צור עימנו קשר

חדשות

המסודרים של ללו

פורסם

בתאריך

ארבעה מתוך ששת המועמדים הראשונים ברשימתו קיבלו/נבחרו לכהן בתפקידים בעירייה או בשלוחותיה. עוד אינספור פעילי בחירות שלו התקבלו לעבודה אצל קבלנים. אמנם כולם עשו, עושים ויעשו את זה, אבל אם זוהר היה נבחן בעניין – הוא היה נבחר בקלות למצטיין הכיתה // אליאור עמר

הראיון הנרחב שהבאנו כאן לפני כשבועיים עם ראש העירייה, אליהו זוהר, היה הרחב והמקיף ביותר מאז שנכנס זוהר לתפקידו הרם. הוא נדרש לענות לשאלות בנושאים הבוערים ביותר אליהם הוא נדרש בקדנציה שלו עד היום, ומסר לרוב משנה סדורה וברורה לגרסתו, לטענותיו ולעמדותיו. אפשר היה להתייחס לכל משפט שאמר זוהר בהרחבה. להעניק לו פרשנות מעמיקה, להזכיר לציבור בעל הזיכרון הקצר נשכחות. בהרבה מתשובותיו נקט זוהר בדרך ההיתממות. הוא התמקד, כמו פוליטיקאי מיומן, במה שרצה להשמיע, וגם כשעומת מול נתונים שאינם נעמו לאוזניו, הקפיד לשמור על הקו ההסברתי שבו בחר ואותו לבטח תרגל עם יועציו בטרם שורת הראיונות שהעניק לכלי התקשורת המקומיים בערב החג.

בכלל, ניכר על זוהר שהוא למד דבר או שניים על פוליטיקה בשנתיים וחצי שהוא מכהן בתפקיד. אם ראש העירייה לשעבר, מוטי מלכה, היה נחשב לאמן בתחום העברת המסרים המרומזים מבלי להגיד דבר מה באופן מפורש, אז נראה שזוהר, שהיה עוזרו הנאמן במשך שנים, למד ממנו דבר או שניים. תשאלו את מנהל מחלקת כוח האדם (המושעה) בעירייה, אבי עמית, שעד עכשיו מנסה להבין למה זוהר התכוון כשהוא אמר את מה שאמר לגביו ("הרבה אנשים היו קרובים אליי בבחירות… המערכת צריכה להתנהל אחרת… מוקדם להחליט {אם יישאר בתפקיד. ה"ה}, אנחנו נשב ונדבר… אני כאן כדי לעשות תהליך רוחבי…").

אגב עמית, אז בערב החג, זמן קצר אחרי שהראיון ובו דבריו של זוהר בעניינו התפרסמו – הוא קיבל משלוח אישי לביתו של זר פרחים גדול, ובצידו פתקית ברכת חג שמח. על החתום היה אליהו זוהר בעצמו. בסביבת עמית יש מי שחשב שמדובר בעוד מהלך טקטי מצידו של ראש העירייה, בסגנון לבלבל את האוייב. זוהר עצמו אומר לסביבתו שאין לו שום בעיה עם עמית, ושהוא מאחל לו בהצלחה בניהול ההליך המשפטי מול נציבות שירות המדינה. על זה נאמר, וזו כבר פרשנות של כותב שורות אלו: ככל שעמית ישמע יותר איחולי הצלחה כאלו מזוהר וסביבתו – כך עליו להיות מודאג יותר. אחרי שני ניסיונות סולחה ביניהם שנכשלו, אין דבר בעולם שזוהר רוצה יותר מאשר שעמית, שסומן על ידו כאיום פוליטי, ציבורי ואישי, יילך הביתה. אם נציבות שירות המדינה תעשה לראש העירייה את העבודה, מה טוב. אם לא – אל תפסלו את האפשרות שזוהר יעשה מהלך בעצמו.

בחזרה לראיון של זוהר. “לא הכנסתי אף אחד לעירייה", אמרה ראש העירייה בביטחון. טכנית, זוהר צודק כמעט לגמרי. למעט המנכ"ל תמיר היזמי, העוזר האישי גילי לוי והרל"שית הודיה לוגסי, איש אינו מונה על ידו באופן אישי, בהוראתו הישירה. "אנשים באו לבחינות, נבדקו, עברו מבחנים והתקבלו", הוסיף ואמר זוהר.

נו טוב, זה הרי לגמרי במקרה שרבים מאלו שעברו מבחנים והתקבלו לתפקידים שונים בעירייה ובקרן לפיתוח נחשבו לאנשיו, היו חברים במטה הבחירות שלו, לקחו חלק פעיל בקמפיין שבסופו הוכתר לאזרח מספר אחד של קריית מלאכי.

כשירות לציבור (ולזוהר עצמו, למקרה שהוא שכח, או לתמימים מבנינו – לא ידע), ערכתי השבוע רשימה של כל אותם אנשים שבאו לבחינות, עברו אותן, ונבחרו לתפקידים בעירייה עצמה, בקרן לפיתוח הנמצאת בבעלותה ובגופים שונים המספקים שירותים לעירייה, מקבלנים ועד אגודות המפעילות בתי ספר בעיר. והכל, נזכיר, בעת שהעירייה נמצאת תחת תכנית הבראה שבמסגרתה עלתה הארנונה והוטלו גזירות נוספות על הציבור.

רשימת המסודרים

נתחיל עם רשימת המפלגה של זוהר, שהתמודדה עימו בבחירות והביאה לו בסופו של דבר שני מנדטים. עו"ד תמי ביטון מוקמה שלישית ברשימה, מיד אחרי זוהר עצמו וממלא מקומו, שמעון חזן. לפני כמה חודשים היא מונתה לתפקיד יו"ר ועדת הערר לארנונה. החברים בוועדה יקבלו תגמול בדמות תשלום כספי עבור כל ישיבה שבה הם ישתתפו. אמנם מדובר בתשלומים נמוכים יחסית, של כמה מאות שקלים לכל ישיבה, אבל לא הכסף הוא החשוב, אלא המסר. ועדת הערר לארנונה היא אחת הוועדות החשובות ביותר בעירייה. לפתחה מגיעים ערעורים על שומות ארנונה שנקבעו בעיקר לבעלי עסקים ומפעלים גדולים. לעיתים, מדובר בהחלטות אליהן נדרשת הוועדה בהיקף של מאות אלפי שקלים. זו ועדה שיפוטית שמהווה מעין בית משפט קטן, לפני שהמערערים על שומות הארנונה מגיעים אל בית המשפט האמיתי. לאותה ועדה מינה זוהר גם את שניאור קטש, שהיה אחד הפעילים הבולטים שלו לפני הבחירות ואחד המועמדים לתפקיד עוזרו האישי לאחריהן. גם גבי אלוש, שאמנם לא היה ברשימה של זוהר והפך לאחד ממקורביו רק לאחר הבחירות – זכה במינוי היוקרתי כחבר בוועדת הערר לארנונה.

יעקב קבדה, שמוקם רביעי ברשימה של זוהר כנציג הקהילה האתיופית, זכה לתפקיד בחברה המנהלת את מערך גביית הארנונה של העירייה. איציק כרמלי, שהוצב חמישי באותה רשימה, נבחר לתפקיד קניין העירייה. מוטי אברג'יל, שהוצב במקום השביעי ברשימה, התקבל לעבודה בעירייה עצמה כפקח בנייה במחלקת ההנדסה.

הלאה, נמשיך. קובי עמר, שהיה מאנשי אמונו של זוהר במהלך מערכת הבחירות והתייצב לצידו עוד במהלך הבחירות הפנימיות במועצת העיר בהן נבחר יוסי חדד באופן זמני לתפקיד (כשבעה חודשים לפני הבחירות לראשות העירייה), מונה לתפקיד מנכ"ל הקרן לפיתוח. שרון טוויטו, פעילת בחירות של זוהר ובת דודה שלו, נבחרה לתפקיד מוקדנית במוקד העירוני. שרון רפאל ורונן טוזלי, פעילי בחירות של זוהר אף הם, מונו לתפקיד מפקחי ניקיון בחברה קבלנית המספקת שירותי פינוי אשפה לעירייה. גם סימונה אמיתי, עוד פעילת בחירות ואישתו של מוטי אמיתי, הנחשב לאחד האנשים הקרובים ביותר לזוהר וחברו משכבר הימים, זכתה לתפקיד סמי-ניהולי בחברה קבלנית המספקת שירותי ניקיון משרדים לעירייה. קובי קריאף, עוד פעיל בחירות, מונה לאב בית בתיכון הדתי "אמית". באותו בית ספר מונתה מזכירה חדשה הנחשבת אף היא למקורבת לזוהר. את סייעות הגננות הרבות שנמנו על מטה הבחירות שלו וקיבלו את התפקיד בשנתיים האחרונות לא נרחיב. בשנה שעברה, עם הנהגת רפורמת משרד החינוך להצבת סייעת שנייה בגני הילדים, זרמו למערכת עוד עשרות סייעות חדשות. אלו מסוג הרפורמות שעבור פוליטיקאים הן כמו מתנה משמיים.

יכול להיות שכל השמות שהזכרתי מעלה הם אנשים ראויים ועובדים טובים. אבל הסיפור הוא בכלל לא הם, אלא ראש העירייה בעצמו: ארבעה מתוך שישה המועמדים שהתמודדו תחתיו, ברשימתו, בבחירות, קיבלו תפקיד מקצועי בעירייה או אצל קבלנים המספקים לה שירותים. למעשה, בכל הקשור לפעילי הבחירות שלו שהתקבלו לעבודה אצל קבלנים המספקים שירותים לעירייה, זוהר אפילו לא טורח להכחיש שידו הייתה בדבר. "הם רוצים בהצלחתי, אז הם עובדים קשה כדי שהעיר תהיה מתוקתקת", הוא נוהג להגיד, "כולם מרוויחים מזה". יש לציין כי גם כולם, כמעט מאז ומתמיד, עשו ועושים את זה. זוהר בוודאי לא המציא את השיטה. הוא רק מיישם אותה באופן שאילו היה נבחן עליה – היה זוכה בקלות בתואר מצטיין הכיתה, אולי אפילו השכבה כולה.

ולסיכום: בפעם הבאה שזוהר יאמר שהוא לא הכניס אף אחד לעירייה (ושלוחותיה), תזכרו את הטור הזה, ותזכירו לעצמכם שגם בו הופיעה רשימה חלקית בלבד של הפעילים והמקורבים שהפכו לעובדים – והכל בתוך שנתיים וחצי בלבד מאז שנכנס זוהר ללשכת ראש העירייה.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.