צור עימנו קשר

חדשות

הוא ראש עירייה מצויין // דעה

8 סיבות לכך שאליהו זוהר הביא את השינוי, ואפשר להכתירו כאחד מראשי העירייה הטובים שהיו לנו

פורסם

בתאריך

זו בעיקר ההתנהגות, שהופכת את אליהו זוהר לראש עירייה אחר, שונה, ייחודי מזה שהתרגלנו לראות ולהכיר. אחת המחמאות הכי גדולות שנבחר ציבור יכול לקבל היא ש"הוא אינו פוליטיקאי". ובכן, אפשר להתווכח על כישוריו הפוליטיים של זוהר, אבל אם "הוא לא פוליטיקאי" זו מחמאה, אז זוהר, בכל הנוגע לאופיו והתנהגותו, בדרך כלל כמובן, זוהר בהחלט יכול לקבל אותה.

זוהר הוא באמת זן נדיר של נבחר ציבור. חוסר ניסיונו מהווה בהרבה מקרים חיסרון בולט, כפי שכבר כתבתי בטור השני, שמנה את הסיבות ההפוכות לאלו המובאות פה, אולם אפשר גם להביט על כך מן הצד השני: חוסר ניסיונו של זוהר הוא לפעמים יתרון גדול. בכלל, בואו לתפקיד ראש העירייה בלי קריירה פוליטית עשירה מאחוריו, בלי שנדרש למאבקים הכה מוכרים בפוליטיקה המקומית הדורסנית וכפוית הטובה, אשר כדרך הפוליטיקה, לא תמיד משאירה שורדים מאחוריה

הנה הן הסיבות שבגללן זוהר הוא בעצם ראש עירייה יוצא דופן. לטובה. למען הסר ספק, כולן יכולים לחיות בכפיפה אחת עם הסיבות שנמנות מן העבר השני של המתרס.

  1. כוונותיו של זוהר חיוביות. באמת חיוביות. הוא בא לתפקיד ונבחר אליו מתוך תחושה של שליחות של ממש. אין דבר בעולם שהוא רוצה יותר מאשר להצליח בו, ואין דבר בעולם שהוא לא עושה כדי להצליח בו. לשיטתו, פעילותו הנמרצת לטובת המראה החזותי של העיר עומדת בקנה אחד עם שיפור התדמית שכה נדרש לקריית מלאכי ולתושביה. "חזות נקייה ויפה היא תנאי ראשון בדרך לשינוי, שלא יכול להתקיים בלעדיה", הוא נוהג להגיד, ואפשר בהחלט להסכים איתו. כמו שתלמידים בבתי הספר זקוקים לסביבת לימודים מטופחת, עתירת טכנולוגיה ואמצעים, כך גם עיר זקוקה לחזות שאפשר לזקוף חזה בגאווה בפניה. כמובן, הדרך להשגת היעד הזה עוד רחוקה מאוד, גם כיום יש מקומות בעיר שמשוועים לטיפול, אבל את הכסף סופרים במדרגות. ראוי לתת לזמן לעשות את שלו. בעוד שנה או שנתיים, כאשר כבלי תכנית ההבראה יוסרו מעל העירייה ועיבוי מערת התברואה וניקיון העיר יתאפשר באמת, אפשר יהיה לבחון האם הצעדים הראשונים שהתרחשו בשנה וחצי האחרונה אכן הביאו את השינוי.
  1. כי זוהר עשה סדר בכאוס ששרר בקרב עובדי העירייה. על תופעת "עובדי בתי הקפה" הסתער זוהר (וחיסל אותה לחלוטין) כבר בראשית קדנציה שלו, עם סכין בין השיניים ותוך מתן חשיבות עליונה לנראות הציבורית. זה גם מה שהוביל את זוהר לוותר כבר בראשית הקדנציה שלו על נהג צמוד לו הוא זכאי מתוקף תפקידו, על רכב מכספי משלם המיסים וגם להפחית את שכרו בשיעור של חמישה אחוזים למשך שלוש השנים הראשונות לכהונתו. אין להמעיט בחשיבות הצעדים הללו. אין דבר שהציבור כעס עליו יותר מאשר להבחין בעובדי ציבור שמתבטלים ובלתי יעילים. כיום, התופעה הזאת הצטמצמה עד נעלמה, והקרדיט כולו לראש העירייה.
  1. אי אפשר לשכוח את ישיבות המועצה בקדנציה הקודמת. קללות, איומים, מכות מתחת לחגורה. הכל מהכל היה שם. אז, אופוזיציה הייתה מילת גנאי אשר הס מלהזכיר. אפילו ישיבות מועצה שנמשכו דקה או שתיים אפשר היה למצוא. ביקורת הושתקה בגסות רוח וכוח. ואילו כעת, צאו וראו את ישיבות המועצה. האופוזיציה, שכבר מזמן אינה מילת גנאי, מקבלת מקום של כבוד בהבעת עמדותיה. נכון שזה אמור להיות מובן מאליו, אך מה לעשות שבמציאות ראשי ערים נוהגים כמלך בעירם. וכאן אצלנו, אחרי השנים הקודמות בהן שלטה הבריונות, מדובר בשינוי מרענן ולא מובן מאליו. לא זאת בלבד, כבר בראשית כהונתו זוהר בחר, מיוזמתו הוא, שלא לפנות לכמה מחברי מועצת העיר הנבחרת. בכך, בחר להציב מולו גוף ביקורת משמעותי, שיכול למנוע ממנו לעשות טעויות שמקורן בשיכרון הכוח. מדובר היה בצעד אמיץ לב, אשר למרות ליבוי הביקורת הציבורית שמעוררת קיומה של אופוזיציה רחבה יחסית (ארבעה חברי אופוזיציה בפועל, ועוד שניים על הנייר), בחר זוהר לצעוד לקראתו בעיניים פקוחות.
  1. כי השירות שניתן לציבור התושבים מצד העירייה השתפר פלאים בשנה האחרונה. השירות הוא מהנושאים שהעמיד זוהר בראש סדר העדיפויות שלו עם כניסתו לתפקיד. מחלקת ההנדסה עברה שינוי מהותי, ואחרי שנים של הפניית עורף לפני האזרח, פעל המהנדס (החרוץ והמצטיין) החדש, נועם רווחה, כדי לשנות את דרכה של מי שהייתה עד לא מכבר המחלקה הכי שנואה בעיר, שהערימה במשך הרבה מידי זמן קשיים שאינם הכרחיים על כאלו הרוצים לבנות את בתיהם בקריית מלאכי. כי גם במחלקת הגבייה, שמטבע תפקידה נחשבת כ"מתעמרת", עשה זוהר סדר, והזכיר למי שצריך שתפקידם הוא לשרת את הציבור, גם אם הוא חלש וחסר אמצעים.
  1. כי בזכות הבנתו בתחומים הטכניים מתפקידיו האזרחיים בימי קדם, מצליח זוהר לחסוך עשרות ומאות אלפי שקלים. כך היה בשורה ארוכה של פרוייקטים שונים בתחומי התחזוקה והבנייה בהם זוהר התערב אישית, והצליח להפחית את הסכומים שנדרשה העירייה לשלם באופן משמעותי. כך קרה גם בהידיינות שניהל זוהר מול קבלנים המספקים שירותים לעירייה. "אני יודע כמה זה עולה להם, הם לא יכולים לעבוד עליי", הוא נוהג להגיד. אומר ועושה.
  1. מחלקת הרווחה נחשבה במשך שנים ארוכות לטריטוריה של אליהו זוהר. שם, בקשר הישיר והבלתי אמצעי עם האנשים, עם השטח, עם הציבור – הוא עשה את הונו הציבורי שהפך בחלוף הזמן להון הפוליטי שהביא אותו הכי גבוה שאפשר, עד ללשכת ראש העירייה. בתקציב העירייה של שנת 2015 עשה זוהר צעד אמיץ במיוחד: הוא הטה שני מיליון שקלים מתקציב מחלקת הרווחה לטובת תקציב מחלקת החינוך בעירייה. זו בשורה של ממש, שמעבירה את המסר הראוי: חינוך הוא עתיד העיר, ובו יש להשקיע יותר מכל. הזורע בדמעה, ברינה יקצרהו.
  1. המתנ"ס העירוני הוא פנינה מקומית שהגדיל והאדיר את פעילותו בשנה וחצי האחרונות. המנהל, יוסי פרץ, מקבל גיבוי מראש העירייה זוהר ועושה שם פלאים, ואת התוצאות רואים כולנו: יותר חוגים, יותר הצגות, יותר הופעות וגם מחזמר מקורי אחד, ששוב ניפח מגאווה את החזה של ציבור התושבים שבאו לראות אותו, ויצאו ממנו בתחושה שגם מכאן יכולים לצמוח דברים טובים.
  1. בתוך כשנה וחצי מהיום יקום מרכז צעירים מפואר. שטח כבר יש, הקצאות תקציביות גם ואפילו מחלקת צעירים הוקמה, עם מנהל וצוות שלם מסביבו. הכל קרם עור וגידים, וקרה, בשנה האחרונה. זוהר מכיר בחשיבותם של הצעירים לעתיד העיר, והקמת מרכז צעירים, שפועל בכל עיר מתוקנת, הוא צעד ראשון וחשוב לשם השארתם בעיר. ואם כבר בנייה, אי אפשר להתעלם מתנופת השיפוצים בבתי הספר, שהפעם, בניגוד לעבר, חלק גדול מהם נעשים על ידי עובדי העירייה עצמם, בלי מיקור חוץ יקר שהציבור משלם עליו יותר ממה שצריך. אה, וכן, יש גם את גני השעשועים החדישים, שאחד מהם כבר נבנה, ועוד כמה עתידים להיבנות מקרוב.
לחץ להמשך קריאה