צור עימנו קשר

חדשות

תושבי גבעת הסביונים שוב מתאגדים: "נשמור על אופי השכונה"

חברת ש.י שפץ, בעלת חלק מהשטחים בחלקה של שכונת גבעת הסביונים, הגישה לאחרונה בקשה לשינוי התב"ע של שתי חלקות אשר ברשותה- במטרה לשלש את מספר יחידות הדיור הניתנות לבנייה. דיירי השכונה, שנלחמו בעבר בהצלחה כנגד בקשה דומה של החברה למתן הקלות, הודיעו כי יחדשו את המאבק: "אף אחד לא ינצח אותנו. שיווקו לנו את שכונת גבעת הסביונים כשכונה כפרית- וכך זה ישאר"

פורסם

בתאריך

יותר מארבע שנים עברו מאז מאבקם של דיירי שכונת גבעת הסביונים כנגד הניסיון לשנות את אופי השכונה החדשה- שהסתיים בהצלחה יתרה, אך כעת נדמה כי 200 המשפחות שבנו את ביתם ב"שכונה הכפרית" בלב ליבה של קריית מלאכי ניצבים בפני מאבק נוסף.
לטענת רבים מתושבי גבעת הסביונים, שפנו בשבועות האחרונים למערכת "המקור" וביקשו לתת פומבי למאבקם, אחד הקבלנים המחזיק בקרקע הסמוך למקום מגוריהם הגיש, מחברת ש.י שפץ, לאחרונה בקשה לשינוי תב"ע הן לוועדה המקומית לתכנון ובנייה המקומית והן לזו המחוזית. לדברי מובילי המחאה המתהווה, במחלקת ההנדסה המקומית כלל לא ידעו כי הקבלן פנה לערוץ ישיר מול הוועדה המחוזית- וקיבלו הודעה לפיה עליהם להעביר החלטה בעניין הבקשה לשינוי התוכניות בתוך כ-60 ימים. "בוועדה ניסו לקיים ישיבה במהלך החודש שעבר, אך הבינו שזה אסור לאחר שפנינו אליהם והתרענו שקיום ועדות בסמוך לבחירות המקומיות זו עבירה על החוק. לשמחתנו הוועדה נדחתה, אך המאבק שלנו בעינו עומד", אמרו השבוע דיירים בשכונה.
בתווך, שכרו הדיירים את שירותיו של משרד עו"ד שחר ארביב ושות', ושלחו מכתב למתכנן האזורי בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מר תומר גוטהלף, בו הם מגוללים את היסטוריית הבקשות של קבלנים שונים בנוגע לשינוי אופי השכונה וביקשו ממנו לקבל "החלטה מושכלת" בנוגע לבקשה החדשה של חברת ש.י שפץ. "כל השנים הללו נאמר לנו שהקבלן מכר את כל השטחים, אך מסתבר שלא כך הדבר", אמרו השבוע בשיחה עם "המקור" דיירים בשכונה, שציינו כי יקימו מאבק גדול אף יותר מזה שהובילו לפני כארבע שנים כנגד בקשה דומה- אז לשם מתן הקלות, "החלטת הוועדה מאוגוסט 2014 לא הותירה מקום לספק: גבעת הסביונים לא תשנה את צביונה. עכשיו באים עם רעיון חדש- במקום הקלות, שלא אושרו, מנסים לעשות שינוי תב"ע. אנחנו נילחם ולא ניתן לאף קבלן שמזהה הזדמנות עסקית להרוויח הרבה מאוד כסף על חשבון איכות החיים שלנו", אמרו התושבים.

תוספת של 76 דירות

בשונה מבעבר, אז גילו תושבי השכונה את הבקשה להקלות מצידם של הקבלנים בשלב מאוחר יחסית- הפעם מדובר בשלב מוקדם המאפשר להם לבחון את צעדיהם בנוגע לבקשת הקבלן.
נכון לכתיבת שורות אלה, מצויה התוכנית בבדיקת תנאי סף, מה שמאפשר לדיירי השכונה להתנגד לכל החלטה שתתקבל בוועדות השונות- שטרם התכנסו. "הבחירות נגמרו, וסביר להניח שוועדת המשנה לתכנון ובנייה תתכנס במהלך החודש הקרוב עם חברי המועצה החדשים", הסבירו תושבי השכונה, "אנחנו מקווים מאוד שההחלטה תהיה לא לשנות את הצביון של השכונה, כפי שהובטח לנו פעמים רבות וכן בחוזה מול מנהל מקרקעי ישראל. עם זאת, ההבטחות של הפוליטיקאים לא מספקות אותנו ואנחנו נופיע ונילחם כמו בפעם הקודמת. נשמיע את קולנו ולא ניתן לאף אחד לשנות את אופי השכונה", אמרו שם.
לטענתם של תושבי השכונה המעורים בפרטי הבקשה, מדובר למעשה ברצון של הקבלן לבנות על שני מגרשים (216 ו-219, חלקות 74 ו-77) סך של 112 דירות במקום 36 דירות המאושרות בתוכנית כיום- כלומר תוספת של 76 דירות, שהם 14,000 מ"ר נוספים של בנייה מעבר למצב הקיים- חלק מהם על חשבון שטח שאמור לשמש אותם למסחר, "וכל זה בלי לדבר על המגרשים האחרים ברחבי השכונה", אומר אחד הדיריים, שמסביר: "יש מספר יזמים שונים שרצו לשנות את אופי השכונה, אם בהקלות או אם בשינוי תב"ע, אך הם לא השיגו את מבוקשם. עכשיו מנסים שוב ומקווים שנשקוט. זה לא יקרה".
במהלך החודש האחרון הקימו דיירי גבעת הסביונות קבוצת וואטצאפ מיוחדת בה חברים 130 משפחות (מתוך 200), שכרו כאמור שירותיו של עו"ד מיוחד שיטפל בעניינים מול הוועדות השונות, הקימו עצומה עליה חתמו מרבית הדיירים וכן חילקו פלאיירים המגוללים את טענותיהם באשר לדרישות הקבלן- במרכזן החשש מפני בעיות חניה, עומסי תנועה ועומס על התשתיות הקיימות, "אנחנו לא מחכים לאף אחד אלא מקימים זעקה כדי שכל מקבלי ההחלטות יבינו את המצב כבר עכשיו. אם חס וחלילה מישהו יחליט לאשר את הבקשות בניגוד למה שהובטח לנו הוא יתבע באופן אישי", אמר אחד הדיירים, "לא נהסס להפגין ולהילחם כדי שמה שקנינו במיטב כספנו לא ירד לטמיון. לא ניתן לאף אחד לפגוע בשכונה מתוקנת. לא ייתכן שכל כמה שנים נצא למלחמה. שיווקו לנו את שכונת גבעת הסביונים כשכונה כפרית- וכך זה ישאר", סיכם.
מחברת ש.י שפץ לא נמסרה תגובה עד מועד סגירת הגיליון.

לחץ להמשך קריאה
3 תגובות

3 Comments

 1. אלעד אופיר

  02/01/2019 ב 22:05

  בחרתם עו"ד מעולה! מדובר בבעל מקצוע מהשורה הראשונה.
  עו"ד שחר ארביב נחשב עילוי משפטי, מבריק וסוג של פנומן אין לי ספק כי איתו רק תצליחו.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  12/11/2018 ב 13:35

  עכשיו יעמדו במבחן שלושה דברים.ערכים .עשייה.נשמה.נערכים לקבלת השלמונים.עושים למען אלה שהעבירו אותם.ומוציאים את הנשמה לתושבים.

 3. גילי

  12/11/2018 ב 09:50

  איפה לולו? איפה עמדת העירייה מול הקבלן. זו פשוט בושה שראש העיריה שותק מול העוול הזה לתושבי השכונה. בטח הוא מחפש עכשיו בנתונים אם הצביעו לו או לא. הוא גר שם, לכו להפגין לו מול הבית

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.