צור עימנו קשר

חדשות

עיכוב בבנייה של מפעל אופק; המבנה ייפתח בדצמבר 2018

פורסם

בתאריך

לפני כשלושה חודשים הבטיחו אנשי העמותה והעירייה כי בניית המפעל – שנעצרה לפני כארבע שנים – תתחדש בתוך "שבועות בודדים". קשיים ביורוקרטיים צפויים להמשיך ולעכב את הבנייה, שתחל לפי ההערכות האופטימיות ביותר רק אחרי החגים. עד אז, בעלי הצרכים המיוחדים ימשיכו לעבוד במפעל מיושן

בישיבה חגיגית ורבת משתתפים הכריז ראש העירייה, אליהו זוהר, כי בתוך זמן קצר תתחדש בניית מפעל "אופק", המעסיק בני נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, וכי עד סוף השנה האזרחית יוכלו העובדים לעבור למפעל החדשני והמפואר הממוקם בסמוך לבית העלמין בעיר. מאז אותה ישיבה חלפו להם כבר שלושה חודשים, אך התחלת הבנייה עדיין לא נראית באופק, תרתי משמע.
מפעל "אופק", המעסיק בני נוער ומבוגרים בעלי צרכים מיוחדים, פועל מזה כשלושה עשורים וחצי. הוא הוקם על ידי ראש העירייה לשעבר, משה (שימי) שמעון, שמשמש גם בימים אלו כיו"ר העמותה המנהלת והמייסדת של המפעל. בשנותיו הראשונות פעל המפעל במבנה באיזור התעשייה קריית מלאכי, אולם בשנת 1994 העתיק את מקומו למבנה באיזור התעשייה באר טוביה, משם הוא פועל עד היום. במפעל עובדים כ-100 בני נוער ומבוגרים באופן קבוע.
במשך שנים רבות חלמו אנשי המפעל על העברתו למבנה חדש: המבנה הישן בבאר טוביה נחשב למיושן, ומיקומו של המפעל בקומה השלישית במבנה בעייתית ויוצרת קשיים בשינוע סחורות המיוצרות בו. במפעל מסבירים כי בנוסף, לאורך השנים חלה צמיחה מתמדת בתפוקת העבודה במפעל, כך שהמקום הנוכחי ממנו הוא פועל – בשטח של כ-1,100 מטרים – הפך קטן מידי בהתחשב בהיקף העבודה.
לפני שש שנים החלו במפעל את תכנון המעבר למבנה החדש, והשיגו הסכמות מעיריית קריית מלאכי ומהמועצה האזורית באר טוביה להשתתף במימונו של הפרוייקט הגרנדיוזי, שעלותו נאמדה בעשרה מיליון שקלים. המבנה החדש כולל שטחי עבודה רחבים ומכונות בעלות טכנולוגיה מתקדמת, כאשר המפעל כולו תוכנן להשתמש באנרגיות מתחדשות על מנת להיות חסכוני בחשמל.
הבנייה החלה, אך פחות משנה לאחר מכן נעצרה בעקבות בעיות הנדסיות שהתגלו, בתוספת חריגות בנייה שונות. בהמשך התברר כי גם הכסף שהובטח מהרשויות לא הגיע – וכך נוצר מצב שבמשך יותר משלוש שנים וחצי שלד המבנה עומד במקומו מבלי שנרשמה התקדמות כלשהי בבנייה.
לאחר שבעירייה עשו מאמצים למצוא תורם שיסכים להעביר את הסכום הדרוש להשלמת בניית המבנה, לפני יותר משלושה חודשים הודיע ראש העירייה זוהר ליו"ר העמותה שמעון כי תורם אמריקאי אמיד יעביר את מרבית הסכום הנדרש לטובת השלמת הבנייה. התורם, שנותר בעילום שם, התחייב להעביר כשני מיליון שקלים, ואילו את יתרת הכספים הבטיחו להעביר הביטוח הלאומי ושתי הרשויות הנמנות על חבר המייסדים של מפעל "אופק" – המועצה האזורית באר טוביה ועיריית קריית מלאכי.
אלא שהזמן חלף והביורוקרטיה נתנה את אותותיה. לדברי ראש העירייה לשעבר משה שמעון, התכניות של המבנה החדש טרם אושרו על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של העירייה. "עשינו בתכניות כל מיני שינויים לעומת המבנה המקורי, ולכן זה לוקח זמן", אמר השבוע. "אני מאמין שהבעיה הזאת תיפתר, אבל זה ייקח עוד כמה שבועות, אולי חודשים", הוסיף. לפי שימי, העמותה כבר בחרה את הקבלן שישלים את בניית המבנה. "הוא התחייב שהוא יסיים את העבודה בתוך שמונה חודשים מרגע שהוא יעלה על הקרקע", אמר. משה שמעון העריך כי הבנייה תסתיים במחצית השנייה של 2018, כך שזמן קצר לאחר מכן יתאפשר האכלוס של המבנה.
עם זאת, גורמים אחרים במפעל אופטימיים פחות, והעריכו כי הבנייה תחל רק בסוף השנה האזרחית הנוכחית או אף בראשית השנה הבאה, ותימשך כ-12 חודשים לפחות. "אם נצליח לאכלס את המבנה בסוף השנה הבאה, אני אהיה מרוצה מזה מאוד", אמר גורם בעמותת "אופק", וסיכם: "חיכינו כל כך הרבה שנים, אז אם נחכה עוד כמה חודשים זה לא יהיה כזה נורא".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.