צור עימנו קשר

חדשות

העירייה התקינה מצלמות מעקב אך נאלצה להשבית את פעילותן

פורסם

בתאריך

עובדי העירייה גילו בהפתעה כי מצלמות הותקנו במסדרונות בבניין ובשלוחות העירייה, וזאת למרות התנגדות נחרצת מצידם. השבוע נאלצה העירייה להפסיק את פעילות המצלמות לאחר שההסתדרות התערבה, והודיעה כי הדבר נוגד את הוראות משרד המשפטים. אך ראש העירייה זוהר מבהיר כי מדובר בצעד זמני: "המצלמות יופעלו, זה למען העובדים"

העירייה נאלצה להפסיק את פעילותן של מצלמות שהתקינה במשרדיה בעקבות דרישת ועד העובדים, שטען כי הדבר נעשה בניגוד לחוק הגנת הפרטיות. הדבר יצר עימות מחודש בין הנהלת העירייה לבין הוועד, שתקף בחריפות את בכירי העירייה ובראשם המנכ"ל, תמיר היזמי, בטענה כי הדבר נעשה בלא תיאום עימם ועל אף שהבהירו בעבר מספר פעמים את התנגדותם הנחרצת להתקנת המצלמות.

מזה תקופה ארוכה שהעירייה שואפת להתקין מצלמות באיזורי המשרדים בבניינה ובשלוחותיה. ואולם ניסיונות אלו נתקלו בתחילה בהתנגדות מוחלטת של מנהל מחלקת כוח האדם בעירייה, אבי עמית. ועד העובדים, בראשותה של סילבי חיבא, הצטרף להתנגדות במה שמנע במשך זמן רב את התקנת המצלמות. לטענת העירייה, מטרת התקנת המצלמות נוגעת לשיקולי אבטחה. לעומת זאת, בוועד העובדים משוכנעים כי המטרה שונה בתכלית, והיא מעקב מתמיד אחר עובדים בעת עבודתם. לגרסת הוועד, הדבר אינו מקובל ואף עומד בניגוד לחוק ולתקנות משרד המשפטים, האוסר התקנת מצלמות בניגוד לדעתם של העובדים.

לדברי גורמים בוועד, ההתקנה שנעשתה לאורך השבוע האחרון כלל לא תואמה עימם, ובוצעה על אף התנגדותם שהובהרה לא פעם בשנה האחרונה. המצלמות הותקנו בבניין העירייה ובמחלקות השוכנות במשרדים חיצוניים – ההנדסה, הרווחה והגבייה. לאחר היוודע הדברים, שיגר מזכיר ההסתדרות המקומי, אברהם (בבר) אזולאי מכתב חריף לראש העירייה, אליהו זוהר, ובו חזר על התנגדות העובדים להתקנת המצלמות.  "השבוע גילינו כי הותקנו מצלמות בשטח העירייה, מצלמות אלו הותקנו ללא ידיעתנו וללא הסכמתנו, ומעבר לכך – ללא השילוט המתאים ותוך פגיעה בפרטיותם של העובדים", פתח וכתב אזולאי. "התקנת המצלמות מהווה הפרה של חוק הגנת הפרטיות, פוגעת בזכויות העובדים ומנוגדת לחובותיכם במסגרת יחסי העבודה, במישור הפרטי והקיבוצי כאחד".

אזולאי הפנה את זוהר לטיוטת הנחיות של משרד המשפטים בסוגיה, לפיה "הסכמה של עובד למעקב הפוגע בפרטיותו ראוי שתינתן במפורש. הסכמה של עובד איננה תנאי מספיק להכשיר פגיעה בפרטיותו… לשם יצירת התשתית לגיבוש הסכמה של העובדים ולצורך קיום חוק הגנת הפרטיות, נדרש המעביד לגבש מדיניות ברורה ומפורטת בדבר אופן והיקף השימוש במצלמות מעקב ומטרותיהם שתיקבע לאחר היוועצות בעובדים או נציגיהם". אזולאי דרש מראש העירייה להורות על הסרת המצלמות "שהותקנו ללא הסכמתנו" באופן מיידי, והבהיר כי ככל שהעירייה לא תיענה לדרישות העובדים, יפעלו העובדים באמצעים המשפטיים העומדים לרשותם.

"לא יקום ולא יהיה"

זמן קצר אחרי קבלת מכתבו של אזולאי, בעירייה אכן הבהירו לעובדים כי המצלמות לא תופעלנה – לפחות באופן זמני. פקיד בכיר סיפר כי לאחר התייעצות שערכו ראש העירייה והמנכ"ל עם היועצת המשפטית, היא הבהירה כי חל איסור להפעיל את המצלמות עד בירור הנושא לעומק וניסיון להגיע להסכמות עם העובדים.

"זה לא יקום ולא יהיה", הבהיר אחד מחברי ועד העובדים בשיחה עם "המקור" השבוע. "מדובר בעוד צעד חצוף, עלוב ומעליב מצד הנהלת העירייה, שממשיכה לרדוף את העובדים ולהתייחס אליהם כאוייבי המערכת. זה עצוב ומבהיל שכך בוחרים ראש העירייה ומנכ"לה לנהוג מול עובדים מסורים הממלאים את תפקידם נאמנה". לדברי אותו חבר ועד, העובדים מתנגדים להצבת המצלמות כעניין עקרוני. "אין שום סיבה לעקוב אחרי העובדים בכל רגע נתון. אף אחד לא רוצה שיעקבו אחריו ויבדקו מה הוא עושה בכל שנייה ואין סיבה שכך יהיה כאן. יש מצלמות בשטחים הכלליים ועם זה אין לנו בעיה, אבל להתקין מצלמות בכל מקום כאילו אנחנו באח הגדול? זה לא מקובל בעליל. המטרה היא לעקוב אחרי עובדים במטרה להתעמר בהם. זו התנהלות של הקג"ב".

לפי ההערכות, באם הוועד יתמיד בסירובו להתקנת המצלמות, הרי שהעירייה תאלץ לנתק את המצלמות שהוצבו במשרדים, דבר שעלול לגרום נזק כספי בסך עשרות אלפי שקלים לקופת משלמי המיסים. "זו שערורייה שעשו זאת בלי ההסכמה שלנו, חבל שככה מתייחסים לכספי ציבור. אני מקווה שמי שנתן את ההוראה להתקין את המצלמות ישלם על כך מכספו הפרטי", הוסיף וסיכם גורם בוועד העובדים.

"זו לא פגיעה בפרטיות"

"מיד עם קבלת הפנייה מצד העובדים הוריתי להפסיק את ההפעלה שלהן, אבל זה רק זמני, והן יופעלו לבסוף – למען העובדים", אמר השבוע בהתייחסות לדברים ראש העירייה אליהו זוהר. "אני רוצה להגן על העובדים, ואני לא מבין מדוע מצלמות שמותקנות במסדרונות העירייה מהוות פגיעה בפרטיות. מדובר בשטחים ציבוריים, והמטרה היא שאם חלילה יקרה משהו, כמו התפרעות של מישהו, הדברים יהיו מתועדים", הוסיף.

לדברי זוהר, בכוונתו להתעקש על הפעלת המצלמות. "אין שום עבירה על החוק. אנחנו נפעל בהתאם לדרישות, נציב שלטים המודיעים על קיומן של המצלמות. העובדים לא רוצים? בינתיים הם לא קובעים במערכת הזאת. קריית מלאכי לא שונה מאף מקום בארץ, ובכל הארץ יש מצלמות בשטחים ציבוריים. נתקן את מה שנדרש, נשאיר את המצלמות כפי שהן ונפעיל אותן". ראש העירייה הבהיר כי הקלטות המצלמות יהיו חשופות בפניי גורמים בודדים, בהם איש המחשבים של העירייה, היועצת המשפטית והוא עצמו, "וגם זה לא בטוח", כלשונו.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.