צור עימנו קשר

חדשות

80 שנה של חסד

פורסם

בתאריך

כבר בגיל 14 נישאה עליזה מלאכי לאיש שהפך להיות בעלה עד שנפטרה בשבוע שעבר, אחרי 65 שנות נישואים. מאז צעירותה היא עבדה במנהלת מטבח בישיבת "אור עציון" ובכירי המדינה אכלו מהאוכל שהיא עצמה הכינה. במשפחתה מספרים על מעשי החסד הרבים שעשתה בסתר למען החלשים בחברה. "העובדה שהיא הייתה כל כך מסורה לעבודה מצד אחד, ולמשפחה מצד שני, לא השאירה לה זמן לדאוג לעצמה", אומרת בתה סיגל

העיתונאי והסופר האמריקאי הודינג קרטר אמר פעם כי "ישנן שתי ירושות יציבות שאנו מעניקים לצאצאנו. האחת היא שורשים; השנייה היא כנפיים". כאשר מביטים על ילדיה של עליזה מלאכי ז"ל, בת העיר שהלכה לעולמה בשבוע שעבר, אפשר לקבוע בנחרצות שהיא אכן יישמה את דבריו של קרטר, והעניקה להם גם שורשים שמאפשרים להם לזכור מאיפה הם באו ולאן הם הולכים, וגם כנפיים, שאפשר להם לעוף רחוק.

הדברים הללו מעידים טוב מכל אופייה ועל עשייתה של מלאכי, בת 80 במותה. היא גידלה במו ידיה משפחה לתפארת, לצד ניהול קריירה אישית ענפה, רבת שנים ועתירת סיפורים מרתקים שבכולם בולט מאפיין ייחודי אחד: החתירה המתמידה שלה לסייע לחלשים בחברה, אלו שידם אינה משגת, שגורלם אינו שפר עליהם. מה הפלא שכאשר שואלים את שכניה, חבריה ומכריה כיצד הם היו יכולים להגדיר אותה, הם עונים בקצרה ובנחרצות כי היא הייתה "אשת חסד".

מלאכי ז"ל נולדה בבגדאד שבעיראק ב-1937. כשהייתה בת 12 עלתה ארצה יחד עם בני משפחתה. בתחילה התמקמו ברמלה, זמן קצר לאחר מכן באו לקריית מלאכי. בילדותה עבדה בחקלאות, כמו מרבית בני גילה באותן השנים. בשנת 1951, כשהיא בגיל 14 בלבד, התחתנה עם מיכאל, שהיה לימים המזכיר המיתולוגי של מועצת הפועלים המקומית. כעבור שנה הם הביאו יחדיו לעולם את בנם הראשון, בהמשך ילדה עליזה עוד חמישה ילדים.

כשבגרה מעט החלה לעבוד בישיבה הגבוהה "אור עציון" שבמרכז שפירא, בתחילה כטבחית ובהמשך כמנהלת מטבח, תפקיד אותו מילאה ברציפות במשך 39 שנים שלמות. מידי יום בישלה במו ידיה מאכלים ל-700 תלמידים, לעיתים יותר. בין התלמידים היו גם מי שלימים מונו לכמה מהתפקידים הבכירים ביותר במדינה: ראש המוסד היום, יוסי כהן, ומפכ"ל המשטרה עד לפני כשנה, יוחנן דנינו.

"העבודה הייתה חשובה לה לא פחות מכל דבר אחר בעולם", סיפרו עליה השבוע בני משפחתה. בנה, חיים, נזכר בימי ילדותו, כשהיה מתעורר בשעת בוקר מוקדמת, מבחין בבגדים המגוהצים והמסודרים הניצבים בסמוך למיטתו, מחכים שילבש אותם וייצא ליום הלימודים. "הבגדים חיכו לי ליד המיטה, הסנדוויץ' במטבח והילקוט בסלון", משחזר, "היא הייתה קמה בארבע וחצי בבוקר, מסדרת לכולנו את הדברים ליום הלימודים, ועוד לפני שש כבר יוצאת לישיבה להכין את ארוחת הבוקר לתלמידים, שהיא החשיבה כל אחד ואחד מהם ממש כמו ילד ביולוגי שלה".

"היא הייתה עובדת 12 שעות ביום בישיבה, ועוד 12 שעות בבית", אומרת בחיוך עצוב ומלא בגעגועים סיגל הרוש, בתה של עליזה ז"ל. "זה היה סימן ההיכר שלה, האהבה לעבודה מצד אחד, ומצד שני הטיפול המסור בנו, הילדים שלה. היא הייתה אימא למופת".

עדות למסירותה האין סופית לעבודה ולדאגה שלה לתלמידים ניתן למצוא בסיפור נוסטלגי ומשעשע אותו סיפר במהלך השבעה הרב יהודה אבידן, רבה של מושב שפיר, שלמד בישיבה כשעליזה ז"ל שימשה בתפקיד מנהלת המטבח. "בעלה, מיכאל, היה מזכיר מועצת הפועלים, וההסתדרות, שמיכאל היה עובד שלה, החליטה להשבית את העבודה בכל האיזור, ובין היתר בישיבה", סיפר אבידן. השביתה הייתה אמורה להתחיל בשעות הבוקר, אך עליזה נתנה לטבחיות שעבדו לצידה הוראה להמשיך בעבודתן ולהכין את הארוחות לתלמידים בישיבה. "מיכאל בא למקום ודרש להפסיק את העבודה, אבל היא סירבה בתוקף, וכך נוצר מצב שמצד אחד דורש מזכיר מועצת הפועלים לממש את השביתה, ומצד שני אישתו של המזכיר מסרבת לעשות זאת", המשיך וסיפר. בסופו של דבר, ובתום ויכוח ארוך, נמצאה הפשרה: עליזה והטבחיות סיימו להכין את ארוחות היום לתלמידים, ורק אז הצטרפו לשביתה. "היא לא ויתרה, הכל כדי שלתלמידים יהיה מה לאכול והם יהיו מסודרים", סיכם.

מלאכי ז"ל. האכילה את בכירי המדינה (צילום: באדיבות המשפחה)

מלאכי ז"ל. האכילה את בכירי המדינה (צילום: באדיבות המשפחה)

לפני חמש שנים, כשהיא בת 75, התגלתה בריאותיה של עליזה מחלת הסרטן. אט-אט החלה הידרדרות במצבה הרפואי. הטיפולים הכימותרפיים שעברה באינטנסיביות בתחילה לא סייעו לה ובקושי הצליחו להאט את קצב המחלה. בחלוף הזמן, ראייתה היטשטשה וגופה הלך והפך חלש יותר ויותר. דבר אחד לא נפגע אצלה כלל: מוחה נותר צלול כמו נערה צעירה. "היא הייתה אישה כל כך חכמה, עם הבנה של החיים, עם ראייה ארוכת טווח וחשיבה אסטרטגית, תמיד הסתכלה קדימה, דאגה מה יהיה עוד עשר, עשרים ושלושים שנים", מספרת הבת יעל סרוסי.

למרות צלילותה, עליזה לא שקעה אל תוך מרה שחורה. אולי בעקבות הניסיון העיקש של המשפחה לא לחשוף אותה לחומרת המצב, שהלך והידרדר ככל שעבר הזמן. "ביקשנו מהרופאים לא לספר לה שהמצב מחמיר, להסתפק בלהגיד לה שהמצב נשאר כמו שהיה. לא השתפר, אבל גם לא החמיר", אומרת הבת סיגל. "אני בטוחה ואפילו יודעת שבאיזשהו מקום היא הבינה מה מצבה, היא גם הרגישה שיש הידרדרות, אבל היא כמעט ולא התלוננה, קיבלה הכל באהבה ובמסירות נפש, בדיוק כמו שניהלה את כל חייה".

לפני מספר חודשים הגיעה עליזה ז"ל למצב סיעודי. במשפחה קיבלו הצעה להעבירה למוסד שיעניק לה טיפול צמוד, אולם בחרו להשאירה בבית, וליוו אותו מידי יום בעצמם. "אין לי ספק שהיא שילמה על הגידול שלנו בבריאות שלה", מוסיפה ואומרת סיגל. "העובדה שהיא הייתה כל כך מסורה לעבודה מצד אחד, ולמשפחה מצד שני, לא השאירה לה זמן לדאוג לעצמה, ובסוף זה גם בא לידי ביטוי".

בשבועות שקודם למותה אושפזה לסירוגין. ביום ראשון, חמישה ימים לפני שהחזירה את נשמתה, אושפזה לאחרונה. כעבור זמן לא רב איבדה את הכרתה. דקות קודם לפטירתה נפרדו ממנה, בזה אחר זה, כל בני המשפחה. הבנים והבנות, הנכדים והנכדות, הנינים והנינות. כל המשפחה שהותירה עם לכתה מאחור, שריד ניצח לפועלה רב השנים ועתיר הזכויות בעולם. "נזכור את הבקשה האחרונה שלה: שנישאר יחד, מלוכדים, מאוחדים, אוהבים", אמרו השבוע בני המשפחה. "זו הייתה צוואתה, ועלינו מוטלת החובה ליישם אותה".

השבוע, ביום ציון אזכרת השבעה למותה, הייתה אמורה לחגוג עליזה את יום הנישואים עם בעלה מיכאל, שיושב כל העת בצד, ספק מעכל את העובדה שהאישה עימה בילה לא פחות מ-65 משנות חייו – איננה עוד.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה