צור עימנו קשר

באר טוביה

"תמיד טוב שיש הבנות והסכמות בין ראשי הרשויות. לכולם זה טוב"

בלעדי: ראש מטה הדיור של ישראל, זאב ביילסקי, מתייחס לתוכנית 'פוליגון תימורים' הקורמת עור וגידים בימים אלו, ומבהיר כי שיתוף פעולה בין שתי הרשויות הרלוונטיות- קריית מלאכי ובאר טוביה- עשוי להיטיב עם שתיהן. "אני מאמין בהידברות, והעובדה היא שלאורך כל החיים שלי כך השגתי כל מה שהשגתי", אמר. פורום המועצות האזוריות ותנועת המושבים נגד "תוכנית החלוקה" של תימורים: "להקפיא את דיוני הותמ"ל בתקופת הבחירות"

פורסם

בתאריך

פורום המועצות האזוריות ותנועת המושבים מחזק את המועצה האזורית באר טוביה במסגרת מאבקה נגד החלטת הותמ"ל להקים שכונה חדשה בתחום שיפוטה של קריית מלאכי על חשבון אדמותיו של מושב תימורים. כך עולה מהודעה רשמית שהוציאו חברי הפורום.
כזכור, וכפי שפרסמנו כאן ב"המקור" לראשונה, מתכוונים בותמ"ל לאשר במסגרת הסכם הגג המתגבש 6800 דונמים שיועברו משטחי המועצות האזוריות באר טוביה ויואב, מרביתם לקריית מלאכי, במה שאמור לפצל הלכה למעשה את מושב תימורים ולהפוך מחצית מתושביו לתושבי קריית מלאכי.
אלא שהשבוע, כאמור, קיבל קובי אביבי חיזוק משמעותי מצידו של שי חג'ג', יו״ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, ששילב כוחות עם עורך הדין עמית יפרח, היועץ המשפטי ויו״ר אגף הקרקעות של תנועת המושבים, במטרה לסייע למועצה האזורית באר טוביה לצמצם את הנזקים הצפויים ביישום התוכנית.
מיד עם סיומה של ישיבה מיוחדת שקיימו הצדדים הוחלט לשגר מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, וכן לשר האוצר משה כחלון, ובו דרישה לעצור לאלתר את עבודת הותמ"ל, הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור, הכפופה לשר האוצר כחלון. במכתב הבהירו חברי הפורום כי בתקופת הבחירות אין מנדט לקבל החלטות משמעותיות. ״קבינט הדיור מורכב משרים, והחלטת היועץ המשפטי קובעת שהשרים אינם יכולים לקבל החלטות חשובות בתקופת הבחירות. לכן אנו דורשים להקפיא את הדיונים של הותמ״ל, מטה הדיור וקבינט הדיור, עד להקמתה של ממשלה חדשה״.
בניסיון לגבות את טענותיו ודרישותיו, הזכיר חג'ג' במכתבו כי היועמ"ש מנדבליט עצמו שלח בעבר נוסח כתוב דומה למזכיר הממשלה צחי ברוורמן, מיד עם פיזור הכנסת, ב 27.12.18, ובו התייחסות לנושא קבלת ההחלטות על-ידי הממשלה והשרים בתקופת בחירות. "מכאן ואילך הפכה הממשלה המכהנת לממשלה יוצאת. ממשלה זו ממשיכה אומנם לכהן עד שתיכון הממשלה החדשה, אלא שמרחב הפעולה ואופן הפעלת סמכויותיה, כמו גם של העומד בראשה ושל חבריה, שונים משל ממשלה רגילה״. המסר שהועבר ברור, אולם השאלה הגדולה היא האם זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור, יפעל בהתאם.
פורום המועצות האזוריות ותנועת המושבים הדגיש עוד כי גם על הוועדה הגיאוגרפית שדנה בחלוקת ההכנסות מפארק התעשייה המשותף לקריית גת ולמועצות השכנות, שפיר, לכיש ויואב, לדחות את דיוניה עד אחרי הבחירות. ״ניצול לכאורה של תקופת הביניים לפני הבחירות וקבלת החלטות, יהוו קשר ישיר למערכת הבחירות הקרובה״, הדגיש חג'ג'.

"החיים הם פשרה אחת גדולה"

הותמ״ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבניה של מתחמים מועדפים לדיור), מטה הדיור וקבינט הדיור, שלושה גופים עוצמתיים ובעלי כוח עצום, נמצאים תחת אחריותו של אדם אחד: שר האוצר משה כחלון.
אחד משותפיו החדשים של כחלון לקראת בחירות 2019 הוא מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, שנענה לבקשותיו של שר האוצר והצטרף למפלגתו ״כולנו״. השותף החדש התבטא בעבר בשמו ובעצמו בנוגע לתוכניות הותמ"ל, ואמר כי ״תנועת המושבים מתנגדת לוותמ״ל אשר פוגע אנושות בישובים החקלאים. על המדינה לעבור לתכנון שפוי שנותן הגנה מוגברת לקרקע החקלאית. נמשיך לפעול נמרצות בנושא״.
אדם נוסף הנמצא בעמדת מפתח משמעותית הרבה יותר הוא זאב ביילסקי, ראש מטה הדיור הלאומי, שנכנס לתפקידו רק בחודש אפריל האחרון והחליף את יו"ר מפעל הפיס בהווה אביגדור יצחקי. ביילסקי נחשב לאחד האנשים המרכזיים בהובלת תכניות הסכמי הגג והחלטות הותמ״ל, זאת נוכח היות הזרוע המבצעת של שר האוצר כחלון, יו״ר קבינט הדיור.
בידיו של ביילסקי סמכויות נרחבות: הובלת פרויקטים ורפורמות, יכולת להפקיע קרקעות חקלאיות וכן אפשרות לדלג על מנהל מקרקעי ישראל וראשי הערים. כראש מטה הדיור, ביילסקי משמש גם כיו״ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, יו״ר ועדת הרשאות תכנון ופיתוח ויו״ר הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של תשתיות לאומיות. בקיצור, על פי ביילסקי (כפוף לכחלון כמובן) יקום דבר בישראל. או שלא.
לא במקרה, ביילסקי נחשב היום לאחד האנשים הכי חזקים והכי עסוקים בארץ. בשיחה נדירה שקיים השבוע עם "המקור" הסכים ביילסקי להתייחס לנושא- חרף היותו בעיצומה של ישיבה חשובה. לשאלתנו האם הוא מכיר ומעורה בתוכנית 'פוליגון תימורים' וביחסים המורכבים בין קריית מלאכי לבאר טוביה, השיב ביילסקי בחיוב באומרו ״ברור, איזו שאלה״, ולשאלתנו האם הבנות כלשהן בין ראש עיריית קריית מלאכי ללו זוהר לעמיתו, ראש המועצה האזורית באר טוביה קובי אביבי עשויות לעזור לקדם את הפרויקט הגרנדיוזי- השיב ביילסקי כי אין לו ספק בכך. "תמיד טוב שיש הבנות והסכמות בין ראשי הרשויות. לכולם זה טוב. הכל הולך יותר טוב שיש הסכמות״.

"מאמין בהידברות"

לדבריו של ביילסקי, שיתוף הפעולה בין אביבי לזוהר רק יסייע לשתי הרשויות. ״אני מאמין שבסופו של דבר החיים הם פשרה אחת גדולה. אתה צריך להתפשר עם יזמים ועם ראשי ערים. ראשי הרשויות המקומיות הם המפתח להצלחתו של מטה הדיור. בסופו של דבר כשאתה בונה, זה קורה בתוך רשות מקומית. אם אין לך את החיבור עם ראש הרשות זה קשה מאד. אז אני מאמין בהידברות, והעובדה היא שלאורך כל החיים שלי כך השגתי כל מה שהשגתי".
אגב, כמי ששימש למעלה משני עשורים כראש עיריית רעננה תפיסת העולם של ביילסקי מעודדת בנייה, אולם בד בבד מחייבת שימת דגש על עניין התשתיות. ״לבנות זה טוב, אבל חייבים תשתיות, תחבורה, מערכת ביוב ועוד הרבה דברים כדי שהתושבים יקבלו את התנאים הראויים למגורים. אנשים אומרים 'ביילסקי, זה יפה מאוד שאתה רוצה לבנות פה 5,000 דירות, אבל איפה הכביש? איפה המחלף? איפה מכון טיהור השפכים?', והם צודקים".
עם או בלי קשר לדבריו המעניינים של האיש החזק בשוק הדיור בישראל, נדמה שגם ראשי הרשויות מצדדים בהליכה משותפת לותמ"ל. אביבי, כמובן, ינסה להעתיק את התוכנית מספר קילומטרים משרטוטה המקורי על מנת שלא לפגוע בתושבי המושב תימורים ואילו זוהר, שירצה לממש את תוכניותיו ולפתח את קריית מלאכי, לא יאפשר לתוכנית 'פוליגון' להתעכב משך כמה שנים טובות.
בשיחות סגורות עם מקורביו גורס זוהר כי מאז ומתמיד לא היה איש של מלחמות, ובפגישה שקיים בשבוע שעבר, בה נכח גם ראש מטה הדיור ביילסקי, שוחחו השניים על הנושא.
בתחילת פברואר צפוי להיערך דיון נוסף עם צמרת הותמ"ל בנוגע להקמת השכונה על קרקעות תימורים, כך שתיאום בין אביבי לזוהר, לפחות על פי דבריו של ביילסקי, יטיב דרמטית עם שתי הרשויות.

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.