צור עימנו קשר

המושבים

מועצה אזורית באר טוביה: עודף חצי שנתי של 11 מיליון ש"ח

פורסם

בתאריך

המועצה הכניסה במחצית השנה הראשונה של השנה שמונה מיליון שקלים יותר משצפתה בתקציב שתכננה. בצירוף הוצאות נמוכות בשלושה מיליון שקלים, נוצר עודף גדול בקופה. בקצב שנתי, מדובר על עודף בשיעור כ-22 מיליון שקל

המועצה האזורית באר טוביה סיימה את המחצית הראשונה של שנת 2016 ברווח (עודף) תקציבי של 10.9 מיליון שקלים. הכנסותיה של המועצה היו גבוהות בצורה משמעותית מכפי שתיכננה מסגרת תקציב 2016 שאושר על ידי מליאת המועצה בסוף השנה שעברה. קצב העודף הנוכחי מצביע על רווח שנתי צפוי של יותר מעשרים מיליון שקל. נציין כי גם את השנה שעברה סיימה המועצה האזורית בעודף חשבונאי של כ-14 מיליון שקלים. למרות העודף המרשים המצביע על עושר רב, הרי שכמו בפעמים קודמות, יש מי שמצביע על יכולתה של המועצה להשקיע סכומים גדולים הרבה יותר ברווחת התושבים ובשיפוץ תשתיות רעועות בחלק מהמושבים.

על פי נתוני התקציב הנכונים לסוף הרבעון השני (30 ביוני השנה), הסעיף העיקרי והכמעט יחידי בו המועצה תכננה להוציא סכום גדול מכפי שהוציאה בפועל היה בפעולות כלליות, קרי בביצוע פעולות יזומות מצידה בתחומי אחריותה השונים. על פי הדוח, המועצה הוציאה 42 מיליון שקלים על פעולות שונות, לעומת כמעט 45 מיליון שקל שהייתה אמורה להוציא. מסעיף זה, בנוסף לסעיף ההוצאות החד פעמיות בו המועצה כלל לא הוציאה כסף למרות שתכננה להוציא בשלב זה של השנה כ-4.3 מיליון שקלים, נובע כאמור עיקר הפער בין ההוצאות המתוכננות לבין ההוצאות בפועל. ביתר סעיפי ההוצאות, המועצה עמדה לרוב ביעדיה המתוכננים.

כך למשל המועצה הייתה אמורה להוציא עבור שכר במחלקת הרווחה 1.35 מיליון שקלים במחצית הראשונה של שנת 2015, אך בפועל הוציאה סכום גבוה במעט – 1.4 מיליון ש"ח. עבור שכר אנשי חינוך הייתה אמורה המועצה להוציא 30.5 מיליון שקלים, אך הוציאה סכום של 32.5 מיליון שקלים. בנוסף, המועצה העניקה הנחות בארנונה בחצי השנה הראשונה בשיעור של 800 אלף שקלים יותר מכפי שאמור היה להיות בחצי השנה הראשונה. עם זאת, בהקשר זה יש לציין כי מדובר, כפי הנראה, באי סינכרון בין תאריכים התשלומים המבוצעים במחלקת הגבייה של המועצה (המבוצעים בתחילת החודש) לבין התאריך בו נסגר הדו"ח החצי שנתי (בסוף החודש).

בתחום ההכנסות, המועצה הכניסה כארבעה מיליון שקלים יותר מכפי שתכננה מתשלומי ארנונה. בנוסף, היא רשמה הכנסות אחרות בשיעור הגבוה בכ-400 אלף שקלים מכפי שתכננה. גם ההכנסות מתשלומי החינוך היו גבוהות בכשלושה מיליון שקלים מהתקציב המתוכנן. בסך הכל, הכניסה המועצה כ-140 מיליון שקלים לעומת 132 מיליון שהייתה צריכה להכניס בשלב הזה של השנה, והוציאה 129.1 מיליון שקלים לעומת 132.2 מיליון שקלים שהייתה צריכה להוציא לפי תכנונה הראשוני.

גורמים במועצה טוענים כי הרווח השנתי הסופי לא יסתיים כפי שעולה מהקצב השנתי (22 מיליון ש"ח), וכי חלק מההוצאות וההכנסות העודפות יתאזנו. להערכת אחד מחברי המועצה הבכירים, המועצה תסתיים את שנת 2016 בעודף תקציבי זהה לשנים עברו, קרי, סביב 12-14 מיליון שקלים. "אומרים שברווח כזה נכון להשקיע יותר במושבים, ויש בזה משהו", אמר חבר המועצה, "אבל אני דוחה את הטענות שאומרות שזה מחדל לא להשקיע את כל הכסף. גם לשמור לעתיד זה בסדר".

מנגד, חבר מועצה אחר דווקא רואה את הדברים אחרת. "יש מושבים, כמו ינון, כמו עזריקם וכמו כפר ורבורג, שיש בהם מדרכות משובשות ושבורות וכבישים שכאשר נוסעים עליהם אפשר לדמיין שנוסעים בדיונות של אשדוד", אמר. "לתושבים במושב ינון יצאה הנשמה עד שסידרו להם כמה מפגעים בטיחותיים, שכמותם לא חסר גם במושבים אחרים. יש כסף, אז שישתמשו בו. אם המועצה תסיים את השנה עם עודף של שמונה מיליון שקל זה גם בסדר, לא חייב 12 או 15 מיליון שקל".

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

המושבים

"קרובים מתמיד לניצחון"

אדיר נעמן, המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, קיים כנס מיוחד בו צפה יחד עם פעיליו במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה. "לא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר נעמן

פורסם

בתאריך

על ידי

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, אדיר נעמן, ערך ביום שלישי השבוע כנס פעילים מיוחד במטהו אשר במרכז המסחרי של היישוב אחוזת אתרוג.
נעמן, המנהל עד כה את הקמפיין באופן אינטנסיבי, קיים לאחרונה מספר חוגי בית, בהם דן עם התושבים על נושאים שונים, כגון: הקמת תחנת הכוח הצפוייה בסמוך לקריית גת, הרחבות המושבים, עתיד הצעירים בני המועצה ועוד.
ביום שלישי, כאמור, ארגנו במטהו של נעמן אתנחתא מהמירוץ לראשות המועצה וקיימו ערב צפייה מיוחד במשחק חצי גמר המונדיאל בין צרפת לבלגיה.
הערב (חמישי), יערוך נעמן חוג בית נוסף, הפעם ביישוב אבן שמואל, המונה כ-1800 תושבים ונחשב ליישוב השני בגודלו מבחינת מספר בעלי זכות הצבעה במועצה. "זה הזמן שבו מפת המתמודדים מצטמצמת והמרוץ מתכנס לשני מועמדים. אנחנו קרובים מתמיד לניצחון המיוחל, ולא היינו מגיעים לנקודה הזו בלעדיכם", אמר השבוע נעמן, ובמטהו הסבירו: "התחושה שנוצרת בקרב הציבור היא שהתושבים מתמקדים כעת בשני מועמדים. בהתחלה היה חשש בקרב הציבור לריבוי מועמדים, אך כעת החשש נפוג כי מבינים שאדיר נעמן יכול לנצח כבר בסיבוב הראשון".
במחנות האחרים מנגד, התומכים במועמדותם של שני המתמודדים הנוספים- עו"ד אבי וינברגר מחד ותמר רחמים מאידך, ביטלו את דבריו של נעמן וציינו כי הם מתכוונים להתמיד במטרתם להחליף את האיש היושב על כיסא ראש המועצה האזורית שפיר. "אין שום שחר לטענות אלו. אני מתמודד, צובר כוח ותאוצה והיחידי שיש לו סיכוי אמיתי להחליף את ראש המועצה המכהן", אמר עו"ד אבי וינברגר. המועמדת תמר רחמים, ששימשה כמנהלת משאבי האנוש במועצה וליוותה את אברג'ל משך 15 שנים, העדיפה שלא להתייחס ישירות לדבריו של נעמן.

לחץ להמשך קריאה

המושבים

"הגיע הזמן להחליף את ראש המועצה. 16 שנים הספיקו"

המועמד לראשות המועצה האזורית שפיר, עו"ד אבי וינברגר, התייחס השבוע לשמועות לפיהן מועמדותו קשורה בדרך זו או אחרת לראש המועצה אשר אברג'ל- והזים אותן: "לא היה ולא נברא. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות. "אברג'ל בתגובה: "קורא להתרכז בהצגת החיוב ולנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות"

פורסם

בתאריך

על ידי

עו"ד אבי וינברגר, שהכריז לפני מספר חודשים על התמודדותו לראשות המועצה האזורית שפיר, עלה השבוע למתקפה כנגד ראש המועצה אשר אברג'ל וכנגד מי שלטענתו מפיץ שמועות אודותיו ומנסה לטעון כי הוא קשור לראש המועצה המכהן. "גם לאוזניי הגיעו שמועות שמפיצים, כנראה, גורמים פוליטיים בעלי עניין, על קשר, כביכול, ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות על ראשות המועצה", כתב וינברגר. "אני מבקש להצהיר בצורה ברורה: לא היה ולא נברא, ואפילו לא עלה על הדעת. אין קשר ביני לבין ראש המועצה היוצא בהתמודדות בבחירות".
על מנת לחדד את דבריו, הוסיף וינברגר כי "הגיע הזמן להיפרד מראש המועצה היוצא", והוסיף כי "16 שנים הספיקו. גם לו וגם לנו. הגיע הזמן לומר, עד כאן. לא עוד".
המועמד בן ה-58, יליד ותושב מושב שפיר, ציין כי השלטון הנוכחי הוא "שלטון של פחד וחשבון", וגרס כי במקום זאת דרושה מנהיגות של 'דין וחשבון', כלשונו. "בואו נדבר בגלוי על מה שרבים מאד ביישובי המועצה האזורית שפיר מעדיפים לדבר עליו בלחש. בחדרי חדרים. 'הפחד והחשבון'. שלטון ארוך שנים, שלטון שנבחר לייצג את הציבור ולהיטיב איתו, שלטון שאמור לפעול בשקיפות ובהוגנות – ובמקום זה הוא מתנהל בחשיכה, מנהל פנקסי חשבונות. שלטון צללים המעדיף לנהל את ענייניו – שהם עניינינו – הרחק מעינו של הציבור. לא דין וחשבון אלא פחד וחשבון", הוסיף.
בסיפא של דבריו ציין וינברגר כי הוא מציע "מנהיגות בסגנון אחר", והוסיף כי הוא מבקש את אמון הציבור בו, "זו תהיה מנהיגות משתפת, מתייעצת, מנהיגות המכבדת כל תושב ולא שואלת למי הצביע ומה הוא חושב, מנהיגות הקשובה לביקורת ומפיקה לקחים", סיכם.
וינברגר (58) הוא עו"ד המתמחה בדיני תכנון ובנייה. הוא נולד וגדל במושב שפיר, ובו גם הקים את ביתו יחד עם אשתי אפי וחמשת ילדיהם. את שירותו הצבאי סיים בדרגת רס"ן במילואים כמפקד סוללה בחיל התותחנים, ולאחריו סיים בהצלחה תואר ראשון ותואר שני במשפטים באוניברסיטת בר-אילן.
לאחרונה התחייב וינברגר כי באם יבחר לתפקיד הנכסף יגביל את כהונתו לשתי קדנציות בלבד, כיוון ש"תקופה בלתי מוגבלת עלולה לייצר מצב של תחושת בעלות", אמר אז.
ראש המועצה, אשר אברג'ל, מסר בתגובה לדברים: "אני קורא לכל המתמודדים לנהל מערכת בחירות נקייה מהשמצות. לכל אחד מהמועמדים עומדת הזכות להציג את יתרונותיו וראוי שיתרכזו בהצגת החיוב והמחבר ולא השלילי והמפלג.
בסופו של יום מי שיכריע מי שיעמוד בראשות המועצה הוא ציבור הבוחרים. אני משוכנע שתושבי המועצה רואים מידי יום את תנופת העשייה בכל התחומים, את ההשקעות האדירות בישובים. רבים מהם יודעים שקיבלתי מועצה בחדלות פרעון וכיום היא אחת המועצות המוערכות, המבוקשות והמובילות בישראל".

לחץ להמשך קריאה

המושבים

אושרה הגדלה של 31 אחוזים מהיקף החוזה המקורי של כביש 'עוקף עזריקם'

במהלך ישיבת המליאה, שנערכה בסוף חודש מאי, נטען כי הוחלט לאשר את ההגדלה ללא פרסום מכרז חדש כיוון שהקבלן הנבחר "ביצע עד כה את מרבית העבודות לשביעות רצונה של המועצה". עוד בישיבה: אושרה הנחה של 5% למשרתי מילואים פעילים והוקצה סכום של 700 אלף ש"ח לרכישת מחשבים ומקרנים למוסדות החינוך במועצה //

פורסם

בתאריך

על ידי

בישיבת מליאה מן המניין שנערכה בחודש מאי האחרון אישרה המועצה הנחה בסך %5 מסכום הארנונה השנתית לחייל מילואים פעיל המחזיק בנכס. כזכור, הודיע לאחרונה שר הפנים אריה דרעי על תיקון תקנות הסדרים במשק המדינה כך שיאפשרו לרשויות המקומיות מתן הנחה בסך %5 בתשלום הארנונה השנתי- בהתאם לשיקול דעתן.
משכך, הודיעו בזו אחר זו רשויות מקומיות שונות על כניסתה לתוקף של התקנה החדשה- והעניקו בכך הנחה של 5 אחוזים לחיילי המילואים המשרתים בשירות פעיל ומתגוררים בשטחן.
כעת, כאמור, הודיעה גם באר טוביה כי היא מיישמת את המלצתו של השר דרעי, שתיכנס לתוקפה רטרואקטיבית מיום 18/1/1.
הגדלה ללא מכרז
אלא שההודעה על מתן ההנחה לחיילי המילואים המתגוררים בשטחה של המועצה לא הייתה הבשורה המרכזית מישיבת המליאה שנערכה בחודש שעבר. במהלך הישיבה, וכפי שבא לידי ביטוי בפרוטוקול שפורסם באתר המועצה, אישרו חברי המליאה הגדלה של 31 אחוזים מהיקף החוזה המקורי של המועצה מול הקבלן המבצע של פרויקט כביש עוקף עזריקם- מסכום של 14.5 מיליון שקלים לסכום של כ-19 מיליון שקלים.
בדיון שערכה 'ועדת השלושה' בנושא הוחלט לאשר את הגדלת היקף החוזה המוגדל ללא פרסום מכרז חדש, זאת נוכח העובדה שהקבלן הנבחר ביצע עד כה את מרבית העבודות לשביעות רצונה של המועצה. בנוסף טענו שם, כי הכנסת קבלן חדש עלולה ליצור אי התאמות בביצוע העבודה וכן ליצור בעתיד אי ודאות בנוגע לאחריות הקבלן המבצע במידה הספציפי- במידה ואכן יתגלו חלילה ליקויים בעבודה.
עם זאת, נטען בפרוטוקול הישיבה, כי ראש המועצה דרור שור הצליח לשכנע את משרד התחבורה לממן 70 אחוזים מעלות הפרויקט- זאת בכפוף לביצוע שינויים ותוספות בתכנית.
כזכור, הקמת כביש העוקף יצאה אל הפועל לאחר מאבק סוער וארוך בשנים של תושבי מושב עזריקם, שסבלו במשך שנים ארוכות מתנועה ערה של כלי רכב בתוך תחומי המושב- שהיווה את ציר התנועה המרכזי מכיוון קריית מלאכי אל העיר אשדוד ואל המושבים המערביים של המועצה.
במהלך השנים האחרונות עוכבו לפרקים עבודות הקמת הכביש, אך בחודש פברואר האחרון הוא נפתח לתנועה וחיבר את כביש אריאל שרון, כביש הגישה לעזריקם מכיוון קריית מלאכי (3703) אל כביש 3711, המחבר בין צומת עזריקם לצומת אמונים.
בעתיד, אמור להיסלל המקטע השלישי של הכביש, שיעקוף את השכונות החדשות במערב קריית מלאכי (כרמי הנדיב והמחנה).
במהלך הישיבה אישרה המועצה גם הקצאת סכום של 700 אלף שקלים לצורך רכישת מחשבים ומקרנים למוסדות החינוך, זאת מתוך "תקציב אמת מידה" של מפעל הפיס.

לחץ להמשך קריאה