צור עימנו קשר

חדשות

בוטל סכסוך העבודה בעירייה

כשבוע אחרי שהכריזו על סכסוך עבודה, ועד העובדים הודיע על ביטולו, וזאת לאחר שראש העירייה הסכים לחזור בו מהחלטתו להוריד את השעות הנוספות לעובדים

פורסם

בתאריך

רק שבוע חלף מהרגע שבו הכריז וועד העובדים בעירייה על סכסוך עבודה, מהלך שמטרתו לאפשר לעובדים לפתוח בעיצומים ואף השבתה של העירייה בתום תקופת אזהרה בת שבועיים, וביום שלישי השבוע כבר הודיעו שם על ביטולו.

כזכור, בשבוע שעבר הודיע ועד העובדים כי ההסתדרות אישרה את בקשתו להכריז על סכסוך עבודה בעירייה. לדברי אנשי הוועד, הסיבות להכרזה על סכסוך העבודה היו מגוונות, בהן רמיסת זכויות עובדים, קבלת עובדים חדשים לעירייה בזמן תכנית ההבראה וכן פיטוריה של מזכירת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, סימה חזן. ביחס לסעיף הראשון – רמיזת זכויות העובדים – הרי שכוונת הוועד נגעה להחלטתו של ראש העירייה, אליהו זוהר, לבטל את השעות הנוספות להן זוכים עובדי העירייה, אף שבמקרים רבים הם אינם מבצעים אותן בפועל. מדובר בהחלטה דרמטית עבור העובדים, שכן לפחות עבור חלקם,  תגמול השעות הנוספות מהווה מרכיב מרכזי בתלוש השכר שלהם. זוהר אמר בשיחות שקיים עם העובדים כי מדובר בהנחיה של משרד האוצר ומשרד הפנים, וכי אין לו אלא להיענות לדרישה. זוהר הסביר כי העובדה שהעירייה מצויה בעיצומה של תכנית הבראה מקשה עוד יותר את האפשרות להתנגד למהלך. ביטול השעות הנוספות התקבל במורת רוח גדולה בקרב העובדים, שלא הסתירו את זעמם כלפי זוהר – ולראיה הכרזת הוועד על סכסוך עבודה.

ביום שני השבוע הגיעו חברי הוועד ללשכתו של זוהר, ובפגישה בה נכח גם מנכ"ל העירייה, תמיר היזמי, הושגו בין הצדדים הסכמות: ביטול תשלום השעות הנוספות לעובדים שהתקבלו לעבודה לפני שנת 1998 יבוטל כליל. מדובר במרבית עובדי העירייה, כך שמשמעות הסיכום בין חברי הוועד לראש העירייה היא ביטול כמעט מוחלט של ההחלטה הראשונה של זוהר. בעירייה נשמעה השבוע ביקורת כלפי התנהלותו של זוהר מול הוועד, וגורם בכיר תהה "אם משרד הפנים והאוצר דרש, איך ראש העירייה יכול לבטל?". הגורם הבכיר הוסיף ואמר כי "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו את השאלה העקרונית: למה על העירייה לשלם לעובדים שכר עבור שעות שהם לא באמת עובדים? אם זה רק לשם הטבת שכר, כמו שזה כרגע, מדובר בבעיה".

בכל אופן, עניינה של מזכירת הוועדה לתכנון ובנייה, סימה חזן, יגיע כצפוי לפתחו של בית הדין לענייני עבודה. ועד העובדים אמנם הודיע כי הוא מתנגד לפיטוריה של חזן, אולם גם במהלך השיחה שהתקיימה בלשכתו של זוהר התרשמו אנשי של ראש העירייה כי אין בכוונתם של חברי הוועד לעמוד על רגליהם האחוריות ולדרוש ביטול מוחלט של פיטורי חזן. מבחינת העירייה הנחת הנושא בפתחו של בית הדין הייתה צפויה בכל מקרה, ולא ברור מה תהיה משמעות התנגדות הוועד בדיון המשפטי. נכון לכתיבת שורות אלו, גורמים בעירייה הבקיאים בפרטים הדגישו כי הליך הפיטורים נגד חזן יימשך כרגיל – עד להכרעת בית הדין בעניין צו זמני למניעת הפיטורים, אותו ביקשה חזן באמצעות ההסתדרות ובגיבוי ועד העובדים בעירייה. בינתיים, בהוראת הוועד, תמשיך חזן להגיע למשרדי מחלקת ההנדסה. "ההישג המשמעותי מבחינת הוועד הוא ביטול ההחלטה להפסקת תגמול השעות הנוספות לעובדים", אמר גורם בעירייה. שלום (פליקס) סבן, חבר ועד העובדים, אמר השבוע בשיחה עם "המקור" כי "מבחינתנו השגנו מה שרצינו: השעות לעובדים הוחזרו ונושא חזן ילך לבית המשפט".

לחץ להמשך קריאה