צור עימנו קשר

חדשות

אבנים מתעופפות

זהירות, סכנה: אריחי קרמיקה המודבקים בחזית מבנה מרכז הוד במרכז העיר נופלים כמעט מידי יום אל עבר שביל הולכי הרגל הסמוך לבניין. בעל עסק סמוך: "עד היום זה נפל על הקרקע, אבל יום אחד זה ייפול על ראשו של אדם, והתוצאה תהיה אסון"

פורסם

בתאריך

חפצים שנופלים מהשמיים הם בדרך כלל סיטואציות שמתרחשות בסרטי מדע בדיוני, אך עבור בעלי העסקים, הלקוחות ותושבי העיר בכלל אשר חולפים בשדרות בן גוריון ורש"י, בסמוך למבנה המרכזי המסחרי "הוד", מדובר בהתרחשות יומיומית – ובעיקר מסוכנת.

מבנה מרכז "הוד" נבנה לפני כארבעים שנים, ולאורך השנים עבר מספר שיפוצים, האחרון שבהם לפני כעשור וחצי. חלקו התחתון של המבנה מאוכלס בעשרות עסקים, ואילו החלק העליון שלו מאוכלס במשרדים, ובעבר גם בשני אולמות אירועים גדולים וותיקים, ורסאי ורמה, אשר נסגרו לא מכבר. המבנה נמצא בבעלות פרטית, וההזנחה בו ניכרת בכל פינה. עם סביבת המבנה המכוערת עוד אפשר להסתדר, אולם בכל הנוגע לסכנה האורבת מגובה רב במבנה לאלו שהולכים בסמוך לו – קצת פחות, ונראה כי הטרגדיה היא רק עניין של זמן.

העוברים ושבים בסמוך למבנה שירימו מבטם מעלה יבחינו בחלקי מבנה עירומים, שאינם מכוסים בציפוי קרמיקה, כפי שמכוסים מרבית חלקיו של הבניין. שלושת חזיתות המבנה הפונות כלפי הרחוב מכוסות בקרמיקה בצבעי לבן ותכלת, אלא שנראה כי מאז השיפוץ האחרון שנעשה בבניין, לפני כ-15 שנים, ההדבקה של חלק מהאריחים לחזיתות המבנה נפגמה – ואריחים נופלים כמעט מידי יום ביומו מהבניין אל שבילי הולכי הרגל שמתחתיו – ומהווים סכנה ברורה ומיידית לתושבים. זהו גם מקור חלקי המבנה שאינם מכוסים בקרמיקה, שאפשר להבחין בהם על גבי חזית הבניין. כאשר עורכים סיור מסביבו אפשר גם להבחין בשברי אריחים על הקרקע.

"זו סכנת חיים ממשית", אמר אורן, שעובד באחד העסקים במרכז "הוד". הוא מעיד כי לפני כמה ימים, בעת שהיה בהפסקה מחוץ לעסק בו הוא עובד, הבחין בזמן אמת באריח קרמיקה עושה את דרכו מקיר המבנה אל הרחוב. "בנס לא עבר בדיוק מישהו ליד, אחרת זה היה נגמר באסון ענק", אמר. בעלי עסקים נוספים מספרים על חוויות דומות. לדברי אחת מהן, "זה שעד היום אף אחד לא נפגע זה באמת נס אמיתי". בעלת העסק אמרה כי תופעת נפילת האריחים אופיינית במיוחד לחודשי החורף, אז גורמים מי הגשמים להתרופפות משמעותית של הדבקת האריחים לקירות המבנה, מה שמביא לבסוף לנפילתם מטה, אל הקרקע.

"העירייה חייבת להתעורר ולדאוג שמי שאחראי יתקן את הליקויים", אמר בעל עסק נוסף במרכז המסחרי. "המקום הזה הומה אדם, עשרות ומאות אנשים עוברים בשבילים האלו מידי שעה. אם חלילה יקרה אסון אף אחד לא יוכל להגיד שהכתובת לא הייתה על הקיר".

מהעירייה נמסר בתגובה: "זהו מבנה פרטי, לא ציבורי ואיננו בבעלות העירייה. לפיכך העירייה תוציא מכתב התראה לבעלים השונים של המבנה  על תיקון הנזק והחוק ייאכף בהתאם".

לחץ להמשך קריאה