צור עימנו קשר

חדשות

2015 הייתה שנת שיא במכירת דירות חדשות בעיר

פורסם

בתאריך

בשנתיים האחרונות בוצעו בעיר 1,343 עסקאות נדל"ן – המספר הגבוה ביותר בעשרים השנים האחרונות. עיקר העסקאות בוצעו בשכונות החדשות. למרות המספרים המרשימים, בחודש נובמבר השנה נרשמה בלימה מוחלטת בשוק המקומי: רק 5 עסקאות נחתמו, לעומת 104 בחודש נובמבר 2015. סוכן התיווך ציון אסולין: "המחירים בעיר לא ריאליים"

741 עסקאות נדל"ן בוצעו בקריית מלאכי בשנת 2015 – שיא של 19 שנה לפחות. כך עולה מנתוני רשות המיסים שנבדקו על ידי "המקור" השבוע. עם זאת, חודש נובמבר 2016 נחשב לחודש החלש ביותר בחמש השנים האחרונות בכל הקשור למכירת דירות, ובוצעו בו 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת 104 עסקאות שבוצעו בתקופה המקבילה אשתקד.
לפי הנתונים, חלק ניכר מהעסקאות ב-2015 בוצעו בתחומי שתי השכונות החדשות הנבנות בימים אלו, שכונת בני חיל (לשעבר המחנה) ושכונת כרמי הנדיב (לשעבר אחוזת רוטנר). בימים אלו נמצאים כמה מהבניינים בפרוייקטים בשלבי גמר פנימיים, וחלקם צפויים להתאכלס כבר בסמוך או לאחר חג הפסח הקרוב, באפריל 2017. בשכונת בני חיל נבנות בסך הכל 771 יחידות דיור, ואילו בשכונת כרמי הנדיב עתידות להיבנות כ-3200 יחידות דיור, מתוכם כ-220 כבר בבנייה כיום. לפי ההערכות, בתוך כשנה וחצי מהיום יאוכלסו בשתי השכונות, במקביל, כאלף יחידות דיור חדשות, שצפויות להגדיל את אוכלוסיית העיר ברבע עד לכדי כ-28 אלף תושבים, לעומת כ-22 אלף כיום. הבנייה עשויה להתרחב בחודשים ובשנים הקרובות גם לתוך העיר, כשכמה מבנים חדשים, בהם גם הפרוייקט שייבנה על שטח מועצת הפועלים ההיסטורית ופרוייקט 101, נמצאים בהליכי תכנון מתקדמים.
כמו 2015, גם שנת 2016 נחשבת לשנה פורייה בכל הקשור לעסקאות נדל"ן המבוצעות בקריית מלאכי – לא רק בכל הקשור לשכונות החדשות אלא גם בתחומי העיר הישנה. לפי הנתונים, בחודשים ינואר-נובמבר השנה בוצעו בעיר 602 עסקאות נדל"ן, כאשר חודש דצמבר עוד לפנינו והנתונים ביחס לשנה זו אינם סופיים. לעומת השנתיים האחרונות, בשנת 2014 נרשמו בעיר 304 עסקאות נדל"ן בלבד. בשנת 2013 נרשמו 363 עסקאות ובשנת 2012 – 312 עסקאות. מהנתונים לא ניתן להסיק כמה מן העסקאות בוצעו על ידי משקיעים וכמה על ידי רוכשי דירה ראשונה או משפרי דיור. בשנה שעברה, 15 מהעסקאות בוצעו על ידי חברת הדיור הלאומית "עמידר", שרכשה דירות בשכונת בני חיל.
עוד עולה מבדיקת "המקור" כי אחרי שנתיים לוהטות, שוק הנדל"ן המקומי הולך ומתקרר באופן משמעותי: בחודש נובמבר ובשבוע הראשון של דצמבר גם יחד בוצעו בקריית מלאכי 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת לא פחות מ-104 עסקאות שבוצעו בחודש נובמבר 2015 – שהיו שיא של חמש שנים לפחות. בנובמבר 2014 בוצעו 42 עסקאות נדל"ן בעיר, ואילו בנובמבר 2013 היו 30 עסקאות. שנה קודם לכן בוצעו בחודש נובמבר 25 עסקאות.

"אנשים נמנעים מרכישה"

מי שנהנו בשנתיים האחרונות מהגאות המרשימה בשוק הנדל"ן המקומי הם סוכנויות התיווך השונות, שרבים מהן נפתחו בעיר בשנים האחרונות. "אלו היו שנתיים תוססות מאוד שהיו בהן הרבה עסקאות", אמר הסוכן ציון אסולין ממשרד התיווך "רימקס בסט" בעיר. "כולם נהנו מזה, כמובן שגם השכונות החדשות תרמו באופן משמעותי לנתונים, אבל גם בתוך העיר היו לא מעט עסקאות", הוסיף.
לדברי אסולין, הנתונים שפרסם היום "המקור" לראשונה ביחס לסך העסקאות בחודש נובמבר הם אישור לתחושה שמורגשת כבר זמן מה בשטח על ידי סוכני הנדל"ן המקומיים. "יש האטה בשוק, אין ספק, והיא קשורה ככל הנראה לתכניות הממשלתיות שעומדות על הפרק", אמר אסולין בהתייחסו לתכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר. לטענתו, זוגות צעירים רבים נמנעים מרכישת דירות בחודשים האחרונים, וזאת עקב הרשמתם להגרלות במסגרת התכנית, וציפייה מצידם לזכות בדירה בהנחה משמעותית ממחיר השוק הריאלי הקיים כיום.
בנוסף, מצביע אסולין על התכנית הממשלתית למיסוי דירה שלישית כסיבה להדרת רגליהם של משקיעים מהעיר. "בשנים קודמות הייתה נהירה של אוכלוסיות משקיעים לקריית מלאכי, ברמה של כמה עשרות רבות, אולי אפילו כמה מאות בכל שנה", הסביר. "חלק ניכר משוק הנדל"ן המקומי הוא שוק של משקיעים, אבל בחודשים האחרונים המגמה הזו נפסקה כמעט לחלוטין. להערכתי, הסיבה הכמעט וודאית היא שאנשים יודעים שחוק מיסוי ריבוי דירות צפוי לעבור והחל מתחילת 2017 הם יצטרכו לשלם מס משמעותי עבור דירה שלישית בבעלותם. לכן הם נמנעים מלכתחילה להיכנס לשוק. בהקשר הזה ולפחות בכל הנוגע לקריית מלאכי, הניסיון של משרד האוצר להוציא משקיעים מהשוק הצליח. בחודשים האחרונים העסקאות שנעשות הן בעיקר לגבי דירות חדשות בשכונות החדשות".

%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%a9%d7%9b%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%a0%d7%94-5

בנייה בשכונת בני חיל (לשעבר המחנה). 771 יחידות דיור בשלב א'

נושא נוסף עליו מצביע אסולין כסיבה לקיפאון המסתמן בשוק הנדל"ן המקומי בחודשים האחרונים הוא מחירי הדיור המאמירים, שהגיעו עד לכדי למעלה ממיליון שקלים בממוצע עבור דירת 100 מ"ר בקריית מלאכי. "המחירים בעיר לא ריאליים ולא סבירים, אי אפשר להמשיך ככה, כי אנשים כבר לא מסוגלים לשלם את המחירים שנדרשים, הן על ידי הקבלנים והן על ידי בעלי דירות יד שנייה", דבריו. "אם המגמה הזו לא תשתנה, אני דיי בטוח שהקיפאון ימשיך, אלא אם יהיו בשורות משמעותיות ומשנות שוק בתקציב המדינה לשנת 2017, ובמקרה כזה כבר בינואר עשויה להיות תזוזה מחודשת בשוק".

"למה אין מחיר למשתכן?"

לעומת אסולין, סוכן הנדל"ן דני מלכה מסוכנות "אנגלו סכסון" הפועלת בעיר משוכנע כי המחירים בעיר לא יקרים מידי, ומשקפים מציאות מקומית הכרחית. "מי שרוצה לגור בקריית מלאכי צריך להתפשר, מאחר ואפשר לקנות דירה במחיר דומה באשקלון", אמר השבוע. "הסיבה לקיפאון הזמני בשוק הוא ההתייקרות של המשכנתאות, שהריבית עליהן עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים. נטילת הלוואה מהבנק הפכה להיות עסק יקר, ולכן אנשים מתקשרים בלקיחת משכנתא".
לדברי מלכה, "בהתחשב בזה שאין בתוך קריית מלאכי הרבה אלטרנטיבות לדיור, שאין כאן תכנית מחיר למשתכן ואין תכנית התרחבות משמעותית לעיר מעבר לשתי השכונות החדשות שנבנות כיום, המחירים סבירים ומתכתבים עם המציאות". מלכה הוסיף והסביר כי העדר תכנית מחיר למשתכן בעיר פוגעת בשוק הנדל"ן המקומי ובצעירי העיר. "למה אין מחיר למשתכן כאן? זוג צעיר שרוצה לקנות דירה בהנחה משמעותית יכול לעשות את זה בכמעט כל עיר בישראל, אבל בקריית מלאכי לא, כי כאן אין תכנית מחיר למשתכן. זה עצוב וזו גם בושה לעירייה שלא דחפה את הממשלה לשיווק קרקעות בשיטה הזאת גם בתחומיה. לא רק מחיר למשתכן אין פה, אלא גם הסכם גג שהיום כמעט כל עיר שיש בה בנייה משמעותית חתומה עליה מול הממשלה. זה היה יכול לעזור מאוד לעיר והעובדה שזה לא קיים היא מחדל".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.