צור עימנו קשר

חדשות

הסתדר בעבודה

בבחירות האחרונות הוצב יעקב קבדה, פעיל בקהילת יוצאי אתיופיה בעיר, במקום הרביעי ברשימתו של ראש העירייה אליהו זוהר. לאחרונה הוא החל לעבוד במחלקת הגבייה בעירייה על תקן מתורגמן לשפה האמהרית

פורסם

בתאריך

שנה ושלושה חודשים אחרי הבחירות, נרשם לאחרונה עוד מינוי חדש לתפקיד בעירייה של מי שנחשב לאחד מתומכיו של ראש העירייה, אליהו זוהר, ואף הוצב במקום הרביעי ברשימתו.

יעקב קבדה (54), אחד מראשי הקהילה האתיופית בעיר, הביע בבחירות המקומיות ב-2013 תמיכה נלהבת במועמדותו של אליהו זוהר. זאת, בתום משא ומתן ארוך ביניהם ולאחר שזוהר ביקש למצוא נציג של הקהילה האתיופית שיוצב ברשימתו ויוכל למשוך עבורו קולות מהקהילה שבוחריה מהווים רבע מציבור הבוחרים בעיר. קודם למערכת הבחירות לא היו נחשבים זוהר וקבדה למקורבים, והקשר ביניהם נוצר על רקע הבחירות לראשות העירייה. קבדה קיווה בתחילה לקבל את המקום השלישי ברשימתו של זוהר, אולם לבסוף הסתפק במקום הרביעי – אחרי זוהר עצמו, שמעון חזן ועו"ד תמי ביטון, שאיישה את המקום השלישי. בימי טרום הבחירות היו במפלגתו של זוהר מי שהיו בטוחים כי ארבעה מנדטים – שיכניסו גם את קבדה למועצת העיר, הם משימה אפשרית בהחלט. אף במערכת הפוליטית כולה העניקו לרשימתו של ראש העירייה סיכויים לא מבוטלים להשיג הישג מרשים בדמות שלושה מנדטים. לבסוף, כידוע, גרפה המפלגה שני מנדטים בלבד, לעומת ארבעה מנדטים שקיבלה רשימת החרדים המאוחדת של ש"ס וחב"ד, "מאמינים". אנשי זוהר טענו בזמן אמת כי קבדה לא סיפק את הסחורה בקרב בני הקהילה האתיופית, ושיעורי התמיכה ברשימה בקהילה היו נמוכים יחסית. תוצאות הבחירות מנעו מזוהר – שהזדקק לשבעה חברי מועצה להשגת רוב במועצת העיר – להקים קואליציה על טהרתן של שתי הסיעות הדתיות, זאת של ראש העירייה עצמו וזאת של חב"ד וש"ס. משכך, התאמץ זוהר לגייס לקואליציה שלו את נציג מפלגת "עידן חדש", שי סיום, אף הוא בן הקהילה האתיופית שנכנס למועצת העיר בזכות מנדט אחד שקיבל מהבוחרים.

הזמן עבר, ולמעלה משנה אחרי הבחירות זכה יעקב קבדה למשרה חדשה: בחודשים האחרונים נדונה לא אחת בישיבות מועצת העיר סוגיית הקושי בו נתקלים במחלקת הגבייה להעניק שירות ליוצאי אתיופיה בגילאים מבוגרים. זאת, לאור העובדה כי במחלקה אין פקיד או פקידה המדברים את השפה האמהרית, ותושבים ממוצא אתיופי אשר מתקשים בשפה העברית אינם מצליחים לקבל שירות מאנשי המחלקה. בישיבות המועצה הודיע זוהר כי בעירייה עמלים על קליטת עובד או עובדת חדשה למחלקה ממוצא אתיופי דוברי אמהרית. ואכן, זוהר והעירייה עמדו בדברתם, וקבדה בעצמו, עד לא מזמן פוליטיקאי שהתמודד ברשימתו של ראש העירייה, התקבל לתפקיד על תקן דובר האמהרית.

באופן טבעי, מינויו של קבדה עתיד להביא לאחר הפרסום כאן אצלנו לדיון במערכת הפוליטית וזאת לאור שיתוף הפעולה בין השניים רק במערכת הבחירות האחרונות. זהו אינו המינוי הראשון של כאלו שלקחו חלק במערכת הבחירות של זוהר לראשות העירייה לתפקידים שונים בה: יו"ר מטה הבחירות של זוהר, אל"מ במיל' תמיר היזמי, מונה למנכ"ל העירייה מיד לאחר הבחירות. גילי לוי, שנחשב בטרם הבחירות לבכיר מקורביו של זוהר, מונה לאחריהן לעוזרו. הודיה לוגסי, בתו של הרב משה לוגסי לו חסידים רבים בעיר ואשר הוצבה במקום השישי ברשימתו של ראש העירייה, מונתה לתפקיד מנהלת לשכתו. נוסף על היזמי, לוי ולוגסי – שהתקבלו לעבודתם במסגרת תפקידי אמון השמורים למינויים על ידי ראש העירייה עצמו בלא מכרז – מקורבים נוספים לזוהר שלקחו חלק בקמפיין הבחירות שלו התקבלו לעבודות שונות בגופים המספקים שירותים לעירייה. פעילים נוספים במטהו של זוהר, שכבר עבדו בעירייה קודם לבחירתו, זכו לקידום תחת כהונתו.

מהעירייה נמסר בתגובה: "יעקב קבדה עובד דרך חברת הגבייה באחוזי משרה ומשמש כמתורגמן לאלה הבאים למחלקה. גילו המבוגר, ידיעתו את השפה והיכרותו עם צרכי העדה מסייעים מאוד לאגף הגביה ובעיקר לבני העדה".

לחץ להמשך קריאה