צור עימנו קשר

חדשות

איום בעתירה נגד מכרז החנייה; חשש כי התנהל בניגוד לכללים

פורסם

בתאריך

לפני כחודשיים הכריזה העירייה על חברת "מילגם" כזוכה במכרז לתפעול מערך החנייה העירוני. כעת מאיימת חברת "שוהר", ששקלה להתמודד במכרז אך ויתרה עקב תנאיו, לעתור לבית המשפט בדרישה לבטל אותו. הסיבה: לטענתה, חברת "מילגם" – שהייתה היחידה שהגישה הצעה במסגרת המכרז – זכתה לשיפור תנאים לכאורה לאחר זכייתה

הדרמה שעשויה להביא לעיכוב משמעותי במועד תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום: חברת שירותי החנייה והגבייה "שוהר" הודיעה לעיריית קריית מלאכי כי בכוונתה להגיש עתירה מנהלית דחופה נגד מכרז החנייה בו זכתה לבסוף חברת "מילגם". לפי טענות "שוהר", המכרז התנהל בניגוד לחוק מאחר והוגשה בו רק הצעה אחת – שהתקבלה ללא פרסום מכרז חוזר, כמקובל וכנדרש. עוד טוענת החברה כי העירייה העניקה ל"מילגם" הטבות כספיות הנאמדות בסכומי כסף משמעותיים לאחר סגירת המכרז, וזאת באמצעות שיפור סעיפי המכרז כך שיטיבו עימה לכאורה – לאחר סיומו.
בתום הליך ארוך ומייגע, פרסמה העירייה בסוף חודש פברואר השנה את המכרז שאמור היה להביא להסדרת מערך החנייה העירוני באופן סופי. במסגרת המכרז ביקשה העירייה מחברות המתמחות בתחום לנהל את מערך החנייה לפי עקרונות המכרז: הפעלת מערך פקחים מוסדר שיעבוד לאורך כל שעות היממה, שכירת רכבי פיקוח שיסיירו בעיר, העמדת טכנולוגיה מתקדמת לטובת רישום קנסות חנייה ותשלום עבורה וכן שדרוג ושיפוץ מקיף של מגרשי החנייה המקומיים במרכז העיר כך שיותאמו למערך החדש ויאפשרו חנייה מסודרת בהתאם לתנאים החדשים.
המכרז פורסם לאחר מאבק רב שנים של ועד הסוחרים המקומי, שהתרעם על אוזלת היד של העירייה נוכח מצוקת החנייה החמורה במרכזים המסחריים. אוזלת יד זאת הביאה, לטענת הסוחרים, לפגיעה אנושה בפדיונותיהם הכספיים בעקבות הדרת רגליהם של הלקוחות, שאמרו נואש מהעדרם של מקומות חנייה מספיקים. במסגרת המכרז התחייבה העירייה באופן פומבי בפני הסוחרים לאפשר חנייה למשך שעתיים ראשונות חינם לכלל המשתמשים – תושבי העיר ומחוצה לה, אף שסעיף זה לא הופיע במכרז עצמו.
כבר עם פרסום המכרז לראשונה קבעה בדיקה מיוחדת שערך "המקור" כי תנאיו יקשו על הגשת הצעות מצד חברות הפועלות בתחום, וזאת עקב העדר הכדאיות הכלכלית שבו. ואכן, בעוד שלוש חברות בלבד רכשו את מסמכי המכרז – רק שתי מעטפות נמצאו בתוך תיבת המכרזים עם פתיחתה. אחת מהן נפסלה על הסף מאחר ולא כללה את מסמכי המכרז, אלא מכתב מחאה מצד אחת החברות ששקלו להתמודד במכרז. לדברי גורם הבקיא בפרטים, במכתב הביעה החברה ביקורת נוכח תנאי המכרז, וטענה כי הוא אינו משתלם ולא היה ראוי לפרסמו כפי שפורסם. ההצעה הנוספת, ולמעשה היחידה, הייתה זאת של חברת "מילגם", אשר לבסוף הוכרזה כזוכה.
ואולם, אף שהזוכה במכרז הוכרזה כבר בחודש מרץ, חודשים ארוכים חלפו עד שהעירייה הכריזה באופן רשמי, בישיבת מועצה, על תחילת הפעלת מערך החנייה העירוני בתשלום. לפי התנאים עליהם הכריז ראש העירייה אליהו זוהר, העירייה חזרה בה מהכוונה לאפשר שעתיים ראשונות חינם לכולם, ובמקום זאת תאפשר שעה אחת בלבד ללא תשלום. החלטה זאת התקבלה רק אחרי מחאת הסוחרים, שהתנגדו לכוונת העירייה לאפשר שעה וחצי של חנייה ללא תשלום לתושבי העיר בלבד.

הטענה: שינוי מהותי בתנאי המכרז

בין מועד המכרז לבין המועד בו תכננה העירייה להתחיל הפעלת מערך החנייה בתשלום עבר זמן רב. זאת, עקב שיחות ארוכות שניהלו בעירייה עם החברה הזוכה, ובהן ניסו להגיע להסכמות שיאפשרו את התחלת הפעילות – לצד הבטחת הכדאיות הכלכלית שבתפעול מערך החנייה העירוני בתשלום. לבסוף, הושגו הסכמות רק במהלך חודש ספטמבר.
לטענת חברת "שוהר", באותן שיחות שנוהלו בין העירייה לבין חברת "מילגם" טמונה הבעיה שבניהול המכרז: החברה טוענת כי העירייה אפשרה ל'מילגם' לשפר את תנאי המכרז בדיעבד, כלומר אחרי שזה כבר הסתיים. לפי פקיד בכיר בעירייה המעורה בפרטים, העירייה העניקה לחברה הבטחה לפיה היא תבצע בעצמה חלק מהעבודות הדרושות לשם הכשרת מגרשי החנייה בעיר לצורך מעבר לשיטת החנייה החדשה. בין היתר, מדובר בעבודות שיפוץ וצביעה שעלותן עשויה להאמיר עד לכדי עשרות אלפי שקלים.
ב"שוהר" טוענים כי סעיף זה, לפיו העירייה תבצע חלק מהעבודות המדוברות, ולא החברה הזוכה, לא הופיע במכרז המקורי ונכנס לחוזה בין העירייה לבין "מילגם" רק לאחר סיום המכרז. במקרה שבו הסעיף היה מופיע מלכתחילה בחוזה, הרי שב"שוהר" טוענים כי היו שוקלים מחדש וברצינות רבה לגשת למכרז, שכן התנאים המעודכנים משנים את כללי המשחק ומאפשרים, על פניו, אפשרות ליצירת רווח כלכלי כזה או אחר בעקבות הפעלת מערך החנייה העירונית בתשלום. למעשה, העירייה קיימה מו"מ לשינוי תנאי המכרז לאחר סיומו, דבר אינו מקובל ואשר גם ספק האם עומד בתקנות.
לטענת החברה, עובדות אלו יוצרות פגם מהותי במכרז, שכן הן משנות באופן משמעותי מאוד את תנאיו, כאמור. עוד מצביעה החברה על כך שההצעה שזכתה במכרז הייתה גם היחידה שהוגשה. במקרה שכזה, היה על העירייה לבטל את המכרז ולהוציא מכרז חדש, דומה או בתנאים משופרים מבחינת כדאיותיו הכלכלית עבור חברות המעוניינות להשתתף בו.
תקנות העיריות בתחום המכרזים קובעות כי "לא תמליץ הוועדה (ועדת המכרזים, ה"ה), דרך כלל, על הצעה אם הייתה זו ההצעה היחידה שהוגשה, או שנותרה יחידה לדיון בפני הוועדה". בפועל, רשויות מקומיות אכן אינן מאפשרות זכייה במכרז במקרה בו הוגשה הצעה אחת בלבד, ומפרסמות מכרז שני. במקרה שגם במכרז השני ישנה הצעה אחת בלבד – הרי שאז ניתן להכריז עליה כהצעה הזוכה. במקרה שלפנינו העירייה לא פרסמה מכרז נוסף כאמור, והסתפקה במכרז הראשון שפורסם ובהצעה היחידה שהוגשה במסגרתו.

"במקרה הקיצוני, מדובר בכמה אלפי שקלים"

ראש העירייה, אליהו זוהר, לא הכיר את פרטי המקרה ולדבריו לא עודכן בדבר מכתב האיום בהגשת עתירה שהוגש לעירייה. "כל מה שהבטחנו לחברה שזכתה במכרז הוא שאנחנו נצבע במקומה את מגרש החנייה הגדול ליד המשחטה הישנה", הסביר. "מעבר לזה לא היה שום דבר. עברו כבר חודשים רבים מאז המכרז, וזה נשמע לי מוזר שאחרי כל כך הרבה זמן יש טענות לחברה שבכלל לא התמודדה". זוהר הוסיף והבהיר כי לא צפויים עיכובים בהתחלת פעילות מערך החנייה החדש, וזה צפוי לצאת לדרך כבר בחודש הקרוב. "אני רוצה שזה יתחיל כמה שיותר מהר", אמר.

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

ראש העירייה זוהר. "כל מה שהבטחנו זה לצבוע מגרש חנייה"

במקביל, גורמים בכירים בעירייה אמרו כי הם אינם מייחסים חשיבות של ממש לטענות שהועלו במכתב מצד חברת "שוהר". "מקובל לקיים הליך של הידיינות מסויימת עם החברה הזוכה לאחר הזכייה, ולא קרה שום דבר יוצא דופן", טען גורם. "ההטבה הכספית שכביכול ניתנה ל'מילגם' מסתכמת בכמה פחי צבע ויומיים עבודה של מחלקת האחזקה. במקרה הקיצוני מדובר בכמה אלפי שקלים".
למרות טענות אלו, בחברת "שוהר" התעקשו השבוע כי ההטבות שניתנו ל'מילגם' מסתכמות בסכומים משמעותיים בהרבה, וכי סעיפים מרכזיים במכרז הוסבו כך שהעירייה תהיה אחראית עליהן במקום החברה הזוכה. בנוסף, טוענים ב"שוהר" כי הטבות נוספות שניתנו נוגעות למספר הפקחים וניידות הפיקוח שיופעלו כחלק ממערך הפיקוח על החנייה. "אם צריך, נגיע לבית המשפט והוא יקבל את הטענות שלנו", סיכם גורם ב"שוהר".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.