צור עימנו קשר
https://hkm.co.il/wp-content/uploads/2018/06/Untitled-2.jpg

חדשות

שוב בחוץ: קריית מלאכי לא במפת מחיר למשתכן

משרד האוצר פרסם את נתוני שיווקי הקרקעות במסגרת מיזם מחיר למשתכן, שאמור להוזיל את מחירי הדירות בעשרות אחוזים. ירוחם, דימונה ונתיבות בפנים – אבל קריית מלאכי נותרה מחוץ למשוואה. גורם בקואליציה: "תעודת עניות לעירייה. אין מי שידפוק על השולחן"

פורסם

בתאריך

כמו תמיד, ההבטחות נשארו על הנייר. משרדי האוצר והבינוי פרסמו במהלך השבוע החולף את מפת האיזורים בהם ישווקו דירות בשיטת מחיר למשתכן, וכן את כמויות הדירות שישווקו. בעוד ערים פריפריאליות רבות הושמו במרכזה של התכנית, העיר קריית מלאכי נשארה מחוץ למיזם, שאמור להפחית את מחירי הדירות בשיעורים משמעותיים במיוחד, לעיתים עד 40 אחוז ממחיר השוק הרגיל נכון להיום.

שר האוצר, משה כחלון, הודיע בתחילת השבוע על תכנית הדיור המלאה שלו, שכוללת מספר רב של צעדים בניסיון להרגיע את שוק הנדלן הלוהט במדינה. בין היתר יועלה המס על דירות להשקעה, מה שגרם ל"טירוף מערכות" בקרב כאלו שתכננו לרכוש דירה להשקעה לאחרונה. משרדי תיווך הנדלן בעיר דיווחו השבוע על ביקוש חסר תקדים בהיקפו מצד משקיעים לרכישת דירות, וזאת בטרם יועלה מס הרכישה. המס עלה בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע, וכעת רוכשי דירות להשקעה, קרי דירות שאינן ראשונות, לשלם מס רכישה של שמונה אחוזים מערך הדירה. פעמים רבות הופך המס הזה את רכישת הדירה ללא משתלמת, ועל כן, מקווים במשרד האוצר, הדבר יסייע ביציאתם של המשקיעים מהשוק והגברת היצע הדירות הפנויות לרכישה ולהשכרה. על פי הדיווחים ממשרדי הנדלן המקומיים, ביומיים שלפני אישור הממשלה את העלאת מס הרכישה נרשמו עשרות עסקאות בעיר ובסביבה, בעיקר בקרב משקיעים כאמור. בעסקה ממוצעת מדובר בחיסכון של עשרות אלפי שקלים לדירה.

אולם החלק הארי של תכנית כחלון נוגעת, כאמור, לשיטת השיווק של הקרקעות. במסגרת שיטת מחיר למשתכן, שנזנחה בידי הממשלה הקודמת לטובת תכנית מע"מ אפס של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד וחזרה לשולחן עם כניסתו של כחלון לתפקיד, תשווק המדינה באמצעות רשות מקרקעי ישראל (לשעבר מנהל מקרקעי ישראל) קרקעות לבנייה במחירים מופחתים, וזאת במסגרת שיטת מכרז שבו הקבלן שיציע את המחיר הזול ביותר ליחידת דיור – יזכה בקרקע בהנחה מהותית. מדובר בפיילוט בן שנתיים, שבמסגרתו ישווקו עשרות אלפי דירות ברחבי הארץ. על פי המפה שפרסמו משרדי הבינוי והאוצר, כ-2800 דירות ייבנו ביישובים בצפון הארץ, עוד כעשרת אלפים דירות ישווקו במרכזה ואילו כ-4000 דירות נוספות ייבנו בדרומה. מרבית הדירות שייבנו במרכז הארץ ייבנו מחוץ לאיזור הביקוש המרכזיים, כלומר במטרופולין גוש דן. בדרום הארץ ייבנו 1400 דירות בשיטת מחיר למשתכן בקריית גת, עוד 450 דירות בנתיבות, 500 בירוחם ו-850 בדימונה. קריית מלאכי, לעומת זאת, נשארה מחוץ למפה כאמור. במקרה בו הפיילוט יצלח ויתברר כי מחירי הדירות באיזורים בהם שווקו הדירות בשיטת מחיר למשתכן אכן הופחתו, הוא צפוי להפוך לשיטת השיווק היחידה של המדינה בשנים שלאחר מכן.

העדרה של קריית מלאכי ממפת פרויקט השיווק גרם שוב לתהיות במערכת הפוליטית, ובכלל, ביחס להתעלמותה של הממשלה, לדברי גורמים, מהעיר וממצבה. "כמו בעבר, גם הפעם אנחנו פשוט לא נמצאים בטווח המחשבות של משרדי הממשלה. זו תעודת עניות לעירייה", אמר חבר מועצה מקומי, כזה המשתייך דווקא לשורות הקואליציה. הוא תקף את התנהלותו של ראש העירייה, אליהו זוהר, ואמר כי "ככה זה כשאין מי שידפוק על השולחן ויזכיר שיש כאן עיר ששנים רבות מידי מוזנחת. רק לפני כמה שבועות באו לכאן שרים מהבית היהודי, מישל טפירו סיפר על פנייה למשרד הכלכלה. ומה יצא מכל זה ברגע האמת? כלום ושום דבר. הגיע הזמן שנתחיל לדרוש את מה שמגיע לנו ונפסיק להתנהג כמו עבדים נרצעים. שוב מתברר שנפתלי בנט וחבריו טובים רק בלדבר". נזכיר כי בעיר צפויות להיבנות בשנים הקרובות כחמשת אלפים יחידות דיור חדשות. בפרוייקטים חדשים של בנייה בעיר כיום נמכרת דירת שלושה חדרים ממוצעת במחיר של כמיליון שקלים. באופן יחסי מדובר על סכומים גבוהים במיוחד, ודירות בקריית מלאכי נמכרות במחירים גבוהים יותר לעומת דירות מקבילות באשקלון, למשל.

בסביבתו של זוהר, באופן לא מפתיע, דחו את הטענות. "מדובר בשיווק קרקעות עתידית, וכל הקרקעות שעליהן אמורות להיבנות דירות בעתיד הנראה לעין בעיר כבר שווקו בעבר, כך שגם לו רצינו להיות חלק מהתכנית זה לא היה יכול להיות רלוונטי", אמר גורם בלשכתו של ראש העירייה.

לחץ להמשך קריאה
- פרסומת -
3 תגובות

3 Comments

 1. זלמן שניאור

  01/07/2015 ב 10:57

  אולי אם נדב ויצמן יצטלם עם עוד ח"כים אז זה יעזור…

 2. זלמן שניאור

  01/07/2015 ב 10:51

  אולי אם נדב ויצמן יצטלם עם עוד ח"כים זה יעזור.

 3. פיצוויץ

  28/06/2015 ב 06:34

  לא נורא, ככה יבינו תושבי העיר החכמים שלא בוחרים לביבי וחבריו , אחרי הבחירות כולם שוכחים אותם.
  אחרי הכל , הובטח להם בטחון , כלכלה, דיור זול , הכל הובטח , והמטומטמים מאמינים.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

חדשות

תושבים מתלוננים: ריחות חריפים העולים מכיוון מתקן השפכים בתימורים משבשים את שגרת חיינו

לטענת התושבים, הריחות נידפים בעיקר בשעות הערב המאוחרות והופכים את השהייה מחוץ למבנה סגור לבלתי אפשרית. "מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", אמר אחד מהם. המשרד להגנת הסביבה בתגובה: "המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח"

פורסם

בתאריך

על ידי

ריחות לא נעימים המשפיעים על שגרת חייהם של תושבי קריית מלאכי והמועצות האזוריות הגובלות עימה היו במהלך השנים דבר שבשגרה.
בין אם מדובר ברפתות המושבים השונים, בין אם במפעלים השוכנים באזורי התעשייה הסמוכים או בין אם בביובים והמזבלות בסביבה- סבלו תושבי העיר והאזור כולו מריחות כאלה ואחרים, אולם "התרגלו" לחיות עמם ועברו על כך לסדר היום.

אלא שכעת, ומפניות רבות של תושבים ובעלי עסקים למערכת "המקור", עולה כי ריחות חריפים הנידפים מכיוונו של מתקן השפכים בסמוך לאזור התעשייה תימורים הופכים את חייהם של תושבי קריית מלאכי וסביבתה הקרובה לבלתי נסבלים. לטענתו של אחד מתושבי העיר, הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות- במה שלטענתו מדליק נורה אדומה באשר למקורם, "בחודשים האחרונים הריחות העולים מכיוון מתקן הפשכים הפכו את חיינו לבלתי אפשריים", אמר תושב המתגורר בקריית מלאכי בסמוך לתחנת הדלק "פז", שהוסיף: "הריחות מתגברים בעיקר בשעות הערב המאוחרות, במה שמגביר את התחושה שנעשים לכאורה מעשים שאינם תואמים את נהלי המשרדים הממשלתיים. מתקן שפכים לא אמור לייצר ריחות כאלה", הסביר.

תושב אחר, המתגורר באחד ממושבי המועצה האזורית באר טוביה הסמוכים למתקן השפכים, סיפר כי מדובר בריחות חריפים במיוחד הנידפים בשניים-שלושה ימים במהלך השבוע, ואשר גורמים לתושבי היישוב והסביבה להישאר בבתיהם, "לפעמים אי אפשר לעמוד מחוץ למבנה סגור ברדיוס של מספר קילומטרים בעקבות הריחות הנוראיים. מדובר במכה של ממש שמישהו חייב לבדוק את מקורה ולשים לה סוף", אמר.

כידוע, מתקן הטיפול בשפכים האזורי הממוקם בסמוך לאזור התעשייה תימורים (מול צומת קסטינה) משרת את שפכי קרית מלאכי והאזור המזרחי של המועצה אזורית באר טוביה.

בדו"ח של תאגיד המים ת.מ.ר מדצמבר 2016 נכתב כי "המתקן סובל מזה מספר שנים מחריגות באיכות השפכים הנכנסים. לאורך כל חודשי השנה מוזרמים אליו שפכים חריגים בעומסים ביולוגיים וכימיים גבוהים- למרות התראות חוזרות בכל חודש ללא שום בקרה על איכות השפכים. שפכים אילו פוגעים בתהליך הביולוגי וגורמים לחריגות באיכות הקולחין: שפכי רפתות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה, שפכי משחטות ממשיכים להגיע מקווי באר טוביה עמוסים במלחים, דם ושומנים. חלקי עופות הגיעו במהלך מרבית השנה רק בחודש דצמבר הופסקה הזרמתם, אך עדיין מגיעים מדי מספר ימים. המתקן מתאפיין בהזרמות יומיות חריגות מדי פעם של שפכים גולמיים עם ריכוזי עומס אורגני גבוהים מאוד, וזאת ככל הנראה ממקורות הזיהום המתוארים לעיל".

עם זאת, לא ברור האם החריגות המתוארות הם מקור הריחות החריפים העולים מכיוונו של המתקן. "אותנו לא מעניין מה מקור הריח ומה עושים שם. אנחנו רוצים ששגרת החיים שלנו תחזור לקדמותה ושנוכל לצאת מהבית גם בשעות הערב המאוחרות בלי לשים את החולצה על הפנים. האם זו בקשה מוגזמת מידי?", סיכם תושב העיר.

מהמועצה האזורית באר טוביה נמסר בתגובה כי "שאלות בעניין זה יש להפנות לתאגיד ת.מ.ר".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאחרונה התקבלו במשרד להגנת הסביבה תלונות ציבור בנושא מטרדי ריח ביוב בקרית מלאכי, שמצויות כעת בהליך בדיקה ובירור על-ידי אנשי המקצוע. המשרד קורא לתושבים שסובלים מהמטרדים לדווח למוקד הסביבה בזמן אמת על-מנת לאתר את מקור הריח של המשרד להגנת הסביבה ב-6911* לצורך בדיקת התלונות, וימשיך לעקוב אחר הנושא".
מתאגיד המים ת.מ.ר לא התקבלה תגובה עד פרסום הכתבה.

לחץ להמשך קריאה

בחירות 2018

מלכה הודיע כי יתמודד – התושבים הגיבו בזעם

ראש העיר לשעבר הכריז אתמול כי יתמודד על האפשרות לשוב לתפקיד ממנו הודח לאחר הרשעתו בפלילים, וקיבל מבול של תגובות שליליות בפייסבוק. גורם במחנהו: "נבהלנו מכמות המגיבים נגדו, היינו בטוחים שההתמודדות שלו תתקבל אחרת". מלכה עצמו אמר: "בטוח שנצליח להוביל את העיר לעתיד טוב"

פורסם

בתאריך

על ידי

שש שנים אחרי שהודח מתפקידו לאחר שהודה והורשע בעבירות של הטרדה מינית, הפרת אמונים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, הודיע אתמול (חמישי) ראש העיר לשעבר מוטי מלכה על חזרתו לזירה הפוליטית. בהודעה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של עיתון "מה נשמע" הודיע מלכה כי יתמודד על ראשות העיר בבחירות בעוד ארבעה חודשים. "החלטתי להעדיף את טובת קרית מלאכי על פני טובתי האישית", אמר מלכה. הפוסט עם ההודעה בפייסבוק זכה למבול של תגובות זועמות של תושבים המתנגדים לחזרתו של ראש העיר לשעבר לחיים הפוליטיים, לאור הרשעתו בפלילים ומעשיו בתקופת כהונתו.
בהודעה שפרסם מלכה הוא כתב: "בחודשים האחרונים זכיתי לפניות רבות מתושבים בעיר ומצד אנשי ציבור מכל המגזרים המביעים בי את תמיכתם וקוראים לי להתמודד לראשות העיר בבחירות שיתקיימו בע"ה בסוף חודש אוקטובר. אני בטוח שיחד אתכם ובשילוב חברים נוספים המאמינים בדרך נצליח להוביל את העיר שלנו אל עתיד טוב יותר. קרית מלאכי זקוקה בימים אלה יותר מתמיד למנהיגות מובילה, יוזמת ופורצת דרך. ניסיון העבר מלמד שיש בכוחי להפוך את היישוב בו אנו חיים למקום טוב יותר. אני קורא לכם להצטרף אליי תוך הבטחה לעשות לילות כימים למען עתידנו ועתיד ילדינו".
התגובות לא איחרו לבוא, ובעוד את התגובות החיוביות לחזרתו של מלכה אפשר היה לספור על כף יד אחת, עשרות תושבים שפכו אש וגופרית על הודעתו. "אדם שידיו מוכתמות בהטרדת נשים, אסור לו לשרת במשרה כזו! פשוט אסור!", כתבה תושבת אחת והוסיפה: "תתבייש". תושב אחר כתב "בושה וחרפה", ותושב נוסף היה ציורי וכתב: "אם הוא יקבל יותר משלושה קולות צריך לצבוע את הקריה בכחול ולזרוק אותה לים". תגובות שליליות נוספות שהופיעו בפוסט נמחקו.
מירי פורסט, אחת המתלוננת שמלכה הודה כי ביצע בה עבירות מין ואף שילם לה פיצויים במסגרת הסדר הטיעון, כתבה בדף הפייסבוק הפרטי שלה כי היא "הוכתה בתדהמה" כששמעה על כוונתו של מלכה לחזור אל "זירת הפשע", כדבריה, והוסיפה: "אם השפל, הסוטה המנוול לא יסיר את מועמדותו שהגיש לראשות העיר, (אני, ה"ה) מקווה שתושבי קרית מלאכי יעשו הכל כדי שהוא לא יכנס שוב לבית בו העיז לבצע בכוח השררה את מעשיו הנבזים".
פעיל במחנהו של מלכה – שמקווה לקבל את תמיכתם של הקהילה האתיופית – אמר כי במחנה הופתעו מעוצמת ההתנגדות שהופיעה בפייסבוק. "צפינו את זה שיהיה גל של דיבורים בנושא הזה, אבל לא חשבנו שזה יהיה בהיקף כזה. שמונים אחוז מהתגובות היו שליליות וגם המגיבים בעד היו בעלי אינטרס כזה או אחר. כמעט לא היו אנשים מן השורה, עמך, שהגיבו בעד. רגע של הכרזה אמור להיות משהו חגיגי, וכאן זה לא היה המצב לצערי. אבל אני מאמין שזה עוד יתהפך והציבור יבין שמוטי צריך לחזור לראשות".
לחץ להמשך קריאה

חדשות

הקרב על החנייה

גבריאל אדינייב, תושב העיר בעל 105 אחוזי נכות, פנה לעירייה בבקשה לקבל חניית נכים מסומנת סמוך למקום מגוריו- אולם סורב בטענה שבחצר ביתו ישנה חניה מאושרת בטאבו: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה", אמר אדינייב. העירייה בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב הוא אינו זכאי על פי חוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור"

פורסם

בתאריך

על ידי

ועדות שונות של הביטוח הלאומי קבעו והכריעו כי גבריאל אדינייב, תושב קריית מלאכי המתגורר בשכונת חב"ד בעיר, הוא נכה 105 אחוזים. אם כך, מדוע עיריית קריית מלאכי ממאנת מלהעניק לו את מקום החנייה לנכה כמתבקש על פי החוק? אם תשאלו אותו, כנראה שמדובר בזלזול של ממש.

נכותו של אדינייב מתאפיינת בעיקר בפלג גופו העליון, מה שמקשה על הליכתו וניידותו. לדבריו, הוא פנה לפני מספר חודשים אל העירייה בבקשה לקבל את חניית הנכה המגיעה לו על פי חוק בסמוך לביתו- אולם שם, כך לטענתו, החל שלב ההתחמקויות: "פניתי בתחילה לראש העיר אליהו זוהר, שהבטיח לי שיטפל בזה תוך ימים ספורים ושבעירייה ידאגו לחניית נכים עד 200 מטר מהבית, כפי שכתוב בחוק. לצערי זה לא קרה", סיפר אדינייב בשיחה עם "המקור" השבוע, והוסיף: "מאז אותה הבטחה לא קרה שום דבר. עד היום אני מחכה לחניה".

אלא שאדינייב לא התייאש, וחזר ללשכתו של ראש העירייה בשנית- שם קיבל לטענתו תשובה שונה לחלוטין, "אמרו לי שאין אפשרות לתחום חניה בסמוך לבית מכיוון שיש דיירים מסביב שדורשים חניות גם הם", אמר אדינייב, שציין כי זוהר הבטיח לו שוב באותו מעמד שידאג לטפל בבקשתו לחנייה.

"עבר מאז הרבה מאוד זמן. אותי לא מעניין מה קורה עם הדיירים האחרים. אני נכה לא מרצון. אם בביטוח הלאומי קבעו שאני נכה ושמגיעה לי חניה מדוע בעירייה ממשיכים לטרטר אותי? יש לי את כל המסמכים כך שאני לא מבין למה בעיריית קריית מלאכי מחליטים להתעלם מהבקשה הכל כך בסיסית שלי", תהה אדינייב, שציין כי בעיית החנייה הופכת עבורו חמורה שבעתיים בשל היותו מתגורר בסמוך למתחם האירועים חמ"ה שבשכונת חב"ד בעיר, "בימים בהם יש אירועים אני נאלץ לחנות בכניסה לשכונה וללכת את כל הדרך הביתה ברגל, משימה שעבורי היא כמעט בלתי אפשרית", הוסיף אדינייב בכאב.

אלא שעל העירייה בקשתו של אדינייב לא עשתה רושם, ובחודש נובמבר האחרון היא שלחה אליו מכתב רשמי שמבשר לו כי הוא לא זכאי לקבל חניה בסמוך לביתו: "הבקשה שהגשת נבדקה והוחלט שאינה עומדת בקריטריונים כפי שהעירייה פרסמה. לצערנו בקשתך נדחית כיוון שיש לך חניה מאושרת בחצר הבית ומאושרת על ידי הטאבו", נכתב שם. אדינייב לעומת זאת, לא מבין על איזה חניה העירייה מדברת: "אין לי שום חניה בחצר הבית. אני לא יודע מאיפה הביאו את זה".

גם ילדיו של אדינייב, שמלווים את אביהם בניסיונותיו לקבל את חניית הנכה לה הוא זכאי לטענתו על פי חוק, מספרים על יחס מזלזל מצידה של העירייה. בתו, אנג'לינה, מספרת כי אחד מאנשי העירייה אף הגדיל לעשות והטיח בפני אביה כי לא משנה מה יקרה- הוא ידאג אישית שאביה לא יקבל את חניית הנכה. "אני לא אחשוף את שמו כדי לא להביך אותו, אבל מסתבר שחלק מהאנשים החליטו משום מה להפוך את הטיפול בנו לאישי", אמרה השבוע אדינייב, שהוסיפה: "ניסינו לפנות בדרכים נעימות וכרגע לא קורה עם זה שום דבר. במידה ובעירייה יחליטו להמשיך בגישה הזו נשקול את המשך צעדינו, לרבות פניה דרך בית משפט. אם בעירייה לא יתפכחו וידאגו להקצות לאבא שלי חניה כפי שמגיע לו בחוק אני מניחה שנפנה לערכאות משפטיות", סיכמה.

מעיריית קרית מלאכי נמסר בתגובה: "על פי המסמכים שהגיש התושב, הוא אינו זכאי על פי החוק לחניית נכה. קיימת זכות ערעור ובאם יוגשו המסמכים הרלוונטיים, יתקיים דיון נוסף".

לחץ להמשך קריאה