צור עימנו קשר

חדשות

תעריפי החנייה: 2.5 ש"ח לתושבי העיר, 5 לתושבי חוץ

פורסם

בתאריך

מועצת העיר אישרה באופן סופי את חוק העזר העירוני שיאפשר להפעיל מערך חנייה בתשלום. כלל המשתמשים ייזכו לחנייה חינם למשך שעה אחת. לפי הערכות גורמים בכירים, בתוך כחודש וחצי תחל העירייה בגביית התשלום עבור החנייה

הכינו את הארנקים: החל מחודש דצמבר הקרוב תחל העירייה לגבות תשלום עבור החנייה במרכז העיר. עם זאת, השעה הראשונה תהיה חינם והתשלום ייגבה רק החל מהשעה השנייה ואילך. כך אישרה מועצת העיר בישיבתה האחרונה בסוף השבוע שעבר.

התכנון לגבות תשלום עבור החנייה במרכז העיר מרחף באוויר מזה זמן רב. כבר בשנה שעברה הבטיחו בעירייה, בעקבות פגישה עם ועד הסוחרים, כי מדובר במהלך שייצא אל הפועל בתוך זמן קצר מאוד, אולם עיכובים בפרסום המכרז, בבחירת החברה הזוכה ובמו"מ שהתנהל מולה ביחס לתנאי הפעלת מערך החנייה הביאו להתמהמהות בלתי צפויה. ועד הסוחרים, בראשותו של שי סבן, אף איים בנקיטת צעדי מחאה נגד העירייה בעקבות אוזלת ידה, כך טענתם, בטיפול במצוקת החנייה במרכז העיר.

על פי ההצעה, שאושרה כאמור על ידי חברי המועצה, יעמדו תעריפי התשלום עבור החנייה על 2.5 שקלים לשעה עבור תושבי העיר (יש לציין כי מדובר בתעריף זול מאוד באופן יחסי לערים אחרות)  ו-5 שקלים לשעה עבור תושבי חוץ. כל המבקשים לחנות במגרשי החנייה במרכז העיר, בין אם הם תושבי העיר ובין או לא, יזכו לקבל 60 דקות ראשונות ללא תשלום – בתנאי שיתחברו לאפליקציית "פנגו פלוס" ויעדכנו עם התחלה החנייה ולאחר סיומה. כל תושב העיר המחזיק ברשותו רכב יצטרך לרכוש מידי שנה מדבקה בעלות של 50 ש"ח ולהדביקה על שמשת הרכב שלו.

בתחילה תכננה העירייה לאפשר חנייה ללא תשלום רק לתושבי העיר לפרק זמן ארוך יותר – שעה וחצי. ואולם, התכנון הודלף לוועד הסוחרים, שמאז ומתמיד הבהיר כי הוא מתעקש על חנייה חינם לכולם למשך שעתיים, וחבריו זעמו. ביום חמישי בשעות הצהריים נערכה פגישה בין קבוצת סוחרים לבין ראש העירייה זוהר, אשר במהלכה הציגו בעלי העסקים את עמדתם. זוהר החליט להיענות לבקשת הסוחרים, והמיר את התכנון הראשוני להעניק שעה וחצי חינם לתושבי העיר בלבד לשעת חנייה אחת ללא תשלום – לכולם. "אנחנו שמחים, ומבחינתנו זו היסטוריה", אמר עם אישור המועצה יו"ר ועד הסוחרים, שי סבן. "אנחנו מודים לראש העירייה שעשה צעד חשוב למען עתיד העסקים בעיר", הוסיף סבן.

אגב, סבן החרים את ישיבת הסוחרים עם זוהר בעקבות התכנון הראשוני להעניק חנייה חינם לתושבי העיר בלבד, שהייתה לדבריו בניגוד מוחלט לסיכומים שהושגו בין הוועד לבין ראש העירייה. נציין, כי בתחילה הצהירו בעירייה כי השעתיים הראשונות של החנייה יהיו ללא תשלום, אולם בעקבות התנגדות מצד החברה המפעילה שזכתה במכרז, "מילגם", שינו שם את עמדתם. "מילגם" טענה כי הפעלת מערך החנייה עם שעתיים ראשונות ללא תשלום תהיה לא כדאי עבורם מבחינה כלכלית.

הפעלת מערך החנייה בתשלום אמנם צפויה להפוך את החיפוש אחר חנייה במרכז העיר – שנחשב כיום לסיוט מתמשך – לקלה בהרבה, אולם יש בו גם ליקויים שהעירייה לא נתנה עליהם את הדעת. כך למשל בעוד מגרשי החנייה במרכז העיר יהיו בתשלום, מגרשי החנייה בשכונות השונות, גם בטבעת הראשונה שסביב מרכז העיר, יהיו פתוחים לחנייה חופשית. הדבר עשוי, וכנראה שכך יקרה, להביא לעומס גדול על אותם מגרשים, שכן רבים יבקשו להחנות את רכביהם בתחומי השכונות, מה שיהפוך את חיי המתגוררים בהם לקשים.

בנוסף, חלק מהסוחרים טוענים כי גביית התשלום עבור החנייה החל מהשעה השנייה אינה מספקת ועשויה להבריח לקוחות. עם זאת, יו"ר הוועד שי סבן משוכנע כי ההיפך הוא הנכון: "נכון, התכנית לא מושלמת אבל הלקוחות יבואו ובהמוניהם, וגם אנחנו כסוחרים נצטרך להתגייס לשם כך במבצעים, בשיפור חזיתות החניות וגם בתשלום על החנייה עבור הלקוחות, במידת הצורך. אחרי שנים שהתלוננו יש פיתרון, אפילו שהוא חלקי, ועכשיו זה הזמן להתקדם ולאפשר את הצלחתו".

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.