צור עימנו קשר

חדשות

תמשיכו לחכות

כבר 322 ימים שרן ויצמן מכהן כחבר מועצת העיר מבלי להתגורר בה * בפעם הבאה שראש העירייה אליהו זוהר מבטיח משהו ונתקל בגיחוך בקהל – שיביט על מקרה התנהלותו בפרשת ויצמן ויבין מדוע קשה להאמין לו * וגם: עוד כמה מילים על ועד העובדים

פורסם

בתאריך

ישבתי השבוע מול ארכיון העיתון, נברתי בגיליונות, עברתי כתבה אחר כתבה, טור אחר טור, שבהן הוזכר שמו של רן ויצמן, חבר מועצת העיר להזכירנו. כבר חודשים ארוכים שהטור הזה מלווה את הצפצוף המתמשך על החוק של ויצמן, בסיועו הישיר של ראש העירייה אליהו זוהר, ובסיועו העקיף של משרד הפנים. כבר 322 ימים, כן-כן, 322 ימים שרן ויצמן, שנבחר על ידי יותר מתשע מאות מתושבי העיר, מכהן במועצה שלה מבלי להתגורר בעיר.

הוא לא בא לישיבות. לא לישיבות מליאה, לא לישיבות ועדת התכנון והבנייה, לא לישיבות ועדת הכספים (שבה הוא חבר מטעם האופוזיציה, כלומר – הישיבה מתנהלת ללא חבר אופוזיציה). הוא לא בא לישיבה שבא הוחלט להעלות את הארנונה לתושבים בחמישה אחוזים נוספים, וב-17 אחוזים בסך הכל בתוך כשנה אחת. הוא לא בא כאשר הוחלט לקבל עובדים חדשים לעבודה בעת תכנית ההבראה, או בזמן שעובדים קיימים קיבלו שדרוגי שכר שערורייתיים. הוא לא בא לעוד הרבה ישיבות שבהן התקבלו החלטות שההשלכות הציבוריות שלהן היו מרחיקות לכת.

השבוע, כאמור, חזרתי לכל אותן הצהרות של ויצמן ושל ראש העירייה אליהו זוהר. בחודש יוני, לפני שמונה חודשים, פרסמנו את הכתבה הראשונה בעניין. בכתבה אמר ויצמן כי לא מצא זמן לשלוח מכתב פיטורים ללשכתו של ראש העירייה, ולכן טרם עזב את תפקידו. ראש העירייה זוהר, שבסמכותו לפטר חבר מועצה שאינו מגיע לישיבות, מסר אף הוא תגובה ואמר כי ויצמן יתפטר בקרוב מהתפקיד. נו, טוב.

חודשיים עברו, ובחודש אוגוסט, לפני שישה חודשים, שוב חזרנו לבדוק את הנושא בכתבה נפרדת. ויצמן הבטיח שיעזוב את תפקידו תוך ימים בודדים. אז, פרסם כותב שורות אלו אפילו כתבה שעסקה בקרב על מחליפו של ויצמן במועצת העיר. סבן או אלדר, אלדר או ציקלובר. הימים עברו, אבל ויצמן לא התפטר. שלושה חודשים אחרי, בחודש דצמבר, פרסמנו כתבה נוספת. מה עם התפטרות ויצמן, תהינו. בכל זאת, מאז שהבטיח האחרון לעזוב את מועצת העיר בתוך ימים בודדים עברו הרבה מעבר ל"ימים בודדים", וליתר דיוק – עברו עוד 12 שבועות, אבל ויצמן עודנו אוחז בכיסאו במועצה. דרשנו תשובה גם ממשרד הפנים, ושלא לייחוס אמרו לנו שם כי הנושא יטופל "בימים הקרובים ממש". גם זוהר, באמצעות דובר העירייה, מסר כי "בקרוב מאוד יחליף מועמד מרשימתו את רן ויצמן", (ציטוט מדוייק). עוד חודש עבר, בתחילת חודש ינואר ויצמן עדיין אחז בכיסאו במועצת העיר, והפעם נדרש ראש העירייה זוהר לדברים בישיבת מועצה, לאחר שנשאל בנושא על ידי האופוזיציה. "מה ההתנהלות הזאת משדרת לציבור?", תהה בפניי זוהר חבר המועצה דוד גלעם. ראש האופוזיציה, יוסי סולימני, גם הפנה את האצבע המאשימה כלפי היועצת המשפטית, עו"ד עידית יפת. "איפה את?", שאל אותה. בישיבה הזאת זוהר אמר כי "הנושא בטיפול וזה ייפתר בקרוב מאוד". מאז ה"בקרוב מאוד" עבר עוד חודש וחצי. מאז שויצמן אינו מתגורר בעיר הבטיח זוהר 4 פעמים לפחות, ועוד כמה פעמים בתגובות למעקב בטור זה אחר מספר הימים שבהן ויצמן מכהן במועצת העיר בניגוד לחוק – כי חבר המועצה יעזוב "בקרוב מאוד" את מועצת העיר.

מאז ההבטחה הראשונה ועד היום עברו שמונה חודשים. מאז שויצמן עזב את העיר לטובת מושב שפיר ועד היום עברו עשרה חודשים וחצי. בפעם הבאה שראש העירייה זוהר מבטיח משהו ונתקל בגיחוך בקהל – שיביט על מקרה התנהלותו בפרשת ויצמן ויבין מדוע קשה להאמין לו.

מה עם הגינויים?

ומה עכשיו? ובכן, עכשיו מספרים במערכת הפוליטית שויצמן יעזוב את מועצת העיר אחרי הבחירות לכנסת שיתקיימו בעוד כחודש. לפי הצהרות העבר, לא מן הנמנע שיהיה נכון להשמיט את המילה "לכנסת", ולהסתפק בכך שויצמן יעזוב אחרי הבחירות. אחרי בחירות 2018 לראשות ולמועצת העיר.

במעשיו, ויצמן לא רק בוגד בתשע מאות התושבים המסכנים שבחרו בו. הוא בוגד בעיקר בכל אמת מוסר בסיסית של אמון. של נראות ציבורית. של יראה מפני האנשים ששלחו אותו לתפקיד.

מילא ויצמן שיקר כאשר הבטיח וחזר והבטיח במהלך מערכת הבחירות כי יישאר לגור בעיר גם אילו לא ייבחר לראשות העירייה. מילא שויצמן חזר בו. הוא בטח יכול לטעון שדבריו במערכת הבחירות הייתה "אמת בשעתה", מונח שטבע בית המשפט העליון לפני כשנתיים. כאשר אמרתי את הדברים, יכול ויצמן לטעון, התכוונתי אליהם. אבל המציאות השתנתה, והחלטתי השתנתה אבל אפילו את זה הוא לא אומר, מגובה בעדה מצומצמת של מגיניו/מגיני ראש העירייה זוהר, שכועסים על כל טענה המושמעת נגד התנהלותו של האחרון, אבל לא מסוגלים לצאת בריש גלי, בבירור, בנחרצות ובעיקר בפשטות נגד העוול המתמשך של כהונת ויצמן במועצה.

הגינויים גם מצד תומכיו של זוהר, ובעיקר מצד תומכיו של ויצמן, בין אם לשעבר ובין אם בהווה, לא צריכים להישמע מפיהם בגלל שהאיש שמכהן כחבר מועצה על הנייר אבל לא בפועל עובר על החוק. הגינויים צריכים להישמע כי יש גבול לכמה אפשר לזלזל בציבור כה גדול שהביע אמון באדם, אבל זכה למקלחת צוננת של מי שלג מופשרים ישר לפרצוף רגע אחרי שמערכת הבחירות הסתיימה.

שני צדדים רעים

כתבתי כבר בעבר, בפעם האחרונה לפני כשלושה שבועות, על התנהלות ועד העובדים בעירייה. באמת שחיפשתי מילים טובות לכתוב על הוועד לדורותיו, על התנהלותו בשנים האחרונות, אבל פשוט לא מצאתי. אחרי שנים של חידלון מצידם בהגנה על עובדים שהיו זקוקים להגנתם, הם שוב הכריזו על סכסוך עבודה לפני כחודש, חזרו בהם, ולפני כשבוע שוב חזרו להכרזה המקורית ואיימו להשבית את העירייה.

כל כך הרבה דברים לא טובים קורים בעירייה בשנה האחרונה, כל כך הרבה מקרים של התנהלות בעייתית על סף השערורייתית, כל כך הרבה מקרים של סגירת חשבונות פוליטיים, ותמיד הם שתקו. עכשיו פתאום נזכרו להתעורר. מוטב אמנם מאוחר מאשר אף פעם, אבל אי אפשר להתעלם מהמציאות הזועקת לשמיים, על פי העובדות שפורט כאן – שהוועד לא באמת פועל מתוך רצון להגן על זכויות העובדים, אלא מתוך מניעים פוליטיים צרים.

בסיפור הזה אין צד טוב וצד רע. יש רק צדדים רעים. מחד זוהר, שמקצץ, לדבריו על פי דרישת משרדי הפנים והאוצר, את שכרם של עובדים זוטרים בו בזמן שנכנסים עובדים חדשים לעירייה, או שאחרים זוכים להטבות שכר מפליגות (למשל מזכירת לשכתו לשעבר, שעברה לשמש כמזכירת סגני ראש העיר), ומאידך ועד העובדים, שהוא הכל חוץ ממגן העובדים, גם אם בין חבריו יש כמה נקודות קטנות של אור.

ואם בכל זאת צריך לבחור את הצד הרע יותר מבין השניים, אז הצד הזה הוא ועד העובדים. למוטי מלכה, תהיו בטוחים, הם לא היו מעזים לעשות את זה. וזה, בעצם, אומר הכל על התנהלותם ותפקודם של חברי הוועד, ביחד ולחוד.

"כדי לנהל את חיינו כראוי אין עלינו אלא להימנע ממה שאנו מגנים אצל הזולת"

(תאלס)

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -

בחירות 2018

אליאור עמר שוקל להתמודד לעירייה ברשימה עצמאית

בשיחות שערך לאחרונה עמר עם אנשיו הוא התייעץ עימם לגבי האפשרות כי יקים רשימה עצמאית לקראת הבחירות הקרובות. בוחן אפשרות להתמודד לראשות העירייה. אחד ממקורביו: "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי"

פורסם

בתאריך

האם אליאור עמר יקים סיעה עצמאית עימה יתמודד בבחירות הקרובות לעירייה? לפי מידע שהגיע לידי "המקור", שוקל עמר בחיוב את האפשרות הזאת, ואף ערך לאחרונה שיחות עם כמה פעילים בולטים במערכת הפוליטית לקראת יישומו של מהלך שכזה. אם המהלך ייצא אל הפועל – כך לפי מקורביו – יוביל עמר רשימה חדשה וישבץ בה תושבי קריית מלאכי שאינם נמנים על המערכת הפוליטית הנוכחית. "זו תהיה רשימה מעולה שתראה שגם אנשים טובים יכולים להיכנס לפוליטיקה", אמר גורם בסביבתו של עמר.
ביום שישי בשבוע שעבר כינס עמר כמה מפעיליו המרכזיים, עימם דן בדרכי הפעולה האפשריות לאחר תוצאות הפריימריז בחודש שעבר, בהן הפסיד ב-65 קולות לחבר המועצה ב-25 השנים האחרונות יוסי סולימני. לפי גורמים שנכחו בפגישה, עמר הציג בפניהם מספר אפשרויות בהן יוכלו לנקוט, בהן התמודדות ברשימה עצמאית לראשות או למועצת העיר, חבירה למועמדים אחרים לרשימה משותפת והישארות במפלגת "העבודה" כמספר 2 של סולימני. לאפשרות האחרונה התנגדו פעיליו של עמר באופן נחרץ, בטענה כי המשקעים שנוצרו במהלך הפריימריז גדולים מידי ולא ניתנים לגישור. "אי אפשר לשכוח מה קרה, איך הדברים התנהלו ומה עשו כדי לנצח אותנו", אמרו הפעילים לעמר. לדברי כמה מהם, לא ניתן יהיה לשווק לציבור חבירה שכזאת: בעוד עמר מבקש להזרים דם חדש למערכת הפוליטית ולהביא לשינוי בה, סולימני מהווה לכאורה את ההיפך הגמור מזה. מקורבו של עמר אמר כי התמודדות עצמאית  "זו האפשרות הכי טובה ונכונה כדי לממש את השאיפה לעשות שינוי, לפעול למען הצעירים והמבוגרים, למען שינוי ההסכם עם באר טוביה ונגד המשך ההתעמרות של תאגיד המים בתושבים".
כמה מהנוכחים בפגישה תמכו באפשרות כי עמר ירוץ לראשות העירייה, בייחוד במצב הנוכחי בו אין מועמדים בולטים אחרים. עמר אמר לאנשיו כי המטרה אליה יש לחתור היא להשיג מקסימום השפעה כדי לממש את השקפת העולם והשאיפות לפעול לטובת הציבור בתחומים השונים, ואמר כי הוא "לא זונח את האפשרות להתמודד לראשות העיר, אבל לא בכל מחיר". בשבועיים האחרונים נפגש עמר מספר פעמים עם חיים ויצמן, השוקל להתמודד לראשות העירייה, ובסביבתו אמרו כי ויצמן הוא "מועמד ראוי", אך הוסיפו כי טרם התקבלה כל החלטה בנושא.
אליאור עמר מסר בתגובה לדברים: "אין עדיין החלטות. אעשה את מה שישרת הכי טוב את המטרה שעבורה נכנסתי לפוליטיקה".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עשירית מתקציב העירייה מופנה לתשלומי פנסיה לגמלאים

סך תשלומי הפנסיה של העירייה לעובדים שפרשו מגיע ליותר מ-15 מיליון שקל בשנה, כך עולה מסקירה שהוצגה בפניי ועדת ההכנסות של משרד הפנים. מבחינה אחוזית, מדובר על סכום הגבוה כמעט פי 2 מזה שמשלמות הרשויות הסמוכות לה. הסיבה לתשלומים החריגים: מערכת כוח אדם מנופחת ותכניות ההבראה הרבות שעברה העיר בעשורים האחרונים

פורסם

בתאריך

על ידי

9.6% מתקציב עיריית קריית מלאכי מועבר לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. מדובר על סכום הגבוה לעיתים פי ארבעה וחמישה מהיקף תשלומי הפנסיה שמעבירות רשויות אחרות הסמוכות לקריית מלאכי. הנתונים נכונים לשנת 2017 והועלו במסגרת ועדת ההכנסות של משרד הפנים, שמקיימת בימים אלו את דיוניה לקראת קבלת החלטה על חלוקה של הכנסות המועצה האזורית באר טוביה עם שבע הרשויות הגובלות עימה, בהן גם קריית מלאכי.
לפי הנתונים, היקף תשלומי הפנסיה שמעבירה העירייה משמעותי וגדול לאין שיעור מרשויות אחרות, דבר המכביד מאוד על תקציבה השוטף, ומקשה עליה לממן פרוייקטים ופעילויות לרווחת הציבור. העירייה משלמת נכון לשנה שעברה סכום של כ-15.3 מיליון שקלים בשנה כפנסיה לעובדים שפרשו מעבודתם, סכום המהווה, כאמור, כעשירית מתקציבה. לשם השוואה, גדרה משלמת 3.8% מתקציבה כתשלומי פנסיה, מועצה אזורית חוף אשקלון 3%, נחל שורק 2% ואילו בני עייש משלמת 1.2% בלבד מתקציבה כהוצאות פנסיה לגמלאים. מועצה אזורית באר טוביה, אגב, מעבירה 3.8 אחוזים מתקציבה לטובת תשלומי פנסיה לעובדים. הרשות המקומית הקרובה ביותר לקריית מלאכי מבחינת היקף התשלומים שהיא מעבירה כהוצאות פנסיה לעובדים היא גן יבנה, שמשלמת 5.4% מהיקף תקציבה לטובת פנסיה לעובדים.


היקף התשלום של העירייה לטובת תשלומי פנסיה נחשב חריג ביותר, ולראיה – הנתונים שהוצגו לגבי הרשויות האחרות. בנתונים שהוצגו בפניי הוועדה העריכה העירייה כי יש לה הוצאות עודפות לתשלומי פנסיה בהיקף של יותר משמונה מיליון שקלים. המשמעות היא כי העירייה יכולה להשקיע פחות כסף בחינוך, בתרבות, בתשתיות ובספורט, עקב העומס המוטל על הקופה הציבורית. הסיבה לתשלומים החריגים נעוצה במערכת כוח אדם מנופחת בעירייה לאורך השנים, כאשר העירייה העסיקה עובדים הרבה מעבר ליכולותיה הכספיות – וגם הרבה מעבר לנדרש. לאור תכניות ההבראה שיושמו בעירייה בשני העשורים האחרונים, חלק מעובדים אלו נדרשו לאורך השנים האחרונות לצאת לפנסיה מוקדמת, והעירייה החלה לשלם להם תשלומי פנסיה מוקדם מהצפוי, דבר שמכביד כאמור על קופתה. אגב, העירייה לא בהכרח למדה משגיאות העבר, ובשלוש השנים שבין 2014 ל-2016 התנפחה מצבת כוח האדם בעירייה באופן משמעותי, כאשר נוספו לעירייה לא פחות מ-72 משרות חדשות. גם השכר של עובדי העירייה בעשור האחרון עלה באופן חריג לעומת ערים אחרות, דבר שתרם להתנפחות הוצאות הפנסיה.

בעירייה מצפים לגידול של 30 אלף יחידות דיור ממזרח לאזור התעשייה בתימורים. צילום: ארכיון


הצהרות ומציאות

בינתיים ולמרות הצהרותיה הראשונות, המועצה האזורית באר טוביה הודיעה כי תהיה מוכנה לחלוקת הכנסות גם עם היישוב בני עייש. בדיון שהתקיים בוועדת ההכנסות הצהיר סגן ראש המועצה, שלומי שמאי, כי המועצה תסכים לחלק את הכנסותיה מהבסיסים הצבאיים שנמצאים בתחומה בין בני עייש לקריית מלאכי, אולם עמד על סירובה של המועצה לחלוקה עם יישובים אחרים. בעבר הצהיר ראש המועצה דרור שור כי המועצה לא תסכים לחלוקת הכנסות עם אף יישוב למעט קריית מלאכי. במסגרת זאת אף הגישה המועצה תביעה נגד "המקור", לאחר שהכחישה כתבה שפורסמה ועסקה במו"מ שהתקיים בין שור לבין ראש מועצת בני עייש. שור ובאר טוביה הכחישו מכל וכל את קיומו של מו"מ ליישום של הסכמות מעין אלו. התביעה נדחתה ובאר טוביה שילמה כ-23 אלף שקל ל"המקור" כהחזר הוצאות משפט.


נושא נוסף שעלה לדיון בישיבת ועדת ההכנסות ובנתונים שהציגו בעירייה ובמינהל התכנון במשרד האוצר, מגלה כי בעוד כלפי חוץ העירייה מגביהה ציפיות ביחס לפרוייקטים של פינוי-בינוי בשכונות הוותיקות בעיר, בישיבות פנימיות ההתלהבות מצוננות וגם העירייה מבינה כי הפרוייקטים לא יוכלו לצאת אל הפועל במתכונת הנוכחית אלמלא סיוע משמעותי מצד משרד השיכון. במינהל התכנון הבהירו ביחס לתכניות העתידיות של פיתוח העיר כי פרוייקטים של פינוי-בינוי בעיר אינם בעלי היתכנות כלכלית, שכן ערך הקרקע והדירות בעיר אינו מספיק גבוה על מנת להצדיק הוצאה לפועל של מיזמים כאלו.


במינהל התכנון מבהירים כי קצב המימוש של יחידות הדיור שנבנות בעיר עומד על 400 יחידות חדשות בשנה, כאשר ישנן כ-5,200 יחידות מתוכננות בשתי השכונות החדשות, "כרמי הנדיב" ו"המחנה". יש לציין שמתוך הכמות הזו כ-2,400 דירות הם חלק מפרוייקטים של פינוי-בינוי, אך כאמור, בהיעדר סיוע מצד משרד השיכון לא ניתן יהיה להוציא את הפרוייקטים האלו לפועל.

חושש מעזיבת בסיס מז"י. זוהר

אובדן של 7 מיליון ש"ח בעקבות מעבר מז"י

בישיבות ועדת ההכנסות הסבירו ראש העירייה זוהר והמנכ"ל תמיר היזמי כי העירייה עשויה לעמוד בפני שוקת שבורה
לאחר עזיבת בסיס מז"י בעוד ארבע שנים. על פי התכנון של צה"ל ומשרד הביטחון, הבסיס יועתק לאיזור לוד, מה שיביא לאובדן הכנסות של שבעה מיליון שקלים בשנה בתשלומי הארנונה. "בעוד עשור קריית מלאכי תהיה עם 170 אלף תושבים. בסיס מז"י עובר ללוד, מדובר בהפסד של 7 מיליון שקלים כי תהיה שם בנייה. במצב הנתון היא (העיר) הולכת למדרון", תיאר ראש העירייה את מצב העיר בפניי חברי הוועדה מטעם משרד הפנים והאוצר. זוהר הזכיר כי בטווח הארוך קיים תכנון להגדיל את העיר בכ-30 אלף יחידות דיור נוספות שיוקמו ממזרח לאיזור התעשייה תימורים.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

הראשון להודיע: אפרים משעל יתמודד לראשות העירייה

איש הנדל"ן המקומי וחבר המועצה לשעבר הודיע כי לאחר בחינת המפה הפוליטית החליט להצטרף למירוץ לראשות העיר. יהיה הראשון שמעמיד עצמו לבחירה מול ראש העירייה המכהן. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם"

פורסם

בתאריך

על ידי

אפרים משעל, חבר המועצה לשעבר שהכריז רק לפני שבועיים כי הוא חוזר לזירה הפוליטית, הודיע הבוקר (שישי) בשיחה עם "המקור" כי יתמודד לראשות העיר קריית מלאכי.

בשבועות האחרונים ניהל משעל מגעים עם מספר גורמים פוליטיים בעיר, ובחן את כל האופציות בנוגע לסיכויים הריאליים של מי מהמועדים הנתונים. הבוקר כאמור הוא הודיע כי החליט להתמודד על התפקיד הרם מול ראש העירייה זוהר, ויהיה הראשון שמכריז בפומבי על ריצה לראשות העיר. "אנצח בעזרת ה' ובעזרתכם", אמר משעל.

לחץ להמשך קריאה