צור עימנו קשר

חדשות

הואשם – ויודח?

במענה לפניית אזרח בדרישה להדיח את חבר המועצה יוסי חדד מכהונתו לאור כתב האישום שהוגש נגדו, הבהיר המשרד כי הנושא נבחן. עם זאת, החוק לא קובע מניעה לכהן כחבר מועצה, גם עם הגשת אישום

פורסם

בתאריך

חודשיים אחרי שחבר המועצה יוסי חדד נדהם לגלות כי פרקליטות המדינה הגישה נגדו כתב אישום פלילי בגין פעילותו בכל הקשור לפרוייקט "לב הפארק" עת שכיהן כראש העירייה, לחדד יש כאב ראש חדש לעסוק בו: הדרישה להדיחו, שעלתה לראשונה כבר עם היוודע היותו נאשם, קורמת עור וגידים ונבחנת ברצינות, כך נראה, על ידי הגופים המוסמכים.

כזכור, בחודש מרץ חשפנו כאן לראשונה כי נגד חדד, שכיהן כראש העירייה בין החודשים מאי לנובמבר 2013, הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות על חוק התכנון והבנייה. חדד מואשם בכך כי העניק טופס אכלוס (טופס 4) לבניין השלישי בפרויקט "לב הפארק" בניגוד לקביעת בית המשפט ומוסדות התכנון המחוזיים והארציים, תוך שהוא עושה דין לעצמו ואינו שועה, לכאורה, להמלצות הגורמים המשפטיים. חדד נדהם לגלות אודות כתב האישום – עליו נודע לו רק בעקבות פניית "המקור" אליו לצורך קבלת תגובתו. חדד חתם על טופס האכלוס של הבניין השלישי בפרוייקט השנוי במחלוקת למרות חריגות בנייה בהיקפים נרחבים מאוד שנתגלו בו, ולאחר שהמדינה הודיעה כי בכוונתה למנוע את אכלוסו של הבניין באופן מוחלט – ולהביא להריסתו. במסגרת עתירה מנהלית שהגישו רוכשי הדירות בפרוייקט לבית המשפט המחוזי בבאר שבע הם דרשו לעקוף את החלטת מוסדות התכנון ולאפשר את אכלוס הבניין על אף החריגות שנתגלו בו ובפרוייקט כולו. השופטת רחל ברקאי קיבלה את העתירה והורתה על הענקת טופס אכלוס, אולם כבר זמן קצר לאחר מכן הגישה המדינה בקשת עיכוב ביצוע להחלטה וערערה עליה לבית המשפט העליון. אלא שבטווח הזמן הזה, בין קבלת העתירה לבין הגשת הערעור, חתם ראש העירייה דאז חדד על הטופס המאשר את חיבור הבניין לתשתיות, ובכך אפשר את אכלוסו. לדעת חדד הוא פעל בהתאם לתקנות ולהחלטת בית המשפט, אולם בפרקליטות חושבים אחרת, ומאשימים את חדד בעבירות פליליות בהתנהלותו בפרשה.

כעת, נדמה כי צפויות התפתחויות נוספות בפרשה. ראשית, פרקליטו של חדד, עו"ד ליאור קצב, הגיש לפרקליטות מכתב נזעם ובו דרש לבטל את כתב האישום נגדו מאחר ולא בוצע לו שימוע כדין טרם הגשתו. בתגובה צפויים בפרקליטות לזמן את חדד לשימוע בדיעבד, ואולם לא ברור האם הדבר ישפיע על ההחלטה על עצם האישום נגדו. על פי גורמים בפרקליטות, הרי שנגד חדד עדויות לפיהן הוזהר שלא לחתום על טופס האכלוס מאחר וחל איסור על כך, בהתאם להגשת הערעור מטעם המדינה, ואולם למרות זאת חתם חדד על הטופס.

במקביל, משרד הפנים הודיע כאמור מעלה כי הוא בוחן את הפנייה אליו להשעות את חדד מחברות במועצה. את הפנייה יזם תושב העיר מישל אבוטבול, לשעבר מנהל מחלקת התשתיות בעירייה. היחסים בין אבוטבול ובין חדד ידועים כעכורים מזה זמן רב, אך אבוטבול טוען כי פנייתו למשרד הפנים קשורה ברצונו לשמור ניקיון כפיה של מועצת העיר, ולהרחיק ממנה חשודים, או במקרה הזה, נאשמים. "קודם שיתבררו בבית המשפט הטענות, אחר כך, אם ייצא נקי, שיחזור לתפקיד", אמר אבוטבול השבוע, לאחר שקיבל מהממונה על המחוז במשרד הפנים, אבי הלר, מענה לפנייתו לפיה נושא בקשתו הועברה לבדיקת עיריית קריית מלאכי, שאמורה להגיב אליה בקרוב. למרות זאת, יש לציין כי החוק אינו קובע כי על חבר מועצה להשעות עצמו במקרה של הגשת כתב אישום נגדו, וכן לא מעניק סמכות למשרד הפנים או לעירייה להדיחו. רק הרשעה בפלילים בעבירה שיש עימה קלון מביאה, על פי חוק, להדחת נבחר ציבור מכהונתו.

חדד מצידו נשמע כמי שאינו מתרגש מהפנייה של אבוטבול. "שיפנה למי שהוא רוצה, אני עשיתי הכל רק בהתאם למה שבית המשפט קבע, ואין בכתב האישום הזה כלום", לשון דבריו של חבר המועצה. אגב, חדד עמל בימים אלו על ניסיון למכור את ביתו בעיר, וגורמים בסביבתו אמרו כי ייתכן ויעזוב את העיר עוד בטרם תסתיים הקדנציה הנוכחית. "בלאו הכי זו הקדנציה האחרונה שלו כחבר מועצה", אמרו בסביבתו.

לחץ להמשך קריאה