צור עימנו קשר

חדשות

שקט בבקשה

משאיות פינוי האשפה מתחילות את עבודתן מידי יום כבר בשעה ארבע לפנות בוקר, וגורמות למפגע רעש שפגע בשנתם של תושבים. בעירייה טוענים כי הם מכירים את הבעיה, ומסבירים ששעת הפינוי המוקדמת היא הכרח: אחרת יווצרו פקקים"

פורסם

בתאריך

בין אם מדובר בשירי הקריוקי עתירי הזיופים, צופרי המכוניות שהדבר האחרון שעושים בהם הוא להשתמש רק בשעת חירום תחבורתית או סתם שיפוצים בשעות בלתי סבירות מהדירה של השכן, הרי שמפגעי הרעש הפכו כבר מזמן למגפה כלל ארצית שאפילו בית המחוקקים נדרש אליה לא אחת, והחמיר את התקנות והענישה כלפי המפגעים הפוטנציאליים. אלא שכיצד יש לנהוג בשעה שבה דווקא הרשויות הן העוברות על התקנות ומפריעות לאיכות החיים שלנו? ובכן, זוהי השאלה עימה מתמודדים תושבים בשכונות רבות בעיר, בעקבות פינוי אשפה בשעת בוקר מוקדמת במיוחד על ידי חברת הניקיון העובדת בשירות העירייה.

החוק למניעת מפגעים (רעש) התשנ"ב קובע כי "לא יבצע אדם ולא ירשה לאחר, באזור מגורים, בין השעות 22.00 ל-6.00 למחרת ובימי מנוחה, לבצע פעולות פריקה וטעינה או טלטול מכלים לרבות מכלי אשפה, חביות, מכלי גז מיטלטלים, סחורות וכיוצא באלה, באופן הגורם או העלול לגרום לרעש", ואולם נראה כי בעירייה לא ממהרים לייחס לו חשיבות מרובה, בדרך שגורמת לפגיעה מהותית באיכות חייהם של התושבים. בשבועות האחרונים הצטברו במערכת "המקור" תלונות רבות שעסקו ברעש בלתי נסבל, כהגדרתם כמה מהפונים, אשר נגרם על ידי משאיות פינוי האשפה המבצעות את עבודתם הניקיון פעמיים בשבוע. העובדים המפעילים את המשאיות, המשמיעות מטבען רעש רב, מתחילים את עבודתם כבר בשעות שלפנות בוקר, לעיתים עוד קודם לשעה ארבע, הרבה לפני עליית החמה.

במסגרת העבודה המוכרת לכולנו, מושך מנוף המותקן במשאית את שקיות הענק מפחי האשפה ומשליך אותם אל ארגז המשאית. רעש המנוע הבוקע מן המשאית, פעילות הדחסן המצוי בארגזה כמו גם צפצוף האזהרה בנסיעה לאחור אינם הרעשים היחידים איתם נאלצים להתמודד תושבים ברחובות בהם נעשות עבודות הפינוי בשעת בוקר מוקדמת מאוד. במקומות רבים בעיר מונחים עדיין פחי האשפה הפתוחים, המכונים "צפרדעים", ובמקרה שלהם, הרי שהרעש משמעותי אפילו יותר, שהרי בעניינם נדרשת הרמת פח הברזל המאסיבי בשלמותו לצורך הריקון שלו, ולבסוף הצבתו בחזרה במיקומו על הקרקע. "ההרמה של הפח גורמת לרעש עצום, וכאשר מסיימים לרוקן אותו מטיחים אותו על הקרקע בעוצמה", מספר שאול, תושב רחוב סאן דייגו בשכונת קיבוץ גלויות. "אם כבר עושים רעש כזה נוראי, שלפחות יניחו את הפח בעדינות, ולא בצורה שגורמת לכל השכונה להתעורר". אגב, לרשת הפייסבוק הועלה לאחרונה סרטון שמתעד את פעילות המשאיות ובו ניתן להתרשם מהרעשים החזקים הנגמרים מפינוי האשפה.

בתשובה לפניית "המקור" השבוע אמרו בעירייה כי הסוגיה מוכרת להם. "הדבר פועל כך שנים ארוכות", נמסר משם. "במידה וזמני הפינוי יאוחרו לשעות מאוחרות יותר, הרי שהדבר ייצור פקקים אדירים בעיר, בייחוד אם עבודות הפינוי יגלשו לשעות הגעת התלמידים לבתי הספר", הוסיפו. עם זאת, הבהירו בעירייה, ייבחנו אפשרויות להקטנת ההפרעה ככל שניתן כבר בשבועות הקרובים. "מי אמר שחייב לפנות את האשפה בשעות הבוקר? אפשר גם בצהריים וגם בערב", אמר בתגובה לדברים התושב שאול. "זו האופציה שצריכה להישקל באמת – פשוט לשנות את שעות הפינוי".

לחץ להמשך קריאה