צור עימנו קשר

חדשות

2015 הייתה שנת שיא במכירת דירות חדשות בעיר

פורסם

בתאריך

בשנתיים האחרונות בוצעו בעיר 1,343 עסקאות נדל"ן – המספר הגבוה ביותר בעשרים השנים האחרונות. עיקר העסקאות בוצעו בשכונות החדשות. למרות המספרים המרשימים, בחודש נובמבר השנה נרשמה בלימה מוחלטת בשוק המקומי: רק 5 עסקאות נחתמו, לעומת 104 בחודש נובמבר 2015. סוכן התיווך ציון אסולין: "המחירים בעיר לא ריאליים"

741 עסקאות נדל"ן בוצעו בקריית מלאכי בשנת 2015 – שיא של 19 שנה לפחות. כך עולה מנתוני רשות המיסים שנבדקו על ידי "המקור" השבוע. עם זאת, חודש נובמבר 2016 נחשב לחודש החלש ביותר בחמש השנים האחרונות בכל הקשור למכירת דירות, ובוצעו בו 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת 104 עסקאות שבוצעו בתקופה המקבילה אשתקד.
לפי הנתונים, חלק ניכר מהעסקאות ב-2015 בוצעו בתחומי שתי השכונות החדשות הנבנות בימים אלו, שכונת בני חיל (לשעבר המחנה) ושכונת כרמי הנדיב (לשעבר אחוזת רוטנר). בימים אלו נמצאים כמה מהבניינים בפרוייקטים בשלבי גמר פנימיים, וחלקם צפויים להתאכלס כבר בסמוך או לאחר חג הפסח הקרוב, באפריל 2017. בשכונת בני חיל נבנות בסך הכל 771 יחידות דיור, ואילו בשכונת כרמי הנדיב עתידות להיבנות כ-3200 יחידות דיור, מתוכם כ-220 כבר בבנייה כיום. לפי ההערכות, בתוך כשנה וחצי מהיום יאוכלסו בשתי השכונות, במקביל, כאלף יחידות דיור חדשות, שצפויות להגדיל את אוכלוסיית העיר ברבע עד לכדי כ-28 אלף תושבים, לעומת כ-22 אלף כיום. הבנייה עשויה להתרחב בחודשים ובשנים הקרובות גם לתוך העיר, כשכמה מבנים חדשים, בהם גם הפרוייקט שייבנה על שטח מועצת הפועלים ההיסטורית ופרוייקט 101, נמצאים בהליכי תכנון מתקדמים.
כמו 2015, גם שנת 2016 נחשבת לשנה פורייה בכל הקשור לעסקאות נדל"ן המבוצעות בקריית מלאכי – לא רק בכל הקשור לשכונות החדשות אלא גם בתחומי העיר הישנה. לפי הנתונים, בחודשים ינואר-נובמבר השנה בוצעו בעיר 602 עסקאות נדל"ן, כאשר חודש דצמבר עוד לפנינו והנתונים ביחס לשנה זו אינם סופיים. לעומת השנתיים האחרונות, בשנת 2014 נרשמו בעיר 304 עסקאות נדל"ן בלבד. בשנת 2013 נרשמו 363 עסקאות ובשנת 2012 – 312 עסקאות. מהנתונים לא ניתן להסיק כמה מן העסקאות בוצעו על ידי משקיעים וכמה על ידי רוכשי דירה ראשונה או משפרי דיור. בשנה שעברה, 15 מהעסקאות בוצעו על ידי חברת הדיור הלאומית "עמידר", שרכשה דירות בשכונת בני חיל.
עוד עולה מבדיקת "המקור" כי אחרי שנתיים לוהטות, שוק הנדל"ן המקומי הולך ומתקרר באופן משמעותי: בחודש נובמבר ובשבוע הראשון של דצמבר גם יחד בוצעו בקריית מלאכי 5 עסקאות נדל"ן בלבד. זאת לעומת לא פחות מ-104 עסקאות שבוצעו בחודש נובמבר 2015 – שהיו שיא של חמש שנים לפחות. בנובמבר 2014 בוצעו 42 עסקאות נדל"ן בעיר, ואילו בנובמבר 2013 היו 30 עסקאות. שנה קודם לכן בוצעו בחודש נובמבר 25 עסקאות.

"אנשים נמנעים מרכישה"

מי שנהנו בשנתיים האחרונות מהגאות המרשימה בשוק הנדל"ן המקומי הם סוכנויות התיווך השונות, שרבים מהן נפתחו בעיר בשנים האחרונות. "אלו היו שנתיים תוססות מאוד שהיו בהן הרבה עסקאות", אמר הסוכן ציון אסולין ממשרד התיווך "רימקס בסט" בעיר. "כולם נהנו מזה, כמובן שגם השכונות החדשות תרמו באופן משמעותי לנתונים, אבל גם בתוך העיר היו לא מעט עסקאות", הוסיף.
לדברי אסולין, הנתונים שפרסם היום "המקור" לראשונה ביחס לסך העסקאות בחודש נובמבר הם אישור לתחושה שמורגשת כבר זמן מה בשטח על ידי סוכני הנדל"ן המקומיים. "יש האטה בשוק, אין ספק, והיא קשורה ככל הנראה לתכניות הממשלתיות שעומדות על הפרק", אמר אסולין בהתייחסו לתכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר. לטענתו, זוגות צעירים רבים נמנעים מרכישת דירות בחודשים האחרונים, וזאת עקב הרשמתם להגרלות במסגרת התכנית, וציפייה מצידם לזכות בדירה בהנחה משמעותית ממחיר השוק הריאלי הקיים כיום.
בנוסף, מצביע אסולין על התכנית הממשלתית למיסוי דירה שלישית כסיבה להדרת רגליהם של משקיעים מהעיר. "בשנים קודמות הייתה נהירה של אוכלוסיות משקיעים לקריית מלאכי, ברמה של כמה עשרות רבות, אולי אפילו כמה מאות בכל שנה", הסביר. "חלק ניכר משוק הנדל"ן המקומי הוא שוק של משקיעים, אבל בחודשים האחרונים המגמה הזו נפסקה כמעט לחלוטין. להערכתי, הסיבה הכמעט וודאית היא שאנשים יודעים שחוק מיסוי ריבוי דירות צפוי לעבור והחל מתחילת 2017 הם יצטרכו לשלם מס משמעותי עבור דירה שלישית בבעלותם. לכן הם נמנעים מלכתחילה להיכנס לשוק. בהקשר הזה ולפחות בכל הנוגע לקריית מלאכי, הניסיון של משרד האוצר להוציא משקיעים מהשוק הצליח. בחודשים האחרונים העסקאות שנעשות הן בעיקר לגבי דירות חדשות בשכונות החדשות".

%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%99%d7%94-%d7%91%d7%a9%d7%9b%d7%95%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%97%d7%a0%d7%94-5

בנייה בשכונת בני חיל (לשעבר המחנה). 771 יחידות דיור בשלב א'

נושא נוסף עליו מצביע אסולין כסיבה לקיפאון המסתמן בשוק הנדל"ן המקומי בחודשים האחרונים הוא מחירי הדיור המאמירים, שהגיעו עד לכדי למעלה ממיליון שקלים בממוצע עבור דירת 100 מ"ר בקריית מלאכי. "המחירים בעיר לא ריאליים ולא סבירים, אי אפשר להמשיך ככה, כי אנשים כבר לא מסוגלים לשלם את המחירים שנדרשים, הן על ידי הקבלנים והן על ידי בעלי דירות יד שנייה", דבריו. "אם המגמה הזו לא תשתנה, אני דיי בטוח שהקיפאון ימשיך, אלא אם יהיו בשורות משמעותיות ומשנות שוק בתקציב המדינה לשנת 2017, ובמקרה כזה כבר בינואר עשויה להיות תזוזה מחודשת בשוק".

"למה אין מחיר למשתכן?"

לעומת אסולין, סוכן הנדל"ן דני מלכה מסוכנות "אנגלו סכסון" הפועלת בעיר משוכנע כי המחירים בעיר לא יקרים מידי, ומשקפים מציאות מקומית הכרחית. "מי שרוצה לגור בקריית מלאכי צריך להתפשר, מאחר ואפשר לקנות דירה במחיר דומה באשקלון", אמר השבוע. "הסיבה לקיפאון הזמני בשוק הוא ההתייקרות של המשכנתאות, שהריבית עליהן עלתה באופן משמעותי בחודשים האחרונים. נטילת הלוואה מהבנק הפכה להיות עסק יקר, ולכן אנשים מתקשרים בלקיחת משכנתא".
לדברי מלכה, "בהתחשב בזה שאין בתוך קריית מלאכי הרבה אלטרנטיבות לדיור, שאין כאן תכנית מחיר למשתכן ואין תכנית התרחבות משמעותית לעיר מעבר לשתי השכונות החדשות שנבנות כיום, המחירים סבירים ומתכתבים עם המציאות". מלכה הוסיף והסביר כי העדר תכנית מחיר למשתכן בעיר פוגעת בשוק הנדל"ן המקומי ובצעירי העיר. "למה אין מחיר למשתכן כאן? זוג צעיר שרוצה לקנות דירה בהנחה משמעותית יכול לעשות את זה בכמעט כל עיר בישראל, אבל בקריית מלאכי לא, כי כאן אין תכנית מחיר למשתכן. זה עצוב וזו גם בושה לעירייה שלא דחפה את הממשלה לשיווק קרקעות בשיטה הזאת גם בתחומיה. לא רק מחיר למשתכן אין פה, אלא גם הסכם גג שהיום כמעט כל עיר שיש בה בנייה משמעותית חתומה עליה מול הממשלה. זה היה יכול לעזור מאוד לעיר והעובדה שזה לא קיים היא מחדל".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה