צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

שיטת הפרד ומשול

משרד החינוך כבר קבע שהתיכון יפוצל לשני תיכונים שש-שנתיים, אבל במועצה ממשיכים לזרות חול בעיני הציבור. מי שלא מסוגל להוביל אותנו להצלחות כבירות, שלא מצליח למנוע את האלימות המשתוללת, את הסמים, רוצה שנחשוב שאי אפשר. שהבעיה היא בילדים. כי אם אפשר, ואין ספק שאפשר, נצטרך להסיק את המסקנה הבלתי נמנעת שהילדים מסוגלים – אבל המנהיגות לא

פורסם

בתאריך

בשבוע שעבר פורסמה כאן, לשמחתי, תגובה רשמית של משרד החינוך לפיה פיצול התיכון יהיה לחטיבת ביניים ותיכון צומחים, החל משנת הלימודים הבאה, וההחלטה היא סופית ובהסכמת המועצה. כלומר, בראשון לספטמבר הקרוב יפעלו אצלנו חטיבת ביניים ותיכון, ובעוד ארבע שנים הם יהיו שני בתי ספר שש שנתיים.

השמחה שלי היא הן על תוכן ההודעה, והן על עצם ההודעה מגורם רשמי מקצועי שאמון אך ורק על חינוך הילדים ולא על הפוליטיקה האיזורית. מתברר שמשרד החינוך לא מסכים ולא מאשר את הפיצול הרע לחטיבת ביניים ותיכון, ועומד על רצף שש שנתי בריא ונכון חינוכית, כפי הודעתו. זה בריא לכולם וזה נכון לכולם. כל בר דעת מבין את זה.

באשר לעצם ההודעה, הרי שהיא שמה סוף לרצף מסרים סותרים שיצאו מראש המועצה ומאנשיו, באוסף של ישיבות והודעות: בתחילה היה זה בפגישה רשמית של הנהגת ההורים בתיכון עם רותי קרטר ושלומי שמאי, בה דווח כי משרד החינוך העמיד למועצה דרישה לפיה החטיבה והתיכון יצמחו לשני בתי ספר שש שנתיים. ובפעם השנייה זה קרה בישיבה (שהוסתרה מהנהגת ההורים) של ראש המועצה עם יו"ר הנהגת ההורים של התיכון, עם חלק מהורי ההנהגה שנבחרו בחשאי על ידי היו"ר ועם הורים מבית הספר "רגבים", שבה העביר ראש המועצה את המסר שכל עוד הוא ראש המועצה, לא יהיו שני בתי ספר שש-שנתיים גם אם יצטרך להגיע לבג"ץ (כך על פי סיכום ששלחה אחת המשתתפות בפגישה). המסר השלישי היה אגרת ששלח ראש המועצה לכלל התושבים, ובה נכתב שהדברים יבחנו ויבדקו. את האמת, כפי שהועברה בצורה רשמית על ידי משרד החינוך ופורסמה בעיתון זה בשבוע שעבר – ניסו עד כה להסתיר מאיתנו.

ממה ראש המועצה מפחד כל כך? מהי זכותו למנוע שקיפות כלפי התושבים? אין לי תשובות לכך, אבל עובדה אחת ברורה לי: להורים יש זכות מלאה ומוחלטת לדעת על עתיד ההתרחשויות בבית הספר התיכון ועל התכניות העתידיות לגביו. כי לשם אנחנו שולחים את ילדינו.

מטפחים סכסוך

באגרת ששלח ראש המועצה השבוע הודגש המשפט הבא: "לא יתקיימו מוסדות חינוך, בחטיבה התחתונה או העליונה, אשר יחולקו לפי יישובים. לכידות חברתית זו היא המפתח בעיני לייחודה וחוזקה של המועצה האזורית באר טוביה, והיא תישמר כך, כל עוד אני ראש מועצה".

מהדברים הללו של ראש המועצה אפשר להבין כי ישנם אנשים שסבורים אחרת, כאלו שרוצים לפצל את התיכון לפי יישובים. זה כמובן שקר וכזב, ולא שמעתי איש אומר אותו או מעלה אותו על דעתו. ואם יש מי שחושש, אולי זה מכיוון שבמשך שנים ארוכות הסבירו לחלקים שלמים באוכלוסיה שפיצול התיכון יהיה לרעתם. במו אוזניי שמעתי שיעור שבו מנהל התיכון היוצא, אריה ברנע, מסביר לתלמידים שזה עלול להוביל אותנו 40 שנה לאחור. והיו עוד פנינים: פיצול יכול להביא אותנו למצב כמו באמריקה של שנות החמישים, של מדיניות ה"נפרד אבל שווה" הידועה לשמצה בין השחורים ללבנים. גם ראש המועצה הנוכחי מתחזק את הפחד הזה של חלק מהתושבים, לטעמי מסיבה אחת: כיוון שהוא תלוי בו.

ראש המועצה יודע שעל שלושה דברים עולמו כראש מועצה עומד: על חוסר השקיפות, ועל השימוש בכוח העצום שניתן לו בצורה לא מרוסנת ונקמנית (עיין ערך "אשלח לכם אוטובוס מלא בפקחים")  ועל הסכסוך בין התושבים. ראש המועצה יודע היטב שה"הפרד ומשול" והמלחמות בין ההורים הם דבר חשוב להמשך שלטונו, ולכן הוא מטפח אותו, אף שזה דבר רע.

לא סביר הדבר, וחורג מכל נורמה, שראש מועצה לא נפגש במשך כל השנה עם הורי הנהגת ההורים, או עם הורים שפנו וביקשו להיפגש, אך עם הורים מסויימים שהם מקהל הבוחרים שלו בחר להיפגש. זו העצמה של הסכסוך שנוצר כאן השנה, שהוא מלכתחילה מעשה ידי המועצה והתהליך הכושל שהובילה. האם מדובר על ראש המועצה של בוחריו, או של כלל התושבים? האם מי שמעביר ביקורת הוא מוקצה?

קראתי בהתפעלות ובהערכה את הדברים שנכתבו בהקשר הזה על ראש העירייה של קריית מלאכי, על יכולתו לשמוע ביקורת והנכונות ללמוד ממנה ולהשתפר. אני רואה, ולא בפעם הראשונה, שיש לנו לא מעט ללמוד מהעיר השכנה. ביקורת אינה מילה גסה, ריבוי דעות אינו פסול. ההיפך הוא הנכון.

האינטגרציה הייתה – ותישאר

התפוררות קהילתית, אדישות, חוסר מעורבות של אנשים רציניים וטובים. כל אלו הם תהליכים הרסניים שמתרחשים בדמוקרטיה שלנו. עלינו, התושבים המעורבים והמחוייבים מכל חלקי המועצה, לייצר מרחבי שיח אמיתיים, לשאול את עצמנו כיצד אנחנו רוצים שתיראה הקהילה שלנו בעתיד, לפרוט את הפחדים ולהגדיר כיצד להימנע מהסכנות האורבות בדרך.

מי שמספר לאנשי שדה עוזיה ואמונים שהרצון לפצל את התיכון לשני בתי ספר הוא רצון "להוציא אותם החוצה" משקר להם ולועג לאינטליגנציה שלהם. מנהיג שמחדיר בהם את החששות הללו ולא מסוגל להציג את ההזדמנויות שאנו מחמיצים, הוא מנהיג שמפחד שהציבור ישאל שאלות קשות לגבי הבינוניות שהוא האחראי הישיר אליה, ההישגים הנמוכים שהביא לנו, השם שיצא לנו. מי שלא מסוגל להוביל אותנו, את כולנו, להצלחות כבירות, שלא מצליח למנוע את האלימות המשתוללת, את הסמים, רוצה שנחשוב שאי אפשר. שהבעיה היא בילדים. כי אם אפשר, ואין ספק שאפשר, נצטרך להסיק את המסקנה הבלתי נמנעת שהילדים מסוגלים – אבל המנהיגות לא.

אני נפגשת עם אנשים מהאיזור, ולא מצליחה להבין מה גרם לתושבי מושבים מסויימים לחשוב שפיצול התיכון לשני בתי ספר הוא לרעתם. זה נראה כמו ביטוי לדיאלוג שלא קיים. מדוע במושבים מסויימים (בהכללה כמובן, בכל מושב יש אנשים שמסרבים להתפשר על המצב הקיים) חושבים שהמצב הקיים הוא הטוב ביותר שילדיהם יוכלו לקבל, בעוד שאני בטוחה שלילדיהם יש פוטנציאל גדול בהרבה? זה נשגב מבינתי. אינטגרציה בין מזרחיים לאשכנזים אינה ההסבר עוד. בכפר ורבורג, המושב שלי, מתגוררים אשכנזים ומזרחיים, כאלה שנולדו וגדלו במושב וכאלה שבאו מקריית מלאכי, למשל. יוצאי קיבוצים ויוצאי העיר אשדוד. בני באר טוביה ובני שדה עוזיה. כולם יחד. טיעון ההפרדה בין אשכנזים למזרחיים הוא טיעון של פחד ודעה קדומה, שאיננו רלוונטי עוד.

כל השאלות האלה צריכות להישאל במפגש בלתי אמצעי בין התושבים. לא תחת עינה הבוחנת של המועצה. בשיח פתוח שבו מותר להגיד הכל ולהיפגש עם כל תושב ללא חשש. בדיאלוג אמיתי, אני משוכנעת, כל המוקשים יפורקו. הציבור בעצמו יצטרך למצוא תשובה עבור מי שמפחד מהפיצול כמו גם עבור מי שמרגיש שכופים עליו חינוך לא ראוי.

תהליך קהילתי הוא דבר חשוב מאין כמותו. הוא יוצר לכידות מתוך שותפות, מתוך הכרה בתפיסות השונות ובפחדים של האחר. אם מפרקים את כל אלה לגורמים, ומרגישים שותפות גורל אמיתית, אין סיכוי לא להצליח. בשביל זה, חברים, נצטרך לצאת בערב מהבתים, להתכנס ללימוד משותף ושיח אמיתי, ומשם יצמח ניסוח מדוייק של העתיד שאנחנו מאחלים לעצמנו. לא עוד הפרד ומשול. ומי שלא בא- מפסיד.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

נציבות שירות המדינה חוקרת חשדות נגד עובד בכיר במועצה הדתית

חשיפה: בשבועות האחרונים נחקר עובד בתחום הכשרות במועצה, לאחר שמידע שהגיע לידי הנציבות העלה חשד כי במקביל לעבודתו הוא משמש משגיח במפעלים מחוץ לגבולות ישראל. על פי גורמים שונים, גם הרב יוסף בלוי, הממונה על המועצה, מסר עדות בפרשה. המועצה הדתית: "אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק"

פורסם

בתאריך

על ידי

מזה מספר שבועות שנציבות שירות המדינה מנהלת חקירה נגד עובד בכיר במועצה הדתית, בחשדות שונים הקשורים לתחומי עבודתו. כך עולה ממידע שהגיע לידי "המקור". בנציבות אישרו את קיומה של החקירה ואמרו כי "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של העובד", אך סירבו למסור פרטים אודותיה.
לפי מידע שהגיע לידינו, החקירה מתמקדת בין היתר בטענה לפיה העובד, הנחשב לאחד הבכירים במועצה הדתית, שוהה בתדירות גבוהה מאוד בחו"ל – כשבועיים לערך בכל חודשיים, קרי כמעט 100 ימים בשנה. זאת, אף שהוא עובד במשרה מלאה במועצה. במסגרת החקירה מסר עדות גם הממונה על המועצה הדתית, הרב יוסף בלוי, וכן נחקר העובד עצמו. לא ידוע האם עובדים נוספים מסרו עדות בפרשה.
החקירה בנושא מתנהלת כבר מספר שבועות לכל הפחות, וגורמים הבקיאים בפרטים מסרו כי רשויות נוספות מעורבות בה, וכי ייתכן ופרטים נוספים יתגלו כבר בתקופה הקרובה. מעדויות שאספנו השבוע עולה כי העובד המדובר מנהל קשרים קרובים מאוד עם בעל מפעל באיזור, שאף מימן עבורו בעבר עשרות נסיעות עבודה לחו"ל – אשר טיבם ונחיצותם לא ברורה עד תום, בייחוד לאור תפקידו הבכיר של העובד. כמו כן, לא ברור מה מעשיו של העובד בעת נסיעותיו לחו"ל, שכן תפקידו במועצה הדתית אינו מצריך את שהותו בחו"ל, ודאי לא פרקי זמן כל כך ארוכים.
מעדות שהגיעה לידינו מפיו של עובד בכיר במפעל המדובר, שהתנהל מול העובד מהמועצה הדתית, עולה כי עובד המועצה ניהל כאמור יחסים קרובים עם בעלי המפעל ואף היה מצוי עימו בקשרי חברות – אף שהוא אמור לשמש כמפקח מטעם הרבנות על המוצרים המיוצרים במפעל. "הוא היה מבלה אצלו שעות במשרד בפגישות בדלתיים סגורות", סיפר גורם שעבד במפעל עד לפני זמן מה. "מה היה שם? לא יודע. המשגיחים היו יוצאים להשגחות בחו"ל במימון המפעל. כרטיסים, אוכל ושתייה. העובד המדובר היה נוסע לכל מיני מקומות. לסין, המון לאירופה, פולין. כולם ידעו שהוא עובד במועצה הדתית".
לטענתו של העובד, הדרישה למשגיח מגיעה מטעמו של המפעל עצמו בזמן יצור מסוים בחו"ל, אך המשגיח המדובר היה לעיתים מקבל הוראות ישירות מהמשרד, "היו אומרים לו על מה רוצים שהוא יסתכל ועל מה לא להסתכל. זה היה נראה תמוה, כי תפקידו של המשגיח לומר מה צריך, ולא הפוך", אמר. מנגד, טענו השבוע גורמים במועצה הדתית כי מדובר בטענות חסרות שחר, שכן תחתיו של העובד המדובר כפופים מספר עובדים נוספים- ועל כן אמינותו המקצועית אינה מוטלת בספק.
מפניית "המקור" לעובד המדובר הוא טען תחילה כי כלל לא מתנהלת חקירה בעניינו, אך לאחר חשיפת חלק מהמידע אישר כי אכן מתנהלת כזו אך הוא אינו יכול להוסיף פרטים בנושא.
מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה: "אכן מתקיימת חקירה בעניינו של הנדון. אדגיש כי אגף החקירות בנציבות שירות המדינה אינו מוסר פרטים אודות חקירות מתנהלות".
מהמועצה הדתית נמסר בתגובה: "מבקר המדינה ביצע בדיקה בנושא ומצא את הכל כשורה. מדובר בעובד מצטיין ומומחה בעל שם עולמי המבוקש על ידי גופי הכשרות הגדולים בעולם והפיקוח בחו"ל נעשה באישור ובהסכמה של הממונים על המועצה הדתית והרב הראשי לקרית מלאכי, הרב חיים פינטו שליט"א. יודגש כי הימים בהם הוא יוצא לפיקוח כשרות בחו"ל מוצהרים כחופשה ללא תשלום. אמינותו של העובד אינה מוטלת בספק ואנו בטוחים כי כך גם יעלה בתוצאות החקירה של הנציבות".

לחץ להמשך קריאה

חדשות

"מבקרי השלטון בדקו מה נעשה כאן בארבע וחצי השנים האחרונות?"

בעירייה החלו השבוע בעבודות שיפוץ ושדרוג של 19 גני ילדים לקראת שנת הלימודים הבאה- בסיומם יוצבו מתקנים חדשים ומעליהם רשת הצללה. מגרש הקטרגל בשכונת גבעת הסביונים יהיה מוכן בעוד כחודשיים, ואילו הטיילות החדשות ירושתו במצלמות. "העיר מתחדשת- ולא רק בחצי השנה שלפני הבחירות", אמר גורם בעירייה

פורסם

בתאריך

על ידי

בימים האחרונים, מאז צאתם של ילדי ישראל לחופשת הקיץ השנתית, החלו בעירייה בשיפוץ מסיבי של גני הילדים לקראת שנת הלימודים הבאה.
מדובר בשיפוץ של 19 גנים ברחבי העיר כולה, במסגרתו יוחלפו האבנים המשתלבות בחצרות, תשודרג הצנרת וכן תוקם חצר חדשה עם דשא סינתטי, מתקנים מתקדמים והצללות.
גורמים בעירייה התייחס השבוע לשיפוץ וטענו כי מתחילת הקדנציה של ראש העירייה המכהן שופצו לא פחות מ-25 גני ילדים, שעברו שדרוג משמעותי על מנת להתאימם לצרכי הילדים. "מתנגדיו של ראש העירייה אוהבים לטעון שהשיפוצים נעשים רק לקראת הבחירות, אבל לא מתאמצים לבדוק מה נעשה כאן ארבע שנים וחצי. בגלל שיש בחירות הם רוצים שנעצור את ההתפתחות של העיר? ראש העירייה שדרג וימשיך לשדרג את העיר בכל התחומים למען התושבים", אמר השבוע אחד מהם ל-"המקור".
נוסף לשיפוץ גני הילדים, ממשיכה העירייה בהקמת הטיילת המרשימה המקבילה לשכונת גבעת הסביונים החדשה, שתכלול שביל חדשני לרוכבי אופניים, מדשאות מוריקות, גן שעשועים וכן עמדות מנגל, ותיחנך ככל הנראה במהלך החודש הבא (אוגוסט). בסמוך אליה, יוקם מגרש קטרגל חדיש ומפואר שהעבודות לשם הקמתו כבר החלו והוא צפוי לעמוד לרשות התושבים לקראת חגי תשרי.
בעירייה סיפרו השבוע כי מיד עם סיום העבודות על הטיילות בכל רחבי העיר הן ירושתו על ידי מצלמות שיתעדו 7/24 את הנעשה בשטחים הציבוריים- זאת במטרה למנוע אירועי ונדליזים ואלימות. "העירייה השקיעה מאות אלפי שקלים בשדרוג פני העיר למען התושבים וחשוב מאוד לשמור על זה", אמרו שם.
יש לציין כי בעבר הבטיחו בעירייה שהטיילת בשכונת גבעת הסביונים תיפתח כבר בחודש אפריל, אולם עדכנו כעת את תאריך היעד והעריכו כי החניכה הרשמית תיעשה בחודש הבא.
בניית הטיילת החדשה בשכונת גבעת הסביונים מתבצעת בו זמנית עם שיפוץ הטיילת הקיימת לאורכן של היציאות הדרומיות מהעיר- מאזור בית הספר הראל ועד תחנת הדלק פז, בסופה של שכונת קיבוץ גלויות, שנבנתה לפני 20 שנים.
פרויקט ההקמה הענקי, שאורכו יעמוד על כקילומטר וחצי ועלותו המוערכת היא כ-6-8 מיליון שקלים, עתיד לשנות את פני העיר כולה, עת יחבר בין הטיילת המתהווה בשכונת גבעת הסביונים לבין הטיילות הנוספות באזורי היציאה מהעיר, באזור שכונת המחנה ולאורכה של שכונת קיבוץ גלויות.
לדברי ראש העירייה זוהר, העלות הכוללת של הקמתן ושיפוצן של הטיילות השונות בעיר עשוי להגיע לסכום של 20-15 מיליון שקלים.

לחץ להמשך קריאה

חדשות

שיפוץ כפול

למרות שהעבודות לשדרוגו הסתיימו רק לפני שבעה חודשים, עובר הכיכר ברחוב בן גוריון בעיר שיפוץ נוסף ממש בימים אלו- בעלות נוספת של עשרות אלפי שקלים. "הורסים ובונים כאילו זה לגו. מדובר פה בכסף ובאיכות החיים של כולנו", אמר תושב העיר. העירייה בתגובה: "הקבלן מבצע תיקונים לליקויים שנתגלו בבדיקה שערכנו"

פורסם

בתאריך

על ידי

שבעה חודשים בלבד מיום סיום עבודות השיפוץ וההקמה של הכיכר החדש בשדרות בן גוריון בעיר (סמוך לבנק לאומי), הרסו לפני כשבועיים עובדי קבלן מטעם העירייה את הכיכר במטרה לשדרג אותו בשנית.
לטענת גורמים בעירייה, הסיבה לשיפוץ החוזר נעוצה בהיותו של הכיכר שנבנה רק לאחרונה "רחב מידי", ועל כן יש להקטינו על מנת שיעמוד בתקן ויוכל להכיל את התנועה הרבה החולפת על פניו.
כזכור, לפני קצת יותר מחצי שנה הודיעו בעירייה על סיום עבודות השדרוג וההקמה של כיכר בן גוריון וכן הכריזו על פתיחת עבודות הפיתוח לאורכו של הרחוב כולו. העבודות האינטנסיביות, כללו אז הקמת חומה חדשה המהווה 'חוצץ' בין הבניינים הסמוכים לבין המרחב הציבורית, ריצוף מחדש של הרחוב באבנים משתלבות, ריבוד הכביש ושיפוץ כיכר התנועה במקום. עם סיום העבודות על הכיכר, המפגיש את הצירים הראשיים רש"י ובן גוריון, החלו בעירייה בשדרוג קטע הכביש שבין כיכר בן גוריון לכיכר ז'בוטינסקי ('הכיכר של סופר'), ועבודות אלו נמשכות גם בימים אלו ואמורים להסתיים בשבועות הקרובים.
אלא שכעת מתברר כי חרף ההשקעה הגבוהה בעבודות השדרוג שנעשו ברחוב בן גוריון בעיר החליטו בעירייה לבצע את העבודות על הכיכר בשנית, מה שמצריך לכאורה הוצאה כספית נוספת שעלותה עשרות אלפי שקלים. "רק לפני חצי שנה נבנה הכיכר החדש", אמר השבוע תושב זועם בשיחה עם "המקור", והוסיף: "מדובר פה בכסף של כולנו. בחמש השנים האלה העירייה נכנסה לנו עמוק לכיס ולא מובן לי איך אפשר להיות כל כך אדישים לכספים האלה", הוסיף.
תושב אחר, שהבחין בנו מצלמים את העבודות, ציין כי לדעתו מדובר בניצול כספי ציבור לצרכי בחירות, "עשו אותו דבר גם בטיילת. הורסים ובונים מחדש כאילו זה לגו כדי להראות שעושים משהו. למישהו יש ספק שמדובר בבזבוז המשאב הציבורי בעיתוי כל כך תמוה, ארבעה חודשים וחצי לפני הבחירות?", אמר.
עיכוב מקובל או הון פוליטי?
הטענות אודות תעמולת בחירות מצד השלטון הנוכחי נשמעו השבוע גם בהקשר מגרש הקטרגל החדש בקיבוץ גלויות. מספר תושבים, חלקם מתגוררים בשכונה ואחרים בסביבתה, תהו השבוע מדוע שערי המגרש החדיש נותרו סגורים חרף הודעת העירייה על סיום העבודות בו, והוסיפו כי הם חשים שמישהו רוצה לגזור קופון על חשבון האינטרס הציבורי, "המגרש הזה רשום על ללו זוהר, לאף אחד אין ספק", אמר תושב העיר, שהסביר, "עם זאת, לא ברור מדוע מתעכבים עם פתיחת המגרש. לא ייתכן שילדים לא יכולים להיכנס פנימה ונאלצים לסכן את חייהם בטיפוס על הגדר רק בגלל שבעירייה רוצים לכאורה לערוך טקס פתיחה ראוותני. מישהו פה חושב הפוך", אמר התושב.
תושב אחר, המתגורר ממש בסמוך למגרש הקטרגל, סיפר כי בימי השבת מטפסים עשרות ילדים מעל הגדר הגבוהה במטרה ליהנות מהמגרש המפואר, ולאחרונה אף הצליח אלמוני לפרוץ את המנעולים ולהותיר את שערי המגרש פתוחים ללא ידיעתה של העירייה.
מעיריית קריית מלאכי נמסר בתגובה: "לגבי הכיכר בסמוך לבנק לאומי, הרי שהעבודה המתבצעת כעת נעשית לבקשתה של העירייה לאחר שזו מצאה ליקויים בביקורת שערכה אחר עבודתו של הקבלן. בעניין מגרש הקטרגל בשכונת קיבוץ גלויות, היות ומדובר במגרש סינתטי נדרש אישור של פיפ"א לשם פתיחתו, ולכן העיכוב בחניכתו. ברגע שיתקבל האישור יערך טקס מכובד".

המגרש בקיבוץ גלויות. "מישהו חושב הפוך" (צילום: יח"צ)

לחץ להמשך קריאה