צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

שי סיום מסיר את הכפפות ומאיים לפרוש לאופוזיציה

פורסם

בתאריך

תוקף את הקואליציה ("לא מרגיש שותף"), מאיים לעזוב אותה ("אם דברים לא ישתנו, לא אהיה שם"), זועם על ההחלטה לא לתלות דגלים בחב"ד ("כניעה מוחלטת"), אינו מוכן להתחייב לתמוך באליהו זוהר בבחירות הקרובות ("הצעירים צריכים לקחת את המושכות")  וטוען שהתנהלות העירייה מול באר טוביה היא "כמו של עבדים". חבר המועצה שי סיום מתכנן את האיחוד בקהילה האתיופית וקורא תיגר על ההגמוניה החרדית בפוליטיקה

שי סיום, שלוש שנים וחצי אחרי הבחירות, אחרי שנבחרת לתפקיד חבר מועצה, אחרי שמונית לתפקיד הממונה על הרווחה, אתה מרגיש חלק מהמערכת? אתה מרגיש שותף לעשייה?
"לא, אני לא מרגיש שותף, בטח לא שותף מלא כפי שציפיתי להיות. אני בספק אם מישהו מחברי הקואליציה יגיד לך שהוא מרגיש שותף. רוב חברי המועצה לא מרגישים שותפים כי הם לא שותפים".
מה זה אומר להיות שותפים?
"הדבר הבסיסי ביותר הוא לדעת מה קורה, מה מתרחש בעירייה, מה התכניות, לדעת דברים ממקור ראשון. היום אני, ולא רק אני, שומע על הרבה דברים מכתבות בעיתונים. זה קרה יותר מפעם אחת, יותר מפעמיים ויותר משלוש פעמים, וגם ההערות שלי למי שאמור להיות אחראי לנושא הזה לא שינו את המצב".

פשרות, אולי יותר מידי

ביוני 2012 עמד שי סיום על בימת הנואמים ברחבת העירייה, ונשא נאום תקיף נגד הנהגת העיר בימים ההם. זה קרה שבועות ספורים אחרי שגל מעצרים חסר תקדים זעזע את קריית מלאכי, וחשף שורת חשדות למעשים פליליים חמורים. בדיעבד, רק מיעוט מהם הגיע לכדי כתבי אישום, אולם גלי ההדף של האירועים נשארו כאן זמן רב אחרי.
כשהוא נישא על גלי תחושת המיאוס מהפוליטיקה הישנה, התמודד סיום על מקום במליאת מועצת העיר. הציפיות היו גדולות, אולם את מערכת הבחירות סיימה רשימתו, "עתיד חדש", עם מנדט אחד בלבד. המועמד לראשות העירייה מטעם הרשימה, אווקה מנגיסטו, קיבל פחות משבעה אחוזים מהקולות, והתפטר זמן קצר אחרי היוודע התוצאות.
סיום שם לעצמו למטרה לשנות. אף שהקפיד להיזהר בהצהרותיו הפומביות, הוא הבטיח גדולות ונצורות: אני לא אהיה חלק מאותה פוליטיקה ישנה, מכוערת, נטולת אידיאולוגיה ועמוסה באינטרסים צרים, אמר בזמן אמת. הזמן חלף וסיום נתקל בשובר הגלים של המציאות. הוא רקם שיתופי פעולה פוליטיים עם הפוליטיקאים הישנים, הצהיר שיתנגד לכניסת תאגיד המים והביע מחאה על התנהלות מערך החנייה העירונית בתשלום אך הצביע בשני המקרים בעדם, תקף את אי השעייתו של מהנדס העירייה (שבינתיים כבר עזב) שהואשם בפלילים אך לא נקף אצבע כדי להביא לפיטוריו והתנגד לפעימה השנייה של העלאת הארנונה אך מעבר להצבעה הצהרתית נגדה במועצת העיר לא ראה בכך עניין עקרוני שיש לפרוש מהקואליציה בגללו.
אך לצד זאת, סיום גם רשם כמה הישגים נאים מבחינתו בשלוש וחצי השנים האחרונות. בראשם, ללא ספק, הצלחתו להביא לפרישתה של מנהלת מחלקת הרווחה הקודמת, יפה כהן, ובחירתה של יואלה תבור במקומה. הצעד הזה היה כרוך במאבק ארוך, מייגע ולעיתים גם מייאש בו סיום נחשף, כדבריו, לכל הפוליטיקה המלוכלכת ממנה הסתייג כל כך ואשר בשם המאבק בה הוא נכנס לפוליטיקה מלכתחילה.

על הבחירות הבאות: "נתמוך במועמד הטוב ביותר שיעשה הכי טוב לתושבי העיר. אני חושב שהגיע הזמן שצעירים יעשו כאן מהפכה, ייכנסו לפוליטיקה וינסו להשפיע יותר מכפי שהם משפיעים כיום. צעירים זה העתיד של העיר הזאת ובלי כניסה מאסיבית שלהם לפוליטיקה, למוקדי הכוח, דברים לא יכולים להשתנות"

"מה שלא הורס מחשל", אומר סיום על מה שעבר בשלוש וחצי שנותיו האחרונות. "לפני כן קראתי על המאבקים הפנימיים, על הפוליטיקה הקטנה ועל משחקי הכוחות רק בעיתונים, ועכשיו גם נחשפתי אליהם במלוא העוז. זה לא היה קל, אבל בסוף אתה חייב ללמוד לשחות בין כל זה. הבחירה היא בין לטבוע ובין לנסות להלך בין לבין, להתפשר איפה שצריך ולהתעקש איפה שחייב. אני חושב שבסך הכל עשיתי את זה בצורה טובה. לא מושלמת, אבל טובה".
אתה לא מרגיש שבאיזשהו מקום אכזבת את הבוחרים שלך? הרי בכל הקדנציה הנוכחית לא נקטת שום עמדה שהיית גם מוכן לשלם עליה מחיר פוליטי. מהתאגיד, דרך החנייה בתשלום, העלאת הארנונה ואפילו הסיפור של מנהלת מחלקת הרווחה, שנמתח על פני שנתיים. זה לא קצת פוליטיקה ישנה?
"בפוליטיקה חייבים לעשות פשרות. אתה מוותר על משהו שאתה רוצה להשיג כדי להשיג משהו אחר. אי אפשר להשיג כל מה שאתה רוצה, זה העניין בכך שאתה חלק מהקואליציה. שכל אחד מקבל משהו שהוא מאמין בו, ולצד זאת גם מוותר על משהו".

mor_8776
ולעצם העניין, התנגדת לתאגיד המים, הצהרת שתצביע נגד, ובסוף ברגע האחרון שינית את דעתך.
"זו הייתה תקופה קשה מאוד עבורי. התחבטתי רבות בנושא, ובאמת ובתמים חשבתי להתנגד. אבל לאחר שעשיתי בדיקות עומק, לאחר שביררתי, הבנתי שבמצב שהעיר הייתה בו אין לנו ברירה אחרת. אני אגיד את זה בצורה הכי פשוטה: אני לא סומך על ראשי העירייה שישקיעו בתשתיות מתחת לאדמה. הם צריכים להיבחר מחדש בכל חמש שנים, אז הם מעדיפים להשקיע בגני שעשועים, במדרכות, בחומות ובספסלים, שזה מה שהציבור רואה. מי רוצה להשקיע בצינור ביוב מתחת לאדמה שאיש לא רואה? מי רוצה להשקיע בניקוזי מים שאיש לא באמת מרגיש את ההשפעה שלהם באופן מהותי? כדי שכל זה יקרה, ויהיה מי שישקיע בתשתיות בלי לחשוב על היבחרות מחדש, היינו צריכים את התאגיד".
וכמעט שנתיים אחרי שהתאגיד נכנס לפעילות, אתה יכול להגיד שאתה מרוצה ממנו?
"אני שומע המון תלונות מהציבור, ואני קשוב אליהן. המצב עדיין לא מאוזן. תושבים מקבלים חשבוניות מנופחות, יש יותר מידי תקלות. אם הדברים לא יתאזנו, נצטרך לשקול את זה מחדש. יכול להיות שנחליט בעתיד שאנחנו לא צריכים את התאגיד. כרגע אני רואה שהתושבים לא מרוצים ממה שקורה, ובסוף – זה המבחן וזה הדבר החשוב. אני מקווה שהדברים ישתנו בהמשך".
אז זהו, שברגע שהצטרפנו לתאגיד, אין דרך חזרה. אי אפשר לבטל את התאגיד. מקסימום לעבור לתאגיד אחר.
"גם זו אפשרות שניתן להשתמש בה במידת הצורך".
גם לתקציב העירייה התנגדת בגלל התכנון להעלות את הארנונה, אבל ההצעה עברה גם בלעדיך.
"נכון. חשבתי שזה לא הוגן להעלות שוב את הארנונה לתושבים. הנטל עליהם כבר היה בלאו הכי גדול מידי. בדיעבד אני חושב שאפשר להגיד שבמקרה הזה צדקתי. לראיה, ראש העירייה החליט לבטל את ההחלטה והפעימה השנייה של העלאת הארנונה החריגה לא יושמה".
התקציב זו אולי ההצבעה הכי חשובה בכל שנה מבחינת הקואליציה. לא חששת שראש העירייה זוהר יפטר אותך בעקבות ההצבעה שלך?
"לקחתי את זה בחשבון, אבל הצבעתי לפי צו מצפוני. יש דברים שהם ייהרג ובל יעבור מבחינתו, ואני צריך להישאר נאמן לעקרונות שלי. היו רמיזות מצד זוהר שהוא יפטר אותי אם אצביע נגד, ושומרי הסף מטעמו עשו את זה בצורה יותר בוטה, אבל לא התרגשתי מזה. בסוף לא קרה כלום. יש לי זכות מלאה להתנגד למשהו שאני חושב שהוא לא צודק. לא רק זכות – חובה. אני נמצע במועצת העיר בשביל לשמור על אינטרסים של הציבור, לא על אינטרסים של קואליציה או של פוליטיקאים מסויימים".

התחרדות? "הטעו אותי"

יחסית לחבר קואליציה, לסיום יש הרבה ביקורת על הנעשה בעיר בשנים האחרונות. השבוע, בראיון איתנו, זו אולי הפעם הראשונה שבה הוא נותן לחרצובות לשונו דרור ואומר כמעט את כל מה שהוא חושב על התנהלותם של חברי הקואליציה ועל עשייתו של ראש העירייה זוהר. אולי אלו הבחירות המתקרבות, שבאופן טבעי גורמות לפוליטיקאים באשר הם לחדד עמדות והבדלים לעומת יריביהם הפוטנציאליים, אך סיום, כך נראה, מסיר את הכפפות ומטיח בפומבי ביקורת חריפה בזוהר ובקואליציה בראשותו.

על באר טוביה: "אם נעשה סקר בין תושבי קריית מלאכי, יותר משבעים אחוזים יגידו שההתנהלות הנוכחית מול המועצה האזורית לא נכונה, וגם אני אהיה ביניהם. כשנחליט שאנחנו שווים מספיק, שנפסיק לפעול מתוך רגשי נחיתות, שנבין שמגיע לנו ושיש צורך לשנות את המצב הנוכחי למען העתיד: אז ההתנהלות הנוכחית תשתנה"

על פניו, זה נראה מוזר, שכן גם כעת, במקביל לביקורת החריפה, סיום הוא חלק מהקואליציה ולא מראה רמזים שהוא בדרך החוצה ממנה. אולי זה כי נוח לו במיקומו הנוכחי, כממונה על הרווחה שדלת הבקשות, התקציבים והדרישות פתוחה בפניו, ואולי זו סתם אסטרטגיה פוליטית מקובלת וידועה.
מה דעתך על העשייה בשלוש וחצי השנים האחרונות?
"קורים דברים, אי אפשר להגיד שלא, אבל אפשר היה להספיק הרבה יותר, והיה אפשר לעשות דברים בצורה אחרת, נכונה יותר".
למשל?
"נושא החניות. כל העניין הזה נעשה בלי מחשבה מקדימה, בלי עבודת מטה ראויה. היו צריכים להיעשות מספר צעדים מקדימים לפני שזורקים את הכדור לתושבים ואומרים להם תשלמו על החנייה. כמו פינוי של עשרות גרוטאות רכבים שחונות בעיר ותופסות מקומות חנייה לשווא. כמו לבנות מקומות חנייה נוספים. הצעדים האלו היו יכולים להקל על המצוקה. ובלי קשר, אני חושב שתושבי קריית מלאכי לא צריכים לשלם על החנייה. אפשר היה להסתפק בגבייה של תשלום מתושבי חוץ".

אליהו זוהר. "אם הדברים לא ישתנו, לא אהיה שם"

אליהו זוהר. "אם הדברים לא ישתנו, לא אהיה שם"

אבל במועצת העיר הצבעת בעד החנייה בתשלום.
"אמרתי את דעתי, והיא לא התקבלה. אני בעד הרעיון העקרוני של להסדיר את נושא החנייה, אבל חושב שהיה צריך לעשות את זה בצורה אחרת".
דיברת קודם על העדר תחושת שותפות מצידך ומצד אחרים בניהול העיר. אתה יכול לתת לי דוגמאות לכך?
"זה פשוט. הדוגמא הכי טרייה היא משבוע שעבר. הייתה כתבה בערוץ 2 על מחדל ניהולי, על התנהלות בעייתית שמעלה חשד למינהל בלתי תקין. הפעם הראשונה ששמעתי על זה הייתה בטלוויזיה. גם היום, כמה ימים אחרי זה, אף אחד עדיין לא דיבר איתנו על זה, אף אחד לא עדכן, לא הסביר לנו מה עמדת העירייה בנושא. אני מתעדכן מהפייסבוק ומהעיתונים מה קורה. זה לא סביר".
מה אתה חושב על עצם הפרשה הזאת, במסגרתה יש חשדות להנפקת חשבוניות פיקטיביות?
"אם הפרטים נכונים זה ראוי לכל גינוי. אני חושש שיש פה התנהלות פלילית. אם הפרטים שפורסמו נכונים במלואם – ואני מדגיש שלצערי איני יודע כלל עד כמה הפרטים נכונים כי לא עדכנו אותנו – אין לי אפילו דרך לכנות את זה. זה שוק אפור. אנחנו חיים במדינת חוק. יש סדר, יש נהלים וצריכים לעבוד לפיהם, בטח גוף ציבורי כמו עירייה. זה שהעירייה ניסתה לעקוף את הנהלים כדי לשלם לקבלן זה דבר חמור מאוד. אני מקווה שמדובר בטעות כלשהי, אבל אם לא – מישהו יצטרך לשלם את המחיר על הסיפור הזה, אי אפשר לעבור על כך לסדר היום".

טפירו, זוהר ומזרחי. "אני מכבד את אורחות חייהם, מצפה מהם לכבד את אורחות חיי"

טפירו, זוהר ומזרחי. "אני מכבד את אורחות חייהם, מצפה מהם לכבד את אורחות חיי"

בוא נדבר רגע על התחרדות העיר. לא אחת נתנו לך את הכינוי עלה תאנה של הקואליציה. לאחרונה חשפנו מסמך על מחלקת ההנדסה שקובע כי לפי ההערכה של העירייה עצמה, שכונת "המחנה" תהיה ברובה חרדית.
"אני לא ידעתי על המסמך הזה, ולא רק שלא ידעתי עליו, אלא גם הטעו אותי. במשך הרבה זמן אמרו לנו שלא תהיה הפרה של הסטטוס קוו, שלא יהיה שינוי של האיזון בין האוכלוסיות כאן, אבל מתוך המסמך של מחלקת ההנדסה אני מבין שזה כן הולך בכיוון הזה, שעלולה להיות הפרה של הסטטוס קוו".

על התחרדות העיר: "במשך הרבה זמן אמרו לנו שלא תהיה הפרה של הסטטוס קוו, שלא יהיה שינוי של האיזון בין האוכלוסיות כאן, אבל מתוך המסמך של מחלקת ההנדסה אני מבין שזה כן הולך בכיוון הזה, שעלולה להיות הפרה של הסטטוס קוו. אני גם רואה את ההתנהלות בנושאי תקציבים, אני רואה את זה שהעירייה עצמה נמנעת מתליית דגלים בשכונה שלמה שהיא חלק מהעיר, אני רואה את זה בכך שגנים לא מגיעים לראשונה בהיסטוריה לאירוע יום העצמאות"

רק מהמסמך הזה אתה מבין זאת?
"לא רק. אני גם רואה את ההתנהלות בנושאי תקציבים, אני רואה את זה שהעירייה עצמה נמנעת מתליית דגלים בשכונה שלמה שהיא חלק מהעיר, אני רואה את זה בכך שגנים לא מגיעים לראשונה בהיסטוריה לאירוע יום העצמאות".
ויש לך ביקורת על זה?
"בוודאי. הביקורת שלי היא כלפי הקברניטים הראשיים שמובילים את העיר. לצערי הרב, אני לא רואה עמידה איתנה מצד ראש העירייה נגד התופעות האלו. הייתי מצפה ממי שעומד בראשות העיר לאמירה ערכית בנושא, אבל כאן הייתה שתיקה מוחלטת בנושאים האלו. אתה יודע מה, לא רק שתיקה, הייתה כאן כניעה מוחלטת. ראש העירייה בכלל לא טרח לנהל דיון האם הנושא הזה מקובל עלינו, כחברי קואליציה, האם אנחנו מוכנים להשלים עם מצב כזה. בשתיקתו הוא הסכים להתנהלות הזאת, וזה הכי חמור בעיניי. אבל הבעיה שלי בנושא הזה היא לא רק איתו, אלא גם אם חברי המועצה האחרים שלא השמיעו קול בנושא".
אתה מצפה מחברי המועצה מטעם חב"ד וש"ס לגנות את זה?
"כן. הרי מה תמיד אומרים? יש מיעוט קיצוני שמשחית את הדגלים, ולכן עדיף לא לתלות אותם. אז אני מצפה גם מחברי המועצה החרדיים לקום ולהגיד: מיעוט לא יכתיב לנו את החיים כאן, ומיעוט לא יקבע לנו איך ננהל את חיינו, ובגלל מיעוט לא נפריד את עצמנו משאר העיר".

מוטי מלכה. "מציע לו לא להתמודד"

מוטי מלכה. "מציע לו לא להתמודד"

אתה לא חושב שלחב"ד יש זכות להחליט שלא מתאים להם לתלות דגלים בשכונה? הם משרתים בצבא, משלמים מיסים, עובדים, אבל מרגישים שהדגל לא מייצג אותם. זכותם.
"לא. שכונת חב"ד היא חלק מהעיר הזאת. שכונת חב"ד היא לא טריטוריה נפרדת שאינה נחשבת כחלק מקריית מלאכי. לאן כך צריך להתייחס לסיטואציה וכך צריך להתנהל בנושא. חב"ד והחרדים בכלל הם חלק אינטגרלי, חשוב ומהותי מהעיר הזאת, והיו כאלו מאז ומעולם. אני מכבד אותם, אני מכבד את אורחות חייהם, אני רואה בהם שותפים בעיר ובמדינה, ובדיוק באותה המידה אני מצפה מהם לכבד גם אותי, לכבד את אורחות חיי ולכבד את האמונה שלי ושל כל יתר הציבור שאינו חרדי".
יש לך הרבה טענות על המצב, מה אתה עושה איתן חוץ מלהתלונן עליו בעיתון?
"המצב הנוכחי לא מוצא חן בעיניי, ואני מתכוון לטפל בו במיידי. אני אזמן ישיבה של הקואליציה ובה אגיד את דבריי, אשמיע את טענותיי. שהשיתוף פעולה בין חלקי הקואליציה לוקה בחסר, וזה בלשון המעטה".

מבטיח הפתעות

סיום עבר ויה דולורוזה עד שהצליח לממש את מטרתו העיקרית מאז שמונה לתפקיד הממונה על מחלקת הרווחה: העברתה של יפה כהן מתפקידה. למען האמת, למעט היעד הזה, שהושג לבסוף אף הוא בקושי רב, קשה להצביע על הישגים יוצאי דופן של סיום בתפקידו הנוכחי. בראיון הוא מדבר על "שיפור תודעת השירות", אבל גם בתחום זה המבחן הוא יותר סובייקטיבי מאשר אובייקטיבי, ואין דרך של ממש לקבוע האם השירות אכן השתפר במהלך שלוש וחצי השנים האחרונות. על פניו, כוח האדם לא גדל, מספר התיקים במחלקת הרווחה לא צומצמו באופן מהותי ובניגוד למחלקות הגבייה וההנדסה – מחלקת הרווחה ממשיכה לפעול ממשרדים רעועים המצוידים בציוד טכנולוגי מיושן.
"לא סיימתי את המלאכה, אלו תהליכים ארוכי טווח שלוקח יותר משלוש שנים להבחין בהם", אומר סיום. "אבל עדיין, אני חושב שהתקדמנו מאוד בכמה פרמטרים, למשל תחום השירות, איכות השירות והכי חשוב, העובדה שהצלחתי לגרום לשינוי פרסונלי בזהות הנהלת המחלקה, שזה דבר משמעותי מאוד עבורי".
ועדיין, לקח לך יותר משנתיים לממש את המטרה להביא לסיום תפקידה של כהן. באיזשהו מקום יש שטוענים שזה אפילו לא הישג שלך, שכן זה נדחה כל כך הרבה פעמים – שכהן בלאו הכי הייתה אמורה כבר לצאת לגמלאות.
"בכל עשייה יש תהליך, נכון ששום דבר לא הלך חלק, אבל בסוף התהליך השורה התחתונה היא שהשגתי את המטרה שהצבתי לעצמי, וזה הדבר החשוב בעיניי".
מדוע ראש העירייה דחה פעם אחר פעם את הפיטורים של כהן?
"אני לא יודע בוודאות, אני יכול להניח שמדובר בכל מיני אינטרסים כאלו ואחרים".

על האיחוד האפשרי: "אני חושב שאיחוד בקהילה הוא דבר נכון והכרחי, ואני אכן פועל כדי לגרום לזה לקרות. דיברתי עם גדעון מהרי ויש גם נכונות מצידו. אנחנו עובדים על זה בשיתוף פעולה ואני מקווה מאוד שזה יישא פרי. האיחוד הזה ייפתח אפשרויות חדשות לגבי הפוליטיקה במצב הנוכחי שלה"

אתה רואה את עצמך ממשיך בקואליציה עד סוף הקדנציה?
"לא בטוח, יש דברים שצריכים להשתנות. אם יקרו – מה טוב. אם לא – לא אהיה שם".
איפה אתה רואה את מקומך בבחירות הקרובות?
"אני חושב שיהיו הפתעות, גם מצידי. אני מאמין שכוחי יגדל. המטרה שלי תהיה להגדיל את כוחי מעבר לקהילה האתיופית, לגרום לאנשים להבין שאמנם באתי מתוך הקהילה, ואמנם אני פועל כדי לשפר את מצבה כאוכלוסייה מוחלשת שיש לפעול באופן אינטנסיבי כדי לאפשר שילוב מהותי שלה בחברה, אבל אני חושב שלאורך הזמן אני מדבר לכל הקהל ולא רק לקהילה".
כשאתה אומר שיהיו הפתעות, אתה אולי מתכוון לאיחוד היסטורי עם רשימתו של גדעון מהרי?
"אני חושב שאיחוד בקהילה הוא דבר נכון והכרחי, ואני אכן פועל כדי לגרום לזה לקרות. דיברתי עם גדעון מהרי ויש גם נכונות מצידו, וגם נכונות מצידי. אנחנו עובדים על זה בשיתוף פעולה ואני מקווה מאוד שזה יישא פרי. האיחוד הזה ייפתח אפשרויות חדשות לגבי הפוליטיקה במצב הנוכחי שלה. אנחנו לא הולכים להיאבק על תפקידים אלא על שינויים שיעשו טוב לתושבים. התפקידים פחות חשובים".
איחוד שלכם עשוי להוות משקל נגד לרשימת החרדים המאוחדת, "מאמינים".
"פוליטיקה עובדת לפי מוקדי כוח, ומבחינתי אנחנו יכולים להוות אלטרנטיבה למה שרבים רואים כיום כמוקד כוח עיקרי. כן, תיווצר אלטרנטיבה וכל האופציות מבחינתי על השולחן".
זו אמירה שיש לה פוטנציאל נפיצות פוליטית, כי אתה בעצם אומר: יכולה להיות אלטרנטיבה לכל השלטון הנוכחי, לא רק לקואליציה הנוכחית.
"נכון".
תתמוך בראש העירייה הנוכחי לקדנציה נוספת?
"לא בטוח".
מוטי מלכה רוצה להתמודד.
"הייתי מציע לו לא לעשות זאת".
כלומר אין סיכוי שתתמכו בו.
"ככל שזה תלוי בי, זה לא יקרה".
יש לך מועמד רלוונטי?
"נתמוך במועמד הטוב ביותר שיעשה הכי טוב לתושבי העיר. אני חושב שהגיע הזמן שצעירים יעשו כאן מהפכה, ייכנסו לפוליטיקה וינסו להשפיע יותר מכפי שהם משפיעים כיום. צעירים זה העתיד של העיר הזאת ובלי כניסה מאסיבית שלהם לפוליטיקה, למוקדי הכוח, דברים לא יכולים להשתנות".

מהרי. לקראת איחוד בקהילה האתיופית?

מהרי. לקראת איחוד בקהילה האתיופית?

זה רמז לכך שאולי אתה עצמך תתמודד לראשות העירייה?
"לא. זו אמירה עקרונית: המטרה שלי היא לגרום לצעירים להבין שפוליטיקה היא המקום לשנות דברים. בבחירות הקרובות, יותר מתמיד, אנחנו נצטרך את הקולות של הצעירים כדי לעשות שינוי. צעירים חייבים לקחת את המושכות, להיות שותפים פעילים בניהול של העיר. מבחינתי, עם כל הצניעות, אני מייצג תופעה שהייתי רוצה שתתרחב: שצעירים יהיו הכוח המוביל. כיום הרבה צעירים עוזבים את קריית מלאכי, וחייב לעצור את התופעה הזאת. גדלים פה אנשים מוצלחים, מוכשרים, שקמים ועוזבים בגיל מסויים. אנחנו כהנהגה צריכים להתעשת ומהר וראשית להפסיק להכחיש את זה, להפסיק לעצום עיניים, כי זה לא יפתור את הבעיה. ושנית לפעול יום-יום שעה-שעה כדי לגרום לצעירים להישאר כאן, לחזור ולראות בקריית מלאכי את הבית שלהם".
אתה מבין שהדברים שלך יכולים להתפרש כביקורת קשה נגד השלטון הנוכחי?
"אני מבין. אבל אני אומר מה שאני חושב. תמיד אמרתי ותמיד אומר".
אם כבר ביקורת, אולי נסיים את הראיון בביקורת שידוע שיש לך – על ההסכם עם באר טוביה.
"אני חושב שאם נעשה סקר בין תושבי קריית מלאכי, יותר משבעים אחוזים יגידו שההתנהלות הנוכחית מול המועצה האזורית באר טוביה לא נכונה, וגם אני אהיה ביניהם. כשנחליט שאנחנו שווים מספיק, שנפסיק לפעול מתוך רגשי נחיתות, שנבין שמגיע לנו ושיש צורך לשנות את המצב הנוכחי למען העתיד שלנו: אז ההתנהלות הנוכחית תשתנה. הגיע הזמן להפסיק עם ההתנהלות כמו של עבדים".
עבדים זו מילה קשה. אני מזכיר לך שגם במקרה הזה הצבעת בעד ההסכם בהתחלה.
"הצבעתי ושיניתי את דעתי. שלוש שנים עברו מאז שחתמנו את ההסכם והוא לא יושם ואושר. ההסכם שנחתם בין ראש העירייה לבין ראש המועצה האזורית לא טוב, לא צודק, לא ראוי. אני גם רואה את התגובות של התושבים בפייסבוק, אנשים מבינים את זה, אבל נכון להיום ההנהגה לא מבינה את זה".
למה היא לא מבינה לדעתך? למה ראש העירייה זוהר ממשיך להתעקש על ההסכם?
"אין לי הסבר הגיוני לנושא הזה. הוא אומר שבדרכי נועם אפשר להשיג יותר מאשר במאבק, אבל עד היום השיטה הזאת לא הוכיחה את עצמה. אם אתה שואל אותי, זה אחד הנושאים שצעירים, שהרבה יותר מודעים לנושא הזה, שמודעים לעוול ההיסטורי ולחוסר הצדק, שכבר מרגישים שהם צריכים לעמוד על שלהם ושלא באים לנושא הזה עם רגשי נחיתות – יכולים לקדם יותר טוב מכולם".

הדיבורים יהפכו למעשים?

יש להניח שהראיון הזה של סיום יעורר בשבועות הקרובים הדים נרחבים במערכת הפוליטית.
אפשרות האיחוד של הקהילה האתיופית עלתה לסדר היום מפעם לפעם בשנים האחרונות, אולם במערכת הפוליטית המקומית כבר התרגלו: דיבורים על איחוד בקהילה אינו בהכרח איחוד בקהילה. בין דיבורים עליה לבין קיום שלה בפועל יש מרחק רב. רב מאוד. עובדה: בכל מערכות הבחירות בעשרים השנים האחרונות, למעשה מאז שיוצאי אתיופיה החלו להשתלב במערכת הפוליטית בעיר, הקהילה תמיד הייתה מפוצלת.
אבל אם זה יקרה, והסימנים מראים שהפעם זה רציני יותר מבעבר, הרי שמדובר בלא פחות מרעידת אדמה של ממש. הפוליטיקאים הלוטשים את עיניהם ללשכת ראש העירייה, בין אם במוצהר ובין אם בהחבא, בוודאי יעלו לרגל ויפקדו את בתיהם של סיום ומהרי בניסיון לשכנע שהם-הם המועמדים המתאימים לקבל את תמיכת הקהילה, שיכולה להיות שווה זהב.
לא לשווא סיום דיבר על האפשרות שהקהילה האתיופית תהווה בבחירות הקרובות אלטרנטיבה לגוש החרדי: מהרי ידוע מאז ומתמיד כמי שאינו מדבר בשפה משותפת עם אנשי חב"ד וש"ס. גם סיום, שמבלה בספסלי הקואליציה בשנה האחרונה, הגיע למסקנה דומה בשלוש וחצי השנים האחרונות. האם השניים יממשו את הפוטנציאל של הקהילה? נחכה ונראה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
תגובה אחת

תגובה אחת

  1. מוטי אוחיון

    15/05/2017 ב 03:31

    זה נכון שיש סיטואציות בהם אנו נדרשים להחליט איפה ועל מה מוותרים ואיפה לא.ה"בעיה" היא למה דווקא הויתור היה על נושא א' ולא בנושא ב'? זה נשאר פתוח לניחושים והשערות איפה היה ומה משקלו כאן של הויתור מצד מי שהיה "מוכן" לותר…..לגבי שילוב הצעירים בפוליטיקה מקומית.אז את אותם צעירים צריכים לחפש בערים הסמוכת אליהם נהרו אותם צעירים ומבוגרים שמאסו בפוליטיקאים שכל מעיינם היה הרווח האישי ולא טובת העיר ותושביה אם היו כאלה שיצאו ללימודים וחזרו וניסו להשתלב בפוליטיקה.נתקלו בקירות אטומים שמנעו מהם בכל דרך להיכנס לפוליטיקה ולשנות .קריית מלאכי מתאימה לפתגם שאומר "אלוהים נתן אגוזים למי שאין שיניים".ואני אומר זאת מתוך ידיעה על איך התנהלה העיר בזמנו.שום דבר שיש בו ראיה .חזון.ובעיקר טובת העיר ותושביה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

המראה בסימן שאלה: משרד הפנים הקפיא העברת תקציבים לעירייה לאחר שלא עמדה ביעדים שהוצבו לה

מיליוני שקלים שהעירייה הייתה אמורה לקבל ממשרד הפנים לא הועברו, לאחר שהמשרד קבע כי העירייה לא עומדת ביעדי התכנית השאפתנית. בעקבות אי העברת הכספים הורה החשב המלווה לעצור את כל הזמנות העבודה, ונמנע מחתימה על התחייבויות כספיות. גורם בכיר: "במשך ימים ארוכים לא אישרו לנו להוציא אפילו מאה שקל". העירייה בתגובה: "מדובר בשינוי סעיף אחד בהסכם. נעשים מאמצים כדי לחזור למתכונת המקורית"

פורסם

בתאריך

על ידי

משרד הפנים הקפיא העברה של מיליוני שקלים שהובטחו לעיריית קריית מלאכי כמענקים לאחר שנמצא כי העירייה לא עמדה ביעדי תכנית ההמראה עליה חתמה. כך נודע ל"המקור". בעקבות זאת, הורה החשב המלווה מטעם המשרד לעצור באופן מוחלט את כל הזמנות העבודה העתידיות, ונמנע מחתימה על התחייבויות להוצאות כספיות. בעירייה טוענים כי מקור הקפאת הכספים נעוץ בשינוי סעיפים בתכנית ההמראה, וכי הם פועלים מול משרד הפנים לשם העברת הכספים כפי שנקבע בתכנית.
תכנית ההמראה נחתמה לפני כחצי שנה, בנוכחותו של שר הפנים אריה דרעי, שהגיע לביקור מיוחד בעיר. לפי התכנית, שמתפרסת על פני שש שנים, אמורה לקבל העירייה עשרות מיליוני שקלים במענקים ובהלוואות ארוכות טווח, וזאת לצורך התפתחותה, בין היתר בנוגע להיקפי האוכלוסייה החדשה שצפויה להגיע להתגורר בעיר בשנים הקרובות. חלק ניכר מהתקציב של התכנית – 25 מתוך 73 מיליון שקלים – מופנה לטובת קליטת האוכלוסיות החדשות, וכן לטובת המשך פיתוח ואכלוס איזור התעשייה החדש בתימורים. במסגרת התכנית התחייבה העירייה לשורה ארוכה של צעדים לטובת התייעלותה, צמצום הוצאות בלתי רצויות וכן הגדלת נטל המס על תושבי העיר. כך למשל התחייבה העירייה להרחיב את מערך החנייה בתשלום, להגדיל את היקפי ההכנסות מדוחות וקנסות חנייה וכן להטיל לכל המאוחר עד יוני 2019 מס שילוט על כלל העסקים בעיר. כל מהלכים אלו צפויים להכניס לעירייה, במצטבר ולאורך 6 שנות התכנית, מיליונים רבים של שקלים.

עירייה בהקפאה


אלא שלמרות התכניות הגרנדיוזיות, במציאות נתקלת העירייה בקשיים רבים. "חתמנו על התכנית בלי לדעת האם אנחנו באמת יכולים לעמוד ביעדים", אמר גורם בכיר מאוד בקואליציה השבוע. "עכשיו אנחנו נתקלים בתוצאות של זה".
התוצאות עליהן מדבר הגורם הבכיר בקואליציה הן כאמור הקפאת העברת הכספים מטעם משרד הפנים. לפי מידע שהגיע לידי "המקור", במשרד הפנים לא רוו נחת מהתנהלות הדברים, ומהעובדה כי העירייה אינה עומדת ביעדים שהוצבו לה. בעקבות זאת הורה מנכ"ל המשרד על הקפאת העברת תקציבים בסך מיליוני שקלים לטובת העירייה. "היינו צריכים לקבל שישה מיליון שקל וקיבלנו רק שני מיליון", אמר גורם פוליטי הבקיא בפרטים. "החשב המלווה אמר שהוא לא מאשר הוצאה של שקל עד שלא פותרים את הבעיה הזאת". לדברי הגורם, מספר רב של יחידות דיור בשכונות החדשות לא אוכלסו במועד אליו התחייבו בעירייה, דבר שבין היתר גרם גם הוא להקפאת העברת התקציבים.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "תכנית ההמראה בגובה כ-75 מיליון שקלים הינה תכנית כלכלית מקיפה הכוללת השקעות בחינוך, תשתיות, נגישות טכנולוגית, סביבה ירוקה ועוד. לאור עמידה בכל היעדים, עיריית קרית מלאכי קיבלה לאחרונה את הכספים לשנת 2017 במסגרת התכנית. בשל בקשה של פקידים במשרד הפנים לשינוי סעיף אחד בהסכם, נעשים מאמצים מול הדרג הבכיר כדי לחזור למתכונת המקורית ולא לפגוע במסגרת התקציב. קרית מלאכי פועלת בשנים האחרונות מתוך אחריות כלכלית ואיזון תקציבי ונמשיך באותה הדרך".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

עיר מתחדשת

עבודות ההקמה של הטיילת בשכונת גבעת הסביונים הסתיימו- אך זו צפויה להיחנך רק בחודש אוגוסט לאחר הקמתו של מגרש הקטרגל בשכונה. בתווך, נמשכות העבודות לשיפוץ הטיילות המקיפות את העיר. גם מגרש הקטרגל המיוחד בשכונת קיבוץ גלויות יפתח בקרוב

פורסם

בתאריך

על ידי

הסתיימו העבודות להקמת הטיילת החדשה בסמוך שכונת גבעת הסביונים. הפרויקט, שעלותו נאמדת בכשבעה מיליון שקלים וגודלו משתרע על פני קילומטר וחצי, כולל בתוכו שטחי דשא גדולים, מסלולי אופניים, עמדות מנגל ומתקני שעשועים לילדים.
הטיילת בגבעת הסביונים היא הטיילת הראשונה מבין שלוש שצפויות לחדש את פניה של העיר, כאשר השתיים האחרות מצויות בימים אלו בהליכי שיפוצים ופיתוח והן צפויות להיחנך לקראת סוף השנה האזרחית. בסופן של העבודות, יחוברו הטיילות ויכללו שביל אופניים המקיף את העיר.

עם סיום הקמת הטיילת החלו בעירייה לפעול על מנת לסיים את הליך הקמתו של מגרש הקטרגל הסינתטי בגבעת הסביונים, ושלחו צוותים שינקו את השטח סביב ערוץ נחל האלה העובר בסמוך לטיילת ואמור להוות חלקה מנופה העתידי, "העיר מתחדשת. אנחנו הולכים לחבר את כל העיר בשבילי אופניים, שיתחילו בגבעת הסביונים ויסתיימו בשכונות החדשות שנבנות כרגע בדרום העיר", אמר בעבר ראש העירייה אליהו זוהר.

פארק השעשועים בטיילת החדשה

כאמור, בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים התבצעה בו זמנית עם שיפוץ הטיילות הקיימות לאורכן של היציאות המערביות מהעיר שנבנו לפני קרוב ל-20 שנים- מאזור בית הספר 'הראל' ועד תחנת הדלק פז- ביציאה משכונת קיבוץ גלויות. "עלות פרויקט השיפוץ הינו שלושה מיליון שקלים, רוב הכסף גוייס ממשרד הבינוי והשיכון ומכספי תרומות. עיצוב החלק המערבי של הטיילת יהיה למעשה המשך מדויק של חלק אחר שלה שכבר הושלם לאורכה של שכונת 'המחנה' החדשה", אמר זוהר במהלך סיור שנערך בשבועות האחרונים בטיילת החדשה.

מגרש אירופאי בסן דייגו

נוסף לטיילת, בעירייה יכולים להציג לראווה גם את מגרש הקטרגל המיוחד שנבנה בשכונת קיבוץ גלויות.
כזכור, לפני כחודשיים הודיעו בעירייה כי הושג תקציב מיוחד לטובת פירוק המתקן הישן בשכונת קיבוץ גלויות והקמת מתקן אירופאי חדיש בחסות "הטוטו".
במהלך העבודות, שהתקיימו באינטנסיביות, נשמעו קולות של תושבים שונים שטענו כי מדובר בפגיעה במרחב הציבורי והקטנת המעברים להולכי הרגל המבקשים לצאת ולהיכנס לשכונה. בעירייה מנגד, השיבו כי מדובר בדרישות הטוטו המפורטות בתקן של התאחדות הכדורגל העולמית, וטענו כי אין באפשרותם לשנות את מידות המגרש, "המגרש החדש יהפוך לפנינה של השכונה וסביבו יוקמו ספסלי ישיבה, הצללה ומתקני ספורט ושעשועים לילדים", אמר השבוע גורם בעירייה.
עתה ממתינים תושבי השכונה לפתיחת השערים של המגרש, שעשוי להפוך למוקד עלייה לרגל בקרב חובבי הספורט המקומיים.

לחץ להמשך קריאה