צור עימנו קשר

קהילה

דילמת הצום של הנשים בהריון

כבכל שנה, עם הגיעו של יום הכיפורים- עולה בפניה של האישה ההריונית השאלה האם לצום באופן מלא או שמא לאכול ולשתות על מנת להימנע מסיבוכים מיותרים עבור העובר. במחקר שנערך על ידי בית החולים סורוקה, בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון, נמצא סיכון של פי 2 ללידות מוקדמות של נשים יהודיות ביחס לנשים ערביות במהלך יום הכיפורים. "לא הייתי ממליץ על צום ביום כיפור, אלא לנשים עם מהלך היריון תקין לחלוטין וללא כל סיבוכים", אמר הפרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות בסורוקה

פורסם

בתאריך

בהתקרב יום הכיפורים עולה וחוזרת השאלה האם לצום או לא במהלך תקופת ההריון.

מחקרים שנעשו בעבר לימדו כי צום בן יממה משנה את הפיזיולוגיה של הגוף, בעיקר בכל הנוגע בהגבלת נוזלים. בנוסף, במהלכו קיים ניצול של כל מאגרי הסוכרים בגוף לצורך אנרגיה, ולכן הגוף עובר למצב של ניצול אנרגיה ממאגרי השומן. "הדבר גורר יצירת גופיפים חומציים שעלולים להגיע לעובר, ואף לגרום לנזק בריכוזים גבוהים. מדובר בסיכון תיאורטי, ויש לציין כי נדרשים ריכוזים הגבוהים ממה שעלול להופיע ביממה אחת של צום, אך ללא ספק זהו איננו מצב מומלץ", אמרו השבוע מומחים בבית החולים סורוקה.

נוסף על כך, במהלך הצום אנו מגבילים את קבלת הנוזלים הזורמים אל גופנו- מה שעלול להוביל להתייבשות. בתווך, קיימת עלייה של הורמון "נוגד השתנה מוגברת", שמטרתו לעצור הפרשת נוזלים בשתן. על פי מומחים, הורמון זה דומה במבנהו להורמון שגורר צירים- האוקסיטוצין, ולכן הגבלת נוזלים עלולה לעורר צירים, ובהתאם לעיתים לעורר לידה. במצב בו ההריונית איננה במועד- עלול הדבר להוביל ללידה מוקדמת.

בבדיקה שערכו במרכז סבן למיילדות של בית החולים סורוקה נמצא כי מידי שנה נרשמה עליה של כ-8 אחוזים במספר הלידות ביום הכיפורים וביום שאחריו.

במהלך הבדיקה בוצעה השוואה בין כמות הלידות בערב יום הכיפורים, ביום עצמו וביום שלאחריו, זאת לעומת שלושה ימים שקדמו ליום הכיפורים. בשנת 2013, במהלך שלושת הימים שלפני יום הכיפורים, נרשמו במרכז 138 לידות בסך הכל- זאת לעומת 153 לידות ביום הכיפורים וביום המחרת- עליה של 11 אחוזים. בשנת 2014 נרשמה עלייה של 14 אחוזים (מ-135 ל-154), ואילו גם בשנים 2015, 2016 ו-2017 נרשמו עליות של שניים, שבעה ועשרה אחוזים (בהתאמה).

מחקר מטעם בית החולים סורוקה ואוניברסיטת בן-גוריון, שפורסם בעבר בעיתון בינלאומי למיילדות, מצא כי צום יום הכיפורים הוא אחד מגורמי הסיכון ללידה מוקדמת.

לצורך המחקר, בחן הצוות לפי לוחות השנה את יום הכיפורים לאורך תקופה של 23 שנים, ואת שיעורי הלידות המוקדמות שהוגדרו כלידה שהתרחשה לפני שבוע 37 להיריון. כמו כן, נבחנו מאפייני היולדת מבחינה דמוגרפית ומבחינת גורמי הסיכון המיילדותיים.

בתקופת הזמן שנבדקה, במהלך יום כיפור התרחשו 745 לידות, מתוכן 52.1 אחוזים היו של נשים יהודיות, ו-47.9 אחוזים היו של נשים בדואיות. מתוך כלל הלידות, 6.3 אחוזים היו לידות מוקדמות. יולדות יהודיות נמצאו בסיכון גבוה משמעותית של פי 2 ללידה מוקדמת במהלך יום כיפור, והתוצאות נשארו מובהקות גם לאחר מיון למערפלים אפשריים כמו הרגלים ולידה מוקדמת בעבר.

"על אף שלקחנו מדגם שבו ללא ספק לא כל היולדות היהודיות צמו, עדיין נמצא סיכון של פי 2 ללידות מתחת לשבוע 37 ביום כיפור", אמר פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה ומעורכי המחקר. "יתכן מאד ואם היינו לוקחים רק נשים צמות הסיכון היה הרבה יותר גבוה. לפי המחקר שלנו, צום של יממה כדוגמת צום יום כיפור נמצא כגורם סיכון משמעותי ללידה מוקדמת".   

אז לצום בהריון או לא? פרופ' שיינר מנסה להסביר: "אמנם, העדות הרפואית לנזקים ממשיים של צום בהיריון הינה דלה, אך עדיין אין ספק שהשינוי הפיזיולוגי הזה איננו בריא להיריון. לא הייתי ממליץ על צום ביום כיפור, אלא לנשים עם מהלך היריון תקין לחלוטין וללא כל סיבוכים. יש לזכור כי לקבוצת נשים בהיריון בסיכון הצום אף עלול להיות מסוכן. ביום כיפור הצום הינו ממושך, פעמים רבות מעבר ליממה (25 שעות). מניסיון עם לא מעט יולדות יש המגבילות את הצום לעד 12 שעות, ויש שמפחיתות תזונה בהתאם להלכה "אכילה ושתיה לשיעורין" (אכילה ושתיה בהפרשי זמן של מעל 9 דקות, ולכתחילה יאכל וישתה פחות מכשיעור).  גם אם החלטת לצום, והינך חשה ברע הרי יש להפסיקו לאלתר. אם מופיע סימן מדאיג כמו דימום, צירים מוקדמים, ירידת תנועות או דליפת מי שפיר- יש לפנות מיד למיון", סיכם הפרופסור שיינר.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.