוד כי פקד באופן יומיומי את חדר הכושר, גם כן במהלך השעות שאמור היה להימצא בעבודה. חשיפת החשדות: בעקבות הפעלתו של חוקר פרטי. בעירייה ישקלו לפנות למשטרה נוכח חומרת החשדות. ההחלטה בנושא תתקבל לאחר הגשת מסקנותיו של המבקר

שלושה עובדי עירייה המשתייכים למחלקות הפיקוח, המוקד העירוני והאחזקה חשודים במרמה ובזיוף נתונים המתייחסים לשעות העבודה שלהם. אחד העובדים כבר נחקר על ידי מבקר העירייה, איתי קורן, ושני העובדים הנוספים צפויים להיות מוזמנים לחקירה בקרוב. בעירייה שוקלים האם להעביר את המידע אודות האירועים למשטרה, וזאת עקב החשד כי מדובר בהתנהלות מערכתית קבועה שנמשכה פרקי זמן ארוכים ואשר גרמה לקופה הציבורית נזקים כלכליים כבדים.
על פי מידע שהגיע לידי "המקור", בחודשים האחרונים עקב אחרי העובדים המדוברים חוקר פרטי מטעם העירייה, ועבודתו היא שחשפה את הממצאים החמורים לכאורה. מהממצאים עולה החשד כי בין העובדים נרקמו קשרי שיתוף פעולה כביכול, במסגרתה הם חיפו איש על רעהו והערימו על המערכת. בין היתר, העובדים חשודים בכך שהחתימו שעוני נוכחות בעבור חבריהם, שעה שהם כלל אינם נכחו בעבודה. בחלק מהמקרים, העובדים נכחו בבתיהם שעה שנתוני המחשב של העירייה מציגים החתמת שעוני נוכחות במקביל.
במקרה נוסף נמצא כי עובד עירייה בילה את זמנו בחדר הכושר במשך שעות ארוכות, כמעט מידי יום, זאת על אף שבזמן זה הוא אמור היה להימצא בעבודה. עובד נוסף צולם כשהוא נוסע לערים אחרות, שלא במסגרת עבודתו – בזמן בו אמור היה להיות בעבודה. העירייה גם חושדת כי העובדים זייפו נתוני קריאות של המוקד העירוני, וזאת בכדי להביא להעלאת שכרם של חלק מהעובדים באופן מלאכותי. כך למשל מבדיקה שערכה העירייה נמצא כי מספר נתוני הקריאות במוקד במשמרות מסויימות, בהן אחד העובדים החשודים לקח חלק, היה פי שלושה ואף פי ארבעה מנתוני הקריאות שנרשמו בימי שגרה אחרים, בהן העובד החשוד במעשים לא עבד. בימים אלו בוחנים בעירייה את הנתונים לעומק, וגורמים בכירים שם מסרו ל"המקור" כי נבדקים כיווני חקירה נוספים, לרבות האפשרות שעובדים נוספים במחלקות אחרות של העירייה לקחו חלק בקנוניה לכאורה.

פוטנציאל לפרשה פלילית

לפי פקיד בכיר מאוד בעירייה, בחקירתו בפני מבקר העירייה הכחיש אחד העובדים את החשדות המיוחסים לו, אולם קשר את עצמו לאירועים. לדברי גורם בכיר, חקירת המבקר – לו נתונות סמכויות לצורכי חקירה באזהרה של עובדים בעת הצורך – החלה רק לאחר שבעירייה ביססו את טענותיהם כלפי העובדים, לרבות בצילומים, הקלטות וחומרים נוספים שטרם נחשפו. יתר העובדים ייחקרו ככל הנראה בשבוע הבא, לאחר שייקבלו מכתבי זימון בימים הקרובים.
במקביל, בעירייה בוחנים האם יש מקום להעביר את פרטי ממצאי החקירה למשטרת ישראל, בכדי שזו תחקור את הפרשה באמצעיה ותחת ההגדרה של חקירה פלילית. בעירייה נשמעו השבוע קולות שקראו לראש העירייה, אליהו זוהר, להעביר את החומרים למשטרה, וזאת נוכח אופיין של החשדות, הכוללות מרמה, זיוף, הפרת אמונים ואף חשדות לגניבה ממעביד וקבלת דבר במרמה. בסביבתו של זוהר אמרו כי ההחלטה בנושא תתקבל רק לאחר שמבקר העירייה קורן יגיש את ממצאי חקירתו הראשונית, ובהתאם להמלצותיו. יש לציין כי במקרה של אחד העובדים, אין מדובר בהסתבכות הראשונה שלו במסגרת מקום עבודתו, וכי תיקו האישי כולל הערות ביחס להתנהלותו כעובד עירייה בעבר.
זוהי לא הפעם הראשונה בה העירייה משתמשת בחוקרים פרטיים כדי לעקוב אחרי עובדים, דבר שהקים כנגדה ביקורת מפעם לפעם, לרבות מוועד העובדים של העירייה, שהביע תרעומת על השימוש בחוקרים נגד עובדים. כבר לפני כשנה חשף "המקור" כי העירייה משתמשת בכלים אלו כפרקטיקה נהוגה לצורכי בקרה ומעקב. "כאשר יש חשדות שעובדים מקבלים כסף ציבורי לשווא, יש מקום להשתמש בכל הכלים שעומדים לרשותנו כדי לחשוף זאת", אמר השבוע פקיד בכיר בעירייה. "גם חוקרים פרטיים זה דבר מקובל, וממצאי החוקר הפרטי כפי שהועברו לנו במקרים האלו רק מוכיחים שהיה נכון להשתמש בשיטה הזאת", הוסיף.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.