צור עימנו קשר

חדשות

"לא נסכים לעבוד תחת מטריה אחרת. זו הרעת תנאים. מי שייפגע מכך הם ההורים בלבד"

אחרי הכלת הצורך באישור 'שימוש חורג' לבעלי הגנים הפרטיים החל מהשנה הבאה, נודע השבוע כי גם פעילותם של המשפחתונים הנמצאים בפיקוח ממשלתי- שפעלו עד כה במסגרת החברה למתנ"סים, נמצאת בסכנה. "שמענו שיש כוונה להעביר את הפיקוח לרשת אחרת. אנחנו לא מוכנים לכך ומתכוונים לפעול באופן פרטי אם היא תמומש. הנפגעים העיקריים יהיו ההורים, שיאבדו את הסבסוד הממשלתי", אמרו המטפלות הוותיקות במפגש שערכו השבוע. באופוזיציה מתכוונים להביא את הנושא לדיון בישיבת המליאה קרובה. העירייה בתגובה: "לא אושר שניקח את הפיקוח לידינו נוכח כהונת החשב המלווה. מנסים לקבל את הניהול בכל זאת"

פורסם

בתאריך

האם המשפחתונים הפרטיים בעיר, שפעלו עד כה בפיקוחה של החברה למתנ"סים, יחלו לפעול החל מהשנה הבאה תחת פיקוחה של רשת אחרת? כך לפחות גורסות בעקשנות שמועות רבות ברחבי העיר, שהובילו את המטפלות הוותיקות לקיים השבוע ישיבה דחופה בנושא.
המשפחתונים המדוברים נמצאים למעשה בפיקוח ממשלתי מקיף, ומנוהלים בשוטף באמצעות החברה למתנס"ים. כך למשל, מחוייבים מנהלי המשפחתונים בהעמדת תיק עזרה ראשונה ולחצן מצוקה, בקיום השתלמויות, בביקור וחתימה של מהנדס בטיחות, במטף כיבוי אש ובביקורות תכופות מצד הגורמים הממונים. בקריית מלאכי בלבד פועלים כ-24 משפחתונים מפוקחים, המנוהלים על ידי הגברת יפה מלכה- שמשמשת כצינור המקשר בינם לבין החברה למתנ"סים ואף בינם לבין עצמם, במקרים מיוחדים בהם אחת המטפלות חולה וכיוצ"ב.
אלא שהשבוע- ורגע לפני פתיחת הרישום למשפחתונים לקראת שנת תש"פ (שיחל ביום שלישי הקרוב), קיבלו המטפלות מסרים לפיהם החברה למתנ"סים תחדול מלשמש כמפקחת עליהם- ואילו הפיקוח יעבור לידי רשת חינוך ארצית אחרת. "שמענו כל מיני שמועות על שינויים, ולכן קיימנו את המפגש הזה", אמרה השבוע אחת המטפלות במהלך הפגישה, שנערכה בנוכחותם של חברי המועצה מירי דדון-סעדה ואליאור עמר. "אנחנו לא מבינות למה אף אחד לא מעדכן אותנו במה צפוי לקרות. מה מתכוונים לעשות איתנו ולמה מתעלמים מאיתנו. אנחנו עובדות כבר עשרות שנים באותה מתכונת, והשינוי המסתמן הוא הרעת תנאים מבחינתנו", הוסיפה.
מטפלת אחרת, שהגיעה למפגש ומנהלת משפחתון בעיר כבר למעלה מ-30 שנים, אמרה כי מי שיפגע יותר מכל מהמצב החדש הם ההורים עצמם- שיאלצו לוותר על הסבסוד הממשלתי הקיים במסגרת המשפחתונים המפוקחים ויפרדו ממאות שקלים נוספים מדי חודש. "אין סיכוי שאנחנו ממשיכות לעבוד תחת מטריה אחרת. בסך הכל הפעילות שלנו מיטיבה עם ההורים והילדים, כך שמצד אחד מקבלים מעון מפוקח ומצומצם מבחינת מספר ילדים, עם כל התכנים הנדרשים, ומצד שני זוכים לסבסוד כספי משמעותי. אני מבחינתי מתכוונת לפתוח בשנה הבאה גן פרטי ולא להיות תחת פיקוח אחר, וכמוני גם מרבית המטפלות", ציינה והסבירה. "השורה התחתונה היא שכמעט 120 משפחות הולכות לשאת בנטל כיוון שלא יהיו מספיק משפחתונים מפוקחים ומסובסדים, וכולם יהפכו פרטיים. אנחנו לא יודעות בדיוק מה הסבסוד הממוצע, אבל מדובר באלפי שקלים בשנה למשפחה".

עמר ודדון-סעדה. יעלו את הנושא לדיון בישיבת המועצה הקרובה

"שהעירייה תפקח"

המטפלות, כאמור, הזמינו לפגישה גם את חברי המועצה אליאור עמר ומירי דדון סעדה, וכן את סגן ראש העירייה שמעון חזן שלא הגיע מסיבות אישיות.
יו"ר האופוזיציה עמר אמר כי ממידע שקיבל עולה כי עד סוף השנה הנוכחית החברה למתנ"סים אכן תמשיך לשמש כמפקחת על המשפחתונים, אולם מיד בסיומה היא תחדול מלעשות זאת והפיקוח יעבור לעמותה אחרת. "המטפלות האלו עושות במשך עשרות שנים עבודת קודש, ולראיה שהמעונות בקריית מלאכי מבוקשים אפילו במושבים ובערים מסביבנו. צריך לספק פיתרון מהיר לסוגיה הזאת כדי למנוע מצב שבו המטפלות ייפגעו ולהבטיח שהתנאים שתחתם הן עבדו עד היום יישמרו במלואם", אמר. לדברי עמר, שינוי בגוף הגג שיעניק את חסותו למעונות עלול להביא גם לעליית מחירים בתשלום שיידרשו ההורים לשלם. "זוהי סיבה ברורה נוספת שצריך לטפל בעניין הזה מהר – ולטובת כולם. אסור שהמטפלות ייפגעו ואסור שההורים ישלמו יותר מכפי שהם משלמים היום".
גם חברת המועצה דדון-סעדה הביעה פליאה נוכח השינוי המאולץ, והעלתה יחד עם עמר הצעה לפיה העירייה תהיה זו שתיקח על עצמה את הפיקוח על המשפחתונים ובכך תוכל לשמור על זכויותיהם. "יש כמה דרכים לעשות זאת, בהם פיקוח מטעם העירייה, הקרן לפיתוח או אפילו החברה הכלכלית. זה קורה בערים אחרות ואפשר לעשות את זה גם כאן", אמרה דדון-סעדה, שהבטיחה להעלות יחד עם עמר, ראש סיעת הצעירים, את הנושא לסדר היום בישיבת המועצה הקרובה ביום שלישי.
"אנחנו באמת מרגישות שהשאירו אותנו מאחור", סיכמה את הפגישה אחת המטפלות, שהציגה את טבלאות השכר, לוח החופשות, דף התזונה המפורט והכללים המדויקים באמצעותם מנוהלים המשפחתונים המפוקחים בעיר. "זה דור העתיד של קריית מלאכי. תמיד מספרים בעירייה על כמה הילדים חשובים, העתיד, החינוך. כאן זה מתחיל. אנחנו מקנות להם את הבסיס בגיל הכי קריטי. שיהיה ברור שאף אחת לא תלך עם עמותה אחרת. אנחנו לא יודעות מה התנאים שם והאם הם מתאימים לנו, ובכל מקרה זו הרעת תנאים עבורנו. העירייה היא זו שצריכה להילחם שהפיקוח ישאר באותה מתכונת, או שהיא תהיה המטריה שלנו. בסוף-בסוף, זה האינטרס שלה", סיכמו שם.

רכזת המשפחתונים מטעם החברה למתנ"סים. "עבודת קודש"

"רוצים את הניהול בידינו"

בעירייה בחרו להתייחס באריכות לדברים, ואמרו כי משרד העבודה והרווחה אכן יצא במכרז חדש לבחירת זכיין להפעלת המשפחתונים: "עד לשנה האחרונה החברה למתנ"סים הייתה הזכיינית, והמתנ"ס הפעיל את המשפחתונים תחת החברה. על פי הנוהלים והחוק במידה ומתפרסם מכרז, לעירייה יש זכות לקחת על עצמה את ניהול המשפחתונים ללא מכרז. ראש העיר אליהו זהר ניהל שיחות עם הגורמים המקצועיים במשרד העבודה והרווחה המטפלים בנושא זה, שלח מכתב רשמי בו הוא מביע נכונות שהעירייה תנהל את המשפחתונים עם כל המשתמע מכך, ונקבעה פגישה עם מנהלת המשפחתונים במשרד העבודה והרווחה, הגב' אורית בוגנים, בלשכת מנכ"ל העירייה. במהלך הפגישה ביקשנו שהעירייה תנהל את המשפחתונים. אולם הגב' בוגנים השיבה כי עירייה שבמסגרתה מכהן חשב מלווה אינה יכולה ליטול על עצמה לנהל את המשפחותנים".
עוד ציינו בעירייה כי הם בדקו את הנושא לעומקו, אך לצערם לא ניתן לשנות את ההחלטה. "למרות זאת, ראש העיר כתב מכתב לשר העבודה והרווחה חיים כץ בו הוא מבקש בכל לשון של בקשה- למען ההורים, הילדים והמטפלות, להעביר את ניהול המשפחתונים לעירייה. אנו ממתינים לתשובה מכבוד השר כץ, ובמקביל ראש העיר מתכוון לקיים לפגישה עימו מהר ככל האפשר על מנת שהעירייה תקבל לידיה את ניהול המשפחתונים".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.