צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

תמשיכו לחכות

כבר 322 ימים שרן ויצמן מכהן כחבר מועצת העיר מבלי להתגורר בה * בפעם הבאה שראש העירייה אליהו זוהר מבטיח משהו ונתקל בגיחוך בקהל – שיביט על מקרה התנהלותו בפרשת ויצמן ויבין מדוע קשה להאמין לו * וגם: עוד כמה מילים על ועד העובדים

פורסם

בתאריך

ישבתי השבוע מול ארכיון העיתון, נברתי בגיליונות, עברתי כתבה אחר כתבה, טור אחר טור, שבהן הוזכר שמו של רן ויצמן, חבר מועצת העיר להזכירנו. כבר חודשים ארוכים שהטור הזה מלווה את הצפצוף המתמשך על החוק של ויצמן, בסיועו הישיר של ראש העירייה אליהו זוהר, ובסיועו העקיף של משרד הפנים. כבר 322 ימים, כן-כן, 322 ימים שרן ויצמן, שנבחר על ידי יותר מתשע מאות מתושבי העיר, מכהן במועצה שלה מבלי להתגורר בעיר.

הוא לא בא לישיבות. לא לישיבות מליאה, לא לישיבות ועדת התכנון והבנייה, לא לישיבות ועדת הכספים (שבה הוא חבר מטעם האופוזיציה, כלומר – הישיבה מתנהלת ללא חבר אופוזיציה). הוא לא בא לישיבה שבא הוחלט להעלות את הארנונה לתושבים בחמישה אחוזים נוספים, וב-17 אחוזים בסך הכל בתוך כשנה אחת. הוא לא בא כאשר הוחלט לקבל עובדים חדשים לעבודה בעת תכנית ההבראה, או בזמן שעובדים קיימים קיבלו שדרוגי שכר שערורייתיים. הוא לא בא לעוד הרבה ישיבות שבהן התקבלו החלטות שההשלכות הציבוריות שלהן היו מרחיקות לכת.

השבוע, כאמור, חזרתי לכל אותן הצהרות של ויצמן ושל ראש העירייה אליהו זוהר. בחודש יוני, לפני שמונה חודשים, פרסמנו את הכתבה הראשונה בעניין. בכתבה אמר ויצמן כי לא מצא זמן לשלוח מכתב פיטורים ללשכתו של ראש העירייה, ולכן טרם עזב את תפקידו. ראש העירייה זוהר, שבסמכותו לפטר חבר מועצה שאינו מגיע לישיבות, מסר אף הוא תגובה ואמר כי ויצמן יתפטר בקרוב מהתפקיד. נו, טוב.

חודשיים עברו, ובחודש אוגוסט, לפני שישה חודשים, שוב חזרנו לבדוק את הנושא בכתבה נפרדת. ויצמן הבטיח שיעזוב את תפקידו תוך ימים בודדים. אז, פרסם כותב שורות אלו אפילו כתבה שעסקה בקרב על מחליפו של ויצמן במועצת העיר. סבן או אלדר, אלדר או ציקלובר. הימים עברו, אבל ויצמן לא התפטר. שלושה חודשים אחרי, בחודש דצמבר, פרסמנו כתבה נוספת. מה עם התפטרות ויצמן, תהינו. בכל זאת, מאז שהבטיח האחרון לעזוב את מועצת העיר בתוך ימים בודדים עברו הרבה מעבר ל"ימים בודדים", וליתר דיוק – עברו עוד 12 שבועות, אבל ויצמן עודנו אוחז בכיסאו במועצה. דרשנו תשובה גם ממשרד הפנים, ושלא לייחוס אמרו לנו שם כי הנושא יטופל "בימים הקרובים ממש". גם זוהר, באמצעות דובר העירייה, מסר כי "בקרוב מאוד יחליף מועמד מרשימתו את רן ויצמן", (ציטוט מדוייק). עוד חודש עבר, בתחילת חודש ינואר ויצמן עדיין אחז בכיסאו במועצת העיר, והפעם נדרש ראש העירייה זוהר לדברים בישיבת מועצה, לאחר שנשאל בנושא על ידי האופוזיציה. "מה ההתנהלות הזאת משדרת לציבור?", תהה בפניי זוהר חבר המועצה דוד גלעם. ראש האופוזיציה, יוסי סולימני, גם הפנה את האצבע המאשימה כלפי היועצת המשפטית, עו"ד עידית יפת. "איפה את?", שאל אותה. בישיבה הזאת זוהר אמר כי "הנושא בטיפול וזה ייפתר בקרוב מאוד". מאז ה"בקרוב מאוד" עבר עוד חודש וחצי. מאז שויצמן אינו מתגורר בעיר הבטיח זוהר 4 פעמים לפחות, ועוד כמה פעמים בתגובות למעקב בטור זה אחר מספר הימים שבהן ויצמן מכהן במועצת העיר בניגוד לחוק – כי חבר המועצה יעזוב "בקרוב מאוד" את מועצת העיר.

מאז ההבטחה הראשונה ועד היום עברו שמונה חודשים. מאז שויצמן עזב את העיר לטובת מושב שפיר ועד היום עברו עשרה חודשים וחצי. בפעם הבאה שראש העירייה זוהר מבטיח משהו ונתקל בגיחוך בקהל – שיביט על מקרה התנהלותו בפרשת ויצמן ויבין מדוע קשה להאמין לו.

מה עם הגינויים?

ומה עכשיו? ובכן, עכשיו מספרים במערכת הפוליטית שויצמן יעזוב את מועצת העיר אחרי הבחירות לכנסת שיתקיימו בעוד כחודש. לפי הצהרות העבר, לא מן הנמנע שיהיה נכון להשמיט את המילה "לכנסת", ולהסתפק בכך שויצמן יעזוב אחרי הבחירות. אחרי בחירות 2018 לראשות ולמועצת העיר.

במעשיו, ויצמן לא רק בוגד בתשע מאות התושבים המסכנים שבחרו בו. הוא בוגד בעיקר בכל אמת מוסר בסיסית של אמון. של נראות ציבורית. של יראה מפני האנשים ששלחו אותו לתפקיד.

מילא ויצמן שיקר כאשר הבטיח וחזר והבטיח במהלך מערכת הבחירות כי יישאר לגור בעיר גם אילו לא ייבחר לראשות העירייה. מילא שויצמן חזר בו. הוא בטח יכול לטעון שדבריו במערכת הבחירות הייתה "אמת בשעתה", מונח שטבע בית המשפט העליון לפני כשנתיים. כאשר אמרתי את הדברים, יכול ויצמן לטעון, התכוונתי אליהם. אבל המציאות השתנתה, והחלטתי השתנתה אבל אפילו את זה הוא לא אומר, מגובה בעדה מצומצמת של מגיניו/מגיני ראש העירייה זוהר, שכועסים על כל טענה המושמעת נגד התנהלותו של האחרון, אבל לא מסוגלים לצאת בריש גלי, בבירור, בנחרצות ובעיקר בפשטות נגד העוול המתמשך של כהונת ויצמן במועצה.

הגינויים גם מצד תומכיו של זוהר, ובעיקר מצד תומכיו של ויצמן, בין אם לשעבר ובין אם בהווה, לא צריכים להישמע מפיהם בגלל שהאיש שמכהן כחבר מועצה על הנייר אבל לא בפועל עובר על החוק. הגינויים צריכים להישמע כי יש גבול לכמה אפשר לזלזל בציבור כה גדול שהביע אמון באדם, אבל זכה למקלחת צוננת של מי שלג מופשרים ישר לפרצוף רגע אחרי שמערכת הבחירות הסתיימה.

שני צדדים רעים

כתבתי כבר בעבר, בפעם האחרונה לפני כשלושה שבועות, על התנהלות ועד העובדים בעירייה. באמת שחיפשתי מילים טובות לכתוב על הוועד לדורותיו, על התנהלותו בשנים האחרונות, אבל פשוט לא מצאתי. אחרי שנים של חידלון מצידם בהגנה על עובדים שהיו זקוקים להגנתם, הם שוב הכריזו על סכסוך עבודה לפני כחודש, חזרו בהם, ולפני כשבוע שוב חזרו להכרזה המקורית ואיימו להשבית את העירייה.

כל כך הרבה דברים לא טובים קורים בעירייה בשנה האחרונה, כל כך הרבה מקרים של התנהלות בעייתית על סף השערורייתית, כל כך הרבה מקרים של סגירת חשבונות פוליטיים, ותמיד הם שתקו. עכשיו פתאום נזכרו להתעורר. מוטב אמנם מאוחר מאשר אף פעם, אבל אי אפשר להתעלם מהמציאות הזועקת לשמיים, על פי העובדות שפורט כאן – שהוועד לא באמת פועל מתוך רצון להגן על זכויות העובדים, אלא מתוך מניעים פוליטיים צרים.

בסיפור הזה אין צד טוב וצד רע. יש רק צדדים רעים. מחד זוהר, שמקצץ, לדבריו על פי דרישת משרדי הפנים והאוצר, את שכרם של עובדים זוטרים בו בזמן שנכנסים עובדים חדשים לעירייה, או שאחרים זוכים להטבות שכר מפליגות (למשל מזכירת לשכתו לשעבר, שעברה לשמש כמזכירת סגני ראש העיר), ומאידך ועד העובדים, שהוא הכל חוץ ממגן העובדים, גם אם בין חבריו יש כמה נקודות קטנות של אור.

ואם בכל זאת צריך לבחור את הצד הרע יותר מבין השניים, אז הצד הזה הוא ועד העובדים. למוטי מלכה, תהיו בטוחים, הם לא היו מעזים לעשות את זה. וזה, בעצם, אומר הכל על התנהלותם ותפקודם של חברי הוועד, ביחד ולחוד.

"כדי לנהל את חיינו כראוי אין עלינו אלא להימנע ממה שאנו מגנים אצל הזולת"

(תאלס)

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה