צור עימנו קשר

המושבים

באר טוביה הגישה תביעת לשון הרע נגד עובד שלה

פורסם

בתאריך

בכתב התביעה שהוגש לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע טוענת המועצה כי תמיר צדוק, מורה בתיכון באר טוביה, פרסם שקרים אודות בעלי תפקידים בה ובבית הספר. בין היתר, האשים לכאורה את ראש המועצה בעירוב של שיקולים פוליטיים בהתנהלות התיכון ובהעלמת עין מעבירות על החוק שנעשות בחלק מיישובי המועצה. הדרישה: פיצוי של 100 אלף שקלים. עו"ד יהל סגל, המייצג את צדוק: "זה חלק מחופש הביטוי, זו תביעת השתקה שנועדה למנוע ביקורת"

המועצה האזורית באר טוביה נגד המורה תמיר צדוק: לבית הדין לעבודה בבאר שבע הוגשה לאחרונה תביעת לשון הרע בה דורשת המועצה בראשותו של דרור שור פיצוי כספי בסך של 100 אלף שקלים ממורה לניהול עסקי בתיכון האזורי באר טוביה.
התביעה נגד המורה, תמיר צדוק, הוגשה בעקבות מכתב שכתב והופץ בקרב הורים, תלמידים וחברים בצוות המקצועי של התיכון, ובו האשים את המועצה וראש המועצה שור בעירוב של מניעים פוליטיים בניהול בית הספר, דבר הפוגע לטענתו בתלמידים ובאיכות הלמידה. במקביל להגשת התביעה, צדוק גם הושעה מעבודתו בחודשים האחרונים ועשוי לעמוד גם בפניי הליך פיטורים.
לפי כתב התביעה שהגישה המועצה ועליו חתום יועצה המשפטי, עו"ד הדר מיימון, במהלך חודש יולי 2016 שלח צדוק מכתב דואר אלקטרוני בתפוצה רחבה ובו השתלח במועצה באמצעות כתיבת דברי שקר בלתי מבוססים, לכאורה. במכתב ששלח התייחס צדוק לאופן ניהול בית הספר על ידי מי שהיה המנהל דאז, אריה ברנע, וכן למעורבותו לטענתו של ראש המועצה שור בענייני הניהול.
לטענת צדוק כפי שבא לידי ביטוי במכתבו, מעורבות ענייני הפוליטיקה בבית הספר פוגעת בתלמידים פגיעה אנושה ומביאה לפגיעה במעמדם ושחיקתם של המורים. לטענת המועצה, צדוק האשים במכתבו את שור כי בתפקידו הוא מעלים עין ביודעין מהתנהלות אסורה ובלתי חוקית של אוכלוסייה גדולה במועצה, וזאת על רקע חשיבותם האלקטורלי של המצביעים. "נראה שלכאורה קיימת חלוקת עבודה ברורה בין ראש המועצה לבין מנהל בית הספר", כתב צדוק במכתב. "ראש המועצה מאפשר לכאורה לחלק המערבי לעשות ככל העולה על רוחם, תוספות בניית מגורים ללא היתרים, הקמת מחסנים באיזורים המיועדים לחקלאות בעשרות אלפי מטרים רבועים לצורך השכרתם לחברות חיצוניות, בניית מבני תעשייה המזהמים והמרעישים בתוך איזור מגורים ללא רישיונות ואישורים נדרשים".
בהמשך מכתבו העלה צדוק – שעובד בתיכון באר טוביה מאז שנת 2006 ברציפות – טענות נגד ההשקעה הכספית הלא מספקת, לטעמו, בחינוך בתיכון באר טוביה. הוא כתב כי בתיכון לומדים בקראוונים והשיפוצים שנעשים בהם הם "טלאי על טלאי למבנים רעועים בני 50 שנים, אחרונת המועצות החלשות והעניות", כלשונו. הוא גם הזכיר במכתבו כי המציאות הנטענת מצידו מתרחשת אף שבאר טוביה היא אחת המועצות האזוריות העשירות בישראל.
המועצה ציינה בכתב התביעה שהגישה כי במכתבו צדוק התייחס בבוטות לחלק מתלמידי בית הספר, כינה אותם בכינויי גנאי וטען כי אצלו בכיתה "יש ילדי טיסת השוקולד", וכי "הילדים של הישראלי המכוער אצלי בכיתה". עוד טענה המועצה כי צדוק, במספר רב של הזדמנויות, "פרסם פרסומים בהם אזכר ממלאי תפקידים/תלמידים/הורים בסביבת עבודתו תוך שימם ללעג ותוך שימוש באמירות ו/או ביטויים ו/או כינויי גנאי משפילים ומבזים". לפי המועצה, "האמור בפרסום אינו אמת והוא רצוף ציון עובדות שקריות, גיבוב בדיות, אימוץ כזבים והכל מתוך מגמה וכוונה ברורים לפרסמם ויהי מה, גם במחיר של פגיעה קשה במועצה ובנושאי תפקידים בה ובבית הספר שבבעלותה". עוד נכתב בכתב התביעה כי הפרסום "פגע ופוגע בצורה בלתי הפיכה בשמה הטוב של המועצה וגורם לה עוול משווע וחסר תקנה".
המועצה טענה בכתב התביעה כי פנתה לצדוק זמן קצר לאחר שנודע לה על פרסום הדברים וזאת על מנת שיתנצל עליהם באופן מיידי וללא דיחוי, באותו האופן שבו פרסם את הדברים בתחילה. לטענת המועצה, צדוק לא נענה למכתב.

"הבעת דעה לגיטימית"

המורה צדוק שכר את שירותיו של עו"ד יהל סגל כמייצגו בתביעה (גילוי נאות: עו"ד סגל מייצג את "המקור" במסגרת תביעות לשון הרע שהוגשו על ידי המועצה), וכתב ההגנה מטעמו צפוי להיות מוגש בימים הקרובים. לדברי עו"ד סגל, מדובר בתביעת השתקה שאין מאחוריה ממש.
"זו תביעה משתיקה המהווה חלק מסדרה של תביעות משתיקות שמגישה המועצה האזורית באר טוביה", אמר השבוע ל"המקור" עו"ד סגל. "נראה שהמועצה נהנית להגיש תביעות לשון הרע על ימין ועל שמאל, וזה אומר דרשני. זה או שהמועצה נעלבת בקלות או שהיא מנסה לחסל חשבונות באמצעות התביעות האלו. זה לא רק תביעות אלא גם מכתבי התראה לאנשים שבסופו של דבר לא הגיעו לידי תביעות. אני חושב שכדאי לפנות למבקר המדינה בתלונה שיבחן האם יש עוד רשות מקומית שמגישה אוסף כזה של תביעות השתקה".
לעצם העניין, אמר סגל כי בכתב ההגנה שיוגש בקרוב יפורטו טיעוניו המשפטיים של צדוק. "הלקוח שלי חשף ליקויים בהתנהלות התיכון ולכן רודפים אותו. המועצה טוענת להשמצה כלפי תושבים במועצה, אבל שכחה שהבעת דעה על ציבור לגיטימית וכי על פי החוק, ציבור לא יכול להגיש תביעה על לשון הרע. כל הדברים שהוא כתב נכתבו בצורה היתולית, הומוריסטית ומהווים סאטירה מותרת כחלק מחופש הביטוי. מי שקורא את המכתב כולו בתוספת הנספחים שנשלחו על ידו בצירוף לאותו מכתב מבין שמדובר במשהו סאטירי. אם המועצה לא מבינה הומור כנראה שזה מאוחר מידי לחנך אותה".
בהמשך לדבריו של סגל, הרי שיש להזכיר כי הגשת תביעות לשון הרע היא פרקטיקה שאינה חדשה למועצה, העושה בה, כך נראה, שימוש לעיתים קרובות: בשנתיים האחרונות הגישה המועצה כבר שתי תביעות לשון הרע נגד "המקור", המתנהלות בימים אלו בבתי המשפט השונים. תביעת לשון הרע נוספת הוגשה נגד "המקור" על ידי היועץ המשפטי של המועצה, עו"ד הדר מיימון. התביעה נמצאת בשלביה הראשונים יחסית, כאשר לפני כשבועיים התקיים קדם המשפט הראשון.
עוד קודם לכן, איימו המועצה וראש המועצה, דרור שור, להגיש תביעת לשון הרע נגד אזרחים אשר מתחו עליהם ביקורת בדרכים שונות. לדעת יוני הורוביץ', שהמועצה איימה בעבר להגיש נגדו תביעת לשון הרע בעקבות דברי ביקורת שכתב, המועצה משתמשת לכאורה במשאבים הרבים העומדים לרשותה כדי להלך אימים על אזרחים ולהשתיק ביקורת המושמעת כנגדה. "אזרח פרטי מן השורה יתקשה להתמודד עם גוף כה גדול, ראש המועצה יודע את זה ולכן הוא מפעיל את הכלים שעומדים לרשותו כדי לגרום לאנשים לחשוב פעמיים לפני שהם מביעים ביקורת".
מהמועצה האזורית באר טוביה לא נמסרה תגובה עניינית לדברים.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.