צור עימנו קשר

חדשות

הורים בגן אורן זועמים: "36 ילדים- גננת וסייעת אחת"

הורים לילדי גן אורן, הממוקם בשכונת גבעת הסביונים בעיר, פנו בימים האחרונים ל"המקור" וטענו כי בעירייה לא מצליחים למצוא סייעת מחליפה שתמלא מקומה של הסייעת השנייה, הנעדרת בשל מחלה. "מצפצפים על החוק- וזו לא הפעם הראשונה. מי יקח אחריות אם יקרה אסון בגן? לא נהסס להשבית את הלימודים", אמרה אחת האימהות. על פי רפורמת "הסייעת השנייה" של השר בנט, גני הילדים בגילאי 3-4 יזכו לסייעת שנייה בגנים. העירייה: "אנו בתהליך של בניית מערך הסייעות שיתן מענה מירבי ומיטבי במהלך כל השנה"

פורסם

בתאריך

האם גן אורן פועל בימים האחרונים בניגוד לחוזר מנכ"ל של משרד החינוך? על פי טענותיהם של מספר הורים, שפנו אמש (ראשון) והבוקר למערכת "המקור", נראה שהתשובה חיובית.

לטענת ההורים, צוותו של גן הילדים אורן- הממוקם בשכונת גבעת הסביונים בעיר ומונה 36 ילדים- מורכב בימי השגרה מגננת מוסמכת אחת, ומשתי סייעות.

אלא שבימים האחרונים נעדרה אחת הסייעות בשל מחלה, ובמקום שתגיע להחליפה ממלאת מקום נותרו הילדים עם גננת וסייעת אחת בלבד. "זה סיפור שכבר קרה בתחילת השנה, בשבוע שעבר וגם בתחילת השבוע הנוכחי", סיפרה השבוע אחת האימהות בשיחה עם "המקור". היא הוסיפה כי נעשו פניות למדור הגנים בעירייה, אך שם טענו כי הם לא מוצאים מחליפה לסייעת הנעדרת. "פנינו גם למנהל מחלקת החינוך. כולם זורקים אחריות, זה ביזיון שאין כדוגמתו. לא נהסס להשבית את הלימודים. מישהו בדק מה אומר החוק בנושא?", הוסיפה.

עד שנת תשע"ה, ועל פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך, כאשר הצוות היה מונה רק גננת וסייעת אחת יכלו גני הילדים לקלוט עד 35 ילדים בלבד. אולם, מאז כניסתו של שר החינוך נפתלי בנט למשרד יושמה רפורמת "הסייעת השנייה", שמגדילה את תקציב משרד החינוך בנושא בסכום של כ-400 מיליון שקלים ומאפשרת העסקתה של סייעת שנייה בגני הילדים בהם לומדים 30 ילדים ומעלה. עם זאת, במשרד התמ"ת כבר המליצו בעבר כי ילדים בגילאי שלוש עד ארבע וחצי (טרום-טרום חובה) ישהו בקבוצות של עד 24 ילדים, וביחס של איש צוות אחד על כל שמונה ילדים.

אלא שבמציאות, כמובן, גני הילדים כלל לא מתקרבים ליחס המומלץ, ובגן אורן אף חורגים מחוזר המנכ"ל ומתקנות הרפורמה של שר החינוך בנט. "זה כמעט שבוע שיש רק סייעת אחת על 36 ילדים בגן. איך הגננת יכולה להתרכז בתכנים פדגוגיים שהיא משמשת כבייביסיטר? איך הסייעת השנייה יכולה להשתלט על כל הילדים? זה ילדים בגילאי 3-4.5, והכל קורה בלי התראה. מי יקח אחריות אם יקרה אסון חלילה? יש כבר כמה הורים שלא מוכנים לכך, ואנחנו מתארגנים כדי לראות איך אפשר לפעול בנושא", הוסיף אחד ההורים.

אגב, בשנים האחרונים התלוננו הורים רבים בישראל על כך שמשרד החינוך לא מתקצב סייעת שנייה בגני הילדים- גם בכאלה בהם מספר הילדים נמוך מ-35. בחלק מהרשויות המקומיות החליטו לממן בעצמן סייעת שנייה לילדי ט"טח, אם לפרק זמן קצר בתחילת השנה ואם למשך השנה כולה, בגנים בהם יש רוב של ילדי טרום-טרום חובה צעירים.

חברת המועצה מירי דדון סעדה התייחסה הבוקר (שני) גם היא לסוגיה, ואמרה כי היא עוסקת בנושא מול הורים רבים כבר שבועות ארוכים. "הסייעות עובדות מספיק קשה, מחליפות טיטולים וגומלות, מנקות, מסדרות ומאכילות, אך אין מי שידאג להן. הן לא מקבלות את המגיע להן וחייבות ועד חזק שילחם עבורן. אנחנו כנבחרי ציבור חייבים לפעול למען הסייעות. על זה אני זועקת", כתבה דדון-סעדה, ובשיחה עם "המקור" ציינה כי יש לבדוק האם העירייה פועלת בעניין זה בניגוד לחוק. "החוק מחייב שתיי סייעות לגן טרום חובה כאשר יש מעל 30 ילדים", אמרה דדון-סעדה.

מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "אנו בתהליך של בניית מערך הסייעות, שיתן מענה מירבי ומיטבי במהלך כל השנה. בעונה זו של השנה (חורף) אנו מתמודדים עם קשיים לא פשוטים, ולמרות זאת נותנים את המענה הטוב ביותר לכל הגנים בעיר. תוצאות המהלך שאנו מקיימים בנושא יבואו לידי ביטוי במהלך התקופה הקרובה".

ממשרד החינוך טרם נמסרה תגובה, והיא תפורסם מיד כשתתקבל.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.