צור עימנו קשר

חדשות

שומרים על הגבעה

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה התכנסה בשבוע שעבר (רביעי) לראשונה, ונדרשה לדון בבקשת בעלי קרקע לבנייה רוויה בשכונת גבעת הסביונים במטרה להכפיל פי שלושה את מספר יחידות הדיור המותרות לבנייה. בתום דיון סוער החליטו חברי הוועדה פה אחד על דחיית הבקשה, שתעבור עתה לדיון בפני הוועדה המחוזית

פורסם

בתאריך

תושבי גבעת הסביונים יכולים לחייך, לפחות בינתיים: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, המורכבת מ-13 חברי המועצה החדשים, דנה בשבוע שעבר (רביעי) בבקשתה של חברת ש.י שפץ לשנות את התב"ע של שתי חלקות אשר בבעלותה, בשטח הסמוך לשכונת גבעת הסביונים, זאת במטרה לשלש את מספר יחידות הדיור הניתנות לבנייה.
מדובר למעשה ברצון של הקבלן "ש.י שפץ", המחזיק בשטח, לבנות על שני מגרשים (חלקות 74 ו-77) סך של 112 דירות במקום 36 דירות המאושרות בתוכנית כיום – כלומר תוספת של 76 דירות, שהם 14,000 מ"ר נוספים של בנייה מעבר למצב הקיים. הדירות הנוספות אמורות להיבנות על חשבון שטחי המסחר שהיזם אמור לבנות אך מבקש לבטלם, וכן באמצעות תוספת של ארבע קומות נוספות לכל אחד מהבניינים – שאמורים לכלול לפי התכנית במתכונתה הנוכחית 4 קומות בלבד (כולל קומה ראשונה מסחרית).
האחים יוסי ושמעון וקנין, בעליה של חברת "ש.י.שפץ", מנהלים מערכת יחסים עכורה עם תושבי שכונת גבעת סביונים מזה זמן רב. חברת "שפץ" מחזיקה בבעלותה שמונה מגרשים לפחות בשכונה המיועדים לבנייה רוויה, ובעבר כבר קיבלה אישור להגדלת זכויות הבנייה, שבוטל בדיעבד. לפני שמונה שנים אישרה להם העירייה הגדלה של כ-100 יחידות דיור למספר יחידות הדיור המותרות לבנייה, אולם בתחילת 2014 – לאחר מאבק עיקש וקולני של תושבי השכונה – חזרה בה הוועדה מהחלטתה והתוספת בוטלה.
כעת שבו היזמים והגישו בקשה לשינוי תב"ע ותוספת זכויות בנייה במגרש בבעלותם הגובל בשכונת גבעת הסביונים, ברחוב הרב חיים פינטו, בשטח שלא נעשה בו כיום כל שימוש. הבקשה אמנם הוגשה לוועדה המחוזית, אשר רק היא מוסמכת לדון בשינויי תב"ע, אולם על הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של עיריית קריית מלאכי למסור את המלצתה לוועדה המחוזית, ומכאן הסיבה לקיום הדיון ביום רביעי. לדיון הגיעו נציגיו של היזם וכן כ-20 תושבי גבעת הסביונים שהביעו התנגדות לתוספת זכויות הבנייה המבוקשת על ידו. היזמים עצמם לא הגיעו לדיון. נציגיהם הציגו את התכנית בפני חברי הוועדה, אולם כבר בתחילת ניכר היה כי בקרב חברי המועצה ישנה התנגדות נחרצת לתכנית שהגיש היזם.
בהמשך התקיים דיון, ומרבית חברי הוועדה הבהירו כי בכוונתם להצביע נגד ההצעה. ניסיון גישור של שמעון חזן לא צלח. במהלך הדיון בין חברי הוועדה הסבירו מרבית החברים את התנגדותם, וטענו כי בקשת היזם במתכונתה הנוכחית אינה מועילה לקריית מלאכי: "הגדלה של 300 אחוזים במספר יחידות הדיור היא לא סבירה בעליל. המצב התחבורתי בשכונה קטסטרופלי, אנשים חונים כיום על המדרכות ובתוך השטח שעליו אמורים לקום הבניינים המדוברים", היו חלק מטענות חברי המועצה, שנימקו את התנגדותם לתכנית: "בנוסף היזם מבקש לבטל את הקומה המסחרית, במה שמהווה פגיעה כלכלית בעירייה. העירייה צמאה למקורות הכנסה נוספים ומסחר הוא מקור הכנסה מועדף שיש לשמר ולהעצים אותו, וכמובן יש גם את העובדה שבכל השכונה הזאת כיום אין מסחר בכלל, והתושבים נאלצים להרחיק לנסיעה עם הרכב אפילו כדי לקנות שקית חלב", אמר יו"ר האופוזיציה אליאור עמר, וחברתו לסיעה מירי דדון-סעדה הוסיפה כי הגדלת זכויות בנייה במגרש הזה "תהווה פתח ותקדים לבקשה להגדלת זכויות בכל המגרשים האחרים בשכונה, ולכן יש לדחות אותה".
ראש העיר אליהו זוהר התנגד גם הוא לתכנית, והבהיר כבר בפתח הדיון כי מדיניותו היא לא לאשר כלל הגדלת זכויות בנייה בעיר, כפי שנעשה פעמים רבות בעבר. לבסוף נדחתה התכנית כאמור פה אחד. משמעות הדחייה היא כי הוועדה המקומית ממליצה לוועדה המחוזית – שהיא הגורם המוסמך לקבל החלטות בעניין זה – לא לאשר אותה. עם זאת, הוועדה המחוזית עצמאית להחליט כרצונה, גם בניגוד לעמדת הוועדה המקומית. דיון בוועדה המחוזית צפוי להתקיים בתוך מספר שבועות.

אבי ביסמוט, נציג גבעת הסביונים. לא מוותרים

לחץ להמשך קריאה
לחץ להוספת תגובה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.