צור עימנו קשר

חדשות

2015 הייתה שנת שיא במכירת דירות חדשות בעיר

פורסם

בתאריך

בשנתיים האחרונות בוצעו בעיר 1,343 עסקאות נדל"ן – המספר הגבוה ביותר בעשרים השנים האחרונות. עיקר העסקאות בוצעו בשכונות החדשות. למרות המספרים המרשימים, בחודש נובמבר השנה נרשמה בלימה מוחלטת בשוק המקומי: רק 5 עסקאות נחתמו, לעומת 104 בחודש נובמבר 2015. סוכן התיווך ציון אסולין: "המחירים בעיר לא ריאליים"

741 עסקאות נדל"ן בוצעו בקריית מלאכי בשנת 2015 – שיא של 19 שנה לפחות. כך עולה מנתוני רשות המיסים שנבדקו על ידי "המקור" השבוע. עם זאת, חודש נובמבר 2016 נחשב לחודש החלש ביותר בחמש השנים האחרונות בכל הקשור למכירת דירות, ובוצעו בו 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת 104 עסקאות שבוצעו בתקופה המקבילה אשתקד.
לפי הנתונים, חלק ניכר מהעסקאות ב-2015 בוצעו בתחומי שתי השכונות החדשות הנבנות בימים אלו, שכונת בני חיל (לשעבר המחנה) ושכונת כרמי הנדיב (לשעבר אחוזת רוטנר). בימים אלו נמצאים כמה מהבניינים בפרוייקטים בשלבי גמר פנימיים, וחלקם צפויים להתאכלס כבר בסמוך או לאחר חג הפסח הקרוב, באפריל 2017. בשכונת בני חיל נבנות בסך הכל 771 יחידות דיור, ואילו בשכונת כרמי הנדיב עתידות להיבנות כ-3200 יחידות דיור, מתוכם כ-220 כבר בבנייה כיום. לפי ההערכות, בתוך כשנה וחצי מהיום יאוכלסו בשתי השכונות, במקביל, כאלף יחידות דיור חדשות, שצפויות להגדיל את אוכלוסיית העיר ברבע עד לכדי כ-28 אלף תושבים, לעומת כ-22 אלף כיום. הבנייה עשויה להתרחב בחודשים ובשנים הקרובות גם לתוך העיר, כשכמה מבנים חדשים, בהם גם הפרוייקט שייבנה על שטח מועצת הפועלים ההיסטורית ופרוייקט 101, נמצאים בהליכי תכנון מתקדמים.
כמו 2015, גם שנת 2016 נחשבת לשנה פורייה בכל הקשור לעסקאות נדל"ן המבוצעות בקריית מלאכי – לא רק בכל הקשור לשכונות החדשות אלא גם בתחומי העיר הישנה. לפי הנתונים, בחודשים ינואר-נובמבר השנה בוצעו בעיר 602 עסקאות נדל"ן, כאשר חודש דצמבר עוד לפנינו והנתונים ביחס לשנה זו אינם סופיים. לעומת השנתיים האחרונות, בשנת 2014 נרשמו בעיר 304 עסקאות נדל"ן בלבד. בשנת 2013 נרשמו 363 עסקאות ובשנת 2012 – 312 עסקאות. מהנתונים לא ניתן להסיק כמה מן העסקאות בוצעו על ידי משקיעים וכמה על ידי רוכשי דירה ראשונה או משפרי דיור. בשנה שעברה, 15 מהעסקאות בוצעו על ידי חברת הדיור הלאומית "עמידר", שרכשה דירות בשכונת בני חיל.
עוד עולה מבדיקת "המקור" כי אחרי שנתיים לוהטות, שוק הנדל"ן המקומי הולך ומתקרר באופן משמעותי: בחודש נובמבר ובשבוע הראשון של דצמבר גם יחד בוצעו בקריית מלאכי 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת לא פחות מ-104 עסקאות שבוצעו בחודש נובמבר 2015 – שהיו שיא של חמש שנים לפחות. בנובמבר 2014 בוצעו 42 עסקאות נדל"ן בעיר, ואילו בנובמבר 2013 היו 30 עסקאות. שנה קודם לכן בוצעו בחודש נובמבר 25 עסקאות.

"אנשים נמנעים מרכישה"

מי שנהנו בשנתיים האחרונות מהגאות המרשימה בשוק הנדל"ן המקומי הם סוכנויות התיווך השונות, שרבים מהן נפתחו בעיר בשנים האחרונות. "אלו היו שנתיים תוססות מאוד שהיו בהן הרבה עסקאות", אמר הסוכן ציון אסולין ממשרד התיווך "רימקס בסט" בעיר. "כולם נהנו מזה, כמובן שגם השכונות החדשות תרמו באופן משמעותי לנתונים, אבל גם בתוך העיר היו לא מעט עסקאות", הוסיף.
לדברי אסולין, הנתונים שפרסם היום "המקור" לראשונה ביחס לסך העסקאות בחודש נובמבר הם אישור לתחושה שמורגשת כבר זמן מה בשטח על ידי סוכני הנדל"ן המקומיים. "יש האטה בשוק, אין ספק, והיא קשורה ככל הנראה לתכניות הממשלתיות שעומדות על הפרק", אמר אסולין בהתייחסו לתכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר. לטענתו, זוגות צעירים רבים נמנעים מרכישת דירות בחודשים האחרונים, וזאת עקב הרשמתם להגרלות במסגרת התכנית, וציפייה מצידם לזכות בדירה בהנחה משמעותית ממחיר השוק הריאלי הקיים כיום.
בנוסף, מצביע אסולין על התכנית הממשלתית למיסוי דירה שלישית כסיבה להדרת רגליהם של משקיעים מהעיר. "בשנים קודמות הייתה נהירה של אוכלוסיות משקיעים לקריית מלאכי, ברמה של כמה עשרות רבות, אולי אפילו כמה מאות בכל שנה", הסביר. "חלק ניכר משוק הנדל"ן המקומי הוא שוק של משקיעים, אבל בחודשים האחרונים המגמה הזו נפסקה כמעט לחלוטין. להערכתי, הסיבה הכמעט וודאית היא שאנשים יודעים שחוק מיסוי ריבוי דירות צפוי לעבור והחל מתחילת 2017 הם יצטרכו לשלם מס משמעותי עבור דירה שלישית בבעלותם. לכן הם נמנעים מלכתחילה להיכנס לשוק. בהקשר הזה ולפחות בכל הנוגע לקריית מלאכי, הניסיון של משרד האוצר להוציא משקיעים מהשוק הצליח. בחודשים האחרונים העסקאות שנעשות הן בעיקר לגבי דירות חדשות בשכונות החדשות".

%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%a9%d7%9b%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%a0%d7%94-5

בנייה בשכונת בני חיל (לשעבר המחנה). 771 יחידות דיור בשלב א'

נושא נוסף עליו מצביע אסולין כסיבה לקיפאון המסתמן בשוק הנדל"ן המקומי בחודשים האחרונים הוא מחירי הדיור המאמירים, שהגיעו עד לכדי למעלה ממיליון שקלים בממוצע עבור דירת 100 מ"ר בקריית מלאכי. "המחירים בעיר לא ריאליים ולא סבירים, אי אפשר להמשיך ככה, כי אנשים כבר לא מסוגלים לשלם את המחירים שנדרשים, הן על ידי הקבלנים והן על ידי בעלי דירות יד שנייה", דבריו. "אם המגמה הזו לא תשתנה, אני דיי בטוח שהקיפאון ימשיך, אלא אם יהיו בשורות משמעותיות ומשנות שוק בתקציב המדינה לשנת 2017, ובמקרה כזה כבר בינואר עשויה להיות תזוזה מחודשת בשוק".

"למה אין מחיר למשתכן?"

לעומת אסולין, סוכן הנדל"ן דני מלכה מסוכנות "אנגלו סכסון" הפועלת בעיר משוכנע כי המחירים בעיר לא יקרים מידי, ומשקפים מציאות מקומית הכרחית. "מי שרוצה לגור בקריית מלאכי צריך להתפשר, מאחר ואפשר לקנות דירה במחיר דומה באשקלון", אמר השבוע. "הסיבה לקיפאון הזמני בשוק הוא ההתייקרות של המשכנתאות, שהריבית עליהן עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים. נטילת הלוואה מהבנק הפכה להיות עסק יקר, ולכן אנשים מתקשרים בלקיחת משכנתא".
לדברי מלכה, "בהתחשב בזה שאין בתוך קריית מלאכי הרבה אלטרנטיבות לדיור, שאין כאן תכנית מחיר למשתכן ואין תכנית התרחבות משמעותית לעיר מעבר לשתי השכונות החדשות שנבנות כיום, המחירים סבירים ומתכתבים עם המציאות". מלכה הוסיף והסביר כי העדר תכנית מחיר למשתכן בעיר פוגעת בשוק הנדל"ן המקומי ובצעירי העיר. "למה אין מחיר למשתכן כאן? זוג צעיר שרוצה לקנות דירה בהנחה משמעותית יכול לעשות את זה בכמעט כל עיר בישראל, אבל בקריית מלאכי לא, כי כאן אין תכנית מחיר למשתכן. זה עצוב וזו גם בושה לעירייה שלא דחפה את הממשלה לשיווק קרקעות בשיטה הזאת גם בתחומיה. לא רק מחיר למשתכן אין פה, אלא גם הסכם גג שהיום כמעט כל עיר שיש בה בנייה משמעותית חתומה עליה מול הממשלה. זה היה יכול לעזור מאוד לעיר והעובדה שזה לא קיים היא מחדל".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה