צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

תושבי תימורים נגד הרחבת איזור התעשייה: "חוששים מכאוס"

פורסם

בתאריך

לאחרונה חשף "המקור" כי מינהל התכנון צפוי לבטל את התנאים בתב"ע המחייבים בניית מחלף בצומת תימורים בטרם שיווק שטחים נוספים באיזור התעשייה הסמוך. השבוע הבהיר יו"ר ועד התושבים בתימורים, עופר אביב, כי בכוונתם להתנגד לשינוי התב"ע ולדרוש פיתרון לגודשי התנועה העשויים להיווצר. "אנחנו רוצים שאיזור התעשייה יתרחב, אבל רק בתנאים המפורטים וכפי שהובטח לנו"

מכשול חדש ובלתי צפוי בדרך לאכלוס מלא של איזור התעשייה תימורים: תושבי המושב הסמוך הודיעו השבוע כי בכוונתם להתנגד להרחבת שטחו של איזור התעשייה עד למתן פיתרון תחבורתי מלא שימנע גודשי תנועה אשר עשויים להיווצר במקום ולפגום באיכות חייהם. התנגדות המושב עשויה לגרום לעיכוב מהותי ואף לביטול מוחלט של כוונת העירייה לשווק ולאכלס שטחים נוספים באיזור התעשייה.

איזור התעשייה תימורים כולל 484 אלף מטרים של שטחי תעשייה, מסחר ומלאכה הבנויים על קרקע בהיקף של יותר מ-600 דונמים, המהווים את שלב א' של איזור התעשייה. התב"ע (תכנית בניין עיר) החלה על הקרקע קובעת שלבי ביצוע ביחס לשיווקו ואכלוסו, כאשר כל שיווק של שטחים נוספים מחייב שינויים בתחום תשתיות התחבורה והתאמתן לגידול הצפוי בהיקף כלי הרכב והמשאיות שיעשו שימוש בכבישים המובילים אל איזור התעשייה. על פי התכנית הנוכחית, ניתן לאכלס שטחים בהיקף כולל של 240 אלף מטרים – כמחצית מכלל השטחים בשלב א' – במצב התחבורתי הקיים. נזכיר כי לפני מספר שנים בוצעו עבודות נרחבות בצומת הכניסה לכיוון מושב תימורים ואיזור התעשייה (כביש 40), ובמסגרתן הורחב קטע הכביש והותקן רמזור להסדרת התנועה.

כיום מאוכלסים באיזור התעשייה תימורים, הנמצא בבעלותה של עיריית קריית מלאכי, כ-80 אלף מטרים מתוך 480 אלף המתוכננים בסך הכל בשלב א'. מדובר ב-156 דונמים מתוך 620 עליהם צפוי להתפרס כלל איזור התעשייה. בימים אלו נמצאים בשלבי תכנון וביצוע כמה עשרות אלפי מטרים נוספים של מפעלים שייבנו על שטחים שכבר שווקו, בהם מפעל לייצור ואחסון מוצרי חשמל, מפעל נייר ומשטחי עץ, מפעל מגבונים ושני מפעלים לייצור מוצרי בשר ודגים.

עם הקמתם של המפעלים שבעליהם כבר זכו בשטחים באיזור התעשייה, יהיו בו שטחים בנויים בהיקף של 240 אלף מטרים, ובכך יושלם למעשה שלב הביצוע הראשון על פי תכנית הבנייה. התכנית קובעת כי אם תרצה המדינה להביא לשיווק שטחים נוספים של איזור התעשייה, יהיה עליה לבנות בצומת הכניסה לאיזור התעשייה מחלף תנועה שיאפשר גישה נוחה לאיזור ולמנוע עומסי תנועה על ציר הדרך הקיים. עלות בניית מחלף כזה עשויה להגיע עד לכדי מאות מיליוני שקלים, ובעירייה הבינו כבר לפני זמן רב כי אין בכוונת המדינה להשקיע סכומים כה גדולים בשדרוג הצומת.

לכן, בשנתיים האחרונות פעלו בעירייה על מנת לשכנע את מינהל התכנון לוותר על דרישות מיחלוף הצומת, להסתפק במצב הקיים ולאפשר שיווק ובנייה של מאות דונמים נוספים במה שיכפיל את שטחו הבנוי של איזור התעשייה. לטענת העירייה, תנאי התכנית נקבעו לפני שנים רבות, שעה שכביש 6 לא היה כה מפותח ונפח התנועה בכביש 40 היה גדול ומשמעותי בהרבה מכפי שהוא היום. בתחילה סירבו מהנדסי מינהל התכנון להיענות לבקשת העירייה, ומבדיקה שערכו מצאו כי משמעות אישור שיווק שטחים נוספים עשוי להיות פקקי ענק בכניסה לאיזור התעשייה.

למרות זאת, לפני כחודש נרשמה התפתחות דרמטית, כאשר "המקור" חשף כי לאחר לחצים כבדים שהופעלו על ידי העירייה, זר בו מינהל התכנון מעמדתו הראשונית והחליט לאפשר שיווק מלא של איזור התעשייה מבלי לבצע שינויים תחבורתיים כלשהם בצומת הכניסה לאיזור התעשייה, המהווה גם את צומת הכניסה למושב תימורים. שבוע לאחר חשיפת "המקור" כינס ראש העירייה, אליהו זוהר, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה בישר באופן רשמי על החלטת מינהל התכנון. "זו בשורה גדולה לעתיד של קריית מלאכי", אמר אז, והעריך כי שיווק כלל השטחים של שלב א' באיזור התעשייה יביאו להכנסה כספית של עשרות מיליוני שקלים בשנה לעירייה.

התושבים חוששים לפגיעה באיכות החיים

אלא שייתכן והחגיגות היו מוקדמות מידי. החלטת מינהל התכנון לבטל את הסעיף בתב"ע הקובע כי אכלוס מלא של איזור התעשייה יותנה בשדרוג צומת הכניסה בכביש 40 צריכה עוד לעבור הליך ארוך בטרם תיושם. ההחלטה דורשת שינוי של תכנית בניין העיר החלה על השטח, דבר הנמצא בסמכותה של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. במסגרת שינוי התב"ע, תצטרך הוועדה לדון בנושא, לקבל את חוות הדעת של גורמי המקצוע השונים וכן לאפשר לציבור להגיש התנגדויות לביטול הסעיף בתכנית.

כאן נכנסים לתמונה תושבי המושב תימורים, שצפויים להגיש התנגדות מפורטת לשינוי התכנית שתאפשר את המשך שיווק השטחים באיזור התעשייה. לטענת התושבים, ביטול התנאי המחייב בניית מחלף צפוי לגרום לפגיעה קריטית באיכות חייהם כתוצאה ממאות ואף אלפי המשאיות שייכנסו וייצאו מאיזור התעשייה מידי יום. "אנחנו שמחים ורוצים שאיזור התעשייה יצמח ויגדל, אבל אנחנו לא רוצים שאף אחד יסבול כתוצאה מהצמיחה הזאת", אמר ל"המקור" יו"ר הוועד המקומי של תימורים, עופר אביב. לדבריו, "הובטח לנו שהתנאי לגידול נוסף של איזור התעשייה יהיה פיתוח המחלף בצומת הכניסה בדמות הגדלת נפח הכניסה והיציאה וכן הוספת כביש גישה לאיזור התעשייה ישירות מצומת קסטינה. הדבר הזה גם מתועד ברשומות וכך צריך להיות". אביב הבהיר כי בשלב זה תושבי המושב מעודכנים בהתפתחויות הצפויות רק מכלי התקשורת, וטרם נעשו צעדים רשמיים מצד מוסדות התכנון לצורך המשך פיתוח איזור התעשייה במתכונת התחבורתית הנוכחית. "ברגע שהדברים יפורסמו באופן רשמי נפנה למוסדות הרלוונטיים, נבהיר שאנחנו תומכים בהרחבת הבנייה באיזור התעשייה – אך בכפוף למה שהובטח לנו וכפי שמופיע בתב"ע המקורית. באיזור תעשייה כל כך גדול צריך שיהיה כביש גישה ראוי לשמו, עם שני נתיבים לפחות. אחרת הדבר עלול לפגוע באיכות החיים שלנו כתושבים וגם להיות מסוכן מבחינה בטיחותית", אמר.

משמעות ההתנגדות הצפויה של תושבי מושב תימורים להרחבת איזור התעשייה במתכונת עליה הכריזה העירייה היא כי יישום ההרחבה עשוי להידחות לפרק זמן לא ידוע. להערכת גורמי מקצוע בעירייה עימם שוחחנו השבוע, בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ובמינהל התכנון צפויים להתייחס בכובד ראש לעמדת התושבים, בייחוד לאור העובדה שגם גורמי המקצוע במוסדות התכנון עצמם כבר קבוע יותר מפעם אחת כי ישנו קושי של ממש לאפשר שיווק שטחים נוספים באיזור התעשייה מבלי לבצע שינויים תנועתיים ולשדרג את צומת הכניסה אליו. האפשרות שהציג אביב לבנייה של כביש גישה נוסף שיאפשר כניסה ויציאה לאיזור התעשייה, ייתכן ישירות מצומת קסטינה עצמו, עשויה להיבחן ברצינות על ידי העירייה ולהיות מוצעת ליישום בפני הוועדה המחוזית ומינהל התכנון. "זו אפשרות זולה יחסית שתעלה כמה מיליוני שקלים לכל היותר", אמר גורם בכיר בעירייה. אפשרות שכזאת עשויה לגרום בכל מקרה לעיכוב רב, שכן היא דורשת בכל מקרה שינוי תב"ע וייתכן אף הפקעת שטחים ושינוי ייעודם.

מהעירייה נמסר בתגובה: "כשנקבל את התנגדות התושבים, נתייחס לטענות באופן מסודר".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה